Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#127
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 anothertwo, on 28 iulie 2021 - 21:06, said:

Acel geocel e bun dpdv susținere (ca de altfel și balastul compactabil), dar problema e substratul.

Terenul, cu toate straturile sale intacte, atinsese în timp un grad destul de mare de stabilitate. Din acest motiv presupun că nu ți s-a părut nimic ciudat când l-ai văzut prima oară. Mă gândesc că dacă nu s-ar fi săpat atât de mult și se făcea o fundație de mică adâncime protejată la îngheț de tip radier general, casa ar fi rezistat în condiții excelente.

Numai că așa ceva nu prea este reglementat de normativele noastre și probabil nimeni nu-și asuma un astfel de proiect. Discuția este mai mult teoretică.

Înțeleg pe deplin raționamentul tău, este normal să vrei să ai o certitudine asupra stabilității în timp a fundației...

Multă baftă în continuare, greul aproape a trecut :)

#128
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Dragilor, oficial, am be**t-o! In Bucuresti (in zona mea) ploua bine de tot. Mâine sigur ma duc sa fac bașă sa scot noroiul.

 subss, on 28 iulie 2021 - 21:27, said:



Terenul, cu toate straturile sale intacte, atinsese în timp un grad destul de mare de stabilitate.

Încercările in laborator pentru primul strat (pana la -2.8), la secțiunea parametrii rezistentei la forfecare indica o bara/lipsa.
Stratul doi are o valoare de 18,82kPa. Nu cred ca ar fi stat ceva mai mult de prima ploaie.

#129
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Situatia arata bine pana acum. Ploaia de acum doua zile a produs pagube minime.
Sumar: zona care inca facea perna Luni, azi nu mai face perna, dupa doua straturi de beton concasat, de aproximativ 30cm total.
A aparut o noua zona, in lateralul acestei zone, care tocmai ce a fost excavata, si acum se aplica un strat de beton concasat nou.
O sa pun si o filmare ulterior.

Azi, la doua saptamani de la inceperea santierului, un vecin a venit sa spuna ca suna la politie, ca ii zdruncinam toate bibelourile. Nu eram acolo, m-am dus pe santier, facandu-mi o mie de ganduri. ocazie cu care am lasat dosarul de autorizare in santier. N-a venit nimeni.
Intrebare. Pe santier trebuie sa fie originalul AC-ului, sau pot lasa si o copie? Momentan nu am unde sa amplasez o baraca, dar dupa ce termin cu perna de balast, am in plan sa fac o baraca.

#130
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

 anothertwo, on 30 iulie 2021 - 11:15, said:

Situatia arata bine pana acum. Ploaia de acum doua zile a produs pagube minime.
Sumar: zona care inca facea perna Luni, azi nu mai face perna, dupa doua straturi de beton concasat, de aproximativ 30cm total.
A aparut o noua zona, in lateralul acestei zone, care tocmai ce a fost excavata, si acum se aplica un strat de beton concasat nou.
O sa pun si o filmare ulterior.

Azi, la doua saptamani de la inceperea santierului, un vecin a venit sa spuna ca suna la politie, ca ii zdruncinam toate bibelourile. Nu eram acolo, m-am dus pe santier, facandu-mi o mie de ganduri. ocazie cu care am lasat dosarul de autorizare in santier. N-a venit nimeni.
Intrebare. Pe santier trebuie sa fie originalul AC-ului, sau pot lasa si o copie? Momentan nu am unde sa amplasez o baraca, dar dupa ce termin cu perna de balast, am in plan sa fac o baraca.
Copie la AC, nu ai nevoie de originale in santier, doar cu exceptie cand chiar vine politia in control. Eu stateam cu toate originale in masina, mereu dupa mine :))

Spune-ne si noua toata operatiunea asta cu balastru cat te-a costat, ca pare ca iti distrugi o gramada de resurse financiare si nu obtii nimic concret...

#131
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ma voi duce astăzi sa fac copii. Stau la 15 min de șantier, am lăsat pentru moment originalul acolo, dar după ce fac copii, duc originalul acasă.

Am scris depre costuri aici: https://forum.softpe...8#entry28077864
Prețul inițial a fost de 7000 euro.
Se vor mai adauga utilijele pentru zilele in care am fost meșterul Manole. Estimez încă vreo 2000 euro, inclusiv testarea cu placa dinamica și cimentul cumpărat.

#132
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Banuiesc ca ai pus acea pancarta cu nr de inregistrare,cu nr AC-ului,etc.

Edited by anaki, 30 July 2021 - 12:54.


#133
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Clar! Totul ca la carte. Respectarea programului de liniște, toaleta in curte, plasa antipraf.

Perna de balast este menționata in AC, ca parte din proiectul de structura depus pentru autorizare. Include detaliile de realizarea pernei de balast.

#134
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Straturile puse in opera pana acum arată bine. Cilindrul compactor de 12t nu mai face perna in spatele cilindrului sau al roților. Aveți o filmare mai jos.
Pana acum avem 2 straturi de beton concasat (40cm total), și doua straturi de balast compactabil (45cm). Mâine se mai compactează încă o data ultimul strat, după care se fac măsurătorile.

Schimbări de la ultimele eșuari încoace (și fata de proiectul inițial):
- mărire adâncime săpătură, in medie cu 40 cm. Cota finala a săpăturii a ajuns la -2.50m fata de CTN
- Adăugare beton concasat pe fundul gropii, doua straturi.
- schimbare cilidru compactor. Se pare placa vibranta a primului cilindru compactor nu funcționa in parametrii. De altfel, de astăzi când am început cu cilindrul nou, s-au plâns toți vecinii de cutremur. Celor de la case care au contoare noi și șmechere, le-am oprit curentul (asta afirma doi vecini).



Dacă as lua-o de la început, as pune 80% beton concasat și restul de 20% balast compactabil. Betonul concasat se bate și se impaneaza mult mai bine.

Attached Files



#135
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 anothertwo, on 30 iulie 2021 - 11:15, said:

Azi, la doua saptamani de la inceperea santierului, un vecin a venit sa spuna ca suna la politie, ca ii zdruncinam toate bibelourile.

Probabil că acel strat care ți-a făcut și ție probleme se întinde sub tot cartierul și este extrem de eficient în a transmite vibrațiile... :)

Nu prea are ce să-ți facă vecinul, mai ales că ai fost foarte rezonabil și ai respectat absolut toate reglementările. Încearcă totuși să-i explici situația, dacă te mai întâlnești cu el. Dacă nu înțelege este problema lui.


Quote

Straturile puse in opera pana acum arată bine. Cilindrul compactor de 12t nu mai face perna in spatele cilindrului sau al roților.

Deci până la urmă tot de executanți este mai bine să asculți, pentru că ei au experiența practică :)

#136
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Spuneam într-un post anterior ca Marți am făcut consiliu, și am schimbat echipa de experți. A venit un alt laborator (din disperare, l-am scos din birou pe inginerul șef al unui mare constructor), și un alt geotehnician. Amândoi, și împreuna cu executantul pernei de balast au căzut de-acord pe noua soluție, și de atunci doar așa am făcut.

șeful de laborator (de data asta am luat laborator care este avizat grad 2 și in geotehnie) mi-a făcut doar o schița sumară de execuție, m-a pus sa ii trimit poze și filmulețe cu execuția, și a fost tot timpul informat de stadiul executiei. Și dacă timpul ii permite, mâine va participa la măsurători.

#137
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Între timp cred că ai devenit expert pe probleme geotehnice de fundare...

Acesta este un aspect cvasi-tragic al construirii în România: dacă vrei să rezulte o casă de calitate trebui să-ți rupi un an de zile din viață și să te dedici trup și suflet proiectului., ajungând să stăpânești aproape fiecare domeniul al construcțiilor în parte.

În curând vei cunoaște enorm de multe despre zidărie, termoizolație, ferestre, uși, tencuială, gips-carton, vopsele lavabile,  instalații sanitare și electrice, încălzire în pardoseală, centrale pe gaz, panouri fotovoltaice, gresie, parchet, mobilă, etc. Posted Image

Oare dezvoltatorii se zbat atât mult? Nu, în niciun caz, ei înființează câte o nouă firmă pentru fiecare proiect în parte, ca să fie izolați de consecințe. Vai de clienții care nu știu să se descurce sau pe care nu-i duce capul.

#138
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am trecut testul, cu brio!! Aveam nevoie de compactare 98%, EVD 40.
Cea mai mica măsurătoare a fost EVD 61, in zona rampei.
Cea mai mare măsurătoare a fost EVD 112, in zona in care spuneam ca face probleme Miercuri.
Valoarea mediana, excluzând minim și maxim 70+
Yuhuuuuu!!!!

Testul a fost efectuat pe stratul intermediar, 2x beton concasat + 2x balast compactabil.
Următoarea testare este Luni, pe stratul final înainte de egalizare.

Attached Files



#139
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Mai am 34 cm de umplutura și termin. Azi se mai pun 20-25cm, după care se încheie ziua. Rămâne sa fac Luni completarea.

Edited by anothertwo, 31 July 2021 - 13:19.


#140
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Felicitări! Ai reușit. Nu cred că vor mai fi probleme.

Pentru curioși, așa arată deflectometrul dinamic ușor (placa dinamică), aparatul cu care s-au făcut testele...

Până la urmă, care a fost stratificația și, mai ales, ce grosimi au avut straturile?

#141
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Daca o sa vrei sa vinzi casa asta vreodata cand o sa vina un client si o sa spuna " e cam mare pretul" as vrea sa-ti vad fața 😄

#142
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
:-) va mulțumesc pentru susținere! Mai am puțin și termin cu aceasta lucrare care s-a dovedit mult mai dificilă decât anticipam.
Revin mai târziu cu ‘realizările’ de săptămâna asta. Dar sigur a fost un moment de cotitura, care a îndreptat situația.

#143
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am primit o lista de materiale de la constructor, și cantitățile mi se par exagerate, cel puțin pentru scândura. Înțelegerea a fost ca acesta vine cu cofrajele lui.  Puteți sa va dați cu părerea, va rog?

Attached Files



#144
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Capriorii aia tot pentru cofraje sunt? Pe post de grinzi? Intreb pentru ca pentru izolatie intre capriori sunt subțiri si pentru ca pentru acoperis mai lipsec elemente. Pare ca nu vine cu cofrajele lui din lista desi e greu sa zici fara planuri..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate