Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1423
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
La multi ani! Va doresc un an nou plin de bucurii și împliniri!

Folia lichida se curăță de pe sticla și profile. In schimb rămâne prinsa pe garnituri. Până acum am incercat (simplu sau combinate): WD40, curățitor cu aburi și perie specială, soluție de scos etichete, soluție abrazivă de spălat, bureți de diferite granulații de abraziune, băgate in apa calda, etc. La unele ferestre am dat garnitura jos și am încercat să o curat separat, la altele am incercat sa o curățăm pe poziție. Merge, dar foarte foarte greu. Ne ia minim 2-3 ore pe o fereastră. Și ce e mai ciudat e că m-aș fi așteptat că pe exterior sa ne pună probleme mai mari, dar acolo s-au luat în bucăți mari. Pe interior se macină și rămân mici bucățele și e atât de enervant! Ieri am făcut curățenie și am mai găsit câțiva zeci de metri de garnituri noi, și la unele geamuri am schimbat garnitura. Dar la restul o să continuăm manual. O să încerc și cu ceva încălzitor de atelier, dar nu cred că o să fie vreo diferență vizibilă. Curățitorul cu aburi înmoaie folia, dar ulterior trebuie decojita cu unghia.

Faceți cum vreți, dar sfatul meu este sa stați departe de această soluție minune!

#1424
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,995
  • Înscris: 03.12.2005
Stai, daca e de frecat am alta idee, un magic sponge din ala. Dar testeaza inainte un colt ascuns sa vezi cum interactioneaza cu culloarea si textura profilelor.

#1425
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Am inceput anul in forță, doar că eu nu-s pregătit. Azi am primit panourile fotovoltaice, tot azi m-au sunat cei cu porțile, că sunt gata, și că vor să le aducă, tot azi m-a sunat și firma ce se va ocupa de pavaj că vremea e buna, și ar pune pavelele. Of, când au ei chef de munca n-am eu timp.
Reiau cererea mea, tot caut voluntari. Poate vă băgați la vopsit soclu și stâlpii de gard.😀 Dau un ceai

Edited by anothertwo, 09 January 2023 - 20:50.


#1426
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007
Cu ceai sa iti vopsesti tu :P

#1427
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008

View Postanothertwo, on 09 ianuarie 2023 - 20:49, said:

Am inceput anul in forță, doar că eu nu-s pregătit. Azi am primit panourile fotovoltaice, tot azi m-au sunat cei cu porțile, că sunt gata, și că vor să le aducă, tot azi m-a sunat și firma ce se va ocupa de pavaj că vremea e buna, și ar pune pavelele. Of, când au ei chef de munca n-am eu timp.
Reiau cererea mea, tot caut voluntari. Poate vă băgați la vopsit soclu și stâlpii de gard.�� Dau un ceai

Daca eram mai aproape veneam cu mare drag dar de la Sibiu pana la tine e mult...

#1428
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

View Postbobitzaaa, on 10 ianuarie 2023 - 08:59, said:

Cu ceai sa iti vopsesti tu Posted Image
O sa vopsesc cu ceai... si pompa airless de la prieteni. Am comandat duza si filtrele, astept sa vina, sa fac singur, na!

#1429
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
si eu ma gandesc sa cumpar o pompa airless cand voi avea casa ridicata si o sa am nevoie la diverse decat sa platesc o groaza de bani la altii si sa mai si faca munca de....
ce faci tu cu mana ta este satisfactia personala si mandria de la final in plus cu putina atentie si documentare o sa iasa la fel de bine sau chiar mai bine decat ti le face "Dorel"

#1430
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Eu aveam impresia că o pompa airless costă enorm. Nu e chiar așa, dar acum că am terminat de vopsit prin casa, nu mai e nevoie de pompă, așa că o împrumut de la prieteni.

Săptămâna aceasta se cam termina finisajele. Deja prind contur camerele, fiind date la culoare. Revin cu poze spre finalul acestei săptămâni.

#1431
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
asteptam pozele cu nerabdare. imi place cum cum ai prezentat multe din detaliile constructiei, utile pentru cei care vor sa construiasca sa stie de ce sa tina cont. va iesi o casa frumoasa, un adevarat camin. abia astep sa vad gardul si portile (aici raman la ideea ca cel putin una merge facuta autoportanta (asa am eu acum la teren una din cele 2 care vor fi avand iesire la 2 strazi - facuta de mine de la concept la realizare si are 560kg cu lungime de 8.5m)

#1432
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Buna dimineața!

Pun aici câteva poze. Stadiu actual: mai avem niște lavabila pe parter, pe care sper sa o terminăm zilele acestea.
Săptămâna aceasta aștept parchetul, îl las la aclimatizare, și de săptămâna viitoare vreau sa incepem cu el.

In poze veți observa câțiva pereți (unul per cameră) nefinisat la culoare. Este pregătit pentru tapet. Nu vă panicați!

Attached Files



#1433
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
A venit și mobila de bucătărie.... Maine vine parchetul, porțile... Unde dracu le mai pun și pe alea?

Attached Files



#1434
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
.

Edited by anothertwo, 16 January 2023 - 18:24.


#1435
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vecinu' parcheaza masina in groapa ta, pune si tu niste mobila la el. :)

#1436
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 22.04.2010
Ce lavabila ai folosit? Pret, acoperire, impresii, recomandari?

#1437
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Nu știu preț și nune, revin mâine. Acoperire superbă! E o firma mica, ce le prepară ea. Consultanta și mostre câte vrem (și soția a vrut multe). Vizite în șantier destule.

Edited by anothertwo, 16 January 2023 - 22:08.


#1438
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Avem parchet, avem folie, avem și baghete dar și plinte. Forța de muncă lipsește. Voluntari? Dau o bere, că am văzut că va străbați la ceai 😃

Attached Files



#1439
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

View Postangajatul_anonim, on 16 ianuarie 2023 - 21:20, said:

Ce lavabila ai folosit? Pret, acoperire, impresii, recomandari?
https://www.facebook...cturadevopsele/
Ti-am dat si mesaj privat cu date de contact si referinte.

#1440
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 22.04.2010
Arata foarte bine, din cauza asta am intrebat. Merci!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate