Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

limba romana pentru copii straini

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Intrebare : după ce vii cu copiii în România, unde intenționezi să-i dai la școală, în sistemul de stat sau în cel privat?

#20
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 17:04, said:

Intrebare : după ce vii cu copiii în România, unde intenționezi să-i dai la școală, în sistemul de stat sau în cel privat?
nu sunt ai mei :)

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Eu am avut o meditatoare in clasa I la engleza. Imi dadea ca tema, sa scriu 20 de cuvinte de 20 de ori fiecare :)...nu stiu cum, dar a functionat :D

#22
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

 jimi91, on 08 octombrie 2020 - 17:16, said:

Eu am avut o meditatoare in clasa I la engleza. Imi dadea ca tema, sa scriu 20 de cuvinte de 20 de ori fiecare Posted Image...nu stiu cum, dar a functionat Posted Image
poate a functionat dar e vorba si de timp....cat timp ai avut...

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 17:04, said:

Intrebare : după ce vii cu copiii în România, unde intenționezi să-i dai la școală, în sistemul de stat sau în cel privat?
Daca ma  va intreba o sa recomand la privat , in nici un caz de stat.

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Poate îți va fi de ajutor link-ul de mai jos.
Îmi imaginez (nu știu cu certitudine) ca în aceste scoli, limba romana e și ea studiata, ca o limba străină pentru cei nascuti/crescuți în alte tari, cum sunt copiii diplomaților, afaceriștilor, manageri străini detașați în România, etc.
Poate ca e mai bine sa lași copiii sa învețe în mod organizat, în școala la care vor fi înscriși în România. Oricum copiii au capacitatea de a se adapta și invata o limba străină, mult mai rapid decât adultii.
https://ro.usembassy...-ro/schools-ro/

L. E. Am văzut după ce am postat, ca nu e vorba despre copiii tai. Nu mai modific mesajul, înțelegi tu ideea.

Edited by corinadaniela, 08 October 2020 - 17:35.


#24
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 17:31, said:

Poate îți va fi de ajutor link-ul de mai jos.
Îmi imaginez (nu știu cu certitudine) ca în aceste scoli, limba romana e și ea studiata, ca o limba străină pentru cei nascuti/crescuți în alte tari, cum sunt copiii diplomaților, afaceriștilor, manageri străini detașați în România, etc.
Poate ca e mai bine sa lași copiii sa învețe în mod organizat, în școala la care vor fi înscriși în România. Oricum copiii au capacitatea de a se adapta și invata o limba străină, mult mai rapid decât adultii.
https://ro.usembassy...-ro/schools-ro/

L. E. Am văzut după ce am postat, ca nu e vorba despre copiii tai. Nu mai modific mesajul, înțelegi tu ideea.
am sa i-l prezint ca pe o optiune , multumesc
deocamdata , e de incercat cum pot invata ceva romana in cateva luni

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
În zona în care locuiesc nu exista vreo biserica românească, pastor roman, comunitate de romani? Părinții copiilor sunt americani get-beget?

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
limba romana poate fi invatata ca limba straina la fel cum engleza este invatata de romani ca limba straina .. "problema" este: respectivii copii, VOR sa invete o bruma de romaneste? pentru ca daca nu sunt interesati si o fac din obligatie ... si cu cei mai buni profesori, rezultatul va fi nul.

#27
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 17:44, said:

În zona în care locuiesc nu exista vreo biserica românească, pastor roman, comunitate de romani? Părinții copiilor sunt americani get-beget?
nu exista biserica romaneasca. comunitate da, dar nu recomand.
Daca parintii erau romani imi inchipui ca invatau acasa de la parinti

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 17:31, said:

Poate îți va fi de ajutor link-ul de mai jos.
Îmi imaginez (nu știu cu certitudine) ca în aceste scoli, limba romana e și ea studiata, ca o limba străină pentru cei nascuti/crescuți în alte tari, cum sunt copiii diplomaților, afaceriștilor, manageri străini detașați în România, etc.
Poate ca e mai bine sa lași copiii sa învețe în mod organizat, în școala la care vor fi înscriși în România. Oricum copiii au capacitatea de a se adapta și invata o limba străină, mult mai rapid decât adultii.
https://ro.usembassy...-ro/schools-ro/

L. E. Am văzut după ce am postat, ca nu e vorba despre copiii tai. Nu mai modific mesajul, înțelegi tu ideea.

Exista asa ceva:
https://www.aisb.ro/

Astfel de oportunitati au existat in toate timpurile. Nu le-as recomanda, pentru ca in general nu sint de calitate si nici in trecut nu au fost. Multi straini preferau pe vremuri sistemul de invatamint romanesc. Pina la terminarea liceului era absolut top. Cu background de scoala romaneasca la materiile, sa zicem tehnice, gen matematici, fizici, chimie...treceai prin vestul Europei fluierind  ;)

Depinde ce planuri au parintii. Daca vor sa stea mai mult timp in Romania sa-si dea copiii linititi la scoala, absolut normal. In citeva luni devin experti. La virstele astea se vor integra extrem de rapid. Pe incredere ;)

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016

 dan1001, on 08 octombrie 2020 - 16:33, said:

Multumesc, nu am fost atent. e chiar bun. Problema e ca e bun daca vrei sa inveti singur.
Dar , daca ai 2 copii pe care ii plictisesti daca o iei traditional, ce faci?
Lectiile sunt fata in fata si dupa cateva minute i-si pierd concentrarea

E cineva care a predat limba romana unor copii straini cu succes, pe aici? Asta ar fi, probabil, ce caut....

Eu. Am predat limba romana lui fii-miu de 8 ani, zilnic, vorbind romana cu el cea mai mare parte din timp, citind povesti etc.
Si tot degeaba :). Adica intelege in cea mai mare parte ce ii spun dar nu vrbeste decit putin si stricat (e foarte distractiv cind vorbeste). Am prieteni care au stat in Romania la inceputul vietii, au trait in casa in care se vorbea 100% romana si ca adulti nu o sa ajunga niciodata ca un roman nativ, au accent, vorbesc "stricat" etc.
Copiii nu invata limbi asa cum crezi tu. Comnitatea in care sint are rolul decisiv. Daca ii duci in Romania invata repede, de la distanta insa nici o sansa.

 vata_pa_batz, on 08 octombrie 2020 - 18:34, said:

Depinde ce planuri au parintii. Daca vor sa stea mai mult timp in Romania sa-si dea copiii linititi la scoala, absolut normal. In citeva luni devin experti. La virstele astea se vor integra extrem de rapid. Pe incredere Posted Image


E greu.
Scoala romaneasca nu e facuta in ideea de a acepta straini pentru ca asta e un fenomen foarte nou in Romania. De fapt pur si simplu nu e facuta pentru acceptarea copiilor foarte diferiti. Ceea ce e si bine, dar si rau mai ales in cazul asta.

La noi limba romana la nivel; de comentariu literar e deja necesara la trecerea in clasa a 5a sau chiar mai devreme. La nivel de comentariu literar insemna ca de fapt si copiii crescuti in Romania au probleme cu limbajul folosit.
Cu alte cuvinte niste copii straini nu pot intra in scoli bune, de fapt probabil nu vor trece clasa nicaieri si asta e un dezastru educational pentru un copil cit de cit destept. Varianta este o scoala internationaa, privata, pe bani grei, numai in Bucurest din cite stium, si care nu e prea buna.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

 dan1001, on 08 octombrie 2020 - 15:37, said:

1. nu e posibil sa fie pusi intr-o comunitate cu copii romani
2. sunt americani
3 timpul dedicat e de o ora la 3 zile
4 nivelul de asteptare e ca : atunti cand vor ajunge in RO sa nu fie ca, cazuti din luna  neantelegand nimic
5. la punctul 4 am rasuns si la altele

ce importanta are cine ii va invata....persoana a vrut un nativ
manualul de clasa intai e folositor ca fonetica

1. mai bine
3. cam putin
4. Copiii or sa traiasca in Romania for good?

Eu am invatat engleza din Romania, uitandu-ma la filme americane cu subtitrare in romana, invers nu prea exista..., nasol.
Nu e usor, as lasa-o pentru cand ajungi in tara, asa, ii chinui, parerea mea
Limba romana e una dintre cele mai confuze si fara logica privita dinstre engleza
De gramatica nu mai vorbesc

Tu vrei sa-i faci sa invete ca papagalul si gramatica pe baza regulilor.
Oamenii nu vorbesc analizand un text gramatical, ci "invata melodia", mai mult fonetic, in societate

In Canada mai aveai sanse de comunitati de copii romani, in America nivelul romanilor e dezastruos.

#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 dan1001, on 08 octombrie 2020 - 15:37, said:

1. nu e posibil sa fie pusi intr-o comunitate cu copii romani
2. sunt americani
3 timpul dedicat e de o ora la 3 zile
4 nivelul de asteptare e ca : atunti cand vor ajunge in RO sa nu fie ca, cazuti din luna  neantelegand nimic
5. la punctul 4 am rasuns si la altele

ce importanta are cine ii va invata....persoana a vrut un nativ
manualul de clasa intai e folositor ca fonetica
oarecum în afara disuției:
am avut o cazia să cunosc multe familii cu copi între 3 și 18 ani emigrați în Canada. Copii au asimilat extraordinar de repede engleza odată ce au fost intodusi în comunitate.
Cei mai mici s-au integrat cel mai ușor.
Cam toți copii pe care i-am cunoscut în juma de an erau mai mult decât fluent în engleză, cu toate că unii aluat-o de la zero.

Cred că te poți aștepta ca și copii tăi să se descurce binișor în 2-3 luni după ce ajung în România.
Până atunci găsește-le pe youtub ceva video interesante în română, cu subtitrări în engleză de preferat.
Cântece și muzică în română iarăși ajută, le obișnuiește urechea cu sonoritatea limbii, dacă nu altceva.

Și încă ceva: vă faceți prea multe griji, copii sunt mult mai adaptabili decât ne putem imagina, noi, adulții. Cu cât sunt mai mici cu atât se adaptează mai ușor la schimbări.

Edited by DaculScoril0, 08 October 2020 - 21:14.


#32
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 dan1001, on 08 octombrie 2020 - 16:50, said:


nu stiu ce sa zic....am sa incerc si pe comunitatiile de afara, multumesc de sugestie.... nu e de lepadat

       Deci vrei sa înveți niste copii din America limba română prin internet.
       Insa atitudinea ta lasă mult de dorit.
       Dacă vorbești perfect limba engleza, cumperi o camera de luat vederi si o tablă de clasa.
        Te pui pe filmat și dai explicații detaliate (în engleză desigur).
         În vreo 20 de ore de film ar trebui să poți să introduci noțiuni cat de cat elementare in mintea unui copil dacă reușești sa-i captezi atentia.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 17:44, said:

În zona în care locuiesc nu exista vreo biserica românească, pastor roman, comunitate de romani? Părinții copiilor sunt americani get-beget?

Prefer sa-i tin acasa decat sa-i duc sa mi-i polueze la biserica

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Eu îl întrebam pe inițiatorul subiectului.
Nu la mers la biserica, la slujba, ma gândeam eu, ci la șansa de a găsi pe cineva dispus sa predea limba romana, din rândul celor care vin la biserica, sau dacă au pe cineva în familie care chiar cu asta se ocupa, e sau a fost invatator/profesor de limba romana și știe cum sa predea unor copii de școală generala.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 23:51, said:

Nu la mers la biserica, la slujba, ma gândeam eu,

Nici eu, dar romanii care merg la biserica altceva nu mai stiu
E o diferenta uriasa dintre romanii din Canada veniti prin programul de imigrare selectabila si cei din Detroit, venici pe loterie sau inainte de 1940
Pe grupul romanilor de aici in afara de poze cu Trump sunt rugagiuni

#36
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

 r_murphy, on 08 octombrie 2020 - 17:46, said:

limba romana poate fi invatata ca limba straina la fel cum engleza este invatata de romani ca limba straina .. "problema" este: respectivii copii, VOR sa invete o bruma de romaneste? pentru ca daca nu sunt interesati si o fac din obligatie ... si cu cei mai buni profesori, rezultatul va fi nul.
limba romana nu este ca engleza, franceza, germana... toate au ceva in comun - circulatia. Germana a dat denumiri tehnice, franceza - cultura iar engleza amandoua la un loc.  De ce ar vrea cineva sa invete romana? In plan lingvistic nu are o mai mare importanta decat limba albaneza, tu ti-ai putea convinge copiii sa invete albaneza?

 vrajitoruldinoz, on 08 octombrie 2020 - 18:41, said:


Eu. Am predat limba romana lui fii-miu de 8 ani, zilnic, vorbind romana cu el cea mai mare parte din timp, citind povesti etc.
Si tot degeaba Posted Image. Adica intelege in cea mai mare parte ce ii spun dar nu vrbeste decit putin si stricat (e foarte distractiv cind vorbeste). Am prieteni care au stat in Romania la inceputul vietii, au trait in casa in care se vorbea 100% romana si ca adulti nu o sa ajunga niciodata ca un roman nativ, au accent, vorbesc "stricat" etc.
Copiii nu invata limbi asa cum crezi tu. Comnitatea in care sint are rolul decisiv. Daca ii duci in Romania invata repede, de la distanta insa nici o sansa.




E greu.
Scoala romaneasca nu e facuta in ideea de a acepta straini pentru ca asta e un fenomen foarte nou in Romania. De fapt pur si simplu nu e facuta pentru acceptarea copiilor foarte diferiti. Ceea ce e si bine, dar si rau mai ales in cazul asta.

La noi limba romana la nivel; de comentariu literar e deja necesara la trecerea in clasa a 5a sau chiar mai devreme. La nivel de comentariu literar insemna ca de fapt si copiii crescuti in Romania au probleme cu limbajul folosit.
Cu alte cuvinte niste copii straini nu pot intra in scoli bune, de fapt probabil nu vor trece clasa nicaieri si asta e un dezastru educational pentru un copil cit de cit destept. Varianta este o scoala internationaa, privata, pe bani grei, numai in Bucurest din cite stium, si care nu e prea buna.
Si fi-miu vorbeste la fel ..., agramatical...ce pot sa-i fac...
daca am fi vorbit in casa alta limba intelegeam ...asta e

 cspot, on 08 octombrie 2020 - 21:26, said:

   Deci vrei sa înveți niste copii din America limba română prin internet.
   Insa atitudinea ta lasă mult de dorit.
   Dacă vorbești perfect limba engleza, cumperi o camera de luat vederi si o tablă de clasa.
Te pui pe filmat și dai explicații detaliate (în engleză desigur).
În vreo 20 de ore de film ar trebui să poți să introduci noțiuni cat de cat elementare in mintea unui copil dacă reușești sa-i captezi atentia.
inainte sa comentezi anapoda citeste ce era scris inainte

 corinadaniela, on 08 octombrie 2020 - 23:51, said:

Eu îl întrebam pe inițiatorul subiectului.
Nu la mers la biserica, la slujba, ma gândeam eu, ci la șansa de a găsi pe cineva dispus sa predea limba romana, din rândul celor care vin la biserica, sau dacă au pe cineva în familie care chiar cu asta se ocupa, e sau a fost invatator/profesor de limba romana și știe cum sa predea unor copii de școală generala.
este deja cineva care sa-i invete romana....cred ca nu ne mai intelegem nici noi.... problema e : ce modalitati interactive ar putea fi de folos ca sa-i tina interesati

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate