Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

limba romana pentru copii straini

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan1001, on 11 octombrie 2020 - 23:54, said:

Daca vin la tine, iti spun marca, anul de fabricatie si ar trebuii sa-mi dai amortizorul  care ti-l cer
alta e cu straini care se apuca sa invete romana....si mai sunt si copii.
Pe bune, cati dintre voi sunteti parinti? Daca ai fi pus in fata faptului de a invata limba proprie un copil care nu ti-o cunoaste, ai aveam timp o ora pe saptamana pentru 4 luni s-o faci, ce metoda ai adopta? ai intreba parintii la ce i-ar folosi? [...] ati intrat in subiect fara sa vedeti care ar fi enuntul problemei.
niciunul nu a spus : metoda  X poate ar putea sa mearga

Nu, in cazul astmi-ai cerut un amortizor, de o anumita lungime care sa amortizeze cat de cat:

View Postdan1001, on 08 octombrie 2020 - 15:05, said:

sa se descurce cat de cat.

Copiii urmeaza sa traiasca in Romania pana la sf vietii, urmeaza sa se joace in vacanta cu alti copii, sa mearga la cumparaturi, sa ceara o mancare la restaurant,, sa mearga intr-o vacanta, sa stea la o ferma, urmeaza sa se inscrie la scoala, urmeaza sa stea doar un an...
multe necunoscute

Din ce zici tu cauti o METODA si o sa chinui copiii

Cand vina ziua aia cu lectia de romana, o sa citesti pe fata lor: "ai sa-mi bag" si nu cred ca faca decat sa-i faci sa urasca romana

Deci eu nu inteleg scopul final, "pentru ce trebuie sa stie romana?", in asa fel incat sa gasesc notiunile de baza din romaneste pentru scopul ala

#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdan1001, on 11 octombrie 2020 - 23:54, said:

Daca vin la tine, iti spun marca, anul de fabricatie si ar trebuii sa-mi dai amortizorul  care ti-l cer
alta e cu straini care se apuca sa invete romana....si mai sunt si copii.
Pe bune, cati dintre voi sunteti parinti? Daca ai fi pus in fata faptului de a invata limba proprie un copil care nu ti-o cunoaste, ai aveam timp o ora pe saptamana pentru 4 luni s-o faci, ce metoda ai adopta? ai intreba parintii la ce i-ar folosi? Asta ar fi treaba ta? Sau cauti o metoda cat mai eficace?

Ti s-a explicat ca nimeni nu are cunostinta de o metoda care ar merge in 16 ore. Petreci 16 ore intr-un avion sau pe un aeroport, ai reusit sa inveti limba sau macar reguli de baza? Tot efortul tau e zero, in prima zi de Romania invata mai mult daca sint intre copii, daca nu nu invata nimic.

Quote

ai intreba parintii la ce i-ar folosi?

Bineinteles, ca par cazuti din luna, si tu cu ei.

#57
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Cu copiii mei vorbesc romana de la nastere, si tot nu sunt la un nivel la care sa se descurce in Romania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate