Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

limba romana pentru copii straini

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am impresia ca tu nu stii sa expui problema bine.
Spune nene toata povestea, cu subiect si predicat, de la cap la coada sa intelegem si noi contextul, in ce conditii, pentru ce anume, cine anume etc.
Ca asa, ai aruncat 2-3 fraze si astepti sa primesti raspunsuri concrete. Nu merge asa. Ori spui tot ori te astepti sa primesti raspunsuri pe langa subiect, dar asta nu-i vina nimanui ca tu nu prezinti tabloul intreg.
Nu e interesul nostru sa te tragem de limba cu intrebari ca sa ne dam seama ce naiba vrei sa zici.

Edited by tehnics, 09 October 2020 - 09:19.


#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdan1001, on 08 octombrie 2020 - 16:13, said:

Si acum suntem normali, e o iluzie ca erau mai normali pe timpuri, ideea e ca ei nu sunt in RO, vor ajunge.

Normali in sensul ca se jucau copiii impreuna, nu acum, cu distantare, cu masti, cu restrictii, etc. Dar asta e ideea cea mai buna zic eu, daca se joaca cu copii locali, vor intelege mai bine decat de la profesori, tutori, etc.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan1001, on 09 octombrie 2020 - 07:13, said:

este deja cineva care sa-i invete romana....cred ca nu ne mai intelegem nici noi.... problema e : ce modalitati interactive ar putea fi de folos ca sa-i tina interesati

Grijanie mare sa nu-i saturi de romana. Aia ar pune capac la tot

#40
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
inca odata:
-ei sunt americani care vor veni in RO
-au doi copii de 7 si 9 ani
-peste 3-5 luni vor ajunge si ,dorinta parintilor e, sa inteleaga deja ceva la acel moment
-copii se plictisesc repede si e greu sa-i faci sa se concentreze mai mult de 10 min
-au de 2 ori pe saptamana cate 1/2 sau o ora fata in fata nu online
prin urmare:  ce metode ar fi de captare a atentiei?
Banuiesc ca, la un moment dat altcineva va cauta solutii la aceast gen de problema si va da peste aceste postari pentru ca vin si sper ca vor veni din ce in ce mai multi straini sa se stabileasca in RO
Materialele ajutatoare ce le-am gasit pe NET sunt slabe ca sa nu zic chiar proaste
tehnics - daca iti spun cine sunt te inspira cu ceva?

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan1001, on 09 octombrie 2020 - 14:37, said:

inca odata:
-ei sunt americani care vor veni in RO
-au doi copii de 7 si 9 ani
-peste 3-5 luni vor ajunge si ,dorinta parintilor e, sa inteleaga deja ceva la acel moment
-copii se plictisesc repede si e greu sa-i faci sa se concentreze mai mult de 10 min
-au de 2 ori pe saptamana cate 1/2 sau o ora fata in fata nu online
prin urmare:  ce metode ar fi de captare a atentiei?
Banuiesc ca, la un moment dat altcineva va cauta solutii la aceast gen de problema si va da peste aceste postari pentru ca vin si sper ca vor veni din ce in ce mai multi straini sa se stabileasca in RO
Materialele ajutatoare ce le-am gasit pe NET sunt slabe ca sa nu zic chiar proaste
tehnics - daca iti spun cine sunt te inspira cu ceva?

De ce ma faci sa rad...
Stii care ar fi ironia?
Sa vina in Romania si sa invete noii lor prieteni "americana"
:lol:

Eu am observat asta in sens invers.
Ajunsesem in Canada si fetita prietenilor 6 ani vorbea in romaneste cu noii ei prieteni, :lol:

#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdan1001, on 09 octombrie 2020 - 14:37, said:

tehnics - daca iti spun cine sunt te inspira cu ceva?
Nu ma intereseaza CINE sunt, ci ce vor sa faca acei parinti, CAP COADA.
O ora e fix pix. Iar la ce ai insirat tu acolo slabe sanse sa invete ceva in afara de buna ziua si la revedere. Iar daca nici 15 minute nu pot fi atenti...eu zic ca va fi mai mult frustrare decat invatare.

materialele de pe net sunt destule si sunt ok, degeaba zici tu ca nu sunt bune. asa n-ar mai fi invatat nimeni.... totul depinde de captarea atentiei, nu materialul in sine.

Cel mai simplu e sa se uite si sa asculte materiale in lb romana( desene animate in lb romana, radio pentru copii in lb romana).

View PostTsunnnami, on 09 octombrie 2020 - 15:40, said:


De ce ma faci sa rad...
Stii care ar fi ironia?
Sa vina in Romania si sa invete noii lor prieteni "americana"
Posted Image

Eu am observat asta in sens invers.
Ajunsesem in Canada si fetita prietenilor 6 ani vorbea in romaneste cu noii ei prieteni, Posted Image
Am obs asta si eu. Colegi de-alu feciormiu de la gradinita incep sa zica acasa "da" in loc de "ja" :D

Edited by tehnics, 09 October 2020 - 16:44.


#43
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
tehnics- cred ca de fapt n-ai nimic de oferit, erai prin trecere si te-ai oferit sa ne arati competentele - ma lipsesc de ele.
Ce te intereseaza ce vor face acei parinti? Vrei sa faci business cu ei, sa le vinzi ceva sau ce?
Pierdere de timp cu tine - nefolositor pana si-n discutii, doar contradictii
De altfel cred ca am facut o greseala veniind pe Softpedia

#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Cand ceri o informatie, dai toate detaliile...punct.
In fond, poti cauta unde doresti tu dupa dorintele tale.
Dar ti s-a spus ca in condiitiile descrise de tine mai mult de un buna ziua si la revedere nu vor invata copii aia...

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hmm meditații cu un profesor de engleză română ???



#46
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
tehnics - Mai cunosc eu pe cineva care nu se simte bine daca nu pune punctul pe i...
Poate lamuresti de ce te-ar interesa ce vor face parintii in RO , esti de la SRI sau ce, ca nu-ti inteleg motivul. Pune tu punctul pe i ....desteptule


Deja topicul nu-si mai are sens , m-am lamurit ca mai e mult pana departe , cei care nu stiu - tac din gura , cei care le stiu pe toate au curiozitatea sa stie ce culoarea are capra vecinului

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca ar fi utile mai multe detalii. De exemplu cit timp vor sta in Romania si care e scopul lor din pdv educational.
Cum am discutat, eu stiu diar doua variante:
1. scaoala privata in egleza pe bani grei
2. scoala de stat in care insa o sa aibe probleme majore din cauza limbii

Vor s aaiba copii la o scoala buna? le trebuie bacalaureatul? etc...

#48
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2020 - 00:47, said:

Cred ca ar fi utile mai multe detalii. De exemplu cit timp vor sta in Romania si care e scopul lor din pdv educational.
Cum am discutat, eu stiu diar doua variante:
1. scaoala privata in egleza pe bani grei
2. scoala de stat in care insa o sa aibe probleme majore din cauza limbii

Vor s aaiba copii la o scoala buna? le trebuie bacalaureatul? etc...
daca vor ca copiii sa invete romana inseamna ca vor sta
banii nu constituie o problema  pt educatia lor  - pentru noi constituie o problema
pana copiii vor da BAC-ul....mai e ceva timp....vor vedea mai departe

#49
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
voi ma zapaciti de cap, ce importanta are ce vor face mai tarziu? e vorba de ce au nevoie acum......Dumnezeule!

#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Bai, astea sint intrebari pe care oamenii aia trebuie sa si le puna, sau daca vrei sa ii ajut sa le pui tu pentru ei. Majoritatea nu au nici o idee de diferenta intre sisteme.
De exemplu home schooling e o chestie legala in SUA is ilegala in Romania (cel putin pentru cetateni), asta stiu?
Cum adica banii nu conteaza? ce aberatie e asta? ia uita-te cit costa scoala romano-americana si dupa aia intreba-i pe ei daca "nu conteaza". Hint: 20kE de copil plus vreo 5000E. Plus alte taxe.
In ce sistem vor sa-i bage? ca daca ii trimit la stat nu o sa treaca nici clasa a 5a, ca nu inavat suficienta romana pina atunci (ala de 9 sigur nu).

#51
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2020 - 04:49, said:

Bai, astea sint intrebari pe care oamenii aia trebuie sa si le puna, sau daca vrei sa ii ajut sa le pui tu pentru ei. Majoritatea nu au nici o idee de diferenta intre sisteme.
De exemplu home schooling e o chestie legala in SUA is ilegala in Romania (cel putin pentru cetateni), asta stiu?
Cum adica banii nu conteaza? ce aberatie e asta? ia uita-te cit costa scoala romano-americana si dupa aia intreba-i pe ei daca "nu conteaza". Hint: 20kE de copil plus vreo 5000E. Plus alte taxe.
In ce sistem vor sa-i bage? ca daca ii trimit la stat nu o sa treaca nici clasa a 5a, ca nu inavat suficienta romana pina atunci (ala de 9 sigur nu).
numai din prostia mea mai continui discutia asta devenita fara sens practic... a devenit barfa
vrajitorule esti out of order, daca niste copii trebuie sa invete o limba straina , trebuie cautat ce motive au? Serios, ce competente ai sa ii intrebi, esti asistent social?
daca cineva vrea sa cumpere o bicicleta tu il intrebi scopul si durata?
intrebarea e gresita si tipic balcanica:  de ce  si pentru ce  - intrebarea corecte e cum?
sunteti incredibili de infantili, unul ma intreaba cine le sunt parintii si de ce vin, tu ma intrebi ce-or sa faca....drobul de sare

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdan1001, on 10 octombrie 2020 - 11:35, said:

daca niste copii trebuie sa invete o limba straina , trebuie cautat ce motive au?
Da. asltfel stii ce sa recomanzi cel mai bine.

View Postdan1001, on 10 octombrie 2020 - 11:35, said:

daca cineva vrea sa cumpere o bicicleta tu il intrebi scopul si durata?
Da. Sunt biciclete pentru viteza, pentru teren accidentat, electrice, dimensiuni de roti etc.

Asa ca da, daca vrei un raspuns corect, raspunzi la intrebari, altfel, cauta raspunsurile singur.

Edited by tehnics, 10 October 2020 - 17:47.


#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan1001, on 10 octombrie 2020 - 11:35, said:

daca niste copii trebuie sa invete o limba straina , trebuie cautat ce motive au? Serios, ce competente ai sa ii intrebi, esti asistent social?
daca cineva vrea sa cumpere o bicicleta tu il intrebi scopul si durata?

Acum, pe bune Dane, uite, eu vand elemente de suspensie auto
Daca tu vii la mine si intrebi cat costa un amortizor, tu te astepti ca eu sa ma duc sa-ti vand pe primul care-mi iese-n cale?
Stii de ce n-as face-o?
Pentru ca a doua zi mi l-ai returna pentru ca nu-l poti folosi.
E foarte legitima intrearea si este culmea, pentru a te ajuta

#54
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View PostTsunnnami, on 11 octombrie 2020 - 01:49, said:


Acum, pe bune Dane, uite, eu vand elemente de suspensie auto
Daca tu vii la mine si intrebi cat costa un amortizor, tu te astepti ca eu sa ma duc sa-ti vand pe primul care-mi iese-n cale?
Stii de ce n-as face-o?
Pentru ca a doua zi mi l-ai returna pentru ca nu-l poti folosi.
E foarte legitima intrearea si este culmea, pentru a te ajuta
Daca vin la tine, iti spun marca, anul de fabricatie si ar trebuii sa-mi dai amortizorul  care ti-l cer
alta e cu straini care se apuca sa invete romana....si mai sunt si copii.
Pe bune, cati dintre voi sunteti parinti? Daca ai fi pus in fata faptului de a invata limba proprie un copil care nu ti-o cunoaste, ai aveam timp o ora pe saptamana pentru 4 luni s-o faci, ce metoda ai adopta? ai intreba parintii la ce i-ar folosi? Asta ar fi treaba ta? Sau cauti o metoda cat mai eficace?
despre ce vorbim? Tu esti platit de parinti sa-i chestionezi sau ai acceptat job-ul si incerci sa ti-l faci cum poti mai bine?
De aceea mi se par bizare intrebarile voastre.... le iau de fapt ca pe curiozitati personale fara a avea vreo urmare practica.
Cred , de fapt, ca niciunul nu a citit cu atentie ce am scris la inceput, ati intrat in subiect fara sa vedeti care ar fi enuntul problemei.
niciunul nu a spus : metoda  X poate ar putea sa mearga , nu, voi va concentrati asupra unui non sens : da' de ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate