Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Spania vs Germania

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostPassenger001, on 16 februarie 2021 - 14:43, said:


O-ha!
Dupa afirmatiile facute de tine la #35, un sfat foarte bine intentionat: daca faci asa ceva sau daca intentionezi, consulta neaparat un contabil!

Namai atat:
- Einkommenssteuer si Umsatzsteuer sunt mere si banane. Kleinunternehmer pot fi neplatitori de Umsatzsteuer.
- cand faci A. flex esti FrachtfĂĽhrer (407 hgb), se aplica 425 hgb -> raspunzi ptr cea mai mica neglizenta

Sa nu ne intelegem gresit, sunt de foarte multi ani client Amazon, si unul foarte multumit. In relatia cu clientul, Amazon se compoarta de nota 10, sunt extraordinar de culanti.

Aici ai dreptate, sunt două lucruri diferite, si cand trebuie să facă declarația de venit la sf de an, multi fac un soc.

Amazon e super cu clienții si lipsiți de fairness cu angajații. Acum câțiva ani fusese scandalul ăla cu angajații spanioli in Germania, care nici la toaleta nu aveau voie. Le mai trăgeau si bani pt chirie iqr la sfârșit nici 3 euro pe ora nu luau.

Si acum se practică la fel: timpul cât încarci pachetele in mașină nu e socotit, la fel si descărcatul, uneori abia cand ajungi la primul client ești plătit. Dar in toată branșa asta e din păcate asa, dar Amazon sunt cei mai măgari pentru că au monopol pe tot si fac castiguri de miliarde de euro pe an. Nu plătesc impozit si nici nu împart din prăjitură...

Edited by Machmaldus, 16 February 2021 - 15:18.


#38
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012

View PostPassenger001, on 16 februarie 2021 - 14:43, said:

O-ha!
Dupa afirmatiile facute de tine la #35, un sfat foarte bine intentionat: daca faci asa ceva sau daca intentionezi, consulta neaparat un contabil!

Namai atat:
- Einkommenssteuer si Umsatzsteuer sunt mere si banane. Kleinunternehmer pot fi neplatitori de Umsatzsteuer.
- cand faci A. flex esti Frachtführer (407 hgb), se aplica 425 hgb -> raspunzi ptr cea mai mica neglizenta

Sa nu ne intelegem gresit, sunt de foarte multi ani client Amazon, si unul foarte multumit. In relatia cu clientul, Amazon se compoarta de nota 10, sunt extraordinar de culanti.
pai cine a zis de Umsatzsteuer ? Eu m-am referit la Einkommensteuer (Sales tax). Ca si Kleinunternehmer NU platesti impozit pe venit daca nu depasesti un venit de 22,500 in primul an de activitate si 50,000 in urmatorii.
Referitor la neglijenta, logic ca raspunzi daca pierzi pachetele, si un postas raspunde daca nu aduce pensia la om acasa. La fiecare loc de munca ai responsabilitati

#39
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
*Income tax, nu sales tax, nu pot edita.

#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Referitor la neglijenta, logic ca raspunzi daca pierzi pachetele, si un postas raspunde daca nu aduce pensia la om acasa. La fiecare loc de munca ai responsabilitati
well, ca angajat raspunzi pentru "grobe Fahrlässigkeit" si e jobul employerului s-o demonstreze. Ca liber schimbist, depinde de ce scrie in contract. iti platesti singur pensia, somajul, asigurarea medicala, concediul (sau nu le platesti), muncesti peste 10 ore pe zi desi n-ai avea voie, dar daca te prinde tot tu raspunzi etc etc. practic toate masurile de protectie obtinute de la capitalismul manchester incoace nu se aplica. sunt conditii de munca precare.

#41
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
nu muncesti 10 ore pe zi, confunzi sigur. 10 ore bagi daca esti angajat cu norma intreaga la ei, atunci da, ajungi sa livrezi 180 pachete 6 zile din 7. La Amazon Flex muncesti maxim 5 ore pe zi

#42
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Presa e plina de interviuri cu soferi de la amazon la dpd, care trec 14 ore ca nimic.
Apoi ca esti freelancer cu doar un client, intr-o buna zi aterizeaza Steuerfahndung cu Scheinselbständigkeit.
Pe astia care-s freelanceri in IT, management etc, ii inteleg ca aia chiar fac bani. Aici e posta pe fata.

#43
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostMaddow1, on 16 februarie 2021 - 17:48, said:

nu muncesti 10 ore pe zi, confunzi sigur. 10 ore bagi daca esti angajat cu norma intreaga la ei, atunci da, ajungi sa livrezi 180 pachete 6 zile din 7. La Amazon Flex muncesti maxim 5 ore pe zi

faci asa ceva? Si de mult timp? Si sa intelegem ca esti multumit? Ti-ai facut Steuererklärung pe 2019 si ti-a iesit bine? Sau vorbesti teoretic?

#44
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
fac de vreo 3 luni in zilele cand am mai mult timp liber, ca un Nebenjob

#45
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostMaddow1, on 17 februarie 2021 - 16:04, said:

fac de vreo 3 luni in zilele cand am mai mult timp liber, ca un Nebenjob

Mult succes in continuare. daca iti place si esti multumit atunci asta e cel mai important.
Ai sa vezi cand faci Steuererklärung daca e un avantaj sau nu. Desi daca nu treci de aia 450 de euro, e steuerfrei si atunci nu o sa trebuiasca sa dai inapoi bani, ca ai castigat prea multi. E cam cu tais aici in Germania cand castigi prea mult, caci platesti mult impozit. Si ai de facutsi  o groaza de hartogarii.
important e sa documentezi totul, ca sa poti avea dovezi pt Steuererklärung la anul.

#46
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
multumesc. Nu e vorba de placut, ca nu are ce sa iti placa cand livrezi niste cutii oamenilor Posted Image insa sunt niste bani in plus castigati pe cateva ore de plimbat cu masina.
Voi vedea in iulie cat am de platit. Asa e, cu cat ai venit mai mare, cresc si taxele si asigurarea de sanatate. Anul trecut, nestiind ca asigurarea de stat este cea mai proasta idee pentru o persoana juridica, am avut de plata la final de an 1600 EUR

#47
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asigurarea de kfz ce zice pe tema "gewerbliche Nutzung"?

#48
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostPengoon, on 17 februarie 2021 - 17:15, said:

asigurarea de kfz ce zice pe tema "gewerbliche Nutzung"?

https://www.finanzch...z-versicherung#
ce am gasit aci la Kfz Versicherung für gewerbliche Nutzung

#49
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
depinde de asigurator. la mine (allianz) scrie "gewerbliche nutzung ist ausgeschlossen", la varianta mea de contract. mira m-as sa nu faca probleme la un Schadensfall in timpul transportului de pachete.
daca as vrea "gewerbliche Nutzung", altu' ar fi scorul. toatea astea la modul academic, ca 25/ora pentru mine-i neatractiv. daca as vra freelancing in IT altu ar fi scoru'.

dar pentru cine are nevoie de Nebenverdienst...
pe de alta parte, cu asigurarea de rigoare, atunci nu-i mai 25/ora. probabil mai degraba vreo 10 dupa ce scazi uzura, carburant, asigurari &shit si esti nitzel peste Mindestlohn.
Amu-i lockdown, dar in conditii normale iei semnificativ mai mult pentru babysitting.

#50
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostPengoon, on 17 februarie 2021 - 18:24, said:

depinde de asigurator. la mine (allianz) scrie "gewerbliche nutzung ist ausgeschlossen", la varianta mea de contract. mira m-as sa nu faca probleme la un Schadensfall in timpul transportului de pachete.
daca as vrea "gewerbliche Nutzung", altu' ar fi scorul. toatea astea la modul academic, ca 25/ora pentru mine-i neatractiv. daca as vra freelancing in IT altu ar fi scoru'.

dar pentru cine are nevoie de Nebenverdienst...
pe de alta parte, cu asigurarea de rigoare, atunci nu-i mai 25/ora. probabil mai degraba vreo 10 dupa ce scazi uzura, carburant, asigurari &shit si esti nitzel peste Mindestlohn.
Amu-i lockdown, dar in conditii normale iei semnificativ mai mult pentru babysitting.

deci eu fara asigurare cu gerwerbliche Nutzung nu m-as baga sa fac ceva ce tine de un job. E periculos, caci cum spuneai, se intampla un accident in timp ce ai un nebenjob, ai cam incurcat-o.
si la curatenie iesi mai in avantaj, plus nu e asa stresant
Da, dupa ce scazi totul ramane putin, din pacate.

#51
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
depinde de preferinte, unii aleg sa faca curatenie in vreun restaurant in detrimentul plimbarii cu masina personala 4 ore pe zi pentru 100 eur.
Stresant nu este deloc, dimpotriva, mersul cu masina ma relaxeaza dupa activitatea principala din ziua respectiva. Poate era stres daca trebuia sa faci munca asta in traficul din Bucuresti, dar aici, nici pe departe

#52
fibofibo

fibofibo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2021
Nu poti compara Anglia cu Germania.

Anglia este o tara cu mult peste, atat ca salarii cat si ca conditii de trai.

Si oamenii sunt foarte diferiti, multi ar spune ca englezii sunt reci dar nu este chiar asa deloc :)



#53
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mie-mi cam scapa avantajul englezesc la conditii de trai (si salarii, daca veni vorba). ce mi s-o oferit prin London am capatat si in Frankfurt, cu costuri semnificativ mai scazute.
Problema principala, cand am fost io acolo era, ca mult prea putine cladiri au fost bombardate cu success de aviatia germana in '40. d-aia calitatea spatiului locativ (complet independent de preturi) e cam victorian. sunt convins ca se construieste si nou etc. dar atunci iara suntem la discutia pret/performanta. iar io daca e sa aleg intre Hamburg sau Liverpool, mi-e cam usor. iar echivalent de München nici nu este. din motive geografice.

#54
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 fibofibo, on 03 aprilie 2021 - 20:09, said:

Anglia este o tara cu mult peste, atat ca salarii cat si ca conditii de trai.
Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate