Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Spania vs Germania

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 neks, on 05 octombrie 2020 - 20:18, said:

Nordul este intodeauna superior sudului. Inclusiv in Romania...

Ce prostii scrii aici! In niciun caz nu e așa. In afară de Hamburg, toată zona e saraca...

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 SirJoker, on 06 octombrie 2020 - 20:19, said:

Am lucrat ca și distribuitor de băuturi, am montat terase din aluminiu, am lucrat în depozit, am ceva experiență cu moto stivuitor și recent mi-am scos permisul de camion și atestatele.

Am ceva idee despre Germania, am mai fost acum câțiva ani în urmă. Aș vrea să merg să rezolv cu chiria și apoi să vină restul familiei.

Ai documente care sa ateste ce ai muncit? Sau ai specializari pt meseriile practicate?

In Germania cam trebuie specializare pt orice,  nu spun ca nu se poate fara dar e mai usor.

Apoi, e nevoie de limba daca nu munciti in domenii mai internationale, gen inginerie. Asa ca si in cazul vostru ar fi nevoie de limba, probabil un B1. Cursurile in Germania dureaza cam 9 luni, de la zero la B1.

Apoi, nu vii fara job pt ca e aproape imposibil sa gasesti chirie fara sa stii germana si fara sa ai job in mai putin de 1 luna. AIa inseamna 1 luna la ferienwohnung/pensiune. As spune ca-i mai usor sa gasesti job decat locuinta, mai ales in sud. Depinde ce asteptari ai, dar ai nevoie de un apartament, daca ai 1 copil e nevoie de 3 camere, daca ai 2 copii 4 camere, etc. S-ar putea sa nu iti inchirieza apartament cu 3 camera daca ai doi copii de exemplu. Si nu din rautatea Vermieterului, el are chiar sute de candidati si interesul sau e sa gaseasca pe cineva care sa stea cat mai mult, gen ani de zile sau chiar zeci de ani, ori o familie cu 2 copii e clar ca in viitor se va muta la o locuinta mai mare.
Apartament in chirie sa te astepti undeva in jur de 8-10Euro/mp sau chiar mai mult daca mergi in orase mari.

Studiaza ce e de studiat, eu spun ca intr-un an e realizabil ce vrei tu, nu mai repede.

#21
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
o corectura  la  comentariul de mai sus :  In Germania cam trebuie specializare pt orice,  ,  nimic  mai fals   .  mii  de fabrici  angajeaza   helfer in produktion  ,  adica  fara calificare   si lucrezi  orice  .  poti lucra mecanic auto  , fara  calificare  daca  sti  , chiar se cauta  .  daca  sti  limba  gasesti de munca  imediat  , dar cu salariu mic ,   de la 10 euro  pe ora .  si da    chiria  este greu de  gasit   . ai spus  mai sus  ca sti  engleza   ,  nu ajuta  deloc  , desi multi nemti cunosc  engleza  , refuza sa o vorbeasca   in tara lor .   corect  alina 632    , nordul e sarac   , chiar  si in Hamburg   nu e cine stie ce  ,   de ex  o cunostinta  lucreaza  in  depozit  de marfa   3 ture  , nu ia nici  1400 e  macar  , iar  in sud   lejer  sari  de 1700 euro pentru acelasi   job.

#22
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 foxtian, on 15 noiembrie 2020 - 14:20, said:

o corectura  la  comentariul de mai sus :  In Germania cam trebuie specializare pt orice,  ,  nimic  mai fals   .  mii  de fabrici  angajeaza   helfer in produktion  ,  adica  fara calificare   si lucrezi  orice  .  poti lucra mecanic auto  , fara  calificare  daca  sti  , chiar se cauta  .  daca  sti  limba  gasesti de munca  imediat  , dar cu salariu mic ,   de la 10 euro  pe ora .  si da    chiria  este greu de  gasit   . ai spus  mai sus  ca sti  engleza   ,  nu ajuta  deloc  , desi multi nemti cunosc  engleza  , refuza sa o vorbeasca   in tara lor .   corect  alina 632    , nordul e sarac   , chiar  si in Hamburg   nu e cine stie ce  ,   de ex  o cunostinta  lucreaza  in  depozit  de marfa   3 ture  , nu ia nici  1400 e  macar  , iar  in sud   lejer  sari  de 1700 euro pentru acelasi   job.


Dacă nu ai pe cineva care sa il ajute, atunci de unde să știe unde sunt joburi in fabrica?
Cunosc multe familii de români care nu vb germana, dar care lucrează aici, dar ei aveau membrii de familie, care le-au deschis drumul si care i-au ajutat să își găsească de lucru.
Chiria e mare in sud, mai sunt unele excepții, dar in general te miști la cam peste 10€/m2, in orasele universitare chiar peste 15€/m2...si majoritatea joburilor le găsești in sud, sau zona Frankfurt, deci bataie mare pe chirie. Plus că de cand au ajuns refugiații aici, preturile au explodad, mai ales că majoritatea trăiesc pe ajutor social, iar statul e generos și le plătește chiria, asigurarea de sănătate, lumină, căldură si in plus bani de buzunar, cam 450€/persoana pt alimente si cursuri gratuite de germană. De ce e relevanta informația? Pentru ca o familie de romani proaspăt veniți nu pot concura cu asta. Un salariu nu îți ajunge pt cheltuieli si chirie. Doar poate in alte regiuni.
Cu engleza poti ajunge departe in sud, in orașe. Dar la sate e mai greu. E ca în România, câți vb engleza la sate? La noi nici la autorități nu se întâmplă. Aici da, mai ales daca sunt tineri.

Deci nu ar strica să cunoști pe cineva care sa te ajute in procesul ăsta. Chineva care să îți deschidă ușile la început.

Apoi mai e si factorul noroc. Poate daca vezi un anunț in engleză si primești jobul, daca ești serios, muncitor, si nu ajungi sa lucrezi pentru turci, albanezi sau români, atunci poți sa prinzi radacini aici.

Trebuie să recunosc cu dezgust ca sunt multi romani profitori aici, fără caracter, care își bat joc de alti români.
Au apărut ca ciupercile dupa ploie in ultimii 3 ani. Oribile creature. Ii tin dependenți pe ceilalți care nu știu limba, ii jupuiesc de bani, ba unii fac afaceri pe spinarea familiilor cu copii cu handicap. Un individ i-a cerut unei familii cu copilul bolnav de cancer 15k€ pentru a-i aduce la spital. Dar am încredere in destin- li se întoarce înmiit! Deci încearcă să eviți astfel.de.indivizi si individe!

Mult succes!


#23
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
alina  nu trebuia sa ma citezi  pe mine  ca  nu am zis altceva  , daca dai pagina  inapoi  am zis si eu ca trebuie sa fie ajutat de cineva  .alfel  nu are sansa

#24
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 foxtian, on 16 noiembrie 2020 - 10:51, said:

alina  nu trebuia sa ma citezi  pe mine  ca  nu am zis altceva  , daca dai pagina  inapoi  am zis si eu ca trebuie sa fie ajutat de cineva  .alfel  nu are sansa

Ai dreptate, ideea e aceasi!

P.S. am scris la mobil si nu mai pot corecta gresesile facute in comentariul meu.
deci daca nu are pe cineva...
cineva care sa iti deschida usile
etc.

#25
monstru

monstru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2003

 alina263, on 15 noiembrie 2020 - 19:27, said:


Pentru ca o familie de romani proaspăt veniți nu pot concura cu asta. Un salariu nu îți ajunge pt cheltuieli si chirie. Doar poate in alte regiuni.
Cu engleza poti ajunge departe in sud, in orașe. Dar la sate e mai greu. E ca în România, câți vb engleza la sate? La noi nici la autorități nu se întâmplă. Aici da, mai ales daca sunt tineri.



Depinde ca ce vii și ce vei face. Se poate și dintr-un salariu, la fel se poate ca nici din 2 sa nu o duci bine.

Dacă ai întrebări specifice, îți pot răspunde ptr zona Mannheim/Heidelberg

#26
SirJoker

SirJoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.09.2007

 foxtian, on 01 noiembrie 2020 - 17:58, said:

sunt multi romani  veniti  din  spania  in germania  .  de munca este peste tot  , in sud  cel mai  bine  !  adica  Bayern  si  Baden wuttenberg  . Ala  care  a zis de nordul germaniei  nu stie ce vorbeste  , acolo e saracia  in germania  , poti vedea  salarile si pretul  caselor  sau a apartamentelor .  deci   nu ai ce cauta  acolo .  primul  sfat   , nu conteaza   ce meserie ai  de inceput  , conteaza enorm  sa sti limba  !   tu si familia ta  faceti  un curs   inainte   neaparat  . alfel  veti avea  joburi de sclav   .  sfatul 2  cautati pe cineva sa va  faca intrarea  , sa va ajute  cu locuinta  . daca reusesti   sa intri  in germania    viata  va fi mai usoara  .  tot secretul  este sa sti  limba   germana  .  banii si sustinerea  va veni  usor din partea statului   german  .alocatie cam 210  euro de copil   , plus altele  daca esti aici  legal si dai de greu .   bafta   si nu ezita  daca poti  . spania  are doar clima  buna in rest   e tara  de tiganie  .

Avem deja 3 luni de când am venit în Germania și cu puțin noroc am reușit să închiriem un apartament după doar două săptămâni după ce am ajuns. Lucrez și eu și soția, am înscris și suntem în regulă cu toate actele. Suntem în apropiere de Hannover și pare că e de lucru pe aici, însă din cauza restricțiilor actuale locurile de muncă sunt foarte limitate. Confirm că limba germană și calificarea sunt esențiale aici și fără ele este extrem de dificil.

#27
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
sper sa nu ti se faca dor de Spania  , mancarea  , vremea  buna   plaje  ....asta  o sa iti  lipseasca  ...  oricum Germania  este  o tara buna pentru emigrare  , peste  uk  sau  franta .  Daca  inveti limba  si regulile   din germania     viata va fi  mult mai  buna si  sigura  , cu mult peste tigania din spania  .  invata limba si drepturile  tale ,  deoarece   ai foarte multe drepturi  in germania    si va fi ok .

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
A dat de gustul berii germane. Mai i se face lui dor o laie!

#29
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 Bursul, on 30 ianuarie 2021 - 21:14, said:

A dat de gustul berii germane. Mai i se face lui dor o laie!
Lasa ca ce femei sunt pă Spania nu sunt pă Germania !

#30
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 neks, on 30 ianuarie 2021 - 22:11, said:

Lasa ca ce femei sunt pă Spania nu sunt pă Germania !

de ce l-ar interesa? e barbat insurat cu copiii. Cred ca in etapa aia a vietii lui e interesat de alte lucruri. Cand vezi ca nu stii ce iti aduce ziua de maine, nu cred ca te mai gandesti la "ce femei sunt pa Spania sau Germania"

#31
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Spania este peste Germania doar ca locuri turistice, in rest la nivel de trai, stabilitate financiara,sistem de sanatate este mult sub. Poate un alt avantaj ar fi ca limba se invata mai usor insa daca urmezi niste cursuri de cateva ori pe saptamana (pe care ti le plateste statul), te uiti la tv pe canale nemtesti si rupi orice contact cu romana, in 1 an esti de B1. Poti gasi de munca usor si fara sa stii germana, in depozit la Amazon, la livrari pachete, la sere etc. Ca si Land, parerea mea este ca cel mai bine este de venit in NRW la granita cu Olanda, aici locuiesc de cativa ani si cred ca ai cele mai multe oportunitati, la polul opus este Estul unde sunt salarii mai mici (cetatenii din restul tarii plateau vreo 20 Eur taxe ca ajutor pentru Germania de Est, care se opreau din salariu). Evitati insa orasele mari gen Köln, Dortmund, Düsseldorf, Hamburg, München care colcaie de turci si romani, incercati sa va stabiliti intr-un orasel mai micut,sat unde nu sunt asa multi Ausländeri si sunt mult mai curate.

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Poti gasi de munca usor si fara sa stii germana, in depozit la Amazon, la livrari pachete
poti. te ia si cu mai putin de B1. e un job infinit mai naspa decat maturator de strada. cel din urma macar e angajat la oras. Pe soferi ii prosteste sa se faca freelanceri. Niciunu nu pricepe consecintele.

#33
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Probabil te referi la Amazon flex. Daca da, nu vad unde e prosteala. Se fac destui bani cu cateva ore de livrat pachete pe zi

#34
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Prosteala nu inseamna inselatiune. Dar sa spui ca se fac destui bani cu Amazon flex?
Amazon promite un castig de pana la 25 €/h. Asta inseamna brutto, activitatea fiind practic una independenta (Selbständig), ai nevoie de Gewerbeschein. Deci din suma aia scazi: impozit pe venit, toate asigurarile (sanatate, social etc), toate costurile masinii (ceva mai mari decat in cazul masinii private, ptr ca gewerbliche Nutzung), iti asumi riscul ptr pierderea/distrugerea pachetelor. Posibil sa fii uitat ceva, dar nu conteaza, ajunge sa scad numai astea din cei 25€/h.

#35
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Nu promite, asta oferă. Ore de lucrat sunt 3,4 sau 5, aproape zilnic în cursul săptămânii. Einkommensteuer nu plătești ca și kleinunternehmer (cifra de afaceri sub 22,500 € în primul an respectiv 50,000€ din anul 2). Asigurarea privată între 180-250€ pe lună, Sozialversicherung știu ca nu se plătește dacă ești selbständig. Poți face Flex și cu mașina personala, iar în legătură cu pachetele pierdute :)) pai de ce le ai pierde? Doar nu ești copil mic.

#36
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Maddow1, on 16 februarie 2021 - 12:50, said:

... Einkommensteuer nu plătești ca și kleinunternehmer....
O-ha!
Dupa afirmatiile facute de tine la #35, un sfat foarte bine intentionat: daca faci asa ceva sau daca intentionezi, consulta neaparat un contabil!

Namai atat:
- Einkommenssteuer si Umsatzsteuer sunt mere si banane. Kleinunternehmer pot fi neplatitori de Umsatzsteuer.
- cand faci A. flex esti Frachtführer (407 hgb), se aplica 425 hgb -> raspunzi ptr cea mai mica neglizenta

Sa nu ne intelegem gresit, sunt de foarte multi ani client Amazon, si unul foarte multumit. In relatia cu clientul, Amazon se compoarta de nota 10, sunt extraordinar de culanti.

Edited by Passenger001, 16 February 2021 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate