Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Spania vs Germania

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
SirJoker

SirJoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.09.2007
Sunt cu familia de câțiva ani în Spania și am vrea să schimbăm cu Germania. Ar putea cineva să ne dea câteva sfaturi înainte de a face primul pas? Ce zonă din Germania ar trebui să alegem, cum se rezolvă cu chiria dacă nu ai contract de muncă, etc?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Da, este un moment ideal pentru relocare dintr-o țară în alta!

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Sudul Germaniei este cel mai bogat, dar in acelasi timp si cel mai impotriva strainiilor. Salariile sunt ceva mai mari decat prin nord si dezvoltarea industriala este ridicata (joburi mai multe si mai bine platite).

Eu zic ca mai bine este sa pleci in Germania dupa ce iti gasesti un job. Chiria este moderat ridicata, se cere depozit (in suma de 3 chirii), se plateste comision imobiliar (in suma de 2 chirii). In general se cer si dovada a 3-6 luni de job.

#4
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019
In ce zona a Spaniei esti si de ce ai face asta? Spaniolii sunt super oameni pe langa nemti.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Ce anume faceti/lucrati?

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 SirJoker, on 05 octombrie 2020 - 18:38, said:

Sunt cu familia de câțiva ani în Spania și am vrea să schimbăm cu Germania. Ar putea cineva să ne dea câteva sfaturi înainte de a face primul pas?,

Daca esti din ala care-npinge vagoane-n gara,nu are rost sa te reloci ca din aia sunt destui si in Germania cu milioanele cu covidul asta.Daca esti un sudor,lacatus bun ai mai avea o sansa,desi nu cred ca sunt si din aia someri multi de la firmele de leasing si care stiu si limba.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru inceput eu te sfatuiesc sa mergi singur, fara familie. S-ar putea sa nu iti placa deloc Turcia. Germania, pardon.

#8
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Nordul este intodeauna superior sudului. Inclusiv in Romania...

#9
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020

 neks, on 05 octombrie 2020 - 20:18, said:

Nordul este intodeauna superior sudului. Inclusiv in Romania...

he he...adevăr grăiești...dacă stau să mă gândesc,cam la majoritatea țărilor,partea de sud e mai cu cântec,mai primitivi...uită-te la Italia,chiar și la americani...

#10
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
In general neamtul se uita lung de tot cand vrea sa-ti inchirieze ceva. Prima data intreaba de contractul de munca. Ce meserie ai, unde muncesti si daca e pe perioada determinata sau nedeterminata. In sud chiriile sunt destul de marisoare. Muta-te doar daca ai gasit un job stabil, altfel dai pe pere ce-ai luat pe mere.

#11
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 Mike05, on 05 octombrie 2020 - 21:06, said:

he he...adevăr grăiești...dacă stau să mă gândesc,cam la majoritatea țărilor,partea de sud e mai cu cântec,mai primitivi...uită-te la Italia,chiar și la americani...
Chiar si la americani, foarte adevarat !!! Mai aproape, uita-te la Spania, Italia, Germania, Rusia ( "Leningrad", Moscova vs. Odessa ) in general asa este....
Dar repet, chiar si in Romania Posted Image

Edited by neks, 05 October 2020 - 21:48.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 neks, on 05 octombrie 2020 - 20:18, said:

Nordul este intodeauna superior sudului. Inclusiv in Romania...
Cu toate astea cele mai mari salarii dar și chirii sunt pe lângă Munchen, adică în sud.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 neks, on 05 octombrie 2020 - 20:18, said:

Nordul este intodeauna superior sudului. Inclusiv in Romania...
In Germania cred ca e mai mult vest vs est decat nord vs sud. Si in Romania estul e mai sarac decat sudul.

PS: in tarile mai nordice (inclusiv UK sau Danemarca), sudul e mai bogat.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SirJoker, on 05 octombrie 2020 - 18:38, said:

Sunt cu familia de câțiva ani în Spania și am vrea să schimbăm cu Germania. Ar putea cineva să ne dea câteva sfaturi înainte de a face primul pas? Ce zonă din Germania ar trebui să alegem, cum se rezolvă cu chiria dacă nu ai contract de muncă, etc?
2 săptămâni de carantină, clar.
Cu limba cum te descurci?
În rest 3 luni caution, ca și ”la tauri”, doar că aici mai nimerești unii care-ți cer copie după ”nomină” pe ultimile 3 luni.
În rest, a tomar por culo con la tiera roja!

#15
SirJoker

SirJoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.09.2007

 DoDo_unu, on 05 octombrie 2020 - 18:53, said:

In ce zona a Spaniei esti si de ce ai face asta? Spaniolii sunt super oameni pe langa nemti.
Sunt în Catalunia și catalanii nu sunt ca cei din sudul Spaniei.

 Bursul, on 05 octombrie 2020 - 18:54, said:

Ce anume faceti/lucrati?

Am lucrat ca și distribuitor de băuturi, am montat terase din aluminiu, am lucrat în depozit, am ceva experiență cu moto stivuitor și recent mi-am scos permisul de camion și atestatele.

 Sef-chenko, on 05 octombrie 2020 - 20:17, said:

Pentru inceput eu te sfatuiesc sa mergi singur, fara familie. S-ar putea sa nu iti placa deloc Turcia. Germania, pardon.

Am ceva idee despre Germania, am mai fost acum câțiva ani în urmă. Aș vrea să merg să rezolv cu chiria și apoi să vină restul familiei.

#16
DoDo_unu

DoDo_unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 27.10.2019
Pai in Catalunia lucrez si eu. Mie mi se par super. Acum sunt in concediu, dar de fiecare data ma intorc cu drag in Spania.

#17
SirJoker

SirJoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.09.2007

 ericmario, on 05 octombrie 2020 - 22:05, said:


2 săptămâni de carantină, clar.
Cu limba cum te descurci?
În rest 3 luni caution, ca și ”la tauri”, doar că aici mai nimerești unii care-ți cer copie după ”nomină” pe ultimile 3 luni.
În rest, a tomar por culo con la tiera roja!

Cu limba germană doar câteva cuvinte, însă vorbesc engleză foarte bine.

 DoDo_unu, on 06 octombrie 2020 - 20:20, said:

Pai in Catalunia lucrez si eu. Mie mi se par super. Acum sunt in concediu, dar de fiecare data ma intorc cu drag in Spania.

Depinde pe cine ai alături și poate de noroc. Noi aici nu avem pe nimeni și e destul de greu. Muncile au fost în mare parte cu contract temporar prin ett. Aș schimba cu Germania în primul rând pentru mai multă stabilitate la acest capitol.

#18
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
sunt multi romani  veniti  din  spania  in germania  .  de munca este peste tot  , in sud  cel mai  bine  !  adica  Bayern  si  Baden wuttenberg  . Ala  care  a zis de nordul germaniei  nu stie ce vorbeste  , acolo e saracia  in germania  , poti vedea  salarile si pretul  caselor  sau a apartamentelor .  deci   nu ai ce cauta  acolo .  primul  sfat   , nu conteaza   ce meserie ai  de inceput  , conteaza enorm  sa sti limba  !   tu si familia ta  faceti  un curs   inainte   neaparat  . alfel  veti avea  joburi de sclav   .  sfatul 2  cautati pe cineva sa va  faca intrarea  , sa va ajute  cu locuinta  . daca reusesti   sa intri  in germania    viata  va fi mai usoara  .  tot secretul  este sa sti  limba   germana  .  banii si sustinerea  va veni  usor din partea statului   german  .alocatie cam 210  euro de copil   , plus altele  daca esti aici  legal si dai de greu .   bafta   si nu ezita  daca poti  . spania  are doar clima  buna in rest   e tara  de tiganie  .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate