Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 

Izolatie fonica duplex cu structura de rezistenta comuna

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Salut,

In urma cu 10 ani am construit un duplex (locuinta cuplata) din beton si caramida. Din pacate atunci ne-am bucurat de reducerea costurilor de constructie fara sa ne gandim si la consecintele ulterioare.  Acum ne confruntam cu o problema legata de izolarea fonica a ansamblului. Datorita faptului ca structura (fundatie, planseu, grinzi, etc) este comuna orice zgomot si vibratie (bocanituri, tropaieli, usi trantite, obiecte grele scapate pe jos, etc) se transmite intre case.
In aceste conditii, in acest moment mai pot face ceva pentru a separa dpdv fonic cele 2 case? Majoritatea zgomotelor sunt transmise prin structura de rezistenta, deci doar izolarea fonica a peretelui despartitor nu cred ca ne ajuta prea mult. O alta constrangere e ca izolarea fonica trebuie facuta in partea mea de casa, vecinul galagios nefiind in nici un fel interesat de acest aspect.

Multumesc anticipat pentru orice sfat!

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Solutia ieftina e cu vata bazaltica + rigips pe peretii comuni , vata bazaltica + structura + parchet pe planseu ! Varianta profesionala de izolatie fonica...costa de rupe .

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 01.10.2002
Merge bine cu placi de spuma HD Foam+Rigips pentru izolare fonica. Si e si ieftin.

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 08.10.2004
pai poate trebuie sa lucrezi un pic la sensibilitatea vecinului la zgomot...sau alte chestii care il deranjeaza....

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006
Spuma doar estompeaza ecoul, nu amotizeaza semnificativ zgomotul care vine.
Cu gipscarton peste nici macar ecoul de la tine nu-l estompeaza, dar impreuna cu spuma taie putin din zgomot, insa nu suficient.

Pt. zgomote venite prin structura nu prea ai variante simple, deorece amortizarea trebuia facuta eficient la sursa.
Se poate si ea rezolva dar e mai complicat.

La sursa se pun amortizoare si garnituri la usi, polistiren sub parchet, etc.
Usile de camera decente au garnituri, si se pot pune unde nu au.
La mobilier se pun amortizoare si exista si solutii simple cu pastile autoadezive de cauciuc siliconic, poliuretanic sau spuma poliuretanica.

Ce target de reducere a zgomotului ai.
Sa tai 3 db din 133 nu cred ca te satisface suficient...Ai scris obiecte grele cazute, sa nu sara cineva de fund in sus de unde pana unde...

Vezi la ce valori ajung uzual zgomotele, si mai lasi si de la tine peste, ca poate nu e chiar nebun vecinul ala sa arunce mereu obiecte grele pe gresie, ca o face praf...

Oricum si un 65 db daca iei target,  de amortizat la 10 db, si 65 e foarte putin fata de lovituri si tranteli, tot e foarte greu sa tai 55 db.
E nevoie de masuri radicale.
Izolant moale, cat mai gros, si cat mai greu, de zeci sau sute de ori mai greu decat spuma, gros si moale.
Exista niste folii ca un linoleu dar foarte grele, nu chiar ca plumbul dar asa ar fi bine, insa sunt scumpe si au doar 3mm care e f putin.
Cu placare cu termopane normale poti taia 20 db pt ca dincolo de masa au interferenta distructiva intre foile de sticla - asta e o masura radicala eficienta, dar 20 db tot e putin, trebuie mai multe, foi groase, am vazut la cineva feteastra tripla si una din foi era de 12 cm grosime din policarbonat sau plexiglas foarte special tras si tratat pt a nu se incarca electrostatic, insa la tine acoperit cu giscarton nu conteaza asta. Oricum e f. scump.

Sunt si locuinte foarte prost izolate fonic, in care se aude ridicol orice miscare de la vecini, conteaza si izolatia, insa liniste nu poate sa fie decat daca locatarii nu fac zgomot...

Edited by loock, 04 October 2020 - 23:35.


#6
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Intr-adevar trebuie lucrat si la educarea vecinului. Din pacate la el e totul placat cu parchet sau dusumea, aduce 3-4 copii colegi de-ai copilului si se comporta ca si cum ar fi in tabara. Imaginati-va la 2 noaptea cand e liniste deplina sa se joace cu kendama si sa scape bilele alea pe dusumea. :(
Problema mea vine din faptul ca nu pot izola la sursa.
Ar fi o idee sa izolez fonic planseul si peretii doar in dormitorul unde dormim? Poate chiar sa apelez la o firma care izoleaza studiouri audio, desi acolo sensul de izolare e tot de la sursa.



#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 01.10.2002
Eu asa am facut, am izolat doar peretele din dormitor dinspre vecin. Acum sunetele normale nu se mai aud. Bun, daca o sa dea cu diverse obiecte pe jos la 2 noaptea cand e liniste se va auzi. In cazuri de genul asta problema trebuie rezolvata la sursa. Cand n-am reusit sa rezolv prin discutii amiabile, am apelat la alte metode. Cand am auzit zgomote pana la 3 dimineata, a doua zi la 8 am lipit subwooferul de perete si am bagat jumate de ora melodic death metal, pentru trezire si inviorare. A rezolvat problema... ;)

#8
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
:))) Interesanta metoda de "izolare fonica la sursa" folosind subwooferul. Incep sa cred ca merita incercata.
Am gasit pe net referiri la un sistem de tip "camera in camera". Ma apuc sa studiez sa vad ce inseamna dpdv costuri. Asta bineinteles in tandem cu metoda descrisa ma sus. :P

#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 01.10.2002
In general oamenii care se culca la 3 dimineata dorm cel mai bine pe la 8 dimineata, de aceea metoda e eficienta...

#10
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 04.03.2006
o sa primesti 100 de rezolvari si solutii , una singura functioneaza 100% , vinzi si te muti in alta parte fara vecini lipiti de casa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate