Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Caut ansamblu rezidential in constructie "central"/sector 1

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
AndreiSQ

AndreiSQ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.10.2020
Salut,

Nu stiu nici unde sa intreb asta, nici de unde sa ma informez. M-ar interesa sa cumpar, undeva in 2022, un apartament de 3 camere, intr-o zona mai centrala. M-ar interesa zonele: P-ta Victoriei, Romana, Universitate, Unirii, Aviatorilor, Stefan cel Mare, Obor(maxim - deja e cam departe de ce ma intereseaza), Eroilor/Izvor(iar asa, maxim).

Vreau sa ma mut pe la finalul lui 2022 / inceputul lui 2023. M-ar interesa ceva care este in stadiul de proiect in momentul de fata(sau sa se fi inceput constructia, de ce nu) si sa aiba ca termen de finalizare un aprilie-mai 2022 cel devreme.

Eu atunci o sa am nevoie sa locuiesc in 3 camere, iar aceea este zona unde o sa activez.

M-ar interesa sa fie o constructie solida, din caramida, si posibil sa fie vandute "la gri" pentru a putea sa mi-l finisez eu cum doresc.

Sper sa ma puteti ajuta cu variante de dezvoltatori imobiliari, sau macar cu niste indicatii despre cum sa ma informez pe acest subiect mai bine.

Multumesc!

#2
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
ce buget ai? :)

#3
AndreiSQ

AndreiSQ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.10.2020

View Postbogzie, on 04 octombrie 2020 - 01:16, said:

ce buget ai? Posted Image
Pana in 110.000 euro nefinisat. La care vreau sa adaug si un loc de parcare subteran, daca se poate.(platind separat, evident)

Desi, m-am mai informat si totusi m-ar interesa sa fie aproape de metrou si de o sala de fitness buna. Zonele se pot extinde, ideea este ca eu voi avea nevoie sa ajung la Romana/Aviatiei cumva, si preferabil nu in peste 60 minute. Asta ma intereseaza, de fapt. Am realizat ca nu am sanse sa gasesc ce caut chiar acolo, dar macar sa fie aproape de un metrou.

Ma gandeam la Plaza Residence Faza 4 acum, doar ca nu imi dau seama exact unde vine proiectul si am impresia ca e cam departe de metroul Lujerului.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
esti comic cu acel buget cam in orice zona, nu doar cea centrala, mentionata de tine.

Edited by Courage, 04 October 2020 - 06:19.


#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Bine ca ai spus zonele de intetes ca taman ce voiam sa ti spun sa incluzi in arie si Tineretului, Timpuri Noi, Filaret .... pe unde sunt ceva oferte ... dar cu mult peste buget.

Bafta

PS: ptr acele zone de interes poate nu strica sa te pasionezi de locatii in afara Bucurestiui ... gen Sisesti, Otopeni, Tunari .... etc. Este topic pe forum despre Felicity City ... ansamblu ceva mai vechiut si nu cu putine probleme dar se incadreaza in buget .... musai masina.

Edited by Tarzy, 04 October 2020 - 06:52.


#6
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Cred ca ar merita mentionate complexele/ansamblurile/blocurile facute ok si de care lumea e multumita
Pe aria dedicata 95% din posturi sunt facute de oameni care nu locuiesc in respectivele locatii...din auzite etc
Eu de exemplu vreau sa iau 4 camere in Aviatiei- bloc nou cu parcare subterana si n am gasit nici o varianta ok(one la 400k euro nu intra in calcul)

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La 110k poti incerca Greenfield sau Cosmopolis.
Ajungi in Romana fara probleme sub 60 de minute.
Si daca se lasa cu lockdown din nou ai cam tot ce iti trebuie in cartier.

#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu are nimeni de unde să știe preturile de peste 2 ani, 2 ani jumate. Unii spun că vine criza și se înjumătățesc, alții spun că vor continua să crească mai ales acum că au ieșit useristii primari și orașul se va dezvolta.

Este prematur să cauți ceva și să semnezi pe un proiect care nici macar nu e decât pe hârtie.

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Încă ceva eu as mai pune la suma
3 camere in zonele înșirate de tine se invart pe la 150-160k euro

Te mai poți orienta către bloc vechi comunist sau un ansamblu relativ nou dar mai vechi de 10 ani (apartamente vândute de proprietari) că sa nu mai platesti tva

#10
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

La 110k poti incerca Greenfield sau Cosmopolis.
Ajungi in Romana fara probleme sub 60 de minute.
Si daca se lasa cu lockdown din nou ai cam tot ce iti trebuie in cartier.


Vrei sa spui la la 100000 euro.nu gasesti apartament cu 3 camere in Bucuresti?Mai taiati din abratiilr astea.Gasesti in titan,dr taberei,militari,calea vacaresti ,sec 4 etc..Pe aria asta ,parca toti sunteti milionari

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Strict in zonele mentionate de initiator, 3 camere si celelalte conditii, nu gasesti.
Ar trebui sa o lasi mai moale cu agresivitatea in exprimare.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Sigur ca gaseste. Cotet de 40 de ani in Sebastian.

El vrea constructie noua, traininca, de calitate, de caramida, la kilometrul zero + 800 de metri.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator: este extrem de riscant acum sa investesti niste bani (care oricum nu sunt suficienti pentru ce cauti) in ceva ce ar putea fi gata in 2-3 ani. La conditiile economice actuale nu stim ce va fi anul viitor, ce sa mai zicem de peste 2 sau 3 ani. Este loterie.
Mai bine incearca o casa in regim propriu daca ai timp si disponibilitate pentru asa ceva.

#14
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostTarzy, on 04 octombrie 2020 - 06:47, said:

Bine ca ai spus zonele de intetes ca taman ce voiam sa ti spun sa incluzi in arie si Tineretului, Timpuri Noi, Filaret .... pe unde sunt ceva oferte ... dar cu mult peste buget.

Bafta

PS: ptr acele zone de interes poate nu strica sa te pasionezi de locatii in afara Bucurestiui ... gen Sisesti, Otopeni, Tunari .... etc. Este topic pe forum despre Felicity City ... ansamblu ceva mai vechiut si nu cu putine probleme dar se incadreaza in buget .... musai masina.
Sisesti este in Bucuresti de 75 de ani. Pe ce lume traiesti? Felicity este pe centura. Pentru initiator: daca vrei apartament nou, incearca Greenfield. Daca vrei metrou, la 100k gasesti in toate cartierele dormitor din Bucuresti (Drumul Taberei, Militari, Berceni, Vitan, Titan, Crangasi etc.). NU te mai lua dupa preturile din anunturi, nu vinde nimeni la preturile alea. Sunt aruncate asa, poate gasesc un fraier...

Edited by edi10000, 04 October 2020 - 09:47.


#15
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAndreiSQ, on 04 octombrie 2020 - 01:19, said:

Pana in 110.000 euro nefinisat. La care vreau sa adaug si un loc de parcare subteran, daca se poate.(platind separat, evident)\
imi pare rau, incerc sa scriu un post constructiv, dar sunt sigur ca nu vei gasi nimic in banii astia. cel putin nu in zonele pe care le-ai mentionat
uite la opera residence:
Apartamente cu 3 camere 71 mp - 123 mp 140.500 € - 240.138 €
71 mp mi se pare putin pentru 3 camere, fara loc de parcare, si totusi 140k euro..
plaza residence e la 10 minute de lujerului. intr-o zona aglomerata si plina de betoane si lipsita de parcuri

#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postnni2011, on 04 octombrie 2020 - 09:28, said:

La 110k poti incerca Greenfield sau Cosmopolis.
Ajungi in Romana fara probleme sub 60 de minute.
Si daca se lasa cu lockdown din nou ai cam tot ce iti trebuie in cartier.


Vrei sa spui la la 100000 euro.nu gasesti apartament cu 3 camere in Bucuresti?Mai taiati din abratiilr astea.Gasesti in titan,dr taberei,militari,calea vacaresti ,sec 4 etc..Pe aria asta ,parca toti sunteti milionari

Ne dai niste exemple? :)

#17
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postmircea812, on 04 octombrie 2020 - 11:12, said:

Ne dai niste exemple? Posted Image

Mihai Bravu, nu chiar cea mai cosmopolita zona intr-un ansamblu nou 2 camere - intre 88.000 si  110.000 € (cea la 88k are 50.55 m2 suprafata utila si la 110k - 59.16 m2 suprafata utila) si 3 camere intre 120.000 si 180.000 € (chiar nu glumesc, cel de 180k suprafata utila 86.18 m2 cu o terasa de 48.68m2 ). Preturile astea sunt din la la land, absolut absurde, dar adevarate. Aceleasi apartamente de 2 camere vandute acum 1 an cu 80k https://www.imobilia...amere-X91T0004B

Iar in ansamblul de langa 2 camere 51mp utili 120.000€. Apartementul https://www.imobilia...4156822&harta=1

Apartement de 3 camere 65mp utili 142.000€ https://www.imobilia...9403303&harta=1

3 camere 79 mp utili 173.000€ https://www.imobilia...lista=171750710

Nu stiu cine ar da astfel de sume pentru o zona in care nu e nicio facilitate, va las mai jos o sesizare din aplicatia  de sesizaria a sectorului 3  fix din zona unde sunt aceste ansambluri (https://iloves3.prim...ro/citycareweb/) :

"Bună ziua, Va scriu pentru a va semnala o problemă acută din zona in care locuiesc si anume zona de vis-a-vis de gura de metrou Mihai Bravu. După cum stiti in ultima vreme in aceasta zonă s-au construit (si inca se construiesc) foarte multe blocuri de locuințe. Majoritatea locatarilor acestor locuințe sunt familii de oameni tineri, mulți dintre ei având si copii (situație în care ma aflu și eu). Din păcate in aceasta zonă nu există un parc cu loc de joacă pentru copii, părinții fiind nevoiți sa se deplaseze destul de mult pana la cel mai apropiat loc de joacă pentru copii. Asadar pe această cale va rog sa găsiți o soluție pentru amenajarea unui parc in această zonă. Mulțumesc!"

Concluzia e ca dai 150k pe un apartament dupa care iti dai seama ca unde locuiesti sunt gunoaie, nu sunt parcari, nu sunt locuri de joaca, toate stradutele sunt inguste, nu incap masini pe doua sensuri si sunt sute de persoane care locuiesc in blocuri care dau inspre aceasta strada si faci sesizari la primarie sa rezolve ca tu nu puteai sa te uiti inainte unde dai banii sa locuiesti pentru urmatorii 30 de ani!

Edited by XtremePWN, 04 October 2020 - 11:53.


#18
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ultima data cand am verificat 110 mii nu sunt 140.

Si nici Mihai Bravu/Dristor nu sunt

""P-ta Victoriei, Romana, Universitate, Unirii, Aviatorilor, Stefan cel Mare, Obor(maxim - deja e cam departe de ce ma intereseaza), Eroilor/Izvor(iar asa, maxim).""

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate