Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Cât de temută era Miliția?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai era una dintre institutiile de forta ale unui regim totalitar care isi pastra puterea prin terorizarea populatie si fara de care acel regim nu ar fi putut rezista prea mult.
Chiar e nevoie de un topic pt asa ceva?

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,573
  • Înscris: 16.03.2007
care faci un topic cu "Cat folclor si cat infloresc romanii povestile despre militie?" ???

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
@djl
Câți ani ai.
Ai văzut live un milițian vreodată?
Ai vorbit cu el?
Ai intrat în secție la vreun "interviu"?
Daca nu, las-o așa.

#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postflorinel, on 25 septembrie 2020 - 06:04, said:

... m-au luat efectiv pe sus din strada, pentru ca ...
Aproape orice "discutii" cu militia erau insotite de bataie - indiferent ca erai copil, adolescent sau matur.

Cea mai buna descriere...
Am patit si eu, diferenta este ca nu am fost batut, doar putin "impins" de umeri de la un militian la celalalt... aveam vreo 11-12 ani si tot asa, m-am trezit direct in masina lor si dus la sectie, asta pentru ca eram noaptea afara in fata blocului, nu bantuind pe strazi. S-a mai intamplat inainte sa fim noaptea afara toata haita de copii de acolo si sa treaca patrula... dar acum eram singur.
Dupa ce m-au intrebat de mama, tata, bunici, frati, etc, m-au scos IN STRADA (cred ca era deja 12 noaptea) si m-au trimis acasa cu 2-3 injuraturi... Nu, nu m-au dus ei de unde m-au saltat.
Noroc ca era vorba despre un orasel mic de provincie, 1 km distanta, nici nu m-am obosit sa ma plang cuiva de asta, nici macar parintilor.
Acum mi-am adus aminte, ca am citit subiectul...

#23
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Sectoristul, exista asa ceva, stia cam tot si toate. Te legitima pe strada si pentru buletin expirat, pac amenda.

Cati mai poarta azi actul de identitate la el in portofel?

Sa nu vorbim de securistii de la munca...

Edited by arab, 25 September 2020 - 07:13.


#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Chestia este ca Militia din acea vreme era, daca nu ma insel, un organism militar, pe langa Armata in sine si Securitatea...
In consecinta, puteau face speculatii si interventii, inclusiv la adresa copiilor care nu aveau inca nici par pubian, cum ca ar fi "elemente care atenteaza la siguranta nationala si impotriva partidului", sau ceva de genul.
Dupa revolutie, cand a devenit Politia, tot asa a fost o vreme...

#25
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
A ramas militarizata pana in 2002-2003.
Multi fosti militieni sau politisti militari au facut abuz de putere si de forta si au batut faptasi (pe cei mai multi pe buna dreptate).
Unii au avut de suferit, altii chiar dati afara, iar cativa ajunsi chiar in politie.
A fost un caz aici, cand un fost militian si politist militar s-a spanzurat din cauza ca a fost condamnat la inchisoare (nu stiu pentru ce fapte).
S-ar fi intalnit cu multi pe care i-a bagat dupa gratii si ar fi avut de suferit.

#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postforeverbanned, on 25 septembrie 2020 - 07:26, said:

A ramas militarizata pana in 2002-2003.

Da, cam asa... odata cu eliminarea obligativitatii stagiului militar.

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005
Intr-un sat de langa Oradea, era un sef de post, Cucu.

Si cand era duminica piata de vechituri in Oradea, veneau tiganii din satele invecinate buluc la piata, evident la ciordit, ca atunci nu ei erau vanzatori de zdrente si vechituri aduse din afara, ca acum, ci erau hoti de buzunare.

Si-i astepta Cucu duminica dimineata, in statia de autobuz, mai aveau o statie si ajungeau in Oradea...

Ii dadea pe toti jos, ii incolona si-i ducea la muncile campului, pe mănoasele ogoare ale patriei noastre dragi. Posted Image

Seara, ii incolona din nou si-i punea pe autobuz inapoi.

Daca vreunul era suspect de ceva, ii lega mainile la spate, il punea culcat pe burta si punea scaunul peste el.

Si scotea de la el si ce n-a facut.

Tiganii din satul ala inca mai au vorba cu sens de blestem "bata-te Cucu". Posted Image

Se zice ca dadea la ei ca la sacul de box, le era frica de el ca de Satana.

Edited by Phobos, 25 September 2020 - 07:32.


#28
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postbonygy, on 25 septembrie 2020 - 07:28, said:

Da, cam asa... odata cu eliminarea obligativitatii stagiului militar.
Nu prea are legatura cu stagiul militar obligatoriu.
Doar ca ambele au fost doua dintre conditiile sa intram in UE.
Demilitarizarea s-a facut pentru recunoasterea si respectarea unor drepturi ale noilor politisti.

#29
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Si la noi intr-o localitate vecina era un militian, care a depasit cota de consum de cartuse (de arma, nu de imprimanta).
Toti il stiau de frica. Hotii care bantuiau pe acolo isi ziceau intre ei sa aiba grija ca "Ăla intai trage şi apoi te intreaba cine esti".
A avut nu-stiu-cate victime (toti hoti), si nu au putut sa il incuie cu nimic. Totul era legal.

A murit la scurt timp dupa revolutie, inainte de a se schimba legislatia... ca sa il lege ca a speriat infractorul...

Edited by bonygy, 25 September 2020 - 07:36.


#30
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View PostPhobos, on 25 septembrie 2020 - 07:28, said:

Si cand era duminica piata de vechituri in Oradea, veneau tiganii din satele invecinate buluc la piata, evident la ciordit, ca atunci nu ei erau vanzatori de zdrente si vechituri aduse din afara, ca acum, ci erau hoti de buzunare.
Da, tiganii erau tinuti inainte sub control, nu-si faceau de cap, tin minte cand doi militieni au dat peste niste tiganci ce vindeau seminte in fata scolii, le-au gonit cu cateva pulane pe spinare de au fugit pirandele urland ca din gura de sarpe, au abandonat sacosele cu seminte acolo, iar militienii si-au umplut buzunarele cu seminte prajite, restul le-au aruncat pe jos, iar noi copiii ne-am repezit apoi sa le culegem de pe jos, aia a fost o zi fericita pentru noi!

#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007

View Postaltuser09, on 25 septembrie 2020 - 02:36, said:

Militia era temuta, nu era vorba de respect.
Era vorba de bataie.


#32
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Oamenii normali nu se temeau de miliție, că nu aveau de ce.
Infractorii, da.

Spre deosebire de Poliția de azi Miliția de pe vremuri avea atribuții mult mai clare pentru rezolvarea infracțiunilor și nu stătea la discuții.
Înainte de 1989 tot ce mi s-a furat am recuperat, cu ajutorul Miliției, în maxim 3 zile.

Eu eram elev atunci. Am avut un coleg care mi-a furat cheia de la casă și când nu era nimeni a intrat să fure niște căcaturi. Le-am recuperat în 3 zile.
Alor mei li s-a spart mașina și li s-a furat o mizerie, parcă un casetofon, cum era pe vremea aia, sau așa ceva (mașina era Dacie). S-a recuperat în 3 zile.
Când eram mic un infractor periculos a evadat din penitenciar și s-a zvonit că s-a ascuns în subsolul unui bloc din cartierul în care locuiam. Vreme de câteva zile toată lumea din cartier a fost rugată să nu mai iasă afară după ora 7 seara și s-a făcut pândă cu milițieni și câini. L-au prins.
Trei puști de la mine de la școală, mai diabolici de felul lor, au început să fure biciclete din alt cartier. Le aduceau la noi în cartier, le vopseau și le revindeau. A durat mult până să fie prinși, vreo două luni, dar au fost prinși. Când au fost prinși s-a făcut acțiune mare la școală unde au fost făcuți de râs și milițienii le-au atras atenția la doi dintre ei că au mare noroc că nu au împlinit încă 14 ani. Unul care împlinise 14 ani și care oricum era un bagabont a fost trimis la școala de corecție.

În schimb, după 1989 mamei mele i s-a spart casa, am știut clar cine a făcut-o (pentru că, pur și simplu, nu putea fi altcineva), polițiștii când au auzit pe cine bănuim au avut o reacție de genul: „Aaaaa, păi îl bănuim și noi pe ăsta de mai multe infracțiuni”. Nu am recuperat niciodată nimic.
Mie mi s-a furat din buzunar telefonul mobil, m-am dus imediat la secție, care era la 50 de m de locul infracțiunii, l-am descris pe ăla care mi l-a furat, inclusiv cu semne particulare - nu l-am recuperat niciodată.
Etc.

Cam asta era diferența.

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,882
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am o ruda care a fost vizitata de militie acasa si pe langa faptul ca l-a batut de nu a mai stiut de el si l-au lasat acolo plin de sange, i-au mai si vandalizat apartamentul. Dupa multi ani cand s-a permis vizionarea propriului dosar, si-a data seama ca vecinul sau de bloc era securist si il dadea in gat ca mai facea si el o bisnita sau alte rahaturi de acest gen.

Mai stiu in cartierul in care am copilarit (dar nu stiu daca este adevarat) un barbat care tinea legatura cu niste rude fugite prin Germania si tot asa niste securisti il banuiau ca spunea secrete de stat si rahaturi de genul asta de pe vremea aia. Intr-o zi stiu ca era politie, salvarea la fata locului si se povestea ca cineva a sunat la usa si l-a impuscat in cap prin vizor ca sa scape de el. Se spunea ca militia ar fi fost (cat de adevarat sa fie habar nu am).

#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,805
  • Înscris: 21.03.2020

View PostFane, on 25 septembrie 2020 - 00:15, said:

ca om normal nu aveai treaba cu ei. dar daca intrai pe mana lor n-aveau o problema sa scoata declaratii de la tine si cu pulanul.

gandeste-te ca pe vremea hipi ii luau pe baieti de pe strada si-i duceau la sectie unde-i tundeau iar pe gagicile cu fusta mini le stampilau picioarele apoi le lasau in centru orasului sa ajunga asa acasa.
Pe homo ii phooteu in coor cu bulanu? le faceau tatuaje la gagici pe vagin? mai zi-ne ce viteji erau.. ca sa se distreze si extremistii si iubitorii statului politienesc!

View Postjimi91, on 25 septembrie 2020 - 04:28, said:

Erau avorturile trecute cu vedere de militie ? Stiu ca erau ilegale, dar lumea totusi le facea...
Militia era organ de represiune... nu erau respectati si chiar erau batjocoriti in bancuri mai rau decat orice alta categorie profesionala.
Nu era moasa militiana invitata la avort!

Nu mai admirati niste babuini batrani ca va descalificati... si nu faceti paralele cu babuinii aiștialalți mai tineri care au ajuns sclavi pe plantatia politrucilor si a interlopilor in loc sa invete sa-si faca meseria onest si civilizat.

#35
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019

View PostGlCA_Contras, on 25 septembrie 2020 - 08:14, said:

Pe homo ii phooteu in coor cu bulanu? le faceau tatuaje la gagici pe vagin? mai zi-ne ce viteji erau.. ca sa se distreze si extremistii si iubitorii statului politienesc!


Militia era organ de represiune... nu erau respectati si chiar erau batjocoriti in bancuri mai rau decat orice alta categorie profesionala.
Nu era moasa militiana invitata la avort!

Nu mai admirati niste babuini batrani ca va descalificati... si nu faceti paralele cu babuinii aiștialalți mai tineri care au ajuns sclavi pe plantatia politrucilor si a interlopilor in loc sa invete sa-si faca meseria onest si civilizat.
Mi-a spus un batranel ca militia avea foarfeca si cand gaseau o fata cu fusta mini, harst, taiau de tot fustita fetei,nu vad ce interes avea sa minta omul.

#36
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006
Mergeau pe strada in patrula cu un militar inarmat. Era mai greu de interlopi.
Dar bataia era bataie, fara mila, la norma.

Edited by bluesnake, 25 September 2020 - 08:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate