Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Scaun moale (diaree)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 ldpe, on 28 septembrie 2020 - 11:22, said:

Am spus de furazolidon dar vad ca o dai in integrale cu tot felul de iaurturi, baranzeturi , ceaiuri etc ...
Daca am fost la gastroenterolog si mi-a dat alta schema de tratament oare de ce nu iau si furazolidon? Hai sa le iau pe toate odata si vedem ce se imtapla...Rabdare, momentan iau Normix si Debridat.
De doua zile am scaun tare si ma simt mai bine; incerc usor usor sa reintroduc alimente. Intreb ce pot sa mananc nu intreb ce pastile sa iau.

 corinadaniela, on 28 septembrie 2020 - 09:54, said:

Nu înțeleg de ce nu iei smecta, chiar ajuta.
Pai smecta de ce sa iau? am scaun normal acum.

#38
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
A, ok, credeam ca ai rămas tot în faza cu un scaun moale pe zi.

#39
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 corinadaniela, on 28 septembrie 2020 - 12:03, said:

A, ok, credeam ca ai rămas tot în faza cu un scaun moale pe zi.
nu nu, am avut vineri scaun normal dimineata si moale dupa-amiaza apoi sambata si duminica doar un singur scaun dimineata si normal.
Incerc sa ma pun pe picioare, si sa reintroduc alimente doar ca nu prea stiu ce as putea sa mananc. Am slabit vreo 4 kg in astea 12 zile de cand mananc doar orez si piept de pui.

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Poți sa începi sa mănânci paste cu brânză (preparate la cuptor) , mar copt, banane, supa de legume cu crutoane de paine.

#41
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Si eu am crezut ca tot la faza de boala japoneza ai ramas ...
Nu mananci nimic ce fermenteaza si produce gaze.
Painea prajita , banane, orez fiert sunt cele mai ok , bine, asta printre altele ca nu ajung la calori nici sa clipesti din ochi daca mananci doar asa ceva Posted Image

#42
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 ldpe, on 28 septembrie 2020 - 12:33, said:

asta printre altele ca nu ajung la calori nici sa clipesti din ochi daca mananci doar asa ceva Posted Image
Aici e problema, care altele? nu stiu ce sa mai pun in gura.

#43
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Alimente recomandate în diaree
Pentru început, cel mai important este să vă hidratați. Consumați până la 8 pahare de lichide pe zi de apă plată, băută în cantități mici, la intervale scurte de timp, ceaiuri neîndulcite sau săruri de rehidratare existente în farmacii. Alimentele de bază, uşor de digerat, care susțin organismul în lupta cu diareea sunt orezul, pâinea prăjită, morcovul fiert şi mărul copt. Se recomandă porții mici şi o dietă strictă în primele două-trei zile, la care puteți adăuga, treptat: banane, bogate în potasiu, un electrolit ce susține hidratarea, şi pectină, compot de măr neîndulcit, supă clară de morcov, dovlecel şi orez, terci de ovăz simplu, preparat doar cu apă fiebinte. Făinoase de tipul covrigei, sticksuri, pâine albă şi paste fierte pot fi integrate în dietă. Proteinele pot proveni din piept de pui, carne slabă de curcan sau de vită pregătite prin fierbere, frigere sau coacere.
Probioticele ajută digestia prin îmbunătățirea echilibrului bacteriilor din intestin. Aşadar, iaurtul şi kefirul îmbogățite cu probiotice pot fi benefice în tratarea diareei, la fel ca şi brânza slabă de vacă. În funcție de conținutul de lactoză, uneori acestea pot provoca iritații la nivelul intestinelor, aşa încât se recomandă consumul cu precauție. Dacă nu doriți să introduceți produsele lactate, puteți lua suplimente cu probiotice.

Alimente interzise în diaree
În diaree, tractul digestiv este afectat de factorii patogeni, devenind sensibil. Aşadar, veți evita alimentele iritabile precum: condimente iuți, alimente grase, prăjite în ulei sau unt, dulciuri cu zahăr sau îndulcitori, alimente bogate în fibre, precum nuci şi sâmburi, cerealele integrale, fructe şi legume proaspete. Se vor evita alimentele fermentabile, care provoacă balonare, de tipul cruciferelor: varză, broccoli, conopidă, dar şi mazăre, fasole, usturoi şi ceapă. Sunt interzise băuturile dulci carbogazoase, sucurile de citrice, alcoolul, dar si alte fructe. De asemenea, este bine să nu consumați băuturi cu cofeină: cafea sau ceai negru, întrucât suprastimulează sistemul digestiv."

#44
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
Azi mi-am facut curaj si am mancat o banana.
Acum am bagat acum la cuptor niste file de pastrav, fara ulei deloc...doar un praf de sare.
Mi-a spus doctorul ca am voie peste slab la grill sau la cuptor.

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poti sa-ti faci si friptura din muschiulet de porc dar sa-l cureti de zgarciuri si grasimi.Pui sare si putin cimbru, in nici-un caz piper sau vreun mix din comert. Ai grija sa nu inghiti bucati nemestecate. Ceva care constipa si am uitat sa-l mentionez este mierea de manuka. Am avut o infectie in gat si am zis sa incerc cu terapie naturista dar m-a constipat groaznic de la o singura lingurita.

 ldpe, on 28 septembrie 2020 - 11:22, said:

Am spus de furazolidon dar vad ca o dai in integrale cu tot felul de iaurturi, baranzeturi , ceaiuri etc
Stiam ca nu se ia furazolidon daca manaci branza.

Edited by Freddy12, 29 September 2020 - 01:28.


#46
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Doctorul la care ai fost nu ti-a dat si analize de specialitate de facut? Ex:Coprocultura? Antigen Helicobacter? etc?

#47
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 Freddy12, on 29 septembrie 2020 - 01:26, said:

Ceva care constipa si am uitat sa-l mentionez este mierea de manuka.


Stiam ca nu se ia furazolidon daca manaci branza.
Eu nu iau deloc furazolidon. De aseara nu am mai luat nici o pastila, am terminat tratamentul. Doar dimineata iau ControlLoc (pana la 30 de zile)
Sunt in ziua 4 cu scaun normal (tare).

Mierea normala nu este buna? Am miere de la parintii mei de la munte (miere inchisa la culoare, aproape neagra, 100% naturala)

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Mierea este folosita în general ca remediu împotriva constipației. Ori la tine nu e cazul.

#49
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 corinadaniela, on 29 septembrie 2020 - 08:00, said:

Mierea este folosita în general ca remediu împotriva constipației. Ori la tine nu e cazul.
pai si mierea de manuka ce are special de produce constipatie?

#50
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Dar cine a spus ca mierea de manuka are acest efect asupra tuturor celor care o folosesc? Doar freddy a menționat ca a pățit asa ceva.
La cât de falsificata e mierea de manuka, nu m-aș mira ca freddy sa fi nimerit un produs contrafăcut și ceva din compoziția lui sa fi avut acest efect.
https://www.apithera...-marketing.html

#51
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 Freddy12, on 29 septembrie 2020 - 01:26, said:

Stiam ca nu se ia furazolidon daca manaci branza.
Asa este , din cauza continutului mare de tiramina - in combinatie creste tensiunea arteriala si apar manifestari toxice

Edited by ldpe, 29 September 2020 - 09:20.


#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 AndiS77, on 29 septembrie 2020 - 06:41, said:


Eu nu iau deloc furazolidon. De aseara nu am mai luat nici o pastila, am terminat tratamentul. Doar dimineata iau ControlLoc (pana la 30 de zile)
Sunt in ziua 4 cu scaun normal (tare).

Mierea normala nu este buna? Am miere de la parintii mei de la munte (miere inchisa la culoare, aproape neagra, 100% naturala)
Mierea normala nu e buna pentru diaree, e buna pentru constipatie. Se ia o lingura de miere si un pahar de apa pe stomacul gol. Mai asteapta cu mierea pana te refaci complet.

 Y0samiteSam, on 29 septembrie 2020 - 08:11, said:


pai si mierea de manuka ce are special de produce constipatie?
Un antibiotic natural produs de albinele din Noua Zeelenda care se hranesc cu florile unui arbore numit Manuka si care creste doar acolo si in Australia.

 corinadaniela, on 29 septembrie 2020 - 08:35, said:

Dar cine a spus ca mierea de manuka are acest efect asupra tuturor celor care o folosesc? Doar freddy a menționat ca a pățit asa ceva.
La cât de falsificata e mierea de manuka, nu m-aș mira ca freddy sa fi nimerit un produs contrafăcut și ceva din compoziția lui sa fi avut acest efect.
https://www.apithera...-marketing.html
Am avut un borcanel din acesta si nu cred ca era falsificata tocmai fiindca m-a constipat. Asa patesc si daca iau ciprofloxacina.

Attached Files



#53
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
120 lei pentru 250 grame de miere ... cam scump

Edited by Y0samiteSam, 30 September 2020 - 10:34.


#54
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
De vreo 4 zile am inceput sa iau Enterolactis buvabil.
Pe prospect scrie ca trebuie luat de doua ori pe zi; doctorul mi-a spus o data pe zi dar a uitat sa mentioneze cate zile trebuie sa il iau.

tot pe prospect scrie: un tratament complet, pentru a fi eficient , trebuie sa dureze cel putin 2-3 saptamani

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate