Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Scaun moale (diaree)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
Buna seara,

Pe data de 10 Spetembrie (in urma cu 14 zile) am fost deranjat la stomac, diaree si crampe. Am luat doua pastile de Loperamid si totul a revenit la normal. Dupa 2 zile, pe data de 12 am urcat pe munte: aproximativ 10 ore de efort sustinut pana sus pe Varful Moldoveanu si inapoi.
Pe data de 13 ma simteam ca si cum m-a lovit marfarul. Dureri musculare, diaree apoasa, febra 37,8. Am luat Parasinus, Smecta si am baut ceai de menta plus regim alimentar. In urmatoarea zi nu am mai facut temperatura dar am mers la wc de cel putin 15 ori pe zi si mereu numai diaree apoasa.
Pe data de 15 am facut testul PCR pentru Covid si a iesit negativ. Toata ziua am stat numai pe toaleta si spre seara am observat sange in diaree si pe hartia igienica.
Pe data de 16 am mers la doctor si mi-a fost recomandat:
Ercefuryl - 3 comprimate pe zi
Hidrasec 30 mg - 3 plicuri pe zi
ControlLoc - 1 comprimat pe zi
Dupa 7 zile de tratament am scaun o data sau de doua ori pe zi dar tot moale.
Am mers iar la alt doctor si mi-a recomandat:  
ControlLoc pentru inca 20 de zile: 1 comprimat pe zi
Debridat: 3 comprimate pe zi (inca 5 zile)
Normix: 3 comprimate pe zi (inca 5 zile)
Daca nu trece in urmatoarele 4 zile trebuie sa ma programez pentru o colonoscopie.
Acum merg la toaleta doar o singura data pe zi, oare dupa ce termin tratamentul o sa inceap iar cu 10-15 scaune?
A mai trecut cineva prin asa ceva, ce regim alimentar sa tin?
In ultimele 10 zile am mancat doar pilaf cu morcov, carne de pui la grill sau fiarta si supa de pui. M-am saturat pana peste cap, ce pot sa mai mananc? Azi am introdus si un ou fiert tare plus paine prajita. Maine vreau sa incerc un iaurt Danone Activia cu paine prajita. Pe unele site-uri am citit ca este permisa si branza proaspata la cutie "Covalact" ce parere aveti?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu mai lua prostii de iaurturi, alea fac doar rau, produsle pe lapte fermenteaza.
Testeaza-te mai intai sa vezi daca nu ti s-a declansat vreo alergie la gluten sau lactoza. Daca nu esti alergic, vezi poate ai giardie sau alte dinastea care dau aceste efecte...

Edited by andreic, 24 September 2020 - 23:02.


#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAndiS77, on 24 septembrie 2020 - 22:43, said:

am mers la wc de cel putin 15 ori pe zi si mereu numai diaree apoasa.

Poate isi face vreun medic mila si te trimite la niste analize pentru boala Crohn.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ai o infectie intestinala iar Ercefurylul nu a avut efect. Sfatul meu este sa-ti faci coprocultura si antibiograma ca sa stii ce antibiotic este eficace la microbul cu care te-ai infectat. Dar asta dupa 2-3 zile dupa ce termini tratamentul cu Normix. Eu am pe cineva in familie foarte sensibil la infectii intestinale si ia Tagremin ( fostul Biseptol) si ii trece in 24 de ore.
Ia probiotice si tine si regim fara cruditati, prajeli, lapte, mancare grasa pentru un timp. Daca nu vrei sa iei probiotice, atunci cate 1-2 cutii mici de iaurt Activia cu lactobacillus biffidus. E un supliment pe piata care te constipa garantat, am luat eu pentru sinuzita si m-a astupat pentru 5 zile. Se numeste Serrapeptase si este recomandata si pentru boli intestinale cum ar fi boala Crohn si nuu numai.
Daca nici dupa tratamentul contra microbului care a iesit la antibiograma, dupa regim si probiotice, nu-ti trece, abia atunci sa-ti faci colonoscopie. E o investigatie extrem de neplacuta si umilitoare si destul de scumpa.

Edited by Freddy12, 24 September 2020 - 23:26.


#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am trecut eu prin asta pe la 27-28 de ani.Pare a fi enterocolita.Am slabit intro saptamana 8kg.Pe vremea aia erau alte medicamente,stiu ca am luat 5 bucati o data si pe urma am redus si mi-a trecut.Dar la conditiile din ziua de astazi nu mai esti sigur pe nimic.Nu stiu ce sunt chimicalele ale care ti l-au recomandat medicii,dar vad ca ai luat deja vreo 6 si nu ti-a folosit.Daca din greseala sunt si antibiotice printre ele.ai pus-o un an cu stomacul.Flora stomacala se regenereaza destul de greu dar numai daca tii dieta.
   Eu ti-as recomanda sa lasi chimicalele la o parte si sa incerci ceva natural fara efecte secundare.As incerca cu pastile dee carbune si extract din sambure de grape fruit.
E cel mai bun remediu natural impotriva bacteriilor si ciupercilor din stomac inclusiv Candida..E atat de bun incat industria farma din UE a reusit sa-l reduca la tacere prin lege data de lobistii lor si acum e vanduta numai ca si agent de dezinfectare ca sa induca populatia in confuzie.L-am folosit de vreo 2 ori cand am avut probleme cu stomacul si e foarte bun.Originalul il poti cumpara de aici.Restul de pe amazon sau alte site-uri sunt numai copii nereusite intrucat procedura de fabricatie e destul de complicata.

https://citrosept.at...ents/de/d1.html

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Bea ceai de menta cu pesmet, poti manca dovlecei fierti, paste fainoase, exista niste taitei de orez foarte buni, marca Vifon, telemea cu grasime putina(hochland).
La tine e clar ca nu ti-a nimerit antibioticul. Trebuia in prima zi sa-ti fi facut coprocultura.
L.E. Citromicina adica extract de samburi de grapefruit se gaseste si la Vegis
https://vegis.ro/ant...tromicina-30ml/

Edited by Freddy12, 24 September 2020 - 23:40.


#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Imodium orodispersabil.


Nu-i infecție, corpul reacționează în condiții de stres extrem.

#8
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Ai băut apă de izvor/ fântână la munte? Sau must în zilele alea?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Pauza completa la mancare si bei numai apa fiarta
Daca te intreaba cineva iti trebuie vreo 30 de zile sa mori de foame
In 3 zile esti nou

#10
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
Ar fi bine sa racesti apa aia fiarta inainte sa o bei.

Serios vorbind, postul nu poate sa iti faca decat bine, daca poti sa il tii. Nu mai lua medicamente, sunt zero.

#11
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

View Postonisifor12, on 25 septembrie 2020 - 02:07, said:

Ai băut apă de izvor/ fântână la munte? Sau must în zilele alea?
Da, am baut vreo 400 ml de apa din izvoarele de pe munte dar colegii mei au baut numa din aia (vreo 2 litri fiecare) si nu au nimic.
La mine problema incepuse cu 2 zile inainte sa urc pe munte, nu cred ca este de la apa de izvor.

View PostFreddy12, on 24 septembrie 2020 - 23:25, said:

Ai o infectie intestinala iar Ercefurylul nu a avut efect. Sfatul meu este sa-ti faci coprocultura si antibiograma ca sa stii ce antibiotic este eficace la microbul cu care te-ai infectat. Dar asta dupa 2-3 zile dupa ce termini tratamentul cu Normix. Eu am pe cineva in familie foarte sensibil la infectii intestinale si ia Tagremin ( fostul Biseptol) si ii trece in 24 de ore.
Ia probiotice

Am facut analize:
Attached File  analize sante dodo.jpg   161.72K   23 downloads

Primul doctor mi-a recomandat Linex dar dupa ce termin tratamentul pentru ca "se cam bat cap in cap"
Al doilea doctor mi-a dat Enterolactis. Nu stiu daca sa il iau acum in timpul tratamentului sau dupa ce termin. Ma gandesc ca si culturile astea noi sunt distruse de Normix si il iau degeaba.

View PostFreddy12, on 24 septembrie 2020 - 23:33, said:

L.E. Citromicina adica extract de samburi de grapefruit se gaseste si la Vegis
https://vegis.ro/ant...tromicina-30ml/

O fi fake cum spune colegul "Kean"?
Oricum intru in posesia ei peste cateva zile daca e sa fac comanda.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Fa o cana de ceai din frunze de gutui. Dar nu folosi mai mult de doua frunze si nici mai mult de o cana , ca risti sa te constipi. Poti, eventual  la un inteval mai mare de timp, de 7-8 ore  sa mai bei o cana. Bineinteles, fara zahar, chiar daca nu e foarte gustos.

#13
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

View Postmyshyk, on 25 septembrie 2020 - 07:12, said:

Fa o cana de ceai din frunze de gutui. Dar nu folosi mai mult de doua frunze si nici mai mult de o cana , ca risti sa te constipi. Poti, eventual  la un inteval mai mare de timp, de 7-8 ore  sa mai bei o cana. Bineinteles, fara zahar, chiar daca nu e foarte gustos.
Nu stiu daca ma ajuta acum. Momentan am un singur scaun pe zi doar ca este moale.

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce varsta ai?

Colonoscopia a ajuns sport pt orice diaree brusc aparuta?

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Furazolidon, orez fiert fara sare, banane .
Ca si completare poti lua carbune activat (carbune medicinal) la minim 2 ore distanta de la orice medicament luat, neutralizeaza tot si scoate afara , bei 2 pastile odata. Nu lua praf ca te ineci cu el.
Nu te scuteste de o vizita la medic .

Edited by ldpe, 25 September 2020 - 07:30.


#16
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

View Postarab, on 25 septembrie 2020 - 07:17, said:

Ce varsta ai?

Colonoscopia a ajuns sport pt orice diaree brusc aparuta?
35 ani
Colonoscopia fost recomandata daca nu trece dupa tratament; nu vreau sa ajung pana acolo.

Dilema mea este daca sa incep sa iau Linex/Enterolactis sau sa astept pana termin tratamentul si apoi sa ma apuc de ele.

View PostFreddy12, on 24 septembrie 2020 - 23:25, said:

Ai o infectie intestinala iar Ercefurylul nu a avut efect.
A avut efect ca de la 15 scaune moi moi (apa) am ajuns la un singur scaun cat de cat legat (numai este apos)

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Părerea mea e ca ai avut ghinionul sa iei ceva din apa de izvor, ceva care s-a suprapus peste flora intestinala data peste cap la episodul din 10 sept. Și cu care sistemul imunitar nu a mai putut lupta, spre deosebire de colegii tai, care au băut aceeași apa.
Nu comentez o astfel de imprudenta (chiar dacă ai mai făcut asta și alta data și nu ai pățit nimic) , citește asta, exista solutii/variante cu care poți dezinfecta/filtra apa de izvor.
https://www.romedic....-padure-0P36421


Bea ceai de menta neîndulcit, ia smecta, poți manca banane, brânză dulce de vaca, mar copt, biscuiți, covrigei sarati, supa de legume, simpla sau crema (dar fără cartof în ea).

#18
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Colon iritabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate