Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3978 replies to this topic

#2269
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015
@ex Nu te mai gandi ca nu-i altfel... E cam cum stii...

#2270
Rasvan2006

Rasvan2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.01.2017

View PostRaven494, on 08 februarie 2022 - 19:32, said:

Salut. Eu azi am vorbit cu dealer-ul meu de la Colina Motors. El fiind in mare motivul pt care am comandat de la ei. Foarte misto omul si comunicativ. Subiectul discutat a fost cumpararea tichetelor rabla ( 3500 un tichet ). Mi-a mai zis o chestie interesanta, cum ca la scurt timp dupa ce am dat comanda ( adica inceputul lunii noiembrie ), li s-a mai interzis sa ia comanzi noi pana in luna iulie anul asta. Pana atunci se vor produce exclusiv masinile comandate anul trecut. Practic daca mai sunt dealeri care au preluat comenzi de la clienti dupa jumatatea lunii noiembrie, sa stii ca acestea nu vor pleca spre fabrica mai devreme de iulie. Altfel, rezonez complet cu andreiQS. Stim ca sunt mari probleme de comunicare, asta e clar, dar la fel de bine mai stiam atunci cand am dat comanda, ca vor fi intarzieri mari. Unele chestii mai tb sa ne asumam si noi


#2271
Rasvan2006

Rasvan2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.01.2017

View PostRaven494, on 08 februarie 2022 - 19:32, said:

Salut. Eu azi am vorbit cu dealer-ul meu de la Colina Motors. El fiind in mare motivul pt care am comandat de la ei. Foarte misto omul si comunicativ. Subiectul discutat a fost cumpararea tichetelor rabla ( 3500 un tichet ). Mi-a mai zis o chestie interesanta, cum ca la scurt timp dupa ce am dat comanda ( adica inceputul lunii noiembrie ), li s-a mai interzis sa ia comanzi noi pana in luna iulie anul asta. Pana atunci se vor produce exclusiv masinile comandate anul trecut. Practic daca mai sunt dealeri care au preluat comenzi de la clienti dupa jumatatea lunii noiembrie, sa stii ca acestea nu vor pleca spre fabrica mai devreme de iulie. Altfel, rezonez complet cu andreiQS. Stim ca sunt mari probleme de comunicare, asta e clar, dar la fel de bine mai stiam atunci cand am dat comanda, ca vor fi intarzieri mari. Unele chestii mai tb sa ne asumam si noi

Salut,
Confirm cele spuse. Eu am comanda pusa in iulie cu ID 10xxxx.
Din discutiile cu dealer-ul de 4 luni nu mai pune comenzi pentru MHEV si de 2 de HEV si PHEV. Se doreste livrarea comenziilor plasate si doar dupa sa reinceapa plasarea de comenzi noi


#2272
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015
@HAR friendly, va rog, daca se poate, sa-mi ziceti in ce luni s-au transmis comenzi catre fabrica in 2021? De ex, achit avans in mai, dealeru-l ia stiind ca are sa-mi comande placerea abia in septembrie?

#2273
trica

trica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.09.2005

View Postdgfx, on 19 februarie 2022 - 21:59, said:

@HAR friendly, va rog, daca se poate, sa-mi ziceti in ce luni s-au transmis comenzi catre fabrica in 2021? De ex, achit avans in mai, dealeru-l ia stiind ca are sa-mi comande placerea abia in septembrie?
De ex, achit avans in mai, dealeru-l ia stiind ca are sa-mi comande placerea abia in septembrie?
Se poate corecta textul, sau exlica mai concret ?

#2274
andreiQS

andreiQS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.09.2021
De exemplu eu am comandat si platit avans in 10 septembrie. Dealerul mi-a comunicat ca s-a plasat comanda la fabrica in 14 oct sau asa ceva.. ma rog. La o luna dupa. Am intrebat de ce nu s-a comandat la fabrica din septembrie. Raspunsul a fost ca aceste comenzi se plaseaza de catre importator. Probabil le aduna si le dau pe loturi, etc..

#2275
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

View Posttrica, on 19 februarie 2022 - 23:18, said:


De ex, achit avans in mai, dealeru-l ia stiind ca are sa-mi comande placerea abia in septembrie?
Se poate corecta textul, sau exlica mai concret ?
1. Mie mi-a zis dealer-ul ca a comandat masina in aprilie 2021 pentru ca atunci a avut voie, desi am achitat avansul in februarie, imediat dupa ce s-a putut comanda masina phev luxury;
2. Din februarie pana-n aprilie sunt doua luni pierdute;
3. Sunt semne ca dupa aprilie s-au mai facut comenzi de la dealeri la fabrica abia in septembrie 2021;
4. Din aprilie pana-n septembrie sunt sase luni, sau cinci, cum vrei tu sa numeri;
5. Dealer-ul a stiut in mai ca pana-n septembrie nu se transmiteau comenzi catre fabrica;
6. Asadar, daca ti-a comandat dealer-ul batmobilul dupa aprilie 2021, astepti aproape un an?
7. ?
Daca nu-i clar reiau, daca-i clar zi-mi tu cand s-au transmis comenzile catre fabrica.


#2276
trica

trica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.09.2005

View Postdgfx, on 19 februarie 2022 - 23:56, said:

1. Mie mi-a zis dealer-ul ca a comandat masina in aprilie 2021 pentru ca atunci a avut voie, desi am achitat avansul in februarie, imediat dupa ce s-a putut comanda masina phev luxury;
2. Din februarie pana-n aprilie sunt doua luni pierdute;
3. Sunt semne ca dupa aprilie s-au mai facut comenzi de la dealeri la fabrica abia in septembrie 2021;
4. Din aprilie pana-n septembrie sunt sase luni, sau cinci, cum vrei tu sa numeri;
5. Dealer-ul a stiut in mai ca pana-n septembrie nu se transmiteau comenzi catre fabrica;
6. Asadar, daca ti-a comandat dealer-ul batmobilul dupa aprilie 2021, astepti aproape un an?
7. ?
Daca nu-i clar reiau, daca-i clar zi-mi tu cand s-au transmis comenzile catre fabrica.
Să ințeleg că ai dat avansul in februarie 2021 și n-ai primit masina pâna acum ?

Edited by trica, 20 February 2022 - 13:09.


#2277
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

View Posttrica, on 20 februarie 2022 - 13:09, said:


Să ințeleg că ai dat avansul in februarie 2021 și n-ai primit masina pâna acum ?
Am renuntat in Decembrie.

#2278
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020

View PostRaven494, on 08 februarie 2022 - 19:32, said:

Mi-a mai zis o chestie interesanta, cum ca la scurt timp dupa ce am dat comanda ( adica inceputul lunii noiembrie ), li s-a mai interzis sa ia comanzi noi pana in luna iulie anul asta.  Stim ca sunt mari probleme de comunicare, asta e clar, dar la fel de bine mai stiam atunci cand am dat comanda, ca vor fi intarzieri mari. Unele chestii mai tb sa ne asumam si noi

Pai când ai dat comanda în noiembrie știai la ce sa te aștepți, dar cei care au dat-o la începutul anului trecut nu se așteptau sa treacă un an și sa nu primească nici măcar niște informații, daramite masina.
Mie dealer-ul mi-a zis de la început ca termenul de livrare din sistem nu e realist, dar estima o întârziere de o luna-doua și deja s-au făcut 5 și nimic. Problema este, asa cum cum observat toți, de  comunicare și în primul rand între fabrica si HAR sau dealer.  Daca dealerul nu primeste informații de mai sus nu are ce sa comunice mai departe. Asta deranjează cel mai mult, nu suntem absurzi sa nu înțelegem ca este o problema la nivel mondial legata de piață auto.
Recunosc ca eu sunt un pic frustrat pentru ca mi-am vândut masina veche prin septembrie în așteptarea celei noi și acum tânjesc după ea.
Oricum, noi sa fim sănătoși, și când ne-or veni masinile sa nu fie litrul de benzina 10 lei.

Scuze ca răspund unui post de acum doua săptămâni.




#2279
Cris-Cab

Cris-Cab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.09.2021
Sper din tot sufletul sa va vina masinile cat mai repede si sa va bucurati de ele.

#2280
Cris-Cab

Cris-Cab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.09.2021

View PostPhonyx, on 17 februarie 2022 - 20:00, said:

Altceva de folos sau tot pe langa subiect si doar agitam treburile pe aici.

Cum este noul Tucson?
Sper ca esti multumit de el,si probabil ca ai mai uitat cat de mult ai asteptat pana a avenit😉

#2281
Rasvan2006

Rasvan2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.01.2017
Din ce am inteles eu de pe la dealeri treaba este in felul urmator:
- se lucreaza cu estimari si fiecare dealer estimeaza cat poate vinde si alea ii sunt alocate. De aici vine si diferenta intre luna de avans si luna de comanda a masinii. Faptul ca masina s-a vandut foarte bine i-a cam “incurcat” pe cei de la HAR
- datorita programului rabla plus la versiunile PHEV s-au comandat pana in aprilie tot ce sa estimat pentru intreg anul 2021 de HAR si cica au mai primit ceva suplimentari de masini de la fabrica doar in septembrie.
- comunicarea de la HAR catre dealeri nu exista sau daca exista este vaga, cam ce info am putea primi noi clientii daca dealer-ii nu au informatii.

#2282
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

View PostRasvan2006, on 21 februarie 2022 - 06:28, said:

Din ce am inteles eu de pe la dealeri treaba este in felul urmator:
- se lucreaza cu estimari si fiecare dealer estimeaza cat poate vinde si alea ii sunt alocate. De aici vine si diferenta intre luna de avans si luna de comanda a masinii. Faptul ca masina s-a vandut foarte bine i-a cam “incurcat” pe cei de la HAR
- datorita programului rabla plus la versiunile PHEV s-au comandat pana in aprilie tot ce sa estimat pentru intreg anul 2021 de HAR si cica au mai primit ceva suplimentari de masini de la fabrica doar in septembrie.
- comunicarea de la HAR catre dealeri nu exista sau daca exista este vaga, cam ce info am putea primi noi clientii daca dealer-ii nu au informatii.

Si ca sa ne demonstreze, inca odata, ca au inteles ceva din 2021, asa cum inteleg ei, de exemplu, daca vrei kona hibrid sau benzina, termenul de livrare este Aprilie 2023, la electric sase luni, sanchi. Verificat la trei dealeri din trei orase diferite.

#2283
Cris-Cab

Cris-Cab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.09.2021
Azi am facu un test de consum pe acelasi traseu pe care il fac zilnic in drum spre munca,de obicei merg pe eco dar azi am zis sa merg pe modul sport sincer nu am observat nicio diferenta de consum intre cele doua  moduri. Maine am sa mai fac un test de consum din Bucuresti pana la Gradistea de Calarasi,deorece a inceput sezonul de gradinarit si sunt pasionat de acest lucru.Cu ocazia asta am sa fac si testul  pe autostrada la o viteza de 140kmh in cele trei moduri de condus,sunt curios daca este vreo diferenta de consum la aceasta viteza pe autostrada intre cele trei moduri. In masina o sa fim doua persoana adulte plus ceva bagaj destul de voluminos,casa i-mi intre tot bagajul trebuie sa culc si banchetele spate.

#2284
cpv_13

cpv_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 20.02.2010

View Postdgfx, on 21 februarie 2022 - 11:44, said:



Si ca sa ne demonstreze, inca odata, ca au inteles ceva din 2021, asa cum inteleg ei, de exemplu, daca vrei kona hibrid sau benzina, termenul de livrare este Aprilie 2023, la electric sase luni, sanchi. Verificat la trei dealeri din trei orase diferite.

Dacă te duci la Toyota și ceri Yaris Cross ce termen îți dau? Mie mi-au dat minim 1 an.

#2285
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am deschis jurnal de bord pe langa alti 3 membri de forum,asa ca omul are de unde sa se inspire.

#2286
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006
Strict pe jurnalul meu de exemplu am pus pozele din ziua cand am preluat masina,dar nu cred ca are importanta ca vad ca pe aceasi ton continui,of topic la greu.Daca mai ai ceva de adaugat la subiect ok daca nu terog nu mai agita spiritele,o seara frumoasa.

Edited by Phonyx, 21 February 2022 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate