Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2287
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Azi m-am jucat putin cu modul sport si schimbat manual din padele. Intr-adevar, in sport nu mai trece in drive dupa 20 sec, dar consumul urca destul de mult. O sa incer la primul drum sinuos pe niste serpentine, sa vad cum merge manual.

#2288
SimionG

SimionG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.11.2007

View PostNukem, on 21 februarie 2022 - 22:05, said:

Azi m-am jucat putin cu modul sport si schimbat manual din padele. Intr-adevar, in sport nu mai trece in drive dupa 20 sec, dar consumul urca destul de mult. O sa incer la primul drum sinuos pe niste serpentine, sa vad cum merge manual.
La modul Sport iti muta automat doar treptele inferioare, adica daca esti in a 5-a treapta si ai 30km/h ca ai franat, te ajuta si iti selecteaza treapta a 3-a.

#2289
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
@ dan97 - am citit la multi ca se aprinde martorul GPF pe la 7000 km. Eu am 4500 km, toate bune pana acum.

@ Qimistu - si eu am fost chemat sa verifice etrier, a zis ca e ok.

@ excentryc - rovigneta nu e necesar cand ai numere rosii. Asigurare am facut la firma de unde am luat masina, nu am timp sa caut. Toate asigurarile vreo 60-70 mil cred.

@ Cris-Cab - eu nu am vazut diferente enorme consum Eco/Sport. Uneori e mai econom cu Sport, alteori cu Eco, depinde de stilul de condus si drum.

@ Nukem - in modul Sport nu creste consumul asa de mult, depinde cum mergi. Am mers, foarte sport cam 100 km cu maxim 172km/h, viteza maxima de pana acum. Consumul a fost 10-11 litri. Pe distante lungi, nu ai cum sa consumi asa. Daca mergi in modul Sport, dar normal, eu consum mai putin ca in modul Eco, adica cam 6-6.3 litri. Mai ales pe drumurile scurte cu vale-deal, curba stanga-dreapta e mult mai econom modul sport, daca nu vrei sa mergi ca la formula 1. La vale, imi place ca recupereaza energie si in curbe si la deal, acceleratie si e foarte ok. Modul Eco, imi place mai mult la drum intins si drept si lung.
Eu, am consum mixt 7.4 litri. Cam 6.5 litri in exterior mers normal, cam 8 litri in oras.
Si in Eco si in Sport, depinde cum mergi. Daca mergi ca la curse, ia peste 9 litri dar nu am vazut peste 12. Mers normal cam 6-7. Si extrem de econom 6 litri, poate sub 6 daca dormi pe drum.
Personal imi place mai mult modul Sport, dar sa merg obisnuit.

#2290
ATA1

ATA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2021
Pentru cei care au HEV: ati parcurs si segmente de drum asfaltat dar cu inclinare semnificativa (rampa mare) unde pentru a mentine mai usor constanta viteza de urcare, ati ales modul Sport? In aceasta situatie, motorul mi s-a parut semnificativ mai zgomotos, ma intreb daca ati constatat si voi acest aspect. Altfel, motorul trage foarte bine in urcare.

#2291
dan97

dan97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2011
@ dan97 - am citit la multi ca se aprinde martorul GPF pe la 7000 km. Eu am 4500 km, toate bune pana acum.
@ Qimistu - si eu am fost chemat sa verifice etrier, a zis ca e ok.
@ excentryc - rovigneta nu e necesar cand ai numere rosii. Asigurare am facut la firma de unde am luat masina, nu am timp sa caut. Toate asigurarile vreo 60-70 mil cred.
@ Cris-Cab - eu nu am vazut diferente enorme consum Eco/Sport. Uneori e mai econom cu Sport, alteori cu Eco, depinde de stilul de condus si drum.



Sper sa ai bafta in continuare!
Ca si cauza pentru aprinderea martorului GPF nu ma gandesc la  stilul de condus, ci  la faptul  ca acum iarna am avut mai ales drumuri scurte. De fapt chiar se mentioneaza  asta in manual.  Eu conduc normal, nici prea sportiv dar nici la  modul economic. Motor subturat... chiar nu e cazul.

Edited by dan97, 22 February 2022 - 17:06.


#2292
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
@lopi: in modul Sport, pe manual, m-am jucat pe o distanta scurta, consumul nefiind relevant (doar teste de acceleratie in diverse trepte de viteza).
@ATA1: intradevar, in anumite momente, motorul este mai zgomotos, mai ales cand trebuie sa traga mai tare. Eu eram obisnuit cu diesel-ul, zgomotos tot timpul, constant. Benzina e altfel, si consumul, cand e motorul rece e f. mare.


#2293
cpv_13

cpv_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 20.02.2010
Salut,

Pana imi vine "atelajul" incerc sa ma mai interesez si eu de una-alta.

Cei care aveti deja masina ajutati-ma, va rog, cu doua informatii:
- ce covorase profilate (cu bordura inalta) bune ati luat? Parca s-a mai scris mai in spate, dar nu mai gasesc.
- cei care au HEV: v-ati luat roata de rezerva, cric, coarba? Cum se aseaza? Puteti sa puneti o poza?

Chiar daca nu am avut nevoie de roata de rezerva in ultimii 10 ani, nu as vrea sa il "starnesc" pe Murphy. Posted Image Nu stii niciodata cum se intampla, mai ales pe undeva cu acces greu.

Multumesc anticipat!

#2294
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020
Pentru covorase uita-te aici:
https://rimi.ro/hyun...20-prezent-1557

O completare la intrebarea a doua a lui cpv_13: cei care si-au luat kit roata de rezerva de unde l-au luat si cat a costat? Asa cum am mai scris pe aici, kitul de la Colina s-a scumpit cu ~50%, de la 1300 si ceva la 1900 lei.

#2295
tarkon

tarkon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.11.2021
Pai la 1900lei iei janta+anvelopa iti mai raman si bani. Intradevar nu gasesti dimeniune redusa.

Ceva noutati legat de livrari? Se mai fabrica Tucson ?  Cum MHEV cum mai e situatia?

#2296
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020
Asa este, o janta+anvelopa normale ies mult mai ieftin, insa cand plec la drum lung cu bagaje cea slim ocupa mai putin spatiu in portbagaj neavand alt loc unde sa o pun. Ba chiar as tine-o pe balcon cand nu fac drumuri lungi. Plus ca in kit sunt inlcuse si ale lucruri (de exmplu cric).

#2297
cdn77

cdn77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2018

View Postcdn77, on 17 februarie 2022 - 10:49, said:

recent am fost sunat si programat de Hyundai Colina Popesti pentru inlocuirea butoanelor de pe volan si garniturile de la manere. am fost informat ca "zgomotul" pe care il aud in interior cand rulez peste 130Km/ora provine de la garniturile manerelor. iar referitor la butoane s-a constatat o decolorare ( la cei 7500km ai mei inca nu e vizibila). Daca refuz servisul lor cand sunt chemat nu mai pot solicita pe garantie aceeasi problema. voi cum ati procedat?
Azi am fost cu masina la Colina Popesti si au facut urmatoarele: garnitura maner usa sofer, switch volan comenzi st+dr , LKA Upgrade si ICU Upgrade (au spus de un update la LANE asist,, treaba cu condus auto ). au lucrat curat si fara probleme. Posted Image

#2298
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022

View Posttarkon, on 23 februarie 2022 - 14:43, said:

Pai la 1900lei iei janta+anvelopa iti mai raman si bani. Intradevar nu gasesti dimeniune redusa.

Ceva noutati legat de livrari? Se mai fabrica Tucson ?  Cum MHEV cum mai e situatia?

Eu am facut comanda saptamana trecuta de Tucson 150CP FWD cutie manuala, roata de rezerva temporara. Termen livrare estimat 3-4 luni, bazat pe faptul ca tocmai ce fusese primit un Tucson in echipare similara care a fost comandat la sfarsitul lunii noiembrie 2021.
Dealerul a facut mai multe comenzi pentru echipare similara, in culori diferite, iar masinile urmeaza sa intre in productie in primul trimestru al acestui an (a mea a intrat in productie la finele lunii ianuarie).
Despre celelalte echipari mi s-a spus ca se estimeaza ca o comanda dureaza mai mult de 9 luni.
P.S. Acum ramane de vazut si evolutia pe piata energetica, avand in vedere ca Cehia depinde 90% de gazul rusesc,

#2299
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 15.07.2005

View PostQimistu, on 23 februarie 2022 - 11:07, said:

Pentru covorase uita-te aici:
https://rimi.ro/hyun...20-prezent-1557

O completare la intrebarea a doua a lui cpv_13: cei care si-au luat kit roata de rezerva de unde l-au luat si cat a costat? Asa cum am mai scris pe aici, kitul de la Colina s-a scumpit cu ~50%, de la 1300 si ceva la 1900 lei.
Pe acel site covorașele sunt trecute că fiind pentru Tucson III ... Se potrivesc și pentru Tucson 2021 ?

#2300
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020
Pai Tucson 2022 este Tucson 3. Toată pagina aia este cu produse pentru aceasta masina. Desi este generația a 4-a de astfel de SUV, o generație s-a numit ix35.

#2301
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 11.07.2006
Si eu am de la rimi primit de la dealer si pentru tunel median si e super ok,mai ales ca pe partea soferului ai cauciuc unde sta piciorul stang,nu ca la altele direct pe mocheta.

#2302
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 15.07.2005

View PostQimistu, on 24 februarie 2022 - 15:45, said:

Pai Tucson 2022 este Tucson 3. Toată pagina aia este cu produse pentru aceasta masina. Desi este generația a 4-a de astfel de SUV, o generație s-a numit ix35.
Mulțumesc de lămurire.
Ideea e că dealer-ul vroia să-mi vândă cu 250 lei setul de covorașe... Pe site am văzut că sunt  160 cu tot cu transport.

#2303
daffy_

daffy_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2007
Dupa ce am citit toate paginile acestui topic, vreau si eu sa zic ca am ID-ul 829x, HEV Luxury, si ca nu am nici o veste, dealerul nu stie sa imi spuna cand vine masina. Termenul de predare a fost octombrie-noiembrie.

#2304
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Ies la pensie anul ăsta, vreau un SUV fain , echipat modest, dar pt care nu vreau să plătesc mai mult de 20000 de euro și pe care vreau să-l primesc in Maxim 30 de zile!
Sunt absurd pe banii mei!?
Ok, atunci cumpăr 3 Renault Megane 2020 cu banii ăștia, le pun pe taxi, in 2 ani le plătesc, in 3 îmi fac casa,și după 5 le vând și mai pun diferența la 2 Duster noi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate