Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

Cum evitati cheltuielile inutile?

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#163
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

View PostGbr_smt, on 23 septembrie 2020 - 15:54, said:

cumparand linte si toate cele pe care le insiri tu acolo si ne zici ca mananci cu 250 RON/luna?? voi va auziti vorbind, acum sincer?? ca suntem oameni in toata firea si toti destul de ancorati in planeta Pamant..


Ti se pare scumpa lintea? Are 25g de proteine pe 100g. Carnea macra are 20. Compara cat costa fiecare. Dar parca am zis mai multe acolo, nu numai linte ci si cum sa iti procuri carne bio ieftina. Dar uite ca eu de multa vreme umblu cu calorii, macronutrienti, surse de proteine, carbohidrati, grasimi asa ca imi vine foarte usor sa gasesc mancare buna si ieftina. Uite alt pont. Mergeti la tara si cumparati un sac de nuci. Combinate cu cereale sau legume uscate formeaza o proteina completa, Plus grasimi sanatoase, biotina si vitamina E. Puteti face la fel cu merele. Daca stii ce si de unde sa cumperi si nu mananci cat un porc mai si raman bani din aia 250.

View PostSacDePureci, on 23 septembrie 2020 - 17:02, said:

Nu știu de unde scot băieții 250/luna. Asta înseamna aprox 17 lei/zi pentru 2 persoane 3 mese pe zi???
Ar fi posibil dacă faci doar oale cu ciorbe, cartofi, legume, paste și mănânci de 3 ori pe zi același chestii.

Am zis 250 lei pe luna pentru o singura persoana. E posibil, daca te gandesti la mancare ca la sursa de macronutrienti si micronutrienti in cantitati optime in loc sa te gandesti la trei mese mari pe zi cu ciorbe si alte rahaturi. Btw, am spus ca trag si de fiare cu dieta asta?

Uite, azi am mancat paste facute cu o ceapa mica,  rosii de la borcan (cumparate en gros ieftin si conservate de mine), ulei de masline si branza. A doua masa pilaf de orez, nuci si mere. Asta e tot, probabil 1500 de calorii. Unde e carnea? Pai nu e. Nu azi. Nu ai nevoie si chiar nu trebuie sa mananci carne in fiecare zi.  Am murit de foame? Nu cred. Proteine, carbohidrati complecsi, grasimi (in principal sanatoase), vitamine, minerale, toate sunt acolo in nr de calorii dorit.

Edited by wolfenste, 23 September 2020 - 19:40.


#164
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Nu. Mi se pare scumpa în general mâncarea la noi. Ca nici berbecul ala de la taran nu.l iei pe gratis sau pe bani de nimic.
Kg de mere pe piata este 4-5 ron, strugurii si mai scumpi. Nucile sunt scumpe, carnea bunã (vita, curcan etc.) nu mai zic. Ma rog, eu personal nu cred ca din 250 RON poate sa mãnânce o persoana o luna întreagã (30 de zile). Cu 8 RON si putin pe zi imi vine greu sa cred, atâta tot

Edited by Gbr_smt, 23 September 2020 - 21:53.


#165
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
o fi terminat @mihura banii pe luna asta? :P
cât v-ați contrazis voi, deja o fi moartă de foame, sărăcuța... :(

#166
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostGbr_smt, on 23 septembrie 2020 - 21:52, said:

Kg de mere pe piata este 4-5 ron, strugurii si mai scumpi.
Cred ca ieri am arat ca sunt struguri cu 3.5 la carrefour. Si la lidl tot atat sunt(si am vazut ca erau struguri mari, verzi) Merele sunt cam 3 lei cele mai ieftine. Struguri roze 5 lei la kaufland.
Rosii 3 lei in mai multe locuri, pe la piata 2, 2.5.

Quote

carnea bună (vita, curcan etc.)
Aia nu-i carne buna, aia carne de fite.

E foarte buna si carnea de porc si pui. Excelenta chiar. Doar daca pui botul la tot felul de analfabetisme sa crezi altfel.

#167
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

View PostKorloff, on 24 septembrie 2020 - 12:08, said:

Aia nu-i carne buna, aia carne de fite.

E foarte buna si carnea de porc si pui. Excelenta chiar. Doar daca pui botul la tot felul de analfabetisme sa crezi altfel.

uiți: de gustibus, non ...
adică pe românește: fiecare pasăre pre limba ei piere! :P

#168
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Voi ati observat ca ea cheltuie 200 ron pe luna pe donatii telefonice, dintr-alea prin sms ? Si are un tip de asigurare care colecteaza bani pana la 18 ani ai copilului, cea mai scumpa de pe piata, din cate stiu eu. Si voi o luati cu economia la struguri...
Va pierdeti timpul degeaba.

#169
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostCr1spy, on 24 septembrie 2020 - 12:30, said:

Voi ati observat ca ea cheltuie 200 ron pe luna pe donatii telefonice, dintr-alea prin sms ?
Asta n-am observat. :) Dar oricum nu mai discutam despre ea, ci in general...

#170
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
A, ok. Un fel de schimb de tips-uri.

#171
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

View PostGbr_smt, on 23 septembrie 2020 - 21:52, said:

Nu. Mi se pare scumpa în general mâncarea la noi. Ca nici berbecul ala de la taran nu.l iei pe gratis sau pe bani de nimic.
Kg de mere pe piata este 4-5 ron, strugurii si mai scumpi. Nucile sunt scumpe, carnea bună (vita, curcan etc.) nu mai zic. Ma rog, eu personal nu cred ca din 250 RON poate sa mănânce o persoana o luna întreagă (30 de zile). Cu 8 RON si putin pe zi imi vine greu sa cred, atâta tot

Nu spun ca fac eu asa, ca mananc 250 ron pe luna. Spun ca se poate. 250 ron pe luna inseamna 8 ron pe zi. Cu 8 ron poti lua:

4 kg de cartofi. 80g proteine si 2800 de calorii. Hai sa va spun ceva ce nu stiati, cartoful are o proteina completa. Putina (2%) dar completa. Intr-un kg ai 20g de proteina completa si 700 de calorii. Ce vrei mai mult de la o masa?

sau
1 kg de pui. 150 de proteine si o gramada de calorii. Cumpara un pui, baga-l la cuptor, baga-l in tine si vino aici si spune-mi ca astazi ai murit de foame.
sau
8 kg de varza
sau
1 kg de linte. 250 g de proteine si destule calorii. Ba, esti nebun? Cine mananca 250g de proteine pe zi? Nu-ti ajunge?
sau
1 kg de orez. 80g de proteine si 3600 de calorii. Combinat cu lintea formeaza o proteina completa.
sau
4 kg de ceapa
sau
232 de nuci
sau
10 kg de varza
sau
1.5 litri de ulei de floarea soarelui

Luati astea pentru o saptamana. Gatiti-le. O sa va ramana si pentru saptamana urmatoare. Asta e mancare sanatoasa. Dar daca voi vreti Mesopotamia sau semipreparate de la supermarket o sa fie scump si prost.

Edited by wolfenste, 24 September 2020 - 17:22.


#172
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

View Postwolfenste, on 23 septembrie 2020 - 14:46, said:

Mananc si cu 250 ron pe luna. Oricat de nutritiv trebuie.



Nu sti tu ce sa cumperi. Si crede-ma, tu nu mananci sanatos, tu mananci gunoaie. Si lasa dulcele... si semipreparatele.
Pieptul de pui e plin de antibiotice. Cumpara un berbec in viu de la tarani, nu de la ferme, pune vanzatorul sa ti-l taie. Transeaza-l si fa-l pastrama sau pune-l la congelator. Ai asa carne mai ieftina si mai sanatoasa. Cumpara linte, spirulina, fasole, etc. Ovaz, orez, malai, grau (faci paine in masina). Ulei de masline, nuci en gros. Ceva fructe de sezon. In primul rand trebuie sa intelegi ca nu ai nevoie de mari cantitati de proteine si in plus ca le gasesti si in plante. Le combini sa fie ieftin si sa fie nepreparate (le prepari tu). Depasesti 350 de persoana doar daca te intinzi la preparate facute de altii si la dulciuri. Dar asa ghici ce, e mai nesanatos.
Nu am 7 vieti, mananc ce-mi place ca o viata am,  nu conteaza restul mananc salate de legume, mancare gatita pe baza de legume si carne slaba, paine integrala, piept pui, curcan, si dulciuri, nu lasa, ca-mi plac mult ! Atat timp cat ma mentin in greutate merge si Nutela, si dulceata, si clatite si restul.
Nu am carbofobie !

#173
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007
Se poate si ieftin si sanatos si whatever. Doar ca trebuie sa-ti gatesti tu. O mana de legume aruncata in wok sau o tigaie pt. saute cu niste piept de pui si niste paste de orez/hrisca/grau n-au dus pe nimeni la faliment. Pui peste niste sos de soia si sos de stridii si aia e. Au chinezii si indienii o gramada de retete de saraci, pentru ca asta o fost si o trebuit sa se adapteze. La indieni, iarasi, orezu' nu-i scump, niste pui mai gasesti, da' la ei totu-i din condimente. Poti sa cumperi la noi in tara cele 7 (sau cate sunt) condimente de la mama lor din India cu care iti faci curry-u' acasa cum vrei tu, si bate la curut orice chestie din comert. Rapid, ieftin, eficient, delicios. Nici pizza nu-i scumpa s-o faci tu.

[ https://i.ibb.co/NrKPsHV/IMG-20200909-141827.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://i.ibb.co/hgGNBdR/IMG-20200909-160522.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.ibb.co/pRrsT3r/IMG-20200727-104001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/qkJFtsL/IMG-20200727-190125.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/gg5wyHx/received-2870621736377418.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#174
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

View PostMinettoMatoi, on 24 septembrie 2020 - 20:39, said:

Nu am 7 vieti, mananc ce-mi place ca o viata am,  nu conteaza restul mananc salate de legume, mancare gatita pe baza de legume si carne slaba, paine integrala, piept pui, curcan, si dulciuri, nu lasa, ca-mi plac mult ! Atat timp cat ma mentin in greutate merge si Nutela, si dulceata, si clatite si restul.
Nu am carbofobie !

Haha, cand ti-am aratat cum sa faci, sau ca se poate, acum iti aperi stilul de trai. Acum nu mai conteaza cat cheltuiesti si vrei sa mananci dulceata. Atata timp cat iti mentii greutatea nu inseamna neaparat sanatate. Poti intr-adevar sa slabesti mancand doar dulceata dar asta e malnutritie.

View Postedy_wheazel, on 24 septembrie 2020 - 22:06, said:

Se poate si ieftin si sanatos si whatever. Doar ca trebuie sa-ti gatesti tu. O mana de legume aruncata in wok sau o tigaie pt. saute cu niste piept de pui si niste paste de orez/hrisca/grau n-au dus pe nimeni la faliment. Pui peste niste sos de soia si sos de stridii si aia e. Au chinezii si indienii o gramada de retete de saraci, pentru ca asta o fost si o trebuit sa se adapteze. La indieni, iarasi, orezu' nu-i scump, niste pui mai gasesti, da' la ei totu-i din condimente. Poti sa cumperi la noi in tara cele 7 (sau cate sunt) condimente de la mama lor din India cu care iti faci curry-u' acasa cum vrei tu, si bate la curut orice chestie din comert. Rapid, ieftin, eficient, delicios. Nici pizza nu-i scumpa s-o faci tu.


Nu doar ca se poate ieftin si sanatos. O sa constati ca daca urmaresti calitatea/sanatatea o sa te conduca la ieftin. Pentru ca va trebui sa alegi doar ingredientele din care sa-ti faci tu mancarea in loc sa cumperi mancarea facuta de altii. Si asa dispar intermediari, fabricanti, bucatari, ce trebuiau platiti si ei.
Vine acum toamna si se vor ieftini si merele. Cea mai buna solutie este sa va faceti o camara. Hai ca nu-i de porc sa ai una, si Prigoana are. Si asa veti reduce cheltuielile si mai mult redescoperind ceea ce odata era sport national, descurcareala cu mancarea de la tarani. Dati cativa banuti si culegeti un mar sau cumparatri direct de la taran de la poarta nu din piata de la intermediari. Un sac de nuci, doi de mere, puneti varza la butoi, un sac de malai en gros, cumparati mai multi cartofi cand e sezonul ca rezista tot anul, faceti conserve, inclusiv dulceata. Nu mai cumparati paine de 300g cu 1 leu ci un kg de grau cu 1 leu si faceti mai mult de 1 kg de paine (o sa absoarba si ceva apa). Samd. Si o sa fie mai ieftin de 250 pe luna de persoana. Asta e mancare tata nu mizeriile alea de la fast food de 20 50 de lei meniul.

Daca esti vegan:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1c_6XRGsVcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si tine cont ca asta cumpara din supermarket. En gros de la sursa e si mai ieftin. Si tine cont ca asta e sportiv de performanta. Tu sedentarul ar trebui sa mananci probabil jumatate. Dai si nevestei, mancati amandoi cu 50 de lei pe saptamana.
Mor cand vad lumea cum se vaita ca e scump dar cumpara cel mai ieftin salam. Cea mai proasta solutie. Ca nu vrea sa gateasca, vrea parizer. Inainte de 90 voia pui si avea parizer. Acum are pui si vrea parizer. Bottom line, e si multa necunoastere si multa lene.

Edited by wolfenste, 24 September 2020 - 22:45.


#175
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

View Postwolfenste, on 24 septembrie 2020 - 22:31, said:


Daca esti vegan:

Nu, nu sunt. :D

La Karrefour Market o pulpa de pui intreaga, ambalata, ii mai putin de 3 lei. Poti sa faci o gramada de chestii cu ea: o bagi in cuptor, faci papricas, o bagi in wok, faci mancare indiana, o gatesti cu sos.
Un pui nu-i o avere. Din ala gatesti cel putin doua feluri de mancare care pentru doua persoane ajung cel putin doua zile.
Tacamuri de pui sau de curcan. Ieftine, chiar si cele de curcan. Le arunci intr-o oala la fiert cu ce legume ai prin frigider (in general pentru gatit folosesc ramuri de telina, partea mai lata de la baza o pastrez pentru asa ceva, la fel si partile mai groase ale conopidei sau broccoli-ului). Le fierbi cateva ore si ai o zeama groasa, universala, pe care o portionez si o bag in congelator. Decongelez o portie pentru: baza la alte mancaruri (broth), cu niste taietei ii o supa de pui excelenta, cu o lingura de pasta aka miso si niste "bacon" (am pus in ghilimele deoarece o cumpar de la macelarie ca fiind slanina, la pret de slanina) + paste la alegere.

[ https://i.ibb.co/3WmZ5dd/IMG-20200730-175649.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#176
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Ce am spus eu e o mica parte. Solutiile sunt multe. Ajuta mult sa cunosti ceva nutritie. Daca stii si sa gatesti te-ai scos. :)

#177
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

View Postwolfenste, on 24 septembrie 2020 - 22:54, said:

Ce am spus eu e o mica parte.

:D Si eu.

Quote

Ajuta mult sa cunosti ceva nutritie. Daca stii si sa gatesti te-ai scos. :)

Stiu sa gatesc, da' nu prea le am cu nutritia decat la nivel intuitiv.

Acuma, ca tot ii subiectu' "cheltuielile inutile". Bine, nu chiar inutile, da' personal dau o gramada de bani pe vicii. Bautura, tutun, din astea... :D

#178
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
A, nu era vorba doar de mancare. Dau banii pe lucruri de care nu am nevoie. Ceasuri, briceaguri, si alte nimicuri. Bai, da' nu telefoane. De astea am scapat. :) Nici tutun sau bautura. Mai iau si unele suplimente cateodata desi stiu ca nu-mi trebuiesc.

#179
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007
Tutun de pipa - pipe - bautura - cutite - briciuri - briceaguri. Erau chitari la un moment dat pe lista, de alea m-am lecuit.
Pe langa astea mai sunt o gramada de chestii care sunt utile, cum ar fi ustensile de bucatarie. Sau chiar de bar. :D

#180
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Nu faceti asa. Am postat pentru ca e funny. Dar a cumparat prost. Lipsesc proteinele, pentru ca a cumparat mancare ieftina in loc sa cumpere nutrienti ieftini. Adica nutrientii sa fie acolo chiar daca e ieftin. Cel mai ieftin parizer o sa fie catalogat drept mancare ieftina dar din perspectiva corecta, nutrienti/bani e foarte scump. De asta trebuie sa va feriti de semipreparate, sunt foarte scumpe pentru ceea ce ofera si nesanatoase pe deasupra.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UKfmRhfuI8g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate