Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Casa parter langa Iasi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu prea stau bine cu accesul la net... ca as mai scrie.
Pe bune, mansarda e no-no-no? Eu vad destul spatiu acolo, si pentru doua camere de copii/adolescenti uriase, sub sarpanta ar fi perfect... ti-ar pupa copiii picioarele toata viata. Si atunci va fi loc potop pentru scara.
Sau, as sacrifica camera din dreapta si as face acolo casa scarii. Daca muti bucataria in locul livingului va fi chiar convenabil, va fi si un loc de depozitare diverse. sau ar putea ramane loc de joaca deschis. Oricum, in orice varianta, daca faci scara interioara e nevoie de chepeng, vine frig de jos.
Ma gandeam si eu sa-ti sugerez scara exterioara. dar nu pe nord ci invers. Poza 4 - ar merge in continuarea terasei... vad deja niste trepte acolo. Pe nord o sa-ti fie naspa tare sa cobori iarna, mai ales daca iesi din sauna.... sau din gym.... Asa, in continuarea terasei se potriveste cu bucataria (daca o muti).... ma, cred ca fac un efort si fac un desen, pisici... daca ai sti cata treaba am....si cat sunt de in urma....

View Postcrocko.dilul, on 22 septembrie 2020 - 22:35, said:

Or fi panouri solare.
S-au mai zis vreo doua-trei lucruri despre scara aia care ar mai drege busuiocul dar eu tot cred ca ar trebui luat de la zero.
Si eu.
Se pare ca colegu' @Alex are o relatie mai stransa decat obisnuit cu arhitectul, asa ca, cred eu, mai pune 500 de euro si face alt proiect. Dar nu foarte departe de asta. Cred ca e nevoie doar de o optimizare mai consistenta, atat.

#56
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Doi centi ai mei asa pe viteza cu ce scule am p-aici. Doar o idee.
Discleimar... n-am nici o treaba cu arhitectura sau artele frumoase, is cioban de-a dreptul. Zic si eu de ce m-am lovit. Asa ca nu dati cu rosii.
Ah si ce mergea o mansardaaaa, Doamneeee, si ce-ti mai pupau picioarele copchiii aia..... (desi dupa ce am construit is total si complet antimansarda.)


Attached File  Plan parter v2 - Copy - Copy.jpg   309.03K   64 downloads

#57
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postcrocko.dilul, on 22 septembrie 2020 - 22:35, said:

Or fi panouri solare.

Panouri solare asa rasfirate ??? Posted Image

Nici ca ferestre de mansarda nu au vre-un mare succes ! Par a fi puse deasupra terasei, pentru a aduce un aport de lumina in camere ( acoperisul terasei ia o parte din lumina ).

#58
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da, cumva sunt deasupra terasei, m-am uitat mai atent si eu. Cele de sus trec totusi si deasupra casei in sine. Cred ca s-a jucat arhitectul sa mai dea culoare.

Zi Alex, lamureste-ne.

#59
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrazvan-softpedia, on 23 septembrie 2020 - 04:46, said:


Panouri solare asa rasfirate ??? Posted Image

Nici ca ferestre de mansarda nu au vre-un mare succes ! Par a fi puse deasupra terasei, pentru a aduce un aport de lumina in camere ( acoperisul terasei ia o parte din lumina ).

View Postviotl, on 23 septembrie 2020 - 07:22, said:

Da, cumva sunt deasupra terasei, m-am uitat mai atent si eu. Cele de sus trec totusi si deasupra casei in sine. Cred ca s-a jucat arhitectul sa mai dea culoare.

Zi Alex, lamureste-ne.

Da sunt geamuri: l-am rugat sa puna cat mai multe ca sa nu ia din lumina catre living/bucatarie.

Panouri solare voi pune tot pe foaia aceea de acoperis dar mai sus.

S-a decis - fara mansarda :):):)

#60
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ce buna era o mansarda.... :D

#61
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Oricum ai lua-o niste compromisuri serioase tot trebuie sa faci.

Sa latesti holul cu 1 metru? Sa latesti toata casa, si sa o scurtezi?
Scara in spirala?

#62
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cămară sau dressing la intrare

Sub terasa din spate ar fi intrarea în demisol din exterior . Aceasta fiind protejată de placa de la parter.

Sub dormitoare ar fi camera tehnica cu centrala și depozitare , sub dormitorul matrimonial beciul și baia ,iar sub living ,bucătărie si terasa de acces spatiu deschis pentru hobby.

Terasa din spate se poate lărgi in consola câțiva cm pe ambele părți.

Din ieșirea in consola s-ar face si accesul la terasa prin exterior cu trepte  pe lângă demisol.

.

Attached Files


Edited by roman_roman, 23 September 2020 - 10:40.


#63
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postroman_roman, on 23 septembrie 2020 - 10:49, said:

Cămară sau dressing la intrare

Sub terasa din spate ar fi intrarea în demisol din exterior . Aceasta fiind protejată de placa de la parter.

Sub dormitoare ar fi camera tehnica cu centrala și depozitare , sub dormitorul matrimonial beciul și baia ,iar sub living ,bucătărie si terasa de acces spatiu deschis pentru hobby.

Terasa din spate se poate lărgi in consola câțiva cm pe ambele părți.

Din ieșirea in consola s-ar face si accesul la terasa prin exterior cu trepte  pe lângă demisol.

.

Arata bine propunerea - doar ca pe aceeasi suprafata am "pierdut" cel de-al treilea dormitor/birou de lucru de la parter.

Pana luni nu am arhitectul - luni astept sa vad ce propune cu scara...

#64
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci pana l urma era loc de joaca pentru tine, nu pentru copii. :P

Ooff. Perfect mergea o mansarda aici.....

#65
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View PostAlexCezar, on 24 septembrie 2020 - 21:39, said:

..doar ca pe aceeasi suprafata am "pierdut" cel de-al treilea dormitor/birou de lucru de la parter.
Nu e chiar aceeași suprafață pentru că nu mai exista terasa în exterior ci in spate cu vedere spre gradina . Poți folosi locul de terasa pentru un birou cu intrare din living și să lași terasa atașată de bucătărie -living in lateral.


#66
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu vreau sa fiu party-killer dar daca nu ma insel, daca pune terasa in spate spre gradina va fi pe SV... cum e mai rau vara.

Oricum se va coace in camerele acelea din spate fiind cu suprafata vitrata mare...

Edited by danciusergiu84, 25 September 2020 - 13:20.


#67
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Da, terasa merge mai bine in lateral cu ieșire din bucătărie.

#68
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007
Seara buna

Azi am discutat cu arhitectul sa mutam scara. A propus o varianta pe la amiaza pe care a si "retras-o" 20 min mai tarziu. Astept rectificarea maine. Revin.

Va salut!

#69
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Daca ai nevoie la mutat/carat (scara), da un semn si tâgâdâm, tâgâdâm in 3 pasi suntem la tine! Posted Image

Hai bafta, poate iese de data asta. Era pacat sa o lasi asa, zau. Chiar is curios.
Da' ai ceva noroc cu arhitectul asta.... are ceva rabdare.

Edited by viotl, 29 September 2020 - 05:01.


#70
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007
Revin cu schitele. Scara re-asezata.

Plus fatadele. Ca sa rezum apoteotic - sotia este fericita cu varianta asta - observa un amic mai devreme ca ar trebui sa inchid discutia :).

Attached Files



#71
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ce făcuși tata ? Mutai giratoriul de la bulgari către moldoveni ? Zici că e certat cu vameșii, așa de înverșunat e pe scara asta sa o mute cât mai dosit :)

#72
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAlexCezar, on 29 septembrie 2020 - 20:01, said:

Revin cu schitele. Scara re-asezata.
Plus fatadele. Ca sa rezum apoteotic - sotia este fericita cu varianta asta - observa un amic mai devreme ca ar trebui sa inchid discutia Posted Image.
Daca e fericita sotia... nu mai e nimic de spus.

Dar cum eu is mosh d-ala..stii tu... tot bag batul prin gard umpic.

Sa nu spui sotiei, dar sa te pregatesti. Am avut 7-8 intalniri cu arhitectii. Se plictisisera toti, si ei, si fratii... Eu stiam una si buna - mai e de lucru la proiect. Am cerut din prima amprenta de max 100 mp, D+P+M. Amplasarea casei e pe un teren similar cu al tau, doar ca invers. Hai max 120 mp, daca rigorile arhitecturale o cer.
Prima oferta a fost de 160 mp. Am zis ca nu vad bine. Cu multe fonfleuri, colturi, ruperi de pereti.... In fine, am reusit sa aduc proiectul mai aproape de ce consideram eu ca mi se potriveste. Mai era nevoie de 2-3 intalniri ca sa ajung la minimul dorit. Eh, nu s-au mai intamplat. Discutam cu arhitectii in casa cumnatei (sora sotiei), proiectata tot de ei, si care a iesit ok, e draguta. Eu doream un anume fel de terasa, dar nu voiam inclusa in acest proiect, voiam sa o fac dupa, doar voiam sa ma asigur ca am cum sa o leg de casa. Aici mi-au sarit toti in cap si am lasat-o asa.
  Ne-am apucat de constructie... demisol...parter...placa peste parter.... acoperis... Cand zbang, primesc un mesaj naspa si sun acasa. Eram plecat "cu TIR-ul" (prietenii stiu...). Ce crezi. Plangea disperata: e maaaareeee! Ei, draga, acum e un picut cam tarziu.

  De asta zic. E important sa gandesti de 10 ori si sa construiesti o data. De 8 ori poate sa nu fie suficient.

  Nu mai zic nimic. Bafta si spor! Aaaaa.... si Aspacardin, melcisor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate