Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Casa parter langa Iasi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 30.07.2007
Bai, imi cer scuze, nu m-am uitat pe randari.
De aceea intreb din nou, ca iar nu-inteleg: nu sunt trecute pe planul de arhitectura golurile sau nu le vad eu?

#38
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrocko.dilul, on 20 septembrie 2020 - 14:48, said:

Bai, imi cer scuze, nu m-am uitat pe randari.
De aceea intreb din nou, ca iar nu-inteleg: nu sunt trecute pe planul de arhitectura golurile sau nu le vad eu?

Nu face nimic Crocko.dilul! M-am uitat acum - pe schita cu subsolul nu sunt figurate usile si geamurile de la subsol - ai dreptate. Uita-te pe randari - maine ii cer si proiectantului schitele actualizate si le urc aici.

#39
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Horlesti?  

La intrebarea cu apa, 32 e suficient, Apavital asa iti da da bransamentul daca nu ai ceva consumatori care sa justifice mai mare. Atentie ca in zona sunt ceva probleme cu apa pe timp de vara, dar pana termini tu poate se vor rezolva.

Eu as mai rumega la planuri, in special la partea cu accesul intre demisol si parter. Imagineaza-ti ca iesi din casa si ti-ai uitat telefonul pe noptiera.
Proiectantul tau (nu stiu daca chair e arhitect) pare un pic lenes

#40
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 17.04.2015
AlexCezar, sa nu te superi pe mine ca ti-o zic asa direct, nush' ce-ai facut si la ce arhitect te-ai dus si ce i-ai cerut sa faca ca nu pot decat sa ma gandesc ca:

-ori arhitectul ala e "varza";
-ori i-ai zis arhitectului sa-ti faca cel mai ieftin posibil niste planuri si ca singurele lucruri ce te intereseaza e doar sa ai x camere si sa realizezi o casa cat mai ieftin posibil iar el nu si-a batut deloc capul, ti-a facut ceva randari care probabil si tu ai fi facut mai bine daca stiai sa lucrezi cu un oarecare program si ti-ai fi luat in prealabil niste idei de compartimentari interioare de la o gramada de planuri de case ce le puteai gasi pe net;
-ori or mai fi si alte variante posibile...

dar planurile viitoarei tale sunt uluitor de proaste dpmdv (si nu numai al meu, caci vezi cum au mai reactionat si alti colegi)

Acu' hai sa-ti zic inainte de toate urmatoarea chestie: casa ta nu e una parter cu "subsol" asa cum in mod eronat o denumesti ci va fi o casa cu 2 niveluri construita in panta ... asta ca sa spunem corect lucrurilor pe nume.
Urmatoarea chestie e ca din planurile tale prezentate, arhitectura exterioara este un zero barat iar compartimentarea e cum e !
Urmatoarea mare problema (dintre cele multe) e ca vei avea la nivelul de jos -inafara de o camera tehnica si hai sa zicem un fel de spatiu de depozitare- o gramada de alt spatiu pe care degeaba ai incercat tu sa ni-l prezinti ca beci (banuiesc ca iti poti inchipui ca acolo nu va fi niciodata un beci in adevaratul sens al cuvantului) precum si "game room/fitness @ shit", nu va fi decat un spatiu enorm ce este, dpmdv, total inutil gandit.

Fac aceasta acida critica tocmai in ideea ca inca mai ai timp sa mai salvezi ceva. Dar nah, cu scuzele de rigoare, la urma urmei is banii tai si tu stii cum e mai bine.

#41
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postandbozo, on 20 septembrie 2020 - 15:15, said:

Horlesti?  

La intrebarea cu apa, 32 e suficient, Apavital asa iti da da bransamentul daca nu ai ceva consumatori care sa justifice mai mare. Atentie ca in zona sunt ceva probleme cu apa pe timp de vara, dar pana termini tu poate se vor rezolva.

Eu as mai rumega la planuri, in special la partea cu accesul intre demisol si parter. Imagineaza-ti ca iesi din casa si ti-ai uitat telefonul pe noptiera.
Proiectantul tau (nu stiu daca chair e arhitect) pare un pic lenes

Vanatori. Mersi - ca incerca sa pun teava saptamana care vine.

#42
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAroundYou, on 20 septembrie 2020 - 15:46, said:

AlexCezar, sa nu te superi pe mine ca ti-o zic asa direct, nush' ce-ai facut si la ce arhitect te-ai dus si ce i-ai cerut sa faca ca nu pot decat sa ma gandesc ca:

-ori arhitectul ala e "varza";
-ori i-ai zis arhitectului sa-ti faca cel mai ieftin posibil niste planuri si ca singurele lucruri ce te intereseaza e doar sa ai x camere si sa realizezi o casa cat mai ieftin posibil iar el nu si-a batut deloc capul, ti-a facut ceva randari care probabil si tu ai fi facut mai bine daca stiai sa lucrezi cu un oarecare program si ti-ai fi luat in prealabil niste idei de compartimentari interioare de la o gramada de planuri de case ce le puteai gasi pe net;
-ori or mai fi si alte variante posibile...

dar planurile viitoarei tale sunt uluitor de proaste dpmdv (si nu numai al meu, caci vezi cum au mai reactionat si alti colegi)

Acu' hai sa-ti zic inainte de toate urmatoarea chestie: casa ta nu e una parter cu "subsol" asa cum in mod eronat o denumesti ci va fi o casa cu 2 niveluri construita in panta ... asta ca sa spunem corect lucrurilor pe nume.
Urmatoarea chestie e ca din planurile tale prezentate, arhitectura exterioara este un zero barat iar compartimentarea e cum e !
Urmatoarea mare problema (dintre cele multe) e ca vei avea la nivelul de jos -inafara de o camera tehnica si hai sa zicem un fel de spatiu de depozitare- o gramada de alt spatiu pe care degeaba ai incercat tu sa ni-l prezinti ca beci (banuiesc ca iti poti inchipui ca acolo nu va fi niciodata un beci in adevaratul sens al cuvantului) precum si "game room/fitness @ shit", nu va fi decat un spatiu enorm ce este, dpmdv, total inutil gandit.

Fac aceasta acida critica tocmai in ideea ca inca mai ai timp sa mai salvezi ceva. Dar nah, cu scuzele de rigoare, la urma urmei is banii tai si tu stii cum e mai bine.


Multumesc de feedback! Asta e principalul scop pentru care am pus schitele aici - ca sa scot ochelarii de cal pe cat posibil si sa inteleg ce "vad" altii cand se uita la ele. In nici un caz nu ma supar.
Toate observatiile de pana acum le-am preluat si citit cu atentie si ma gandesc sa obtin randarile finale pe ce vedeti pana acum si apoi sa vb cu seful de la biroul de arhitectura si sa rog sa faca inca o tema.

Asa ca va rog continuati cu critica constructiva ca imi faceti intradevar un serviciu - mai ales ca e mai usor de refacut un desen decat un perete...

Edited by AlexCezar, 20 September 2020 - 19:57.


#43
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am mai spus dar văd că nu vrei sa tii cont - mai cere o alta dispunere a funcționalului si cu scara în altă poziție.
Eu as vedea o dispunere de forma : in dreapta dormitor matrimonial cu sas cu dulap și baie , casa scării , dormitor 2 langa care ar veni în stânga baia comuna , dormitor 3 și terasa , pe mijloc terasa cu holul de acces , in stânga bucătăria cu livingul din care se face ieșirea pe terasa.

#44
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 17.04.2015

View PostAlexCezar, on 20 septembrie 2020 - 19:57, said:

Asa ca va rog continuati cu critica constructiva ca imi faceti intradevar un serviciu - mai ales ca e mai usor de refacut un desen decat un perete...
Personal, daca as fi in locul tau, avand in vedere ca viitoarea casa va fi una de tipul care ti-am zis, casa doua niveluri construita in panta (adica un P ingropat partial si E), doar cu probabil singura posibilitate de acces principal de la nivelul superior, nicidecum deci o clasica S+P eu, daca as vrea sa fac si niscaiva economie, as compartimenta cele doua niveluri de asemenea natura incat sa nu am aproape un intreg nivel degeaba pe post de fite gen fitness room & shit (ca tot bani bag in acel nivel)... M-as gandi de fapt ca pe minim jumatate din acel nivel (cel inferior adica) pot face zona de zi a casei... sau zona de noapte (sau parti a acelor zone)..
De fapt asta e una din problemele cu unele tipuri de case construite in panta... cum spatiezi si stabilesti zonele in raport de accesul principal in locuinta, de marimea casei dorite/de nivelurile totale, de orientare cardinala, de peisaje inconjuratoare eventual (pt vederea pe care vei dori sa o ai din anumite spatii). Daca n-ai nicio problema cu asa-zisa irosire a unui intreg nivel (cel inferior) sesizata de mine, da, poti cere doar alte propuneri de compartimentare a nivelului superior... si da, pozitionarea scarii in alt loc poate ar ajuta mai mult.

PS: despre arhitectura exterioara am mai zis..
Esti din Iasi, ce naiba?! o gramada de coline are Iasiul si suficiente case construite in panta ...mai vechi si mai noi... nu zic ca toate sunt estetice, dimpotriva, dar poate niste plimbari pe jos pe pe mai multe stradute si zone te-ar face sa ai idei si despre cam ce ti-ai putea dori si de la estetica exterioara a viitoarei tale case. Si o gramada si mai mare de inspiratie poti gasi pe net

Edited by AroundYou, 20 September 2020 - 20:46.


#45
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Aș lăsa zona de zi și de noapte dispusă la parter ,nu in demisol. Acolo ii vad locul spatiilor tehnice ,depozitare , activități de relaxare ,eventual o crama cu beci.  


#46
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 17.04.2015

View Postroman_roman, on 20 septembrie 2020 - 20:54, said:

Aș lăsa zona de zi și de noapte dispusă la parter ,nu in demisol. Acolo ii vad locul spatiilor tehnice ,depozitare , activități de relaxare ,eventual o crama cu beci.  
Poate si eu as face si-asa dar o total altfel de arhitectura... nah...poate ceva de genul asta, cumva altfel modificat pentru accesul superior invers si panta mai mare a colegului Posted Image ( https://archlab.lt/e...ir_justo_namas/ )Posted Image

Edited by AroundYou, 20 September 2020 - 21:11.


#47
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Tocmai că panta terenului e invers fata de strada . Daca era cu panta către strada atunci poate ar fi mers o alta abordare cu zona de zi pe demisol.

#48
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View PostAroundYou, on 20 septembrie 2020 - 21:08, said:

Poate si eu as face si-asa dar o total altfel de arhitectura... nah...poate ceva de genul asta

https://www.decoist....butte-compound/

#49
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

View Postroman_roman, on 20 septembrie 2020 - 20:54, said:

Aș lăsa zona de zi și de noapte dispusă la parter ,nu in demisol. Acolo ii vad locul spatiilor tehnice ,depozitare , activități de relaxare ,eventual o crama cu beci.  

Eu as pune bucataria si spatiile tehnice la subsol, as muta livingul unde e in plan bucataria, camera de joaca a copiilor in locul livingului si pe stanga as lasa dormitor matrimonial cu intrare in dressing si de acolo mai departe in baia matrimoniala. Si as face si o terasa in fata bucatariei de la sub/demisol .

#50
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View Postroman_roman, on 20 septembrie 2020 - 20:30, said:

Am mai spus dar văd că nu vrei sa tii cont - mai cere o alta dispunere a funcționalului si cu scara în altă poziție.
Eu as vedea o dispunere de forma : in dreapta dormitor matrimonial cu sas cu dulap și baie , casa scării , dormitor 2 langa care ar veni în stânga baia comuna , dormitor 3 și terasa , pe mijloc terasa cu holul de acces , in stânga bucătăria cu livingul din care se face ieșirea pe terasa.

Salut

Atasat o schita cu partereul pe care am pus punctele cardinale si cu rosu traiectoria soarelui de-a lungul unei zile. Noi avand terenul de 8 ani stim deja zonele insorite, zonele de unde se vede rasaritul/apusul, directia din care bate vantul, etc.:
- "fata" casei e clar ca e cel mai bine sa fie pe directia Est-Sud-Vest; totodata acea este zona cea mai ferita de vanturi.
- terasa exterioara face sens sa fie la sud - aparata de corpul casei dinspre nord est si cu vedere la toata gradina.
- living si terasa trebuie sa fie legate de terasa
- dormitoarele le-am pus acolo ca sa se bucure de aceeasi priveliste - la toate am cerut bowindow facute ( un pervaz de 60 cm cu un pervaz cald).
- baile si cu dormitorul matrimonial au primit spatiul ramas.
- zona de la subsol este alegerea naturala pentru a doua terasa care se vrea doar 1.5-2m cu dale de beton si apoi pasesti direct pe gazon es

Ce e pus rau si cauzeaza labirintul/caruselul/semidecomandarea - este scara catre subsol.O alta dispunere ar decomanda corect toate spatiile si ar permite un acces mai putin intortocheat.

Ma gandesc sa solicit arhitectului sa ii gaseasca alt loc la scara intr-o laterala a casei - eventual pe nord.

Attached Files


Edited by AlexCezar, 22 September 2020 - 19:38.


#51
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007
Revin cu propunerile de fatade trimise de arhitect. A utilizat lemn si probabil vom schimba dar acum a capatat un pic de personalitate.

Ferestrele de pe fatada sud (dormitoarele) au toate bowindow cu pervaz cald (lemn) de 60 cm.

Attached Files


Edited by AlexCezar, 22 September 2020 - 19:46.


#52
AlexCezar

AlexCezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAroundYou, on 20 septembrie 2020 - 21:08, said:

Poate si eu as face si-asa dar o total altfel de arhitectura... nah...poate ceva de genul asta, cumva altfel modificat pentru accesul superior invers si panta mai mare a colegului Posted Image ( https://archlab.lt/e...ir_justo_namas/ )Posted Image

Arata fain doar ca panta mea e invers.

View Postroman_roman, on 21 septembrie 2020 - 09:04, said:


Proiectul asta arata ca din filme; eu amenajand un spatiu comercial premium pe 3 nivele in 2017 pot spune ca doar finisajele acelea sa le realizezi la Iasi sar de 100k (grosier)

Apreciez si eu lucrurile frumoase dar totodata sunt suficient de realist sa stiu ce imi doresc; decat sa bag bani la nivelul ala intr-o casa prefer sa mentin zona de concedii: ski, mare, city break-uri si o data la 2-3 ani un concediu in US.
Daca ar fi casa in zona urbana Iasi ar capata si caracter de investitie dar altfel cred ca bugetul de 70-80k e suficient pentru casa in afara orasului. Asta nu inseamna ca trebuie sa iasa urata/nefunctionala :).

Edited by AlexCezar, 22 September 2020 - 20:09.


#53
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAlexCezar, on 22 septembrie 2020 - 19:44, said:

acum a capatat un pic de personalitate.
Da.
Vezi, se poate.
Cred ca la fatada principala mai e destul loc de imbunatatit.
Sugerez si chiar te rog, ca nu pot dormi de grija ta, fa o copertina ceva in zona intrarii principale. macar 2x2, 3x3. E de aur cand ploua. O sa te pupi singur mai tirziu daca o faci.

Pe chestia cu nivelul de investitie. Da, iti dau dreptate, nu gandesti rau.
Dar crede-ma.... e oftica maxima daca dupa ce construiesti descoperi ca ai o gramada de minusuri  de functionalitate care puteau fi usor rezolvate la proiect. Potecile prin casa asa cum sunt acum mie mi se par o foarte mare bataie de cap. Cel putin, macar as inversa livingul cu bucataria...

Dar ce vad... ferestre de mansarda? Faci ceva in secret, te ascunzi de noi? :P
Spune-ne si noua, ca nu spunem la nimeni... :D

#54
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,544
  • Înscris: 30.07.2007
Or fi panouri solare.
S-au mai zis vreo doua-trei lucruri despre scara aia care ar mai drege busuiocul dar eu tot cred ca ar trebui luat de la zero.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate