Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Best AV Receiver 2020-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#199
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Stai usor daca tii boxele alea BO active (cu amplificare inclusa), noi pe aici discutam mult de amplificator + boxe pasive.
Ce merge la BO active - vezi comentariul lui Edigee.

 newusername123, on 17 mai 2022 - 12:01, said:

La acel Yamaha RN803D,pe partea din spate are iesirile Phono la care conectez pick up,o iesire "Subwoofer out". Cele 2 boxe unde ar veni conectate,la speakers A sau la In 1 ?


Asta e calea samuraiului Stereo cu 2 boxe pasive + subwoofer (activ). Cele 2 boxe pasive merg ori la A ori la B, se selecteaza ce boxe vrei (merge si A+B).

#200
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ce poate sa insemne urmatorul comentariu despre un amplificator?

Overall microdynamics is on the very high level, but macrodynamic contrasts are transferred not so impressively.

#201
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Eu inteleg ca nu e capabil sa livreze o explozie de sunet, urmata de un moment de intensitate scazuta, apoi iar explozie sonora si tot asa. Mai ales pe frecvente medii-joase si joase.

Mai pe romaneste, e rafinat dar lesinat.

Unii ar zice ca n-are autoritate, aplomb, etc.

Pui boxe sensibile, 92db, klipsch, mai mici, si e f ok, detaliat etc. Dar nu misca si opreste boxe mari sau pretentioase, gen Dynaudio.

Adica un fel de Yamaha, seriile mici si medii.

#202
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Tzur, on 17 mai 2022 - 14:06, said:


Adica un fel de Yamaha, seriile mici si medii.

E comentariul despre Y AS1000, de pe un site mai vechi profi.
Esti bun, boss :)

#203
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
S-a intamplat sa zic Yamaha.

Dar nu ma refeream la un Yamaha de 22kg.

A-S1000 ala daca ne luam dupa kg ar trebui sa aiba autoritate, sa duca orice boxe, etc.

Eu am DSP A1000 mai vechi, tot vreo 22kg, din pacate cu probleme de selector rotational motorizat, celebra lor problema.

Merge bine doar pe Tape 2 care face bypass la selector.

Dar ca sunet, e shef. Canta relaxat orice, cu orice boxe.

Nu e ultra detaliat ca alte yamaha-uri dar are sunet cald, care te invaluie, mai odihnitor, e o placere sa-l asculti mult, toata ziua.

Si ar avea si phono stage bun, daca n-ar face figuri selectorul buclucash.

In ori ce caz, umilea un Yamaha AX870 de 14kg, care nu e de fapt un amplif rau deloc.

N-am gasit echivalent cu DSP A1000 sa ma multumeasca decat un Onkyo A8019 care e practic cap de serie de pe vremuri, peste nu erau decat separat pre+putere.

Cred ca A-S1000 e intr-un fel o iteratie viitoare lui DSP A1000 de care vorbeam, prea are aceleasi kg....

Asa ca daca il gasesti la pret de nimic si vrei sa te distrezi cu niste auditii comparative, iti recomand :D

#204
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da. La pre out.Ca sa poti regla volumul/ corectii ton din preamplificator.
Vezi ca aia e intrare phono, nu iesire.

#205
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 newusername123, on 17 mai 2022 - 12:01, said:


Va multumesc frumos !

Puteti sa mi dati exemple si de alte scule din alea? Ca sa mai rasfoiesc si singur.
Nu ma intereseaza neaparat sa fie ultimul model de pe piata,intrucat nu stiu nici cat as pierde sau as castiga la calitatea sunetului daca ar fi sa aleg un aparat mai vechi,ori cu o vechime de pana la 2,3 ani,dar vreau neaparat sa aiba iesirea pentru pick up. Daca are USB si bluetooth,e perfect,ca mai pun ceva muzica si de pe telefon sau de pe stick.

Acum,la capitolul concluzii si alte nelamuriri.

Cu Denon ala scump m am cam lamurit,daca am priceput bine pana acum. Daca vreau un sistem tip Dolby Atmos,sau schimb boxele,atunci merg pe acel Denon X3700H,ori ceva asemanator cu multe preout uri.In principiu pot sa leg orice fel de boxa,si sa atasez mai multe boxe,corect?

Daca raman in varianta 2.1,ce iesiri trebuie sa aiba obligatoriu aparatul ?

La acel Yamaha RN803D,pe partea din spate are iesirile Phono la care conectez pick up,o iesire "Subwoofer out". Cele 2 boxe unde ar veni conectate,la speakers A sau la In 1 ?
Eu ca sa fac trecerea de la cablul specific Bang&Olufsen cred ca am nevoie de cablul din linkul acesta
https://soundsheaven...ml#/2-length-1m

Rotel RC-1572 MKII vad ca are mufe Phono,2 mufe pre out, si 2 "Mono sub Out". Boxele le as lega la pre out ?

Pentru fono ai intrare nu iesire.

La yamaha rn803d nu poti lega boxe active, nu are iesiri pre-out.

Edited by vinciun, 17 May 2022 - 17:21.


#206
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Marantz NR1200 bifeaza toate cerintele.
Nu e un preamplificator dedicat dar are iesiri pre-out inclusiv pt subwoofer. Are si intrare Phono.
De fapt, e un receiver stereo. Merge si ca network player.
De luat in considerare.

#207
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da. E o optiune. Ca si Denon-dra-800h ,care e aproape identic.
Iesirile alea pre out sunt pt multi zone dar cred ca merg si boxe active cuplate la ele.
E util ca se poate integra si cu TV-ul , avand conexiuni HDMI.
Asemanatoare mai sunt si Onkyo TX 8270 si 8370. Dar sunt modele ceva mai vechi deja.
In privinta calitatii sunetului Yamaha RN-803D e superior totusi modelelor de mai sus.
Edit: Pre out si iesire de sub mai are si
https://www.avstore....a81-lunar-grey/

Edited by edigee, 17 May 2022 - 22:36.


#208
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Lista finala ar fi asta :

1) Marantz NR1200 si Denon-DRA-800H ( astea sunt similare si ambele au si HDMI dar varianta veche,nu eARC.) Pierd mult la calitatea sunetului din cauza asta? LG meu nu are functia eARC,ci doar ARC,dar candva o sa schimb televizorul,si nu fiu nevoit apoi sa schimb si scula odata cu televizorul

2) Onkyo TX 8270 asta vad ca are doar  pre out Subwoofer. Unde bag boxele,la "zone 2,line out"?

3) Yamaha RN 803D, pana la urma este sau nu compatibil? La fel nu vad sa aiba mufe pre out

Edited by newusername123, 18 May 2022 - 06:59.


#209
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

 newusername123, on 18 mai 2022 - 06:57, said:

Lista finala ar fi asta :

1) Marantz NR1200 si Denon-DRA-800H ( astea sunt similare si ambele au si HDMI dar varianta veche,nu eARC.) Pierd mult la calitatea sunetului din cauza asta? LG meu nu are functia eARC,ci doar ARC,dar candva o sa schimb televizorul,si nu fiu nevoit apoi sa schimb si scula odata cu televizorul

2) Onkyo TX 8270 asta vad ca are doar  pre out Subwoofer. Unde bag boxele,la "zone 2,line out"?

3) Yamaha RN 803D, pana la urma este sau nu compatibil? La fel nu vad sa aiba mufe pre out

Prima recomandare e foarte buna, Rotel RC-1572 MKII. De ce nu ai luat-o in considerare?
Eu abia apoi m-as uita la celelalte.

#210
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pentru boxele B&O, R-N 803 sare din lista. Din pacate.
TX 8270 are acel line  output zone 2 care e reglabil din volum si corectii. E la fel ca cele de la 1&2. Onkyo are (ca si Yamaha) posibilitate de management de bas ,lucru pe care se pare ca 1&2 nu-l au.
Nu te crampona de eARC decat daca folosesti Atmos sau multicanal high rezolution. De ex  DTS master HD sau formate similare e necesita largime mare de banda.
Edit: Varianta cu Rotel e foarte buna. La ce sunet ai din TV , poti scoate si pe optic din el. Plus ca e un preamplificator dedicat.

Edited by edigee, 18 May 2022 - 08:37.


#211
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Marantz nr1200 e mult prea scump pentru ce ofera.

#212
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

 Calinuus, on 18 mai 2022 - 08:34, said:

Prima recomandare e foarte buna, Rotel RC-1572 MKII. De ce nu ai luat-o in considerare?
Eu abia apoi m-as uita la celelalte.

 edigee, on 18 mai 2022 - 08:35, said:

Pentru boxele B&O, R-N 803 sare din lista. Din pacate.
TX 8270 are acel line  output zone 2 care e reglabil din volum si corectii. E la fel ca cele de la 1&2. Onkyo are (ca si Yamaha) posibilitate de management de bas ,lucru pe care se pare ca 1&2 nu-l au.
Nu te crampona de eARC decat daca folosesti Atmos sau multicanal high rezolution. De ex  DTS master HD sau formate similare e necesita largime mare de banda.
Edit: Varianta cu Rotel e foarte buna. La ce sunet ai din TV , poti scoate si pe optic din el. Plus ca e un preamplificator dedicat.
Nu am ignorat niciuna dintre variante,doar ca am uitat sa o trec pe lista. Nu mi a ramas numele in minte,fiindca e prima oara cand il aud. Celelalte sunt mai populare.

Acum legat de preturi :

1)Rotel nu gasesc niciunde mai ieftin decat in magazinul online,respectiv un resigilat la 48 de milioane,si unul nou cu 52 de milioane.

2) Onkyo TX 8270 nu prea gasesc decat pe amazon la ~1000 de euro,si la magazinele online romanesti doar "in stoc furnizor".
In Germania la Mediamarkt s a vandut cu 679 de euro ultima oara. Pare ca are acelasi pret peste tot la magazinele online,desi vad ca e aparut in 2017. Draciile astea nu se adapteaza mersului firesc al lucrurilor,mai ales cand vine vorba de tehnologie?
700 de euro sau 30 si ceva de milioane mi se pare enorm pentru o chestie veche de 5 ani

3) Denon DRA 800H . Intre 40-46 milioane in online romanesc. In Germania l am gasit cu 743 euro nou,in magazin,si 2 bucati folosite pe la 550 euro,cu cateva luni vechime,dar cu garantie.
4) Marantz nr1200 . E 700 de euro in Germania nou. Pe piata sh

Pana acum inclin spre Denon,avand in vedere pretul. Rotel isi justifica sutele de euro in plus ?

Am mai rasfoit azi noapte si am mai gasit niste modele de la Denon,cu multe pre out.
Banuiesc ca astea sunt mai "valabile"pe viitor,daca vreau sa leg mai multe boxe,ori un Dolby Atmos. Imi dau cu presupusul,nu ma injurati.
Modelul gasit de mine este Denon AVC-X3700H,si costa 1200 de euro,la fel ca acel Rotel. Am citit niste review,si peste tot e prezentat ca mare scula.

Sa aleg un Denon DRA 800H second la 550 de euro,ori un Rotel / Denon AVC X3700H,daca tot e sa arunc cu banii ?
Am mai gasit AV Receiver Marantz NR1711 la pretul de ~850 de euro in magazin,sau 650 euro sh cu garantie.

#213
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cumva merge orice amplificator integrat cu iesire preout si iesire sw ?
Poate iesi mai ieftin.

#214
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Asa ceva e foarte competent.
https://www.avstore....otiva-basx-pt1/
Cam scump in Romania fata de cat costa la ei pe site.

#215
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,e interesant ca are integrat si un soi de crossover la 90Hz. Pe iesiri. Deci in cazul folosirii unui sub e un management de bas rudimentar.
Nu are streaming sau alte chestii ,dar se poate face streaming si de pe TV ,de ex. TV conectat la acest preamplificator prin optic.
Pe partea de Phono sta bine. Are MM si MC.

#216
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Tovarasi,revin cu o alta scula pe numele ei Onkyo TX-8220.  Se potriveste pentru boxele mele ? Pret : 200 de euro. E folosit ~ 2 ani.

Ca minusuri :

- putere mult mai mica decat toate celelalte
- nu are HDMI
- nu are internet
- nu are USB

Vad care are Phono pentru pick up,si la PRE OUT are Subwoofer si Line out.
Sunetul din televizor il pot scoate pe OPTICAL TV ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate