Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Best AV Receiver 2020-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#163
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
poate el cumpara 6 perechi de monitoare active....))))

View PostNotsure, on 26 iulie 2021 - 11:48, said:

Eu vad preturile normale si sute de bucati disponibile de hdd-uri pe pcgarage, despre ce vorbesti?

Oricum, hdd-urile sunt niste porcarii care trebuie sa dispara cat mai rapid, au numai dezavantaje fata de ssd-uri, pretul e singurul avantaj, dar eu nu as face compromisul pentru economie de pret sa imi tin datele pe o bomba cu ceas numita hdd

Si on-topic, la majoritatea amp-urilor si receiverelor preturile au devenit nesimtite si n-as mai cumpara nimic la preturile astea, mai bine imi iau monitoare active. Doar ce a mai ramas din stocuri au preturi decente.

Pana si amp-urile alea cu condensatori cat degetul si radiator de tabla ordinar costa cat o pereche de monitoare gata amplificate.
si tu traiesti in FALSA iluzie, ca ssd-urile NU se pot strica??...te invidiez...

#164
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Poate sa cumpere toate boxele active de pe stocul magazinului, problema este că nu ai cum sa înlocuiești tehnologiile de procesare audio dintr-un AV receiver.

#165
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostNotsure, on 26 iulie 2021 - 11:48, said:

Oricum, hdd-urile sunt niste porcarii care trebuie sa dispara cat mai rapid, au numai dezavantaje fata de ssd-uri, pretul e singurul avantaj, dar eu nu as face compromisul pentru economie de pret sa imi tin datele pe o bomba cu ceas numita hdd
Posted Image Posted Image Posted Image
Mai puțin „dezavantajul” numărului redus de cicluri de scriere la SSD față de HDD (cu stocare magentică).
Din câte (multe, că am tot schimbat la desktop-uri și laptop-uri și am tot cumpărat discuri externe) HDD-uri am cumpărat, unul singur s-a defectat și a trebuit înlocuit în garanție, iar altul a acumulat niște sectoare defecte, dar merge în continuare, procesul s-a stopat. Avantajul major la SSD e că nu este sensibil la șocuri mecanice și vibrații (de exemplu, utilizarea în timpul zborului în avion).
Când însă am nevoie de stocare pentru backup, n-o fac pe SSD. Pe un HDD pot să rescriu imaginile săptămânal sau chiar zilnic pe perioade mari de timp.
La fel, pentru o utilizare care presupune scrieri masive (o bază de date, de exemplu), nu folosesc SSD decât dacă n-am ce face cu banii (sau chiar îmi trebuie viteza superioară). N-am avut de lucru (forțat și de latența USB la discuri externe) și mi-am luat un magnific SSD Samsung pentru o bază de date; vara la peste 32 grade dă în primire, a trebuit să-i improvizez un sistem de răcire.

#166
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postrazor01, on 27 iulie 2021 - 09:01, said:

Poate sa cumpere toate boxele active de pe stocul magazinului, problema este că nu ai cum sa înlocuiești tehnologiile de procesare audio dintr-un AV receiver.
normal ca asa e...am scris din ironie

#167
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
E cineva interesat de un Marantz 6105? După cum probabil ați observat, sunt ceva probleme cu stocurile, iar de la 1 ianuarie se previzionează creșteri importante de prețuri la electronice.

#168
andrei2212

andrei2212

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2021
am si eu o întrebare, dacă mă poate ajuta cineva.
am un sistem antic (https://www.sony.ro/...tems/dav-dz500f) care dpdv sunet e suficient pentru nevoile mele. problema e ca timpul a trecut și receiver-ul nu are intrare digitala ca sa pot conecta tv/xbox și sa redau 5.1.
exista vreo posibilitate sa schimb doar receiver-ul cu unul cu intrare digitala și sa păstrez restul sistemului? dacă da, aveți vreo recomandare? thx

#169
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Buget?

#170
andrei2212

andrei2212

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2021
As zice un maxim 500 RON, nu cred ca merita mai mult având in vedere boxele folosite. (Nu am pretenții f mari). Sunt dispus și la SH, dacă e ceva ok.

#171
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 vata_pa_batz, on 17 decembrie 2020 - 12:39, said:

Deocamdata Marantz, Denon si Yamaha au probleme cu HDMI 2.1. De vina sint chipurile de la Panasonic Solutions

 razor01, on 17 decembrie 2020 - 14:32, said:

Ce probleme au? Banding observabil pe material video sau pur si simplu se intrerupe conexiunea?

 vata_pa_batz, on 17 decembrie 2020 - 14:39, said:

Ecran negru

 Reactor2015, on 17 decembrie 2020 - 16:04, said:

În ce condiții este ecranul ăla negru? Că am eu Denon și pot încerca. Dacă e vorba de material 8k, nu am de unde să-i dau așa ceva, nici sursă, nici display.

 Calinuus, on 18 decembrie 2020 - 19:10, said:

Se pare ca cei de la Denon/Marantz au rezolvat problema
https://www.audiohol...mi-2.1-no-issue

 Reactor2015, on 18 decembrie 2020 - 21:12, said:

Am înțeles că au probleme, dar uite că nu am înțeles despre ce probleme era vorba.
Uite cum colegul @Calinuus a pus un link foarte lămuritor.
Oricum, acea presupusă problemă nu mă afecta pe mine pentru eu nu redau nici 8k, nici 4k/120 Posted Image
Dar s-a rezolvat printr-un update.
@vata_pe_bat, uite că s-a rezolvat, te-am prins, nu știai, te spun lui Jean-Luc Posted Image

 gast1, on 27 aprilie 2021 - 16:58, said:

"Denon and Marantz issue hardware fix for AVR 4K/120 and 8K issue | AVForums" https://www.avforums...-8k-issue.18666

Cum mai este situatia in prezent ca problema cu chip-urile de la Panasonic pe Denon/Marant, este rezolvata? Prin update de soft sau hardware cu acea cutiuta suplimentara (o solutie cam neinspirata in opinia mea)? Din ce am citit pare ca rezolvarea este cu acea cutiuta suplimentara care trebuie si ea conectata suplimentar pe langa alte aparate si care se pare ca nici nu prea este disponibila.

Edited by Mr. Incredible, 15 January 2022 - 09:06.


#172
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Se pare că există încă puțini utilizatori de 4K/120 Hz și 8K. Eu unul nici nu am cu ce să testez exemplarul meu de 7015 dacă a fost construit cu cipuri revizuite sau nu.

Edited by Jean-Luc_Picard, 15 January 2022 - 11:14.


#173
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
@Mr.Incredible nu prea rezulta de ce sunteti interesat. Updateul la 4k-8k Yamaha il va face software pentru primele modele care au fost buguite pe portul de hdmi 2.1. Dupa ce au constatat chestia asta, productiile post bug, au venit resoftate din fabrica cel putin pentru piata din Sua.

Pentru Sound United problemele is mai multe nu doar una: placa hdmi care pica la unele, fiabilitate scazuta si Heos care e branza buna in burduf de caine. De fapt cam toate chestiunile pleaca de la softul Heos cand a fost nebunia cu boxele wi fi pe multiroom. Toti se grabeau sa bata sonos, si Denon a scos boxele heos cu un software grabit la randu-i. Updateurile de firmware cauzeaza in nepermis de multe cazuri crashuri, imagine neagra, inghetarea aplicatiei indiferent ca e Marantz sau Denon. O solutie la Marantz este sa blochezi din aplicatie updateul automat, la unii merge la altii, nu. La altii merge cu reset la setari de fabrica. La altii cu scos din priza receiverul 5 minute. Altii experimenteaza scaderi de volum fata de volumul initial deodata. Si mai trist este ca inclusiv la modele de top se intampla. Parerea mea este ca e o problema majora de soft cauza principala, ele hardware sunt excelente, insa rezultatul e rezervat.
Deja s-a deschis cutia pandorei si pe alte forumuri, masurandu-se amplificarea din a-3080 si a inceput paruiala.
Daca ar fi sa merg pe un avr sanatos acum, as alege fara indoiala ceva de la Yamaha, nu pentru ca am ci pentru ca n-as vrea sa mi stinga lumina receiverul cand vrea el.

#174
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Receiverul meu Denon X4500H merge perfect iar eu nu utilizez pe sistemul multicanal aplicatia Heos si nu sunt interesat absolut deloc de nu stiu ce wifi pe multiroom.

O stire interesanta pentru unii posesori de receivere Yamaha, au primit updtae la Auro 3d.

From today onwards, you can update your Yamaha Aventage (RX-A6A and RX-A8A) with AURO-3D!

https://www.auro-3d....su_tiuV5RC83iLk

#175
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007
Onkyo și Pioneer au lansat la sfârșitul anului trecut noua gamă de receivere, eu urmăresc acest receiver care pare să aibă specificații bune la un preț decent:
https://www.onkyousa...ed-av-receiver/
Din păcate doar în SUA se găsesc iar stocurile sunt epuizate.

#176
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu te ajuta, cauta unul pentru Europa.

#177
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e pe stoc nici in UE. Aici ai link spre magazin din Europa: https://rms-store.eu...and-dolby-atmos

#178
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

View PostMr. Incredible, on 15 ianuarie 2022 - 09:02, said:

Cum mai este situatia in prezent ca problema cu chip-urile de la Panasonic pe Denon/Marant, este rezolvata? Prin update de soft sau hardware cu acea cutiuta suplimentara (o solutie cam neinspirata in opinia mea)? Din ce am citit pare ca rezolvarea este cu acea cutiuta suplimentara care trebuie si ea conectata suplimentar pe langa alte aparate si care se pare ca nici nu prea este disponibila.


Probleme la Marantz HDMI 2.1 sunt la Modelele  cu numerele de serie sub xxxxxxx70000 ..acelea sunt  cele care sunt afectate de aceasta  problema de incompatibilitate HDMI și necesită adaptorul HDMI pentru a scoate semnale video 4K/120Hz și 8K/60Hz. Modelele cu numere de serie xxxxxxx70000 și mai mari nu au nevoie și nu beneficiază de adaptor.
Eu sunt norocosul ce  am modelul cu seria xxxxxxx 727...0 , deci peste 70000 si nu am nici o problema pe portul de 8k...si am testat si PS5 si Xbox..de asemenea folosesc Apple tv 4k pe aceea intrare si functioneaza perfect..

#179
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am fost azi cu castile mele Focal Elegia intr-un showroom sa le testez pe un DAC / AMP serios.

Era la demo un teac ud 505 care costa 1400 de euro. Am conectat castile, muzica era pusa pe qobuz studio de pe un laptop. Sunau bine, dar nu stiu daca mai bine fata de cum suna la mine infipte in yamaha rn803d. Pe yamaha se pierde un pic din detalii, suna mai inchis dar mai cu forta, bas mai solid ( o fi de la rezistenta de iesire foarte mare, asa merge vorba, ca se umfla un pic basul). Pe teacul ala nivelul de detalii era mai bun doar ca imi suna cam rece, nu stiu cum sa explic, din punctul meu de vedere ( auditie) nu suna foarte muzical.  

Fiindca tot eram acolo am bagat in teacul ala si sennheiser hd800s si nu m-au convins, accent prea mare pe inalte, comparativ cu ale mele le lipsea mult in zona mediilor, hd820s putin altfel dar cam in aceeasi linie, tot accentul era pus pe inalte. Si deja astea erau peste 2000 de euro. Tot pe acelasi amplificator - focal stellia. Astea sunau asa cum stiu eu ca trebuie sa sune. Mediile foarte asemanatoare ca pe elegia dar basul mai puternic si inaltele la fel putin mai puternice. Nu ma refer la bas si inalte gen club,doar putin mai accentute, doar atat incat sa nu spui ca-s ramase in urma. La ale mele clar mediile ies in fata. Dar focal stelia costa peste 3000 de euro! Apoi beleau cea mare a fost cand am pus focal clear pe teacul ala. Astea m-au dat gata, m-au cucerit loc. Probabil de la faptul ca sunt deschise se auzea mult mai natural si mai frumos, mai adevarat. Am bagat o piesa de Céline Dion era wow!! Rapid am comutat catre ale mele elegia, ziceai ca diferentele nu-s enorme, clar erau din aceeasi familie, semanau foarte mult intre ele, diferentele erau la nivel de detalii si chestii fine dar  totusi senzatia si placerea primita era  cu totul alta. 1500 costa Clear. Aparent/rational ai spune ca nu aduc mare lucru in plus, dar daca as avea posibilitate  de alegere le-as lua pe alea fara sa ezit o secunda. Si se mai spune ca daca-s deschise nu au bas... mama mama, nu stiu, altii poate cauta sa-i loveasca in cap,sa le scuture creierii dar pentru mine clear aveau un bas absolut fabulos! Sunau mai bine pentru mine decat stellia care erau de doua ori mai scumpe dar inchise. Practic tipul de sunet/amprenta sonora era aceeasi dar Clear ofereau alta senzatie, mult mai naturala. Dintre toate pe  care le-am ascultat ( si pot spune ca am ascultat deja cateva casti serioase) Clear mi-au ramas in inima. Acum sper ca intr-o zi prind o oferta ok,  chiar daca ar fi si peste ani :) Daca le iau pe alea nu ma ma mai gandesc la casti, asa cum am uitat de boxe de o vreme.

Revenind la elegia ale mele asa si nu le-am gasit un amp in zona 300 de euro. Imi plac si ele mult dar nu le consider perfecte, au calitati care imi plac si nu le-as schimba pe nimic dar au si niste mici nuante pe care nu le apreciez. Dupa cum am spus au mediile prea in fata cateodata. Acum dupa ce am ascultat si casti mai scumpe, pe care le consider de referinta, imi dau seama ca am dreptate cand spun ca au mediile mai in fata , nu e ca si cum nu as fi eu obisnuit cu sunet corect. Totusi pe yamaha nu stiu cum se face ca se aud un pic mai inchis si basul e ceva mai puternic, le echilibreaza bine. De aia spuneam si de la inceput ca suna foarte bine pe yamaha. Apoi pe yamaha mai am posbilitati de reglaj, daca adaug vreo 3-4 db pe bas si pe inalte incepe si distractia. Sau daca vreau sa ascult mai tare, sa nu-mi sune prea direct mediile in ureche rotesc un pic inapoi potentiometrul de loudness si ala e genial, parca indeparteaza vocile de ureche. In conditiile astea habar nu am daca găsesc vreun amp de casti care sa se pupe bine cu castile mele. In niciun caz nu vreau sa-mi deschida vocile mai tare cum facea teacul ala. Deja au voci puternice si detalii, ideal ar fi ceva sa ofere forta generala, sa faca  ceva asemanator cu ce face rn803d pe iesirea de casti.

Edited by vinciun, 19 February 2022 - 21:23.


#180
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Cred că asta mergea la subiectul despre căști, nu despre receiver-e. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate