Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Best AV Receiver 2020-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare tuturor.
Iaca s-a făcut că ne apropiem în pași repezi de 2021. Prea multe progrese nu s-au făcut în materie de receivere AV multicanal.

Denon a scos deja un model nou pentru excelentul Denon X3600H pe care am vrut să-l cumpăr, dar iată că încă nu l-am luat, din diverse motive.
Nu știu la modul concret ce aduce Denon X3700H față de X3600H, probabil video 8k (inutil, consider eu).
Denon X4700H vine în plus cu un design puțin diferit și față de X3700H are și Auro3D. Merită diferența de 50% în plus la preț? Are și aproximativ 20% mai multă putere.

Mi-ar fi plăcut ca ieșirile amplificate să fie full asignabile, astfel încât să pun frontalele principale pe amplificatorul stereo, iar restul amplificărilor din receiver pentru celelalte canale. Din păcate, nu se poate decât prin renunțarea totală la amplificarea celor două canale frontale amplificate.

Am văzut că Marantz, Onkyo, Yamaha, Sony, au rămas puțin în urmă față de Denon. De ce?

#2
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014
În ce sens au rămas în urmă?

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In sens trigonometric.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Al implementării noutăților.

#5
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014
Care noutăți semnificative, adică cu un plus de funcționalitate real utilă, nu un plus de sticker-e pe panoul frontal?

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tu m-ai luat pe mine la întrebări sau la judecat? :D Cred că mai degrabă tu sau alți vreo doi colegi foarte pricepuți în domeniul ăsta ați putea să ne explicați.
Ideea topicului este de a veni în ajutorul celor care și-ar cumpăra un astfel de receiver prin conturarea unor direcții în care să meargă atunci când trebuie să aleagă un produs sau altul.
Cred că ăsta este scopul forumului, ariei, topicului :)

#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Denon ofera de ceva timp un raport foarte bun pret/calitate/facilitati. Ce ofera Denon ofera si Marantz, la un pret putin mai mare la modele echivalente, sunt dezvoltate in comun de Denon si Marantz, fiecare le personalizeaza asa cum doreste si Marantz este pozitionat mai sus ca preturi, are si niste avantaje proprii dar si niste dezavantaje in comparatia cu Denon. Yamaha au cam ramas in urma.

Cand am luat eu 4400/4500 erau diferente mai mari fata de seria 3, au mai redus din diferente, pretul e mai convenabil acum la 3.700H.

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Reactor2015, on 06 septembrie 2020 - 09:57, said:

Al implementării noutăților.

Nu te-ai uitat cu atentie sau pur si simplu nu esti informat suficent.

In afara de porturile pentru 8k si conexiunile HDMI 2.1 , incepand de anul acesta a fost implementat si DTS X PRO.

Ca noutate fata de DTS X , varianta PRO aduce posibilitatea extinderii sistemului audio dincolo de 7.1.4. Pana acum doar Dolby suporta mai multe canale.

Portul HDMI 2.1 , denumit de marketing 8k, este util si pentru 4k. Exista utilizatori ce doresc sa trimita semnal HDR la 120 hz catre televizor. Pentru asta ai nevoie de bandwith-ul oferit de HDMI 2.1.

Mai sunt si alte marci despre care nu ai pomenit nimic. De exemplu Emotiva, ce ofera niste produse foarte interesante la preturi decente. Din cate stiu eu procesorul de sunet Emotiva XMC-2 este cel mai ieftin aparat capabil sa proceseze sunet pentru 16 canale ( 9.1.6 canale). Mai sunt si altii dar nu prea vand in Romania.

 Reactor2015, on 06 septembrie 2020 - 09:36, said:

Mi-ar fi plăcut ca ieșirile amplificate să fie full asignabile, astfel încât să pun frontalele principale pe amplificatorul stereo, iar restul amplificărilor din receiver pentru celelalte canale. Din păcate, nu se poate decât prin renunțarea totală la amplificarea celor două canale frontale amplificate.

Ce sa pui, ca nu prea are sens ce spui tu?

Din moment ce ai cuplat deja canalele frontale la un amplificator extern, celelalte canale din receiver , daca sunt conectate, ating limita maxima de procesare.

Iti dau un exemplu, ai un receiver cu 9 canale amplificate si 11 preamplificate. Daca ai conectat deja canalele frontale la un amp extern, iti raman inca 9 canale disponibile pentru amplificare. In total vei avea 11 canale amplificate (2 de amp extern si 9 de receiver). Nu ai cum sa conectezi alte boxe la acel receiver pentru ca nu poate sa proceseze mai mult.

Edited by razor01, 06 September 2020 - 13:26.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă știam,  nu mai întrebam :)

Folosesc cel mai mult Netflix ca sursă de conținut. Din păcate ei au doar 5.1 deocamdată ca sunet.
Am oled de 65 are știe HDR10 și 4k, dar nu poate receiverul actual. Dacă aș schimba receiverul aș putea folosi un pc pentru conținutul 4k și sunet Dolby Atmos.
Nu sunt lămurit cu Auro3D, dacă există ca și conținut domestic și dacă emulează din alte formate sau trebuie exact acel tip de fișier audio.

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Reactor2015, on 06 septembrie 2020 - 14:50, said:

Folosesc cel mai mult Netflix ca sursă de conținut. Din păcate ei au doar 5.1 deocamdată ca sunet.

Nu conteaza, receiverul in modul AUTO foloseste DTS Neural X si regandeste pista audio pentru toate canalele din sistemul tau. Inainte sa instalez sistemul am crezut si eu ca este o porcarie acest upscalling dar nu-i asa, functioneaza bine, ma rog mai putin cu gunoaiele de surse audio AAC3 cum sunt cele de pe streaming. Cel mai bine functioneaza cu piste audio de pe bluray (DTS HD si Dolby True HD).

 Reactor2015, on 06 septembrie 2020 - 14:50, said:

Dacă aș schimba receiverul aș putea folosi un pc pentru conținutul 4k și sunet Dolby Atmos.

Ultimele variante de Power DVD redau corect sunetul bitstream. Cu alte programe nu am reusit sa trimit decat PCM si nu suna bine.

 Reactor2015, on 06 septembrie 2020 - 14:50, said:

Nu sunt lămurit cu Auro3D, dacă există ca și conținut domestic și dacă emulează din alte formate sau trebuie exact acel tip de fișier audio.

Auro 3D exista doar pe discuri originale, nu gasesti pe internet ,,la liber''.

Nu ai ce sa emulezi, daca receiverul tau nu decodeaza Auro 3D nu are sens sa iei asemenea filme. In plus nici nu cred ca merge sa le redai din PC, nu cred ca citesc programele din windows asa ceva.

Daca ai sistem audio pregatit pentru Auro 3D (se pun altfel boxele decat pentru Dolby Atmos) poti sa faci invers, sa lasi receiverul sa transforme semnalele DTS HD si Dolby True HD in Auro.

Edited by razor01, 06 September 2020 - 15:04.


#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mulțumesc pentru lămuriri.
În cazul ăsta, Auro 3D este chestia aia care îți imaginezi că-i foarte mișto s-o ai, dar de fapt nu o vei folosi niciodată.
Dacă reușește să îmbunătățească sunetul de pe Netflix și să-l ducă în toate boxele, atunci o să renunț la Auro3D și iau 3700H-ul și aia e.

#12
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

 Reactor2015, on 06 septembrie 2020 - 14:50, said:

Folosesc cel mai mult Netflix ca sursă de conținut. Din păcate ei au doar 5.1 deocamdată ca sunet.
Deci, la momentul actual, nu are niciun rost sa adaugam boxe atmos la sistem? Cel putin in cazul unuia ca mine, care foloseste, aproape exlusiv, doar Netlix/HBO Go. Mi se pare prea mare bataie de cap sa caut filme in format blue-ray, sa le descarc, sa le redau de pe laptop, etc. Complicat pt unul ca mine...

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi ăsta e motivul și la mine. Dar să ținem cont totuși de oferta destul de limitată a Netflix.
Sunt unele filme sau seriale, așa, ca să fie. Imagine bună, sunet bun și atât. În rest, niște praștii ca poveste.

Deci la momentul actual ARE rost să adăugăm boxe atmos la un sistem care știe atmos Posted Image
https://www.digitalt...by-atmos-sound/

https://www.digitalt...surround-sound/

Edited by Reactor2015, 06 September 2020 - 18:29.


#14
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

 pedros_2005, on 06 septembrie 2020 - 18:15, said:


Deci, la momentul actual, nu are niciun rost sa adaugam boxe atmos la sistem? Cel putin in cazul unuia ca mine, care foloseste, aproape exlusiv, doar Netlix/HBO Go. Mi se pare prea mare bataie de cap sa caut filme in format blue-ray, sa le descarc, sa le redau de pe laptop, etc. Complicat pt unul ca mine...
Netflix are si filme cu Dolby Atmos si Dolby Vision. Am inteles ca si Amazon Prime. Probabil ca vor fi din ce in ce mai multe.
Daca ai sistem de sunet Dolby Atmos iti apare la descrierea filmului ca este Atmos. Daca nu ai nu iti apare ca fiind Atmos.

Edited by amstel, 06 September 2020 - 18:32.


#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 pedros_2005, on 06 septembrie 2020 - 18:15, said:

Deci, la momentul actual, nu are niciun rost sa adaugam boxe atmos la sistem? Cel putin in cazul unuia ca mine, care foloseste, aproape exlusiv, doar Netlix/HBO Go.

Majoritatea productiilor noi Neflix au sunet Atmos sau cel putin alea unde exista actiune, ca n-o sa puna atmos intr-o telenovela.

Efectele sunt ok dar sunetul per total nu se ridica la nivelul calitatii coloanelor sonore lossless. Daca nu ai termen de comparatie o sa ti se para ca se aude foarte bine.

#16
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Atunci e bine, chiar daca productiile noi Netflix nu sint chiar etalonul de calitate artistica, ca sa fiu elegant... Pe scurt, ajunge un tv care stie atmos, un sistem audio la fel si conexiunea eArc dintre ele, cu un cablu hdmi de calitate, 18+ giga?

 amstel, on 06 septembrie 2020 - 18:29, said:

Daca ai sistem de sunet Dolby Atmos iti apare la descrierea filmului ca este Atmos. Daca nu ai nu iti apare ca fiind Atmos.
Imi apare, scrie in coltul din dreapta sus al tv-ului, cind e cazul.

Edited by pedros_2005, 06 September 2020 - 18:36.


#17
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Netflix "vede" daca ai sistem capabil de Atmos si iti va livra filmele cu Atmos in acest fel. Daca "vede" ca ai doar 5.1 iti va livra sunet pentru 5.1.
Eu am receiver Atmos legat pe hdmi la televizor si amplif stereo legat pe optic la tv. Cand ascult prin amplif, Netflix nu imi da sunet Atmos (nici macar in descrierea filmului nu se vede).
Daca am sunet prin receiver pot vedea care sunt filmele cu Atmos (inclusiv in descrierea lor).

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In mod normal se face invers, folosesti un player extern pentru streaming (consola, Apple TV) din care pleci cu informatia catre receiver.

Daca televizorul este echipat cu eARC (asta, ultimul) cred ca merge dolby atmos si cum faceti voi dar n-am testat, asa ca nu pot sa spun cu siguranta.

Edited by razor01, 06 September 2020 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate