Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#523
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 17 decembrie 2022 - 15:19, said:


Nu ai cum sa-l cunosti fara credinta, findca Dumnezeu nu se face cunoscut decat daca ai o anumita credinta.


De acord cu asta, findca exista diverse credinte, dar asa cum am aratat deseori, numai una din credinte e cea care mantuieste.
Si cunoasterea nu vine inaintea credintei, nu are cum.


Nu credinta poate fi inselatoare ci ce anume crezi. Doar o singura credinta  duce la mantuire.
Pentru a ajunge la cunoastere mai intai trebuie sa ai acces la adevar. Acest adevar ti s-a revelat prin isus, iar tu nu ai decat sa-l CREZI  sau nu.


Negresit toate acestea duc la desavarsire dar asa cum am spus, mai intai trebuie sa-l CREZI pe isus ce spune despre Dumnezeu.
Cuvantul lui Dumnezeu nu inseamna altceva decat promisiunea Lui, si anume "voi pune duhul Meu in inima lor " .
Nu este suficient doar sa crezi niste invataturi ale lui Isus, ci trebuie sa le pricepi.
Aici este problema.
Odata ce pricepi si incepi sa trăiești prin prisma invataturilor, capeti si mantuirea mult dorita.
Mecanismul prin care esti salvat este fapta, iar credinta este doar usa ratiunii pe care o deschizi cuvantului.

Edited by Elihu_66, 17 December 2022 - 15:41.


#524
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 17 decembrie 2022 - 15:41, said:

Nu este suficient doar sa crezi niste invataturi ale lui Isus, ci trebuie sa le pricepi.
Aici este problema.
Odata ce pricepi si incepi sa trăiești prin prisma invataturilor, capeti si mantuirea mult dorita.
Mecanismul prin care esti salvat este fapta, iar credinta este doar usa ratiunii pe care o deschizi cuvantului.
Eu cred ca in cazut tau e problema de sinceritate . . .
Eu am spus asa, ca singura credinta care duce la mantuire e asta , sa crezi in iubirea lui Dumnezeu. Problema e ca oamenii nu cred  asa ceva. O aud, stiu ca isus a spus asta dar tot nu cred asa ceva.
Sunt multi care rostesc aceste cuvinte dar ei nu le cred. In ei mereu e indoiala ca Dumnezeu pedepseste , ca te omoara daca gresesti, ca Dumnezeu e aspru, intransigent, neindurator, neiertator, manios . . .  apropo asta cu mania divina, e fluturata tot timpul de jeguri , ca scrie in biblie, dar ei nu vor sa admita ca acele cuvinte sunt credinte neadevarate care au patruns in biblie.
Dumnezeu nu se manie, EL  nu e manios, e iubitor, iertator, rabdator , bland . . .

#525
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,234
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 17 decembrie 2022 - 16:01, said:

Dumnezeu nu se manie, EL  nu e manios.
Ba da, Dumnezeu se mânie în orice vreme.
Și Hristos s-a mâniat. Iar despre unii nelegiuiți ca tine a spus așa: " - aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea!"

#526
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 17 decembrie 2022 - 16:01, said:

Eu am spus asa, ca singura credinta care duce la mantuire e asta , sa crezi in iubirea lui Dumnezeu.

Atunci, de ce i-a zis Isus la bogat să păzească poruncile dacă vrea să aibă viață veșnică?
De ce nu i-a zis simplu, crede și vei fi mântuit? 🤔

#527
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,100
  • Înscris: 10.09.2008
Păi asta i-a lipsit ca să aibă viața veșnică (comoara în cer), să creadă în el și să-l urmeze. Dar bogatul...

#528
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,583
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 18 decembrie 2022 - 06:31, said:

Păi asta i-a lipsit ca să aibă viața veșnică (comoara în cer), să creadă în el și să-l urmeze. Dar bogatul...

Bogatul credea, din moment ce venise la Isus cu întrebări! Dar Isus l-a pus la un test pe care nimeni nu-l putea trece: să vândă tot ce are! :confused:

#529
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,100
  • Înscris: 10.09.2008
Unii putini au trecut testul, cei care au lăsat totul și l-au urmat. Ideea era că Împărăția și viața veșnică nu se puteau obține direct prin păzirea poruncilor. Aceasta era o condiție necesară, dar nu și suficientă.

#530
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 18 decembrie 2022 - 08:37, said:

Bogatul credea, din moment ce venise la Isus cu întrebări! Dar Isus l-a pus la un test pe care nimeni nu-l putea trece: să vândă tot ce are! Posted Image
Ce credea bogatul ?
Nu am spus de nenumarate ori ca nu orice credinta duce la mantuire ?
Care era comoara din cer care trebuia sa o pretuiasca din toata inima, cu toata puterea , din tot cugetul ?
Comoara lui nu era cea din cer, ci cea de pe pamant findca el isi iubea si pretuia ce avea.

#531
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 18 decembrie 2022 - 06:31, said:

Păi asta i-a lipsit ca să aibă viața veșnică (comoara în cer), să creadă în el și să-l urmeze. Dar bogatul...

Păi nu i-a lipsit, că bogatul la întrebat prima oară pe Isus ce să facă ca să moștenească viața veșnică... și Isus i-a enumerat poruncile din decalog, alea șase, legat de relația om-om (cu una modificată, oare de ce a modificat Isus una dintre ele,  nu cumva ca să-i arate bogatului că el e Dumnezeu? cine avea puterea să modifice ceea ce spusese Iehova în VT, decât Iehova)... iar bogatul i-a răspuns că din tinerețea lui le păzește, p'ormă Isus nu-i zice că nu este de ajuns ca să moștenească viața veșnică (că altfel s-ar fi contrazis singur), ci i-a răspuns că dacă vrea să fie desăvârșit, să vândă tot ce are, și să-l urmeze, nu că dacă vrea viață veșnică să vândă tot ce are și să-l urmeze...

Mai o chestie, de ce Isus nu a pomenit nimic de primele patru porunci, legat de relatia om-Dumnezeu (nu cumva Isus voia să spună că el era Dumnezeu)... de ce Isus nu i-a pomenit nimic de poruncile legat de relația om-Dumnezeu, ca și cum el era Dumnezeu (Însuși Tatăl)?! 🤔

Pentru că e absurd ca cineva să vină la Isus să-l întrebe de viața veșnică și Isus să nu pomenească nimic de Tatăl (de care e legată viața veșnică)!

Altă chestie, când bogatul vine la Isus, îi spune: - "Bunule învățător, ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?"
Iar Isus îi răspunde: - "De ce mă numești bun, nu este nimeni bun decât Dumnezeu!"
Oare Isus voia să-i transmită codificat că el este Tatăl?! 🤔
- "De ce mă numești bun, crezi că eu sunt Tatăl (adică el chiar era Tatăl)?"
Așa văd eu mesajul... 🤔

Edited by heartu, 18 December 2022 - 14:48.


#532
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 18 decembrie 2022 - 14:34, said:


Altă chestie, când bogatul vine la Isus, îi spune: - "Bunule învățător, ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?"
Iar Isus îi răspunde: - "De ce mă numești bun, nu este nimeni bun decât Dumnezeu!"
Oare Isus voia să-i transmită codificat că el este Tatăl?! ��
- "De ce mă numești bun, crezi că eu sunt Tatăl (adică el chiar era Tatăl)?"
Așa văd eu mesajul... ��
De unde reiese ca el e Tatal ?

Din ce am citit el spune ca e trimisul Tatalui.

#533
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 18 decembrie 2022 - 15:15, said:

De unde reiese ca el e Tatal ?

Din ce am citit el spune ca e trimisul Tatalui.

Atunci de ce nu menționează Isus și celelalte patru porunci din decalog, care sunt mult mai importante decât cele șase menționate de Isus? Adică, ca să ai viață veșnică este de ajuns să respecți doar cele șase porunci, legat de relația om-om, iar cele patru, legat de relația om-Dumnezeu n-au nicio importanță?
Și de ce Isus modifică una din ele (din alea șase menționate), cine putea modifica poruncile în afară de Iehova? 🤔

Edited by heartu, 18 December 2022 - 16:18.


#534
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,100
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheartu, on 18 decembrie 2022 - 14:34, said:

Păi nu i-a lipsit, că bogatul la întrebat prima oară pe Isus ce să facă ca să moștenească viața veșnică... și Isus i-a enumerat poruncile din decalog, alea șase, legat de relația om-om (cu una modificată, oare de ce a modificat Isus una dintre ele,  nu cumva ca să-i arate bogatului că el e Dumnezeu? cine avea puterea să modifice ceea ce spusese Iehova în VT, decât Iehova)... iar bogatul i-a răspuns că din tinerețea lui le păzește, p'ormă Isus nu-i zice că nu este de ajuns ca să moștenească viața veșnică (că altfel s-ar fi contrazis singur), ci i-a răspuns că dacă vrea să fie desăvârșit, să vândă tot ce are, și să-l urmeze, nu că dacă vrea viață veșnică să vândă tot ce are și să-l urmeze...

Observă că nu îi spune: „Da, ai păzit poruncile, moștenești viața veșnică”. Mai era ceva de făcut și din acest motiv nu era desăvârșit. Trebuia să creadă în el. „Cine crede în mine, are viață veșnică”.

#535
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,583
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 18 decembrie 2022 - 17:47, said:

Observă că nu îi spune: „Da, ai păzit poruncile, moștenești viața veșnică”. Mai era ceva de făcut și din acest motiv nu era desăvârșit. Trebuia să creadă în el. „Cine crede în mine, are viață veșnică”.

Credea în Iehova. Era suficient.
Ar fi crezut și mai mult în Isus, dacă Isus i-ar fi dat ocazia...:ermm:

#536
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 18 decembrie 2022 - 17:50, said:

Credea în Iehova. Era suficient.
Ar fi crezut și mai mult în Isus, dacă Isus i-ar fi dat ocazia...Posted Image
A crede in isus  e despre ce anume propovaduia isus, ca Dumnezeu ne iubeste.  Asta e comoara din cer, viata vesnica e bonus.

#537
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,100
  • Înscris: 10.09.2008
Trebuia să creadă că Isus este Mesia care instalează Împărăția atunci și că își va primi averile înapoi însutit și un loc de frunte și nemurire. Nu a crezut.

#538
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 18 decembrie 2022 - 18:33, said:

Trebuia să creadă că Isus este Mesia care instalează Împărăția atunci și că își va primi averile înapoi însutit și un loc de frunte și nemurire. Nu a crezut.
Dar a primit vreunul din apostoli insutit findca si-au lasat casele si ogoarele ?
Au trecut doua mii ani si mare lucru nu s-a schimbat din ce le-a promis isus alora.
Poate ca si isus credea ca se va instala imparat in acea perioada si va guverna.
De ce ar promite isus bogatii materiale ?

#539
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,100
  • Înscris: 10.09.2008
Planurile s-au schimbat cu Împărăția în Ierusalim și au primit un loc într-o împărăție spirituală, în templu sau în biserică.

„Ne-a eliberat din puterea întunericului şi ne-a strămutat în împărăţia Fiului său iubit” (Col. 1:13)



#540
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 18 decembrie 2022 - 19:52, said:

Planurile s-au schimbat

Carevasazica isus promite , ca l-au urmat multi, si nu se tine de cuvant.
Imparatia cerurilor nu e mancare si bautura ci dragoste si bucurie in duhul sfant .

Banui ca isus era sigur ca se va instaura imparatia cerurilor imediat dupa inviere. Asa au crezut si unii din apostoli, unii din ei chiar credeau ca   nu vor "adormi" ci trupul le va fi schimbat instant.
Pare ca isus promitea o noua oranduire sclavagista, el imparat si slujitorii care vor stapani iar ceilalti vor fi "robi nevrednici" care sa  le ofere lor bunastare materiala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate