Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#1
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Vreau in acest topic ca fiecare religios/credincios crestin sa-si exprime parerea cu privire la ce anume inseamna pentru ei mantuirea prin credinta. De fapt Ce inseamna mantuire si ce inseamna credinta din perspectiva crestina.

Si acum parerea mea, si nu e neaparat sa fiti de acord cu ea, mantuirea , cred eu ca e despre restaurarea spiritului moral in constinta umana . Si acest lucru se produce abia la un tip de credinta, si anume, credinta despre caracterul divin . Ei bine, aici ar fi multe de spus, ca biblia in sine amesteca lucrurile. Vreau sa spun ca biblia nu spune expresia divina despre sine ci cum anume percepe religiosul/credinciosul , caracterul divin.

Va invit deci sa aveti placerea si bucuria sa descoperiti corecta definitie chiar prin aportul recunoasterii interventiei sau inspiratiei divine in cautarea voastra.

L.E.  Acest topic e contraofensiva la topicul abia lansat impotriva atitudinii BOR despre educatia religioasa.

Edited by pacopaco1967, 03 September 2020 - 07:42.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 07:39, said:

Ce inseamna mantuire
Ca sa existe mantuire trebuie sa existe niste reguli si acestea sa fie incalcate. Nu mi-a adus la cunostinta, oficial, nimeni regulile. Deci nu am a ma mantui.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai cele 10 porunci nu mai sunt valabile? Posted Image

#4
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Este salvarea prin credința că Isus este Cristosul și astfel mediatorul legământului nou, în care dreptatea nu se obține prin faptele Legii.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSpeedDemon, on 03 septembrie 2020 - 08:12, said:

Pai cele 10 porunci nu mai sunt valabile? Posted Image
Cine ti le-a adus la cunostinta?

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 03 septembrie 2020 - 08:13, said:

Este salvarea prin credința că Isus este Cristosul și astfel mediatorul legământului nou, în care dreptatea nu se obține prin faptele Legii.
credintza se cuantifica in fapte facute(cf Dreptarului).

orice alfel de credintza(mantuitoare) e fake news. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 September 2020 - 08:25.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 03 septembrie 2020 - 08:13, said:

Este salvarea prin credința că Isus este Cristosul și astfel mediatorul legământului nou, în care dreptatea nu se obține prin faptele Legii.
Salvare = mantuire ?
Credinta ca isus e Cristosul are o anume semnificatie, acela ca El e intiparirea fiintei divine , sau " chipul si asemanarea "lui Dumnezeu.
Despre dreptate sper sa discutam pe alt topic, aici vreau sa aflam cati din credinciosi inteleg ca isus spune despre sine "Eu sunt bland si smerit cu inima" , adica aceste caracteristici sunt originate din Tatal.

#8
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 03 septembrie 2020 - 08:19, said:

credintza se cuantifica in fapte facute(cf Dreptarului).

orice alfel de credintza(mantuitoare) e fake news. Posted Image

În vechiul legământ, da.

În noul legământ se cuantifică în intenția/dispoziția de a asculta de Dumnezeu. Ca la Avraam... :)
"Dacă sunteți călăuziți de duh, nu sunteti sub Lege".

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 07:39, said:

mantuirea , cred eu ca e despre restaurarea spiritului moral in constinta umana.

Ce folos ca la cei mai multi se manifesta la varsta a treia. Adica la batranete.

Deci dupa ce toata viata cei mai multi au trait "lumeste" (adica ca niste lepre, dupa "bunul mers lumesc", pamantean, cum e mai toata lumea), la batranete devin credinciosi, descopera ca vor (sau ca ar trebui) sa se "mantuiasca", si asta doar pentru ca simt ca o sa le sune ceasul in curand si trebuie sa se impace cu Al de sus.

Un egosim de batranete. O falsa stergere cu buretele a vietilor lor de pana la acel moment.

E ca posibilitatea asta de a plati perioadele de munca ce lipsesc la calculul pensiei. O punere la punct a trecutului personal printr-un artificiu mercantil (in cazul pensiei) si meschin (in cazul "mantuirii").

Edited by cattavencu, 03 September 2020 - 08:54.


#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcattavencu, on 03 septembrie 2020 - 08:51, said:

Ce folos ca la cei mai multi se manifesta la varsta a treia. Adica la batranete.

Deci dupa ce toata viata cei mai multi au trait "lumeste" (adica ca niste lepre, dupa "bunul mers lumesc", pamantean, cum e mai toata lumea), la batranete devin credinciosi, descopera ca vor (sau ca ar trebui) sa se "mantuiasca", si asta doar pentru ca simt ca o sa le sune ceasul in curand si trebuie sa se impace cu Al de sus.

Un egosim de batranete. O falsa stergere cu buretele a vietilor lor de pana la acel moment.

E ca posibilitatea asta de a plati perioadele de munca ce lipsesc la calculul pensiei. O punere la punct a trecutului personal printr-un artificiu mercantil (in cazul pensiei) si meschin (in cazul "mantuirii").
Corect, insa e atat normal cat si frumos. Adica un senior imbatraneste frumos daca are si credinta .

Perioada aceasta a vietii e tocmai pentru peschimbarea constintei. La unele persoane se produce mai devreme, la multi  spre sfarsitul vietii si la altii niciodata.

View PostDude_2nd, on 03 septembrie 2020 - 08:57, said:

fara suparare Paco, cam de cand stii tu ce e si cu ce se mananca Crestinizmu?
Crestinismul se mananca doar cu mielul de jertfa a lui Dumnezeu.  Tu vrei sa te infrupti doar cu "galceava in cer " . Posted Image

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 09:04, said:

Crestinismul se mananca doar cu mielul de jertfa a lui Dumnezeu.  Tu vrei sa te infrupti doar cu "galceava in cer " . Posted Image
jerfa se mananca doar sarata.
iar "voi sunteti sarea pamantului... "
stiu ca tie ti-a recomandat Doftoru adventist numa sare fara gust sa nu faci tensiune... Posted Image

View Postlogic1, on 03 septembrie 2020 - 08:50, said:

În vechiul legământ, da.

În noul legământ se cuantifică în intenția/dispoziția de a asculta de Dumnezeu. Ca la Avraam... Posted Image
"Dacă sunteți călăuziți de duh, nu sunteti sub Lege".
calauzirea de Duhu presupune facere de fapte ale Duhului.
fara fapte, credintza este  moartA...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 September 2020 - 09:16.


#12
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Aștept expertiza lui Dorel_666.

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 03 septembrie 2020 - 09:09, said:

jerfa se mananca doar sarata.
iar "voi sunteti sarea pamantului... "
stiu ca tie ti-a recomandat Doftoru adventist numa sare fara gust sa nu faci tensiune... Posted Image
Daca noi suntem sarea pamantului atunci mancand jertfa , nu mai ai nevoie sa sarezi jertfa.
In VT scrie ca jertfa era consumata cu ierburi amare, nu cu sare.


Nu stiu daca sa ascult sau nu de doftor, insa am un "doftor" la mine in casa , si mereu imi aminteste sa nu mananc sarat. Posted Image



Sper ca ai inteles ce am spus eu , ce cred despre mantuirea prin credinta. Ca omul ce crede, in aia se transforma. Adica, ce anume crezi despre Dumnezeu, in aia te vei transforma.   . . . .si aici e buba mare, ca trebuie sa-l Crezi pe Hristos isus ce spune despre Dumnezeu, ca numai EL e bun . Bun in sensul ca e iubitor, iertator, credincios, rabdator, bland, SMERIT.
Dar apar tot mai multe voci in fruntea bisericilor care neaga ca Dumnezeu e smerit, si il caracterizeaza total opus.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Alea 10 porunci se incadreaza in conduita de bun simt in caracterul unui om.Cu mici abateri " ca oameni suntem", cred ca cine le respecta cat de cat are sanse sa se intalneasca cu Sf. Petru la poarta.
Cu o singura porunca nu sunt de acord,aia cu intoarcerea obrazului sa ai vanatai simetrice.

#15
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 09:37, said:

Sper ca ai inteles ce am spus eu , ce cred despre mantuirea prin credinta. Ca omul ce crede, in aia se transforma. Adica, ce anume crezi despre Dumnezeu, in aia te vei transforma.   . . . .si aici e buba mare, ca trebuie sa-l Crezi pe Hristos isus ce spune despre Dumnezeu, ca numai EL e bun .
Nu inteleg.
Daca Isus credea ca Dumnezeu este bun, trebuia sa se transforme, la randul lui, intr-un ..bun.
Iar Dumnezeu nu ar mai fi fost singurul ..bun.

#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Păi Iisus nu prea avea credință... :icecream:

Asta e concluzia ereticilor care afirmă că Biblia este inspirată de diavol și doar pe alocuri de Dumnezeu.

#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post-Daniel, on 03 septembrie 2020 - 11:02, said:

Nu inteleg.
Daca Isus credea ca Dumnezeu este bun, trebuia sa se transforme, la randul lui, intr-un ..bun.
Iar Dumnezeu nu ar mai fi fost singurul ..bun.
Corect.
isus s-a desavarsit pe parcurs. Cum spune isus crestinilor "fiti desavarsiti precum Tatal vostru din ceruri ".
Ce vreau sa spun e ca isus nu se putea lauda ca El e bun ca si Dumnezeu. Altul trebuie sa marturiseasca pentru a avea credibilitate.
Insa ai sesizat corect, ca daca ai credinta ca Dumnezeu e bun, si ca nu a omorat pe nimeni, nu a pedepsit pe nimeni, cu siguranta sufletul tau va salta de bucurie. Retine ca biblia  spune ce credeau oamenii despre Dumnezeu, nu cum e adevarat (cu privire la pedepse si omoruri).

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 11:09, said:

Corect.
isus s-a desavarsit pe parcurs.

PicardDoubleFacepalm-1.jpg

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate