Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#505
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 14 decembrie 2022 - 19:29, said:

Pana nu ai inteles ce am spus mai sus, nu poate sa existe consens si dialog constructiv...Fiindca in credinta acceptarii Jertfei lui Hristos este vorba de smerenia sinelui in fata lui Dumnezeu, ceea ce in modul tau de abordare nu prea se observa.
https://old.ebible.r...u/romani/6/8/#8

6. Stim bine ca omul nostru cel vechi a fost rastignit impreuna cu El, pentru ca trupul pacatului sa fie dezbracat de puterea lui, in asa fel ca sa nu mai fim robi ai pacatului;
8. Acum, daca am murit impreuna cu Hristos, credem ca vom si trai impreuna cu El,

Toate aceste versete accentueaza Jertfa Lui pe care o acceptam prin credinta!
Eu zic ca tu nu ai inteles ce am spus mai sus, in sensul ca dai crezare spuselor unui sfant cum e isus si nu oricui, si ca sa fie crezut, isus s-a dat pe sine ca jertfa de ispasire pentru nelegiuirile poporului sau, adica el fiind rege si cei ce il accepta ca rege uns de Tatal din cer.

Dar crezarea i-o dai lui isus despre Tatal, ce spune el despre Tatal.

#506
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 14 decembrie 2022 - 19:34, said:

Dar crezarea i-o dai lui isus despre Tatal, ce spune el despre Tatal.
Neindoielnic, Isus a vorbit despre Tatal, dar nu in mod special, fiindca evreii aveau cunostinta despre existenta unui Singur Dumnezeu Adevarat, care este Tatal.
Din cate am inteles eu, Isus Hristos care a venit in Numele lui Dumnezeu, a marturisit despre Sine, in Persoana Caruia s-au implinit(Luc.4:21) sau urmau sa se implineasca profetiile din VT.

Mai mult decat atat, altadata prin afirmatiile date carturarilor, Isus isi confirma veridicitatea declaratiei privind identitatea Lui, referindu-se la valoarea marturiei data de doua persoane cuprinsa in Lege, invocand si marturia Tatalui ceresc.

17. In Legea voastra este scris ca marturia a doi oameni este adevarata:
18. deci despre Mine insumi marturisesc Eu, si despre Mine marturiseste si Tatal, care M-a trimis."(Ioan 8)

Interesant de observat este ca Isus nu aminteste de marturia Duhului Sfant din dogma trinitatii!

Crezare dam marturiei date de Tatal ceresc despre Fiul Sau, Isus Hristos.

Edited by GRATEFUL, 15 December 2022 - 06:40.


#507
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 15 decembrie 2022 - 06:40, said:

Crezare dam marturiei date de Tatal ceresc despre Fiul Sau, Isus Hristos.

Ar fi bine să fie și astăzi această mărturie consemnată doar în Noul testament...Posted Image

#508
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 15 decembrie 2022 - 06:40, said:

Neindoielnic, Isus a vorbit despre Tatal, dar nu in mod special,
Vorbesti serios ?
Punctul central al misiunii lui isus a fost sa-l proslaveasca pe Tatal din cer. Si spune la un moment dat ca si-a terminat misiunea.
Alta msiune nu a avut . isus nu face nimic de la el, nu zice nimic de la el ci toate ii sunt transmise.
isus e  omul prin care Tatal s-a facut cunoscut lumii. Evreii stiau de un dumnezeu  manios, aspru, ucigas, neindurator.

#509
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 15 decembrie 2022 - 12:14, said:

Evreii stiau de un dumnezeu  manios, aspru, ucigas, neindurator.

Nu cu ei, atenție, ci cu națiunile [păgâne]

#510
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 15 decembrie 2022 - 12:16, said:

Nu cu ei, atenție, ci cu națiunile [păgâne]
Ce tot vorbesti ? Pai legile date prin Moise cati au fost omorati doar ca au calcat sabatul ?

#511
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004
Dar câți au fost omorâți... doar pentru că erau ne-evrei?

#512
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 15 decembrie 2022 - 12:19, said:

Dar câți au fost omorâți... doar pentru că erau ne-evrei?
ai tot asa au fost "pedepsiti evreii prin mana neamurilor.
Sau retine cand au iesit din Egipt, cati evrei au fost inghititi de o deschizatura a pamantului ? Sau cand Moise a impartit tabara si a comandat unei tabere sa macelareasca pe cealalta ?
Sau cati evrei au fost nimiciti prin mana nazistilor ?
Ne-evrei trebuiau stersi de pe fata pamantului si uite ca evreii sunt sub 1% din omenire.

#513
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004
Evreii omorâți nu erau credincioși, dar neamurile? De ce au fost măcelărite din porunca lui Iehova? Oare unii dintre neamuri, nu ar fi fost credincioși, dacă li se explica învățătura Domnului? :huh:

#514
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 15 decembrie 2022 - 12:24, said:

Evreii omorâți nu erau credincioși, dar neamurile? De ce au fost măcelărite din porunca lui Iehova? Oare unii dintre neamuri, nu ar fi fost credincioși, dacă li se explica învățătura Domnului? Posted Image
Care e treaba cu "evreii omorati nu erau credinciosi "   ?
Erau evrei ?
Tu stii in ce cosnta credinciosia ? Sa CREZI ca Dumnezeu te iubeste. Credinta ca dumnezeu exista au toate neamurile. Dar nu toti accepta ca Dumnezeu e iubire. Ei zic "Dumnezeu e drept si pedepseste pe cel rau" ai eu stiu de Cain, ca nu l-a pedepsit, sau lepra de David, nu l-a pedepsit ci i-a permis sa o ia pe Batsheba si sa-i faca copii si apoi sa-i puna regi. Si multe alte lepre care au ajuns regi nu au fost exterminati .

Edited by Paco_ste1, 15 December 2022 - 12:31.


#515
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 15 decembrie 2022 - 12:14, said:

Punctul central al misiunii lui isus a fost sa-l proslaveasca pe Tatal din cer. Si spune la un moment dat ca si-a terminat misiunea.
Alta msiune nu a avut . isus nu face nimic de la el, nu zice nimic de la el ci toate ii sunt transmise.
isus e  omul prin care Tatal s-a facut cunoscut lumii. Evreii stiau de un dumnezeu  manios, aspru, ucigas, neindurator.
Proslavirea Tatalui ceresc are legatura, dupa cum bine ai zis, cu toata misiunea Lui, inclusiv Jertfa de Ispasire, adica ascultarea dovedita pana la moarte a Singurului Fiu al lui Dumnezeu, pentru a face voia Tatalui, acesta fiind scopul pentru care a venit in lume.

Misiunea pentru care a venit este indisolubuil legat de identitatea Lui in fata lumii, adica, de raspunsul la intrebarea: "Cine zic oamenii ca sunt Eu, Fiul omului?"- adresat ucenicilor (Mat.16:13)(Marc.8:27) (Luc.9:18); "Cine esti Tu?"- pus de iudeii carturari (Ioan.8:25); "Cine esti Tu, Doamne?" (Fapt.9:5) - pus de Saul/ ap. Pavel.

#516
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
Care a fost marturia data  de Dumnezeu lui I. Botezatorul si ucenicilor privind identitatea lui Isus: marturia data si primita de toti aceia care nu au ramas orbi si surzi in fata cercetarii inimii lor prin Duhul ( vezi exemplul lui Simeon din Luca 2:25:32 https://old.ebible.r...)?

"Acesta este Fiul Meu preaiubit in care Imi gasesc placerea." (Mat.3:17) (2Pet.1:17)
"Acesta este Fiul Meu preaiubit, in care Imi gasesc placerea Mea: de El sa ascultati!" (Mat.17:5) (Marc.9:7) (Luc.9:35)

"Simon Petru, drept raspuns, I-a zis: "Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui Viu!"
Isus a luat din nou cuvantul si i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindca nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta, ci Tatal Meu care este in ceruri."( Matei 16:16, 17)

Edited by GRATEFUL, 15 December 2022 - 18:46.


#517
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 15 decembrie 2022 - 17:24, said:


Misiunea pentru care a venit este indisolubuil legat de identitatea Lui in fata lumii, adica, de raspunsul la intrebarea: "Cine zic oamenii ca sunt Eu, Fiul omului?"- adresat ucenicilor (Mat.16:13)(Marc.8:27) (Luc.9:18); "Cine esti Tu?"- pus de iudeii carturari (Ioan.8:25); "Cine esti Tu, Doamne?" (Fapt.9:5) - pus de Saul/ ap. Pavel.
Motivul pentru care nu vezi corect lucrurile e findca ai tendinta sa interpretezi din perspectiva pagana.

Isus  prin sine il prezinta pe Tatal, nu pe sine.
El e pentru omenire  "paine" care se mananca , ca sa devenim desavarsiti  precum Tatal.  El stie ca omul se limiteaza la biblie, adica scripturile existente pe vremea lui, si de aclo oricine intelegea ca Dumnezeu e "drept" , asa cum fiecare intelege pentru aceasta viata. In realitate scripturile nu il descriau pe Dumnezeu ci viziunea "credinciosilor" despre Dumnezeu. Aceasta viziune distorsionata a fost preluata de intreaga omenire , atunci dar si acum. Isus prin felul lui de manifestare incerca sa demonstreze ca Tatal e asa cum el se manifesta.
NT la fel, a ajuns sa fie distorsionata pe parcursul timpului de foarte multi preoti pagani ce au aderat la noua religie.  Doctrina intruparii e o doctrina pagana si continuu mediatizata si azi. Isus a crescut sub "obladuirea" Tatalui din cer . Pentru el  Tatal era cel din cer, nu cel biologic, findca tot Tatal din cer i-a spus ce sa spuna, ca noi oamenii toti suntem frati, si singurul Tata e cel din cer.
isus e singurul uns, nu singurul fiu, dar tu ai fost impregnata de minciuna pagana, findca asa au modificat paganii scrierile pe parcurs.

#518
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 14 decembrie 2022 - 18:34, said:

Deci eu afirm ca mantuirea e prin credinta, dar nu orice credinta ci cea pe care isus a  propovaduito, adica asta "Tatal va iubeste".
Mantuirea este prin cunoastere, nu prin credinta.
Marcu 4:12 – "pentru ca, măcar că privesc, să privească şi să nu vadă şi, măcar că aud, să audă şi să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă la Dumnezeu şi să li se ierte păcatele.”"
Isus a vorbit in pilde pentru ca nu este suficienta doar credinta. Multi primesc cuvantul cu drag, insa nu il pot patrunde, ca si tine de altfel...

#519
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 15 decembrie 2022 - 19:54, said:

NT la fel, a ajuns sa fie distorsionata pe parcursul timpului
Asta este credința islamistă.
Am vorbit cu mulți musulmani, e binecunoscut ce credeți voi.

Dar vă înșelați!

#520
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 15 decembrie 2022 - 23:35, said:

Mantuirea este prin cunoastere, nu prin credinta.
Marcu 4:12 – "pentru ca, măcar că privesc, să privească şi să nu vadă şi, măcar că aud, să audă şi să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă la Dumnezeu şi să li se ierte păcatele.”"
Isus a vorbit in pilde pentru ca nu este suficienta doar credinta. Multi primesc cuvantul cu drag, insa nu il pot patrunde, ca si tine de altfel...
Si unde in postarea asta a ta spune ca mantuirea nu e prin credinta ?
Da, e si prin cunoastere dar mai intai vine credinta.
Versetul acesta " si viata vesnica este aceasta - sa te cunoasca pe tine singurul Dumnezeu adevarat, si pe Hristos isus care l-ai trimis " . Totusi ideea e ca trebuie sa ai o anumita credinta pentru a te transforma.  Este ca in cazul cameleonului care capata culoarea mediului, asta in ce priveste aspectul exterior, dar in cazul spiritului pentru a te transforma intr-un spirit iubitor trebuie sa crezi in iubirea divina.

#521
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 17 decembrie 2022 - 11:46, said:


Si unde in postarea asta a ta spune ca mantuirea nu e prin credinta ?
Da, e si prin cunoastere dar mai intai vine credinta.
Versetul acesta " si viata vesnica este aceasta - sa te cunoasca pe tine singurul Dumnezeu adevarat, si pe Hristos isus care l-ai trimis " . Totusi ideea e ca trebuie sa ai o anumita credinta pentru a te transforma.  Este ca in cazul cameleonului care capata culoarea mediului, asta in ce priveste aspectul exterior, dar in cazul spiritului pentru a te transforma intr-un spirit iubitor trebuie sa crezi in iubirea divina.
Nu este nimeni care-l cunoaste pe Dumnezeu si sa nu fi avut credinta necesara.
Insa sunt multi care au credinte te tot felul, insa sunt departe de adevar si nu-l cunosc pe Dumnezeu.
Deci credinta poate fi inselatoare, insa nu si cunoașterea.

Mantuirea vine prin cuvântul lui Dumnezeu si prin cunoasterea sa.

#522
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,480
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 17 decembrie 2022 - 12:28, said:

Nu este nimeni care-l cunoaste pe Dumnezeu si sa nu fi avut credinta necesara.
Nu ai cum sa-l cunosti fara credinta, findca Dumnezeu nu se face cunoscut decat daca ai o anumita credinta.

View PostElihu_66, on 17 decembrie 2022 - 12:28, said:

Insa sunt multi care au credinte te tot felul, insa sunt departe de adevar si nu-l cunosc pe Dumnezeu.
De acord cu asta, findca exista diverse credinte, dar asa cum am aratat deseori, numai una din credinte e cea care mantuieste.
Si cunoasterea nu vine inaintea credintei, nu are cum.

View PostElihu_66, on 17 decembrie 2022 - 12:28, said:

Deci credinta poate fi inselatoare, insa nu si cunoașterea.
Nu credinta poate fi inselatoare ci ce anume crezi. Doar o singura credinta  duce la mantuire.
Pentru a ajunge la cunoastere mai intai trebuie sa ai acces la adevar. Acest adevar ti s-a revelat prin isus, iar tu nu ai decat sa-l CREZI  sau nu.

View PostElihu_66, on 17 decembrie 2022 - 12:28, said:

Mantuirea vine prin cuvântul lui Dumnezeu si prin cunoasterea sa.
Negresit toate acestea duc la desavarsire dar asa cum am spus, mai intai trebuie sa-l CREZI pe isus ce spune despre Dumnezeu.
Cuvantul lui Dumnezeu nu inseamna altceva decat promisiunea Lui, si anume "voi pune duhul Meu in inima lor " .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate