Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#145
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 26 septembrie 2022 - 20:56, said:

Asta denota ca nici cei care marturisesc cu gura ca sunt credinciosi nu cred.
Poti incerca macar pentru scurt timp ca sa exeperimentezi adevarata credinta.

Ca sa poti crede , trebuie sa-l crezi pe isus. El spune "neprihanitule Tata " .
Tu stii ce inseamna neprihanit.
Te vei intreba cum sa fie neprihanit ? Doar in biblie spune multe despre atrocitatile lui Dumnezeu. Ei bine, e un pastor care spune ca toate acele scrieri care pun pe seama lui Dumnezeu atrocitatile, sunt de fapt credinte lumesti, nu adevarul.
Pana si isus a avut pentru o scurta perioada niste indoieli.
Unul care n-a avut indoieli a fost Stefan , apostolul ucis sub indemnul lui Saul din Tars, aka Pavel.

#146
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postvio69c, on 26 septembrie 2022 - 20:46, said:

Omul nu traieste sa se mantuiasca
Omul trebuie sa traiasca in asa fel ca sa nu fie nevoie sa se mantuiasca.
Dar asta nu se intampla la nicio religie, desi de dimineata pana seara toate se roaga si stau cu nasul in cartile sfinte

Da, uite aici o idee foarte interesantă! Bravo Vio, deși tu ți-ai propus doar să-ți mărești numărul de mesaje, pentru a ajunge la nivelul la care să poți activa pe Poiana, iată că ai scris ceva frumos. :)

#147
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 26 septembrie 2022 - 21:09, said:

Doar in biblie spune multe despre atrocitatile lui Dumnezeu.
Ei bine, e un pastor care spune ca toate acele scrieri care pun pe seama lui Dumnezeu atrocitatile, sunt de fapt credinte lumesti, nu adevarul.
Un pastor, adică tu. Care ești pastorul lui Dark.
În rest niciun pastor nu debitează gogoșile expirate pe care incerci disperat să le vinzi dar n-ai clienți.

În orice caz, pastorul Butoi, pe care-l tot citezi, s-ar cruci să-ți citească gogomăniile.
Niciodată el nu a susținut opiniile pe care le vânturi p'aici :nonobad:

#148
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 26 septembrie 2022 - 21:09, said:

Poti incerca macar pentru scurt timp ca sa exeperimentezi adevarata credinta.

Cum sa experimentez?

#149
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 27 septembrie 2022 - 16:40, said:

Cum sa experimentez?
Sa crezi ca Dumnezeu ne  iubeste din toata inima, cu toata puterea lui , din tot cugetul lui.
Apropo, orice ne cere EL, le implineste in totalitate.

Daca ai experimenat-o odata, poti continua sa crezi mereu, neincetat.

#150
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 17.08.2022

View PostPaco_ste1, on 28 septembrie 2022 - 08:40, said:


Apropo, orice ne cere EL, le implineste in totalitate.


Retea clasica de sinucidere in masa

#151
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Vio, de câte mesaje ai nevoie ca să poți activa pe Poiana? Zi-mi mie că îți dau de la mine.

#152
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 28 septembrie 2022 - 08:40, said:

Sa crezi ca Dumnezeu ne  iubeste din toata inima, cu toata puterea lui , din tot cugetul lui.

Am nevoie de dovezi. Cum sa cred doar pentru ca scrie in Biblie?

#153
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 28 septembrie 2022 - 18:28, said:


Am nevoie de dovezi. Cum sa cred doar pentru ca scrie in Biblie?
Problema e ca noi din egoism cerem dovezi.
Credem ca Dumnezeu e om si ca atare trebuie sa se manifeste in felul nostru.
Si eu am aceasta problema, ca Dumnezeu trebuie sa demonstreze ca ne iubeste. Dar uite, isus rastignit "Eli, Eli , lama sabachtani " .
Apoi apostolii au murit ori rastigniti, ori decapitati . . .  niciunul nu a fost protejat , nici de foamete, nici de batai, nici de prigoana . . . si te vei intreba "atunci la ce e BUN Dumnezeu ? " . Parca asa zice, ca Dumnezeu e singurul BUN.
Treaba e ca problema nu e la Dumnezeu ci la noi, adica la credinta noastra, mai precis, ce credem noi ca e Dumnezeu .
Daca vei intelege ca Dumnezeu e DUH, incet incet vei avea intelegerea corecta.

Totusi, mantuirea noastra se produce prin CREDINTA, adica prin ce anume crezi tu, adica nu astepta dovezi ci doar sa crezi. Daca astepti dovezi, nu mai e prin credinta ci e certitudine. Asa nu ar exista picior de ateu.
De ce a ales Dumnezeu acest mod de convertire ? Probabil desavarsirea se produce doar prin credinta. Findca prin dovezi , omul se  schimba momentan, nu pentru vesnicie. Oricum, si pe vesnicie e nevoie mereu de o aducere aminte, findca oricand omul se poate lepada de aceasta credinta si sa devina razvratit, adica "independent". Findca asa e firea noastra, credem ca independenta noastra  aduce si  fericire.

View Postvio69c, on 28 septembrie 2022 - 15:54, said:

Retea clasica de sinucidere in masa
De ce crezi asta ? Poti detalia ?

#154
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 29 septembrie 2022 - 10:50, said:


Problema e ca noi din egoism cerem dovezi.
Credem ca Dumnezeu e om si ca atare trebuie sa se manifeste in felul nostru.

Si eu am aceasta problema, ca Dumnezeu trebuie sa demonstreze ca ne iubeste. Dar uite, isus rastignit "Eli, Eli , lama sabachtani " .
Apoi apostolii au murit ori rastigniti, ori decapitati . . .  niciunul nu a fost protejat , nici de foamete, nici de batai, nici de prigoana . . . si te vei intreba "atunci la ce e BUN Dumnezeu ? " . Parca asa zice, ca Dumnezeu e singurul BUN.
Treaba e ca problema nu e la Dumnezeu ci la noi, adica la credinta noastra, mai precis, ce credem noi ca e Dumnezeu .
Daca vei intelege ca Dumnezeu e DUH, incet incet vei avea intelegerea corecta.

Totusi, mantuirea noastra se produce prin CREDINTA, adica prin ce anume crezi tu, adica nu astepta dovezi ci doar sa crezi. Daca astepti dovezi, nu mai e prin credinta ci e certitudine. Asa nu ar exista picior de ateu.
De ce a ales Dumnezeu acest mod de convertire ? Probabil desavarsirea se produce doar prin credinta. Findca prin dovezi , omul se  schimba momentan, nu pentru vesnicie. Oricum, si pe vesnicie e nevoie mereu de o aducere aminte, findca oricand omul se poate lepada de aceasta credinta si sa devina razvratit, adica "independent". Findca asa e firea noastra, credem ca independenta noastra  aduce si  fericire.

Dovezile le cerem pentru a fi siguri ca exista acel Dumnezeu bun si ca ne iubeste.

Isus a avut tot dreptul sa intrebe pe Dumnezeu de ce l-a parasit daca asta a simtit.

Tu intelegi ce inseamna sa fii Duh?

Care este problema ca nu va exista picior de ateu?

Cand te intreaba cineva daca esti sigur ca exista Dumnezeu, si ii raspunzi ca nu, marturia ta n-are nicio valoare.

#155
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 29 septembrie 2022 - 17:27, said:

Dovezile le cerem pentru a fi siguri ca exista acel Dumnezeu bun si ca ne iubeste.
Da, exista dovezi indirecte, atat ca exista cat si ca ne iubeste.
Prima dovada incontestabila e insasi creatia .
Dovada ca ne iubeste e aceea ca in ciuda faptului ca suntem "razvratiti", el tot accepta sa existam. Sa existam si sa ne manifestam in toate felurile chiar daca EL nu accepta unele feluri de manifestare.

View Post-Daniel, on 29 septembrie 2022 - 17:27, said:

Isus a avut tot dreptul sa intrebe pe Dumnezeu de ce l-a parasit daca asta a simtit.
Deci a avut momente cand s-a simtit parasit. Adica a avut atat convingerea ca exista cat si faptul ca e iubitor.

View Post-Daniel, on 29 septembrie 2022 - 17:27, said:

Tu intelegi ce inseamna sa fii Duh?
Exista sub o forma nedetectabila simturilor fizice cunoscute de om.

View Post-Daniel, on 29 septembrie 2022 - 17:27, said:

Care este problema ca nu va exista picior de ateu ?
Asta va fi in viitor, in imparatia guvernata de divinitate. Problema e cand exista "picior" de ateu.

View Post-Daniel, on 29 septembrie 2022 - 17:27, said:

Cand te intreaba cineva daca esti sigur ca exista Dumnezeu, si ii raspunzi ca nu, marturia ta n-are nicio valoare.
Problema e ce anume denumesti "dumnezeu" .
In orice grupare va exista un "dumnezeu". adica eu nu ma indoiesc de faptul ca in orice colt al universului va exista un conducator al grupului.
Deci entitatea la care ne referim a ajuns la stadiul de conducator absolut al universului. El cunoaste faptul ca nu mai exista altul ca EL.
Adica e aceeasi idee despre faptul ca intotdeauna va exista "masculul alfa".

#156
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 30 septembrie 2022 - 10:18, said:

Da, exista dovezi indirecte, atat ca exista cat si ca ne iubeste.
Prima dovada incontestabila e insasi creatia .
Dovada ca ne iubeste e aceea ca in ciuda faptului ca suntem "razvratiti", el tot accepta sa existam. Sa existam si sa ne manifestam in toate felurile chiar daca EL nu accepta unele feluri de manifestare.
De acord ca Creatia poate fi luata ca dovada ca exista un Creator.
Cum ai dedus ca acest Creator ar avea unele cerinte de la oameni in ce priveste comportamentul?

View PostPaco_ste1, on 30 septembrie 2022 - 10:18, said:

Deci a avut momente cand s-a simtit parasit. Adica a avut atat convingerea ca exista cat si faptul ca e iubitor.
Si eu as fi fost convins daca eram in locul lui. Cetatean al unui popor caruia i s-a revelat Dumnezeu, uns cu Duhul Sfant, constient de cine este si ce are de facut, cu o lucrare plina de supranatural.

View PostPaco_ste1, on 30 septembrie 2022 - 10:18, said:

Exista sub o forma nedetectabila simturilor fizice cunoscute de om.
Deci nu stii si nu intelegi, doar presupui.

View PostPaco_ste1, on 30 septembrie 2022 - 10:18, said:

Asta va fi in viitor, in imparatia guvernata de divinitate. Problema e cand exista "picior" de ateu.
Ma rog, tu ai spus-o ca si cand Dumnezeu ar fi lasat credinta ca nu cumva sa fie mantuiti toti oamenii.

View PostPaco_ste1, on 30 septembrie 2022 - 10:18, said:

Problema e ce anume denumesti "dumnezeu" .
In orice grupare va exista un "dumnezeu". adica eu nu ma indoiesc de faptul ca in orice colt al universului va exista un conducator al grupului.
Deci entitatea la care ne referim a ajuns la stadiul de conducator absolut al universului. El cunoaste faptul ca nu mai exista altul ca EL.
Adica e aceeasi idee despre faptul ca intotdeauna va exista "masculul alfa".
Ideea era ca inainte sa propovaduiesti oamenilor ca exista un Dumnezeu care ii va judeca trebuie ca tu insuti sa nu ai niciun dubiu ca Acesta exista. Fiindca am intalnit destule persoane care spun ca credinta nu are nevoie de certitudine.

Edited by -Daniel, 02 October 2022 - 11:54.


#157
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 02 octombrie 2022 - 11:51, said:

De acord ca Creatia poate fi luata ca dovada ca exista un Creator.
Cum ai dedus ca acest Creator ar avea unele cerinte de la oameni in ce priveste comportamentul?
Acel comportament, sa il numim "moral", tine in primul rand de buna convetuire.
Findca nu e bucuros ca unii sa sufere si altii sa produca suferinta.

View Post-Daniel, on 02 octombrie 2022 - 11:51, said:

Si eu as fi fost convins daca eram in locul lui. Cetatean al unui popor caruia i s-a revelat Dumnezeu, uns cu Duhul Sfant, constient de cine este si ce are de facut, cu o lucrare plina de supranatural.
Daca prin absurd tot ce scrie in NT despre minuni e corect si adevarat, atunci nu se explica reactia oamenilor care au fost martori la minuni.

View Post-Daniel, on 02 octombrie 2022 - 11:51, said:

Deci nu stii si nu intelegi, doar presupui.
De regula presupunerile sunt pe baza unor rationamente. Daca e sa iti cer acelasi lucru, vei ajunge negresit la acelasi rezultat.

View Post-Daniel, on 02 octombrie 2022 - 11:51, said:

Ma rog, tu ai spus-o ca si cand Dumnezeu ar fi lasat credinta ca nu cumva sa fie mantuiti toti oamenii.
Sunt convins ca cele mai bune rezultate le obtii prin acest fel.
Oricum, certitudinea vine daca vor cerceta creatia.

View Post-Daniel, on 02 octombrie 2022 - 11:51, said:


Ideea era ca inainte sa propovaduiesti oamenilor ca exista un Dumnezeu care ii va judeca trebuie ca tu insuti sa nu ai niciun dubiu ca Acesta exista. Fiindca am intalnit destule persoane care spun ca credinta nu are nevoie de certitudine.
Judecata este in timp real, nu la viitor. Adica fiecare individ e evaluat din prisma atat a faptelor cat si a gandurilor.
Nu am nici un dubiu ca EL exista. Am convingerea absoluta, insa ma nedumereste faptul ca nu se implica pe cat as dori.

#158
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Ce te face sa crezi ca Creatorul ar fi intristat de suferinta si de imoralitatea de pe pamant?

Lantul trofic din creatie, unde moartea este necesara, n-as spune ca reflecta imaginea unui Creator bun.

Edited by -Daniel, 07 October 2022 - 08:00.


#159
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 -Daniel, on 07 octombrie 2022 - 07:58, said:

Ce te face sa crezi ca Creatorul ar fi intristat de suferinta si de imoralitatea de pe pamant?

Lantul trofic din creatie, unde moartea este necesara, n-as spune ca reflecta imaginea unui Creator bun.
Daca suntem constinte create si avem asemanare a constintei cu a Creatorului, faptul ca noi ne intristam de aceste lucruri, ma duce cu gandul ca si Creatorul simte acelasi lucru.
Moartea e necesara pentru a pedepsi imoralitatea. Ma refer la moartea vesnica.

#160
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
De ce atribui Creatorului doar partea buna din om? Pe cea rea cu i-o lasi?
M-am referit la moartea din lantul trofic, fara de care n-ar exista creaturile, implicit viata asa cum o observam astazi.

#161
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 -Daniel, on 07 octombrie 2022 - 08:33, said:

De ce atribui Creatorului doar partea buna din om? Pe cea rea cu i-o lasi?
M-am referit la moartea din lantul trofic, fara de care n-ar exista creaturile, implicit viata asa cum o observam astazi.
Bineinteles ca vei vedea parti rele in Creator.
Chiar de la inceput ii vei reprosa ca a facut creaturile neputincioase. Nu le-a creat cu capacitatea de a se perpetua vesnic.
Omul din cauza naturii biologice are tendinta de a se lasa prada instinctelor. Nu cred ca un Creator are asemenea instincte.
Una e uciderea pentru autoaparare si alta e uciderea din rautate. Am vazut oameni care ucid din placere.
Crezi ca are si Creatorul astfel de trasaturi ?


Cand esti convins ca natura trebuie sa aiba ciclicitatea observata alta reteta ti se pare utopie.
Cel mai bine  iti poti imagina o creatiune din perspectiva de Creator.

#162
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Daca n-a facut o lume de ierbivore, ci una cu pradator si prada, pot sa cred orice despre Creator. Cred ca esti de acord ca moartea este o necesitate in acest lant, deci este normala.

Cat despre om, acesta se manifesta in limita paletei de sentimente cu care a fost creat. Daca uraste, o face pentru ca Creatorul l-a creat cu aceasta capacitate. Omul nu poate adauga nimic la firea sa.

Daca spui ca natura biologica este de vina pentru ceea ce face omul, spui ca Creatorul este de vina.






Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate