Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#109
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostElihu_66, on 01 ianuarie 2022 - 14:46, said:

Mantuirea prin credinta...
Iacov spunea, "arată-mi credinţa ta fără fapte şi eu îţi voi arăta credinţa mea din faptele mele."
Este cunoștința mai puternica decat credința?
Adica, atunci cand stii ca se va intampla un lucru vs. atunci cand crezi ca se va intampla un lucru.
De fapt iacov dorea sa arate un lucru foarte important, ca exista si credinta falsa, asa cum azi unii spun " cred ca exista Dumnezeu". A cred in Dumnezeu nu se refera la existenta lui. Si chiar daca  intelegi expresia "Dumnezeu ma iubeste" daca nu ai aceasta credinta cu intreaga ta constinta, din toata puterea, cu tot cugetul, credinta ramane una "falsa" care nu transforma nimic.
Cand isus spune "Tatal ma iubeste", are in inima lui aceasta convingere absoluta. Altfel e doar o vorba spusa in vant.
Deci cand zici "cred in Dumnezeu" , crezi in faptul ca esti iubit de Dumnezeu ca si cum esti suflarea de viata a Lui.
Faptele pot spune altceva. De exemplu isus prin fapte  a aratat diferit de cum am cred despre cineva ca e iubit. isus nu s-a lasat nici inselat si nici tarat  de cei care il inconjurau. Spre exemplu Petru il sfatuieste sa se fereasca de ucigasi, isus il mustra "inapoia mea Satana" .
Deci credinta e cea care te calauzeste corect in fapte.
Nu rareori escrocii storc credulii de avutii, apeland la naivitatea lor in ce priveste cunostintele religioase. Spre exemplu vorbele lui isus " celui ce iti cere, da-i", dar nu se refera la orice ocazie ci doar in situatiile cand omul cere ajutor si ajutorul e chiar necesar pentru subzistenta.
Mai e si tipul de pastori escroci care stor c de la creduli sume importante de bani, chipurile trebuie sa-i dai lui Dumnezeu. Nimic adevarat, banii intra in buzunarele escrocilor care isi zic slujitorii lui Dumnezeu. Daca ati observat  avem chiar aici pe forum un astfel de individ, foarte versat in modul de a convinge pe cei slab de "ingeri" sa le dea escrocilor. Acesta e si motivul pentru care eu nu dau nici un ban escrocilor, ba chiar ii mustru pentru tactica lor de a pacali.
Pe un alt topic am aratat clar ca preotii ortodocsi si pastorii penticostali primesc salariu de la stat, plus ca in 2021 au primit de la stat sume colosale toate religiile din Romania, suma totala  in valoare de 322 milioane euro. Acesti bani au intrat in buzunarele lichelelor care isi zic slujitorii lui Dumnezeu pentru a raspunde comenzilor politice pe asa zis pandemie.
Crezi in Dumnezeu ? Ar trebui sa crezi atat in dragostea Lui cat si in protectia Lui, iar pastorii si preotii ar trebui sa demonstreze aceasta credinta  mult mai puternic decat un simplu enorias.  Bineinteles ca acesti pastori si preoti sunt doar inselatori, si nu ai cum sa vezi in faptele lor credinta, acesta e si motivul pentru care nu prin fapte demonstreaza ci  totul se reduce in arta manipularii.

In urma cu ceva ani pastorul Nicu Butoi marturisea ca la el a venit unul care dorea sa-l "desavarseasca" in arta manipularii si obtinerea de foloase materiale si financiare de pe urma naivilor. Banui cumva ca in biserica penticostala se produce la cele mai inalte nivele acest fapt, si cat mai multi din ei se coboara la astfel de inselatorii. Din acest motiv consider biserica penticostala si biserica ortodoxa cele mai influente biserici de manipulare si inselare a "credinciosilor" (in fapt doar creduli, nu credinciosi).

#110
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Asa este Paco...
Stii care este biserica placuta lui Dumnezeu? Suntem noi, cei care cautam adevărul. Doi sau trei oameni vorbind despre lucrurile sfinte, cautand adevarul,sunt de ajuns. Nu trebuie sa avem o organizație cu ierarhii, cu sefi care sa porunceasca cu autoritate altor persoane.
Toate sectele acestea crestine isi vor gasi sfarsitul dintr-odată, asa cum spune Isaia 47.

Edited by Elihu_66, 02 January 2022 - 00:12.


#111
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 03 ianuarie 2022 - 18:34, said:

Da, și eu cred că Dark, după ce va sancționa tot ce nu a fost la nivelul așteptărilor religioase, va rememora și părțile bune, ca în orice despărțire... :)

Da, desigur...nu am zis că creștinismul ca filozofie nu are părți bune, sigur că are, dar piatra de hotar este ”învierea” lui ISUS.
Cine crede în învierea lui ISUS, este creștin, ci nu crede, este JMT, indiferent cât de mult apreciază părțile pozitive ale creștinismului!

#112
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 11:34, said:

Da, desigur...nu am zis că creștinismul ca filozofie nu are părți bune, sigur că are, dar piatra de hotar este ”învierea” lui ISUS.
Cine crede în învierea lui ISUS, este creștin, ci nu crede, este JMT, indiferent cât de mult apreciază părțile pozitive ale creștinismului!
In crestinism  punctul central nu e invierea lui isus ci spiritul de jertfa, adica a inlocuit jertfa necurmata. Ca de inviat , au inviat si altii.

#113
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 04 ianuarie 2022 - 11:41, said:

In crestinism  punctul central nu e invierea lui isus ci spiritul de jertfa, adica a inlocuit jertfa necurmata. Ca de inviat , au inviat si altii.

Eu altceva am vrut să spun, dacă Isus a înviat, atunci este divin, dacă nu a înviat, atunci a fost un profet și tot creștinismul pică cu brio, cartea Faptelor devine un fals (Isus nu mai poate trimite Duhul, fiind mort)

#114
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 11:43, said:

Eu altceva am vrut să spun, dacă Isus a înviat, atunci este divin, dacă nu a înviat, atunci a fost un profet și tot creștinismul pică cu brio, cartea Faptelor devine un fals (Isus nu mai poate trimite Duhul, fiind mort)
Ca de obicei cand spui o prostie e  enorma.
invierea lui isus nu il transforma in divinitate ci  divinitatea face ce a promis.
Cineva mort nu poate sa se invieze singur. Chiar Petru spune ca Dumnezeu l-a inviat.  Si nu zice " Dumnezeu a inviat pe dumnezeu".
Semnele si minunile nu vor mantui pe nimeni, nici propriile fapte ci credinta nestramutata, cum si iov a avut, ca Dumnezeu e prietenul nostru.

#115
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 11:43, said:

Eu altceva am vrut să spun, dacă Isus a înviat, atunci este divin, dacă nu a înviat, atunci a fost un profet și tot creștinismul pică cu brio, cartea Faptelor devine un fals (Isus nu mai poate trimite Duhul, fiind mort)

Existența creștinismului nu poate fi explicată fără Invierea lui Isus.

#116
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 04 ianuarie 2022 - 12:43, said:

Existența creștinismului nu poate fi explicată fără Invierea lui Isus.

Adevărat, este piatra de temelie, învățătura de bază, sine qua non.

#117
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postlogic1, on 04 ianuarie 2022 - 12:43, said:

Existența creștinismului nu poate fi explicată fără Invierea lui Isus.
Nu sunt convins ca existenta crestinismului e bazata pe invierea lui isus. Ci mai degraba pe spiritul lui isus. Invierea lui e nimica toata daca avem in vedere puterea lui Dumnezeu. Mai inainte de isus au inviat si altii si nu s-a facut mare tam-tam pe invierea lor.

#118
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 11:43, said:

Eu altceva am vrut să spun, dacă Isus a înviat, atunci este divin
A înviat.
Și DA, este divin.
Este marele nostru Dumnezeu și Mântuitor.

#119
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostPacolino7, on 04 ianuarie 2022 - 13:15, said:

Nu sunt convins ca existenta crestinismului e bazata pe invierea lui isus. Ci mai degraba pe spiritul lui isus. Invierea lui e nimica toata daca avem in vedere puterea lui Dumnezeu. Mai inainte de isus au inviat si altii si nu s-a facut mare tam-tam pe invierea lor.

Da Paco, ai dreptate, existenta crestinismului este bazata pe jertfa lui Iisus nu pe invierea lui. Jertfa lui IIsus este pentru pacatele noastre, a platit cu viata lui ca diavolul sa nu poata lua pe oricine care este pacatos pentru ca Iisus a platit pentru pacatele acelui om. Este o traditie la iudei ca cineva sa poata platii pentru libertatea unui rob sau pentru greselile cuiva. Plata aceasta se va lua in considerare .

Edited by nico123, 04 January 2022 - 13:42.


#120
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 13:15, said:

A înviat.

Exact, în absența învierii, ISUS devine mit și în această categorie intră toți, inclusiv Bart Ehrman.

#121
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Dark, nu ai inteles nimic. Cine a spus ca Iisus nu a inviat? Nimeni. Derci ceea ce iti imaginezi este ca un adevar pentru tine si ai   duci pe altii in indecizie sau in nehotarare. esti un pierdut definitiv pentru crestinism dar poti merge la diavoli.

Edited by nico123, 04 January 2022 - 14:07.


#122
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 13:52, said:

Exact, în absența învierii, ISUS devine mit și în această categorie intră toți, inclusiv Bart Ehrman.
Păi ce motive ai avea să faci abstracție că Isus a înviat?
Bart are motivele lui: $3.000.000.
Dar noi? :habarnam:

#123
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 13:52, said:

Exact, în absența învierii, ISUS devine mit și în această categorie intră toți, inclusiv Bart Ehrman.
Cum adica e mit daca isus nu a inviat ?
Darkule, de la un timp ai luat-o pe aratura.
istoricii nu consemneaza invierea lui isus, ci doar existenta lui istorica.
Si Qoranul zice ca isus  s-a inaltat la cer chiar daca nu recunoaste ca a murit si inviat. Dar cel putin recunoaste ca s-a inaltat la cer. Deci ideea  ca  e mit, e doar pentru gugustiuci. Posted Image

#124
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 04 ianuarie 2022 - 16:01, said:

Cum adica e mit daca isus nu a inviat ?
Darkule, de la un timp ai luat-o pe aratura.
Mohamed s-a ridicat la Cer? Vei zice, nu. De ce? 1 miliard de oameni asta cred!

#125
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 16:03, said:

Mohamed s-a ridicat la Cer? Vei zice, nu. De ce? 1 miliard de oameni asta cred!
io de unde sa stiu daca s-a ridicat la cer ? Insa ce avea de castigat Mahomed daca a spus ca isus e cel mai mare profet al timpurilor si ca s-a inaltat la cer ?
Intrebarea e daca tu crezi ca un pedofil  si ucigas ar fi inaltat la cer ?

#126
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004
Eu analizez dovezile. Acum mă ocup de ISUS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate