Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#181
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 16 octombrie 2022 - 13:07, said:


E credinta mantuitoare. Daca nu poti crede, atunci esti pe alta cale decat a adevarului.
Problema e unde te uiti. Daca te uiti la puterea pacatului, atunci vei tagadui adevarul.

A facut unele lucruri, pe unele le-a ingaduit. Nu e singur in ceruri, are niste slujitori care si ei beneficiaza de libertate, si sau distrat si ei . Dar Tatal ceresc in bunatatea lui a acceptat si lor  libertatea de expresie.
Într-adevăr, problema sta in unde te uiti.
Totusi mai plauzibila decat ceea ce bolborosești tu este teoria lui heart, cum ca toate au fost bune la inceput, pana au scapat de sub control, tocmai din cauza libertatii de a alege.

Insa te intreb eu pe tine, daca un Creator este bun atunci cand creeaza si construieste, cine pierde si distruge este rau?
Pentru ca, cel putin, scripturile ne indica faptul ca doar Unul singur are puterea sa piarda, Unul singur poate face si desface, Unul singur este inceputul si sfarsitul, alfa si omega.
Daca nu observi aceasta dualitate, înseamnă ca ai credinta oarba, adica nu stii in ceea ce crezi, nu cunosti.

Cele doua laturi pozitiva si negativa sunt peste tot, si in acelasi timp, in universul asta, ca si o amprenta a celui care le-a creat, insa depinde ce alegi.
Focul poate fi bun, dar si rau in acelasi timp.
Daca tu alegi sa vezi doar latura pozitiva, nu inseamna ca latura negativa nu este si ea prezenta acolo.

Edited by Elihu_66, 17 October 2022 - 10:55.


#182
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 17 octombrie 2022 - 10:49, said:

Focul poate fi bun, dar si rau in acelasi timp.
Daca tu alegi sa vezi doar latura pozitiva, nu inseamna ca latura negativa nu este si ea prezenta acolo.
Focul nu poate fi bun sau rau. Focul poate fi utilizat sa faci bine sa rau.
Constinta e cea care alege, sa faca binele sau raul.
O casa construita pentru 100 ani, dupa aceasta perioada se demoleaza, pentru a face loc alteia, sau cu alta destinatie terenul.
Divinitatea ia decizii care pentru om nu sunt intelese imediat, sau nu sunt intelese deloc findca avem o mentalitate "intunecata" .
Exterminarea omenirii la potop daca esti om care vede rautatea omului, poate fi considerata binecuvantare.
In copilarie vedeam hoarde de etnici , rromi, care  praduiau tot, si unde ei se asezau devenea discordie pentru localnici. In felul lor romii erau fericiti, dar nu tineau cont de moralitate, pacea localnicilor sau bunavointa. Ei bine am avut experiente urate rau cu ei si tot ce imi doream era ca ei sa dispara. Astazi vad spiritul depravat, rautacios si la omul care se considera inteligent. Vad des in localitatea mea pe o ruta reglementata  30 km/h pisici si caini calcati de masini, se circula nu cu 30 sau 40 ci unii sunt de-a dreptul infioratori , trec cu 130-150 km/h . Primarul care zic eu ca a fost sfatuit prost, a pus pancarde ca viata copiilor e importanta. Crezi ca citeste cineva o astfel de pacarda cand trece 130 la ora ? Ii pasa lui de viata cuiva ?

Dualitatea uscat-ud e o naturalete, pe cand "dualitatea" bine-rau e ceva nefiresc si tine de constinta. Acum ar fi interesant de aflat daca raul e o alegere , e un accident nedorit. Daca e persistenta atunci e nevoie de o corectie totala.

#183
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 17 octombrie 2022 - 11:16, said:


Focul nu poate fi bun sau rau. Focul poate fi utilizat sa faci bine sa rau.
Constinta e cea care alege, sa faca binele sau raul.
O casa construita pentru 100 ani, dupa aceasta perioada se demoleaza, pentru a face loc alteia, sau cu alta destinatie terenul.
Divinitatea ia decizii care pentru om nu sunt intelese imediat, sau nu sunt intelese deloc findca avem o mentalitate "intunecata" .
Exterminarea omenirii la potop daca esti om care vede rautatea omului, poate fi considerata binecuvantare.
In copilarie vedeam hoarde de etnici , rromi, care  praduiau tot, si unde ei se asezau devenea discordie pentru localnici. In felul lor romii erau fericiti, dar nu tineau cont de moralitate, pacea localnicilor sau bunavointa. Ei bine am avut experiente urate rau cu ei si tot ce imi doream era ca ei sa dispara. Astazi vad spiritul depravat, rautacios si la omul care se considera inteligent. Vad des in localitatea mea pe o ruta reglementata  30 km/h pisici si caini calcati de masini, se circula nu cu 30 sau 40 ci unii sunt de-a dreptul infioratori , trec cu 130-150 km/h . Primarul care zic eu ca a fost sfatuit prost, a pus pancarde ca viata copiilor e importanta. Crezi ca citeste cineva o astfel de pacarda cand trece 130 la ora ? Ii pasa lui de viata cuiva ?

Dualitatea uscat-ud e o naturalete, pe cand "dualitatea" bine-rau e ceva nefiresc si tine de constinta. Acum ar fi interesant de aflat daca raul e o alegere , e un accident nedorit. Daca e persistenta atunci e nevoie de o corectie totala.
Da, welcome to hell... :)))
Ioan a fost oarecum inocent cand a spus ca Dumnezeu este iubire, asta este latura pe care el a ales s-o vada, ca si tine de altfel.
Insa calea cunoasterii te duce aici: Luca 12:5

Cred ca mai corect ar fi fost, dragostea de la Dumnezeu vine.

#184
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 17 octombrie 2022 - 11:42, said:

Da, welcome to hell... Posted Image))
Ioan a fost oarecum inocent cand a spus ca Dumnezeu este iubire, asta este latura pe care el a ales s-o vada, ca si tine de altfel.
Insa calea cunoasterii te duce aici: Luca 12:5

Cred ca mai corect ar fi fost, dragostea de la Dumnezeu vine.
5 Vă voi arăta însă de Cine să vă temeţi: temeţi-vă de Cel Care, după ce omoară, are autoritatea de a arunca în Gheenă[a]! Da, vă spun, de Acela să vă temeţi!

Deci acesta e citatul  care va da batai de cap.
Ei bine tu sa stii asa, ca omul e muritor, si cand moare dispare si nu mai ramane nimic din constinta lui . . .  doar daca Dumnezeu a pastrat ceva din spiritul lui, deci trebuie intai inviat si lasat sa traiasca.

Eu am initiat un topic, ca biblia are si inspiratii satanice in proportie de 66,6% . . . .  crezi ce vrei dar versetul e inspiratie satanica, adica oameni care habar nu au de cine e Dumnezeu dar si-au permis sa spuna tot felul de nerozii despre el. Si isaia credea ca e mare profet si ca stie . . . . si cand a aflat de Dumnezeu s-a pocait . . . . nu de frica ci datorita faptului ca a descoperit blandetia si smerenia lui Dumnezeu.

Uite, te invit si te rog din toata inima sa urmaresti acest videoclip de la inceput pana la final. E un pastor in BAZS ( Biserica Adventista de ziua 7), si omul asta de multi ani spune lucruri diferite de ce scrie in biblie. Si mai spune ca biblia e o carte despre CREDINTELE oamenilor, nu adevarul adevarat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2f6X1oef0zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#185
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 17 octombrie 2022 - 11:16, said:

Vad des in localitatea mea pe o ruta reglementata  30 km/h pisici si caini calcati de masini, se circula nu cu 30 sau 40 ci unii sunt de-a dreptul infioratori , trec cu 130-150 km/h . Primarul care zic eu ca a fost sfatuit prost, a pus pancarde ca viata copiilor e importanta. Crezi ca citeste cineva o astfel de pacarda cand trece 130 la ora ? Ii pasa lui de viata cuiva ?

De ce nu montează primarul respectiv săltărețe înainte de trecerile de pietoni sau chiar pe tot tronsonul de ăosea care trece prin sat? Iar la intrare în sat să constuiască um giratoriu... să vezi ce or să deie vitezomanii lu' pește prăjit în frâne, că altfel o să-și rupă mașinile sau o să se răstoarne cu ele... atunci și muștele or să fie în siguranță! :D

Edited by heartu, 17 October 2022 - 21:43.


#186
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 14 octombrie 2022 - 20:47, said:

1. Nu de o altă creație este vorba, ci de degradarea celei existente... de teoria involuției ai auzit?! Sigur că nu, încearcă să cauți pe google, poate-poate găsești ceva... Posted Image

2. Nu-i aiurea scenariul deloc, însă nu de transfer este vorba aici, ci de tehnologie naturală, cea pe care omul o va stăpânii în viitor! Posted Image

Nu știu ce-i cu tine, nu te mai recunosc, ai pățit ceva grav?! Posted Image

N-am citit si n-am auzit despre teoria involutiei si despre tehnologia naturala. Nu inteleg ce spui.

#187
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 17 octombrie 2022 - 21:42, said:

De ce nu montează primarul respectiv săltărețe înainte de trecerile de pietoni sau chiar pe tot tronsonul de ăosea care trece prin sat? Iar la intrare în sat să constuiască um giratoriu... să vezi ce or să deie vitezomanii lu' pește prăjit în frâne, că altfel o să-și rupă mașinile sau o să se răstoarne cu ele... atunci și muștele or să fie în siguranță! Posted Image
Primarul executa ce ii dicteaza consiliul local, si daca aia nu agreeaza saltaretele , findca si ei trec zilnic de zeci de ori pe acolo . . . .  dar noaptea e horor, aproape toti care circula trec cu peste 100 de km/h. Si acestia sunt  cu precadere tineri, masini foarte puternice, noroc ca avem trotuar, culmea, singurul trotuar din localitate.
Cand scoti pe Dumnezeu din inima omului e de asteptat sa vezi astfel de manifestari a omului. 90% din tineri sunt atei, si singurul tel in viata lor sa-si cumpere masina scumpa si sa goneasca pe sosele in localitati.

#188
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 18 octombrie 2022 - 09:48, said:

N-am citit si n-am auzit despre teoria involutiei si despre tehnologia naturala. Nu inteleg ce spui.

Nici n-o s-auzi vreodată (pentru că este ascunsă)! Teoria involuției, este de fapt mecanismul care a dus la degradarea și deteriorarea speciei umane, animale, și chiar vegetale... lucru recunoscut de unii și respins de alții! Tehnologia naturală, este tot ceea ce se poate numi complexitate naturală, care presupune bineînțeles un Superproiectant... acum, vedem doar niște reminescențe ale trecutului, ale minunilor creației (azi degradate - dar totuși funcționale)!

E de povestit! :)

Mă refeream că te-am lăsat credincios și te-am regăsit un fel de agnostic... adică ai involuat și tu puțin! :)

#189
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 18 octombrie 2022 - 21:55, said:

Mă refeream că te-am lăsat credincios și te-am regăsit un fel de agnostic... adică ai involuat și tu puțin! Posted Image
Bun dar nici naiv si usor de manipulat nu trebuie sa fim. Findca chiar scripturile spun, ca la vremea sfarsitului se vor scula multi hristosi si prooroci mincinosi, deci e de cercetat, si daca nu gasim  adevar in ele, adica pe Hristos isus cu evanghelia vesnica, e de respins acea invatatura.
Evolutia spirituala e un proces continuu, si in mare masura se bazeaza pe credinta. Religia cere credinta, dar omul cu multa carte devine foarte circumspect cu privire la diverse invataturi, fie ele religioase sau laice. Tot ce avem de facut e sa propovaduim evanghelia prin propria purtare. Daca suntem in Hristos isus, vom avea un comportament si spirit aidoma in cel pe care il credem cand spune "Tatal va iubeste" . Deci daca in noi nu se gaseste spiritul dragostei si o vorbire  frumoasa, insufletitoare, fara inselatorii si viclenii, acela prin ceea ce traieste, arata al cui copil e.

#190
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 18 octombrie 2022 - 21:55, said:



Nici n-o s-auzi vreodată (pentru că este ascunsă)! Teoria involuției, este de fapt mecanismul care a dus la degradarea și deteriorarea speciei umane, animale, și chiar vegetale... lucru recunoscut de unii și respins de alții! Tehnologia naturală, este tot ceea ce se poate numi complexitate naturală, care presupune bineînțeles un Superproiectant... acum, vedem doar niște reminescențe ale trecutului, ale minunilor creației (azi degradate - dar totuși funcționale)!

E de povestit! :)

Mă refeream că te-am lăsat credincios și te-am regăsit un fel de agnostic... adică ai involuat și tu puțin! :)

Povesteste cum a facut trecerea vulturul si leul din Iov, de la hrana cu iarba la cea cu carne. :)



#191
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 23 octombrie 2022 - 15:19, said:

Povesteste cum a facut trecerea vulturul si leul din Iov, de la hrana cu iarba la cea cu carne. Posted Image
Daca e lunga povestea mai bine sa posteze pe un topic dedicat.
Aici e de preferat sa postam fiecare cum intelege efectul mantuirii prin CREDINTA.
Speram ca vor fi mai multi interesati de acest subiect.

#192
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 23 octombrie 2022 - 15:19, said:

Povesteste cum a facut trecerea vulturul si leul din Iov, de la hrana cu iarba la cea cu carne. :)

Până una alta uite o mică mostră dintr-un articol legat de subiectul în discuție... Paco, nu știu unde să mut discuția, trece și tu cu vederea de data asta :) că doar așa te învață Tatăl Ceresc, nu, să ierți! :)

"Ecuația S. Hawking explică originea găurilor negre precum și faptul că acestea nu sunt negre în totalitate, ci emit o energie, numită Radiația Hawking. Această ecuație ne conferă capabilitatea să înțelegem atât originea și expansiunea universului cât și, mai ales, schimbarea acestuia în decursul timpului.

Din ecuație rezultă că entropia unei găuri negre este proporțională cu suprafața ei, nu cu volumul acesteia așa cum se considerase inițial. S. Hawking a mers mai departe, considerând că întregul univers poate fi considerat un orizont al evenimentelor, care are o temperatură și o entropie, care generează principiul holografic.

Teoria cuantică susține că “informația” se păstrează întotdeauna. Radiațiile lui Hawking nu sunt aleatoare și poartă informația aruncată în gaura neagră, nefiind necesare universuri paralele care să preia informația din gaura neagră. S-a calculat că Sistemul nostru Solar mai durează 5 miliarde de ani."


#193
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 25 octombrie 2022 - 01:10, said:

Până una alta uite o mică mostră dintr-un articol legat de subiectul în discuție... Paco, nu știu unde să mut discuția, trece și tu cu vederea de data asta Posted Image că doar așa te învață Tatăl Ceresc, nu, să ierți! Posted Image

Tatal ceresc ne invata sa iertam pacatosul, nu pacatul.
Deci am toata consideratia pentru tine ca doresti sa-l lamuresti insa fa-o pe privat in caz ca nu gasesti un topic adecvat.

Pentru tine am intrebarea , daca ai inteles logica mantuirii prin credinta.
O sa ma repet sa explic in ce consta.
Un copil care are parinti iubitori si are in gandul sau intotdeauna aceasta cunostinta , si spiritul copilului va deveni ca cel al parintilor iubitori.
De aceea ni se cere sa credem in iubirea lui Dumnezeu, ca noi sa devenim iubitori. Mantuit inseamna iubitor, asemeni Tatalui ceresc.
Bineinteles ca noi nu vedem aceasta iubire , de aceea il avem pe isus, imaginea vie a Dumnezeului cel viu, si astfel sa traim cu cunostinta ca iubirea lui Dumnezeu se regaseste si in Hristos isus.

#194
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 25 octombrie 2022 - 07:47, said:

Tatal ceresc ne invata sa iertam pacatosul, nu pacatul.
Deci am toata consideratia pentru tine ca doresti sa-l lamuresti insa fa-o pe privat in caz ca nu gasesti un topic adecvat.

Pentru tine am intrebarea , daca ai inteles logica mantuirii prin credinta.
O sa ma repet sa explic in ce consta.
Un copil care are parinti iubitori si are in gandul sau intotdeauna aceasta cunostinta , si spiritul copilului va deveni ca cel al parintilor iubitori.
De aceea ni se cere sa credem in iubirea lui Dumnezeu, ca noi sa devenim iubitori. Mantuit inseamna iubitor, asemeni Tatalui ceresc.
Bineinteles ca noi nu vedem aceasta iubire , de aceea il avem pe isus, imaginea vie a Dumnezeului cel viu, si astfel sa traim cu cunostinta ca iubirea lui Dumnezeu se regaseste si in Hristos isus.

Paco scuze, însă nu aia era mostra de care vorbeam, cum nu am multe postări la dispoziție pe zi... dacă fac o greșeală nu pot să o corecrez, trebuie să aștept până a doua zi, mai am vreo 57 de postări până să pot să scriu liber, asta e mostra de care vorbeam, după care o să-ți răspund la întrebare:

"S-a demonstrat științific că ADN-ul poate fi transformat energetic. Dr Piotr Gariaev a captat informațiile ADN ale ouălelor de salamandră cu ajutorul unei raze laser pe care a proiectat-o asupra unor ouă de broască. Acestea din urmă s-au metamorfozat complet iar din embrioni au crescut salamandre adulte perfect sănătoase. Acestea au crescut și s-au înmulțit, fără să mai revină vreodată la forma de broască, nici ele și nici urmașii lor.

Fiecare zonă galactică ar putea transmite informații care rescriu ADN-ul în funcție de un tipar cosmic inteligent emis de galaxie. Viața pare să fie o lege naturală, un ”fenomen emergent” specific ENERGIEI CUANTICE. Universul însuși este o ființă vie, viața apare ori de câte ori și oriunde poate în UNIVERS.

Întreaga viață este reprogramată periodic prin intermediul unor forțe energetice care pot fi reproduse și în laborator, creând un progres continuu în evoluția speciilor.

S=πAkc3/2hG, Ecuația Originii Multiversurilor"


E luată dintr-un articol foarte interesant care tratează problema energiei cuantice... în fine, chestia care a pus-o Daniel în discuție cu colții leului, mi se pare infintilă din punct de vedere științific.

Legat de problema mântuirii, personal consider că, credința nu are nicio legătură cu mântuirea... Isus a murit pentru toți oamenii de pe pământ care au trăit vreodată (și care urmează să se nască), deci nu a murit doar pentru o categorie privilegiată, credincioșii sau credincioșii creștini (care oricum sunt împărțiti în milioane de secte), ci și pentru necredincioși.
Omul va fi judecat (cei care posedă discenământ) după FAPTE, nu după credință, asta spune Biblia, de la un capăt la altul!
Nu poți să condamni un om bun (care toată viața lui a făcut numai bine, însă datorită unor traume, experiențe, educații etc etc etc nu a găsit calea credinței) la iad veșnic sau anihilare veșnică doar pentru că nu crede, așa s-a născut necredincios, așa a rămas necredincios, ce faci cu el, îl arunci în iad sau moarte veșnică?!
Va veni vremea când vor crede și atunci vor fi cei mai credincioși dintre credincioși!

Scuze de off-topic! :)

#195
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 25 octombrie 2022 - 13:45, said:

Legat de problema mântuirii, personal consider că, credința nu are nicio legătură cu mântuirea... Isus a murit pentru toți oamenii de pe pământ care au trăit vreodată (și care urmează să se nască), deci nu a murit doar pentru o categorie privilegiată, credincioșii sau credincioșii creștini (care oricum sunt împărțiti în milioane de secte), ci și pentru necredincioși.
Omul va fi judecat (cei care posedă discenământ) după FAPTE, nu după credință, asta spune Biblia, de la un capăt la altul!
Nu poți să condamni un om bun (care toată viața lui a făcut numai bine, însă datorită unor traume, experiențe, educații etc etc etc nu a găsit calea credinței) la iad veșnic sau anihilare veșnică doar pentru că nu crede, așa s-a născut necredincios, așa a rămas necredincios, ce faci cu el, îl arunci în iad sau moarte veșnică?!
Va veni vremea când vor crede și atunci vor fi cei mai credincioși dintre credincioși!
isus a murit , a murit in chinuri groaznice, a fost torturat practic. dar el stia acestea dinainte.
Dar a fost inviat, cel putin asta sustine biblia. Deci nu e ca animalele de jertfa care odata injunghiate nu mai erau inviate.
Moartea lui isus ne arata ca el nu a dat inapoi de la misiunea sa, ca el sa fie jertfa de ispasire. Totusi cred ca sunt putini oameni care inteleg rostul jertfei sale. Rolul jertfei e acela de a zdrobi constinta caina din om, sa inteleaga ca isus nu a avut nici o picatura de egoism in el. Ei bine, despre isus spune biblia ca e oglindirea fiintei/caracterului lui Dumnezeu, deci noi avem o dovada ca Dumnezeu e dragoste si ca in EL nu exista egoism/rautate.
Deci pentru noi aceste trasaturi ar trebui sa fie suficiente ca noi sa e schimbam coonstinta. Asta inseamna mantuirea prin credinta.  Spiritul nostru se oglindeste fata de imaginea care o avem despre cineva. Si acela e Tatal ceresc.
Doar credinta aceasta mantuieste, altele nu.

#196
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,430
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 25 octombrie 2022 - 13:45, said:

Omul va fi judecat (cei care posedă discenământ) după FAPTE, nu după credință, asta spune Biblia, de la un capăt la altul!
Corect, judecata se va face după fapte!
Însă mântuirea se primește prin CREDINȚĂ. Asta spune Biblia, de la un capăt la altul!

#197
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 25 octombrie 2022 - 16:31, said:

Corect, judecata se va face după fapte!
Însă mântuirea se primește prin CREDINȚĂ. Asta spune Biblia, de la un capăt la altul!

Nu. Asta spune doar Pavel.

#198
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,430
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 25 octombrie 2022 - 17:13, said:

Nu. Asta spune doar Pavel.
Poate tu nu știi dar ceea ce scrie Pavel este în Biblie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate