Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viata in America

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#55
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 EugenCernat, on 02 septembrie 2020 - 15:45, said:

Karhu, din pacate clasa de mijloc este din ce in ce mai redusa numeric in State, iar inegalitatea veniturilor mai mare ca niciodata:
https://www.zf.ro/pr...n-2018-18418126
https://www.mediafax...omania-19252943


Sigur ca te ajuta statul, dar mentalitatea acolo este sa fii competitiv, sa ai succes si sa traiesti "visul american"- nu sa supravietuiesti...
Da.La noi in Romania e pentru mentalitatea pentru supravietuire Posted Image

 Noua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 15:22, said:

Exista trendul asta si nu e numai in filme. Ce vezi tu pe Hallmark se gaseste si in realitate si ai dreptate , nu toata lumea are acces la genul asta de mansions.
In realitate , eu vanez o casa inca din februarie anul asta. Inca nu am gasit casa perfecta dar de vazut am vazut cateva.
Sambata am vazut o casa cu 6 dormitoare, 4 bai si 4 nivele. Cand zic dormitoare , chiar sunt dormitoare nu se pune la socoteala sufrageria cum se face la noi. Pretul magaoaiei 249.
Caut 2 dormitoare, garaj si backyard ca sa aibe unde alerga catelu in voie cand nu doarme la mine in poala.  Singura casa care e pe piata cu 2 dormitoare nu are garaj si backyard asa ca nu m-am dus sa o vad.

Ai ideea la cat ar costa maintenanta unei asemnenea case pe luna? Posted Image

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
@Eugen Cernat
Inegalitatea veniturilor e mare, asta insemnand ca exista foarti multi bogati (dar bogati cu adevarat, nu ca in Romania) care duc economia in sus si ofera joburi la zeci de milioane de angajati.
In principiu din cam din orice meserie/ profesie cat de cat calificata castigi suficient cat sa accezi in clasa de mijloc (vezi si ce a scris Noua).
Putori exista si acolo, ca peste tot, dar oricat de greu le-ar fi tot nu le asa de greu incat sa emigreze in Europa/ Canada/ Australia/ N.Zeelanda/ Africa de Sud etc etc

Edited by Karhu, 02 September 2020 - 15:58.


#57
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016

 helen76, on 02 septembrie 2020 - 15:52, said:

Da.La noi in Romania e pentru mentalitatea pentru supravietuire Posted Image
Evident ca nu, dar chiar nu cred ca visul emigrantilor ajunsi in America este sa supravietuiasca pe welfare...nivelul de trai al celor ce stau pe welfare acolo nu este superior celui pe care-l aveau in tara, ba chiar din contra in multe cazuri.

 Karhu, on 02 septembrie 2020 - 15:57, said:

Inegalitatea veniturilor e mare, asta insemnand ca exista foarti multi bogati (dar bogati cu adevarat, nu ca in Romania) care duc economia in sus si ofera joburi la zeci de milioane de angajati.
In principiu din cam din orice meserie/ profesie cat de cat calificata castigi suficient cat sa accezi in clasa de mijloc (vezi si ce a scris Noua).
Putori exista si acolo, ca peste tot, dar oricat de greu le-arr fi tot nu le asa de greu incat sa emigreze in Europa/ Canada/ Australia/ N.Zeelanda/ Africa de Sud etc etc
Inegalitatea veniturilor este mare si in crestere datorita cresterii polarizarii sociale, bogatii au devenit si mai bogati - iar saracii si mai saraci. Patura de mijloc a fost principala perdanta, erodandu-se permanent in ultimele decenii - atat ca numar cat si ca putere financiara. Aici este de fapt marea problema, o societate sanatoasa are o clasa de mijloc robusta care absoarbe forta de munca si are o putere de cumparare crescuta, sustinand economia, indeosebi in perioadele de criza.

#58
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 helen76, on 02 septembrie 2020 - 15:43, said:

chiar asa? nu te ajuta statul? stiu ca sunt costuri mari la sanatate si in educatie
De ce sa te ajute statul daca vii aici ca imgirant?

 EugenCernat, on 02 septembrie 2020 - 15:45, said:



Sigur ca te ajuta statul, dar mentalitatea acolo este sa fii competitiv, sa ai succes si sa traiesti "visul american"- nu sa supravietuiesti...
Ce anume ti se pare aiurea la mentalitatea asta ?

 helen76, on 02 septembrie 2020 - 15:52, said:

  
Ai ideea la cat ar costa maintenanta unei asemnenea case pe luna? Posted Image
In jur de 300-500 $ cel mult pe luna.

#59
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 EugenCernat, on 02 septembrie 2020 - 16:01, said:

Aici este de fapt marea problema, o societate sanatoasa are o clasa de mijloc robusta care absoarbe forta de munca si are o putere de cumparare crescuta, sustinand economia, indeosebi in perioadele de criza.
Pai si asa erodata, peste 50% dintre americani sunt middle class (si 20% upper+ bogati)
Compara cu Romania, unde daca-s 20% middle si vreo 5% upper+ bogati, restul de 75% fiind saraci.

#60
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 Noua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 16:14, said:

De ce sa te ajute statul daca vii aici ca imgirant?

Ce anume ti se pare aiurea la mentalitatea asta ?


In jur de 300-500 $ cel mult pe luna.
Va multumesc Posted Image

#61
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016

 Karhu, on 02 septembrie 2020 - 16:15, said:

Pai si asa erodata, peste 50% dintre americani sunt middle class (si 20% upper+ bogati)
Compara cu Romania, unde daca-s 20% middle si vreo 5% upper+ bogati, restul de 75% fiind saraci.
Comparatia nu se poate face cu Romania, este lipsita de sens. Dar putem observa scaderea middle class de-a lungul timpului, vorbind de aceeasi tara (USA).
Evident, America este inca o tara atractiva dpdv financiar, mai atractiva decat Europa de Vest. Depinde insa de fiecare ce vrea in viata - si de la ce pleaca/ care este nivelul lui de referinta.

#62
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 dani.user, on 02 septembrie 2020 - 16:39, said:

Cu ce sa te ajute? E printre cele mai grele state de venit cu drept de munca (pe termen lung).



Asta o spun tot cei care se lauda cu 90k venit mediu/median?
Sa gasesti de munca,sa te integreze mai usor  ...idk

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 dani.user, on 02 septembrie 2020 - 16:39, said:

Asta o spun tot cei care se lauda cu 90k venit mediu/median?
Sociologii o spun.

 helen76, on 02 septembrie 2020 - 16:44, said:

Sa gasesti de munca...
Acum e criza asta, probabil e cam nasoala situația, însă pana anul trecut peste tot vedeai anunțuri de angajare (nu doar online, ci și in geam la firme).

#64
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Este mult mai usor de emigrat in UE. E tot viata buna. Irlanda sau UK ar fi "America noastra".

Apoi daca e neaparat neaparat afara, urmatorul pas ar fi Canada. Apoi SUA. Cam asa le-as lua eu, pe rand.

Edited by AdiTwism, 02 September 2020 - 17:18.


#65
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 AdiTwism, on 02 septembrie 2020 - 17:16, said:

Este mult mai usor de emigrat in UE. E tot viata buna. Irlanda sau UK ar fi "America noastra".

Apoi daca e neaparat neaparat afara, urmatorul pas ar fi Canada. Apoi SUA. Cam asa le-as lua eu, pe rand.
Strict din punctul meu de vedere U.K nu mi se mai pare o tara safe mai ales cu Brexitul

#66
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
@AdiTwism: Depinde pentru ce o faci - si la ce varsta. America e ok daca pleci cat mai tanar, sub 30 de preferinta - sau daca esti o valoare intr-un domeniu. Altfel, pe masura ce varsta la care pleci este mai mare, va fi tot mai grea adaptarea acolo, frustrarile mai greu de inghitit si comparatiile cu ce ai lasat acasa mai defavorabile...la 20 de ani o iei de la zero si aici si in America, e mult mai simplu.

Edited by EugenCernat, 02 September 2020 - 17:38.


#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 Noua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 15:22, said:

Caut 2 dormitoare, garaj si backyard ca sa aibe unde alerga catelu in voie cand nu doarme la mine in poala.  Singura casa care e pe piata cu 2 dormitoare nu are garaj si backyard asa ca nu m-am dus sa o vad.

Good luck with that!
Casele ieftine sunt vizate de clasa inferioara
Asta mi s-a intamplat si mie, vizam cu madra o casa pe la $250k cu 2 dormitoare.
Nu mi-au placut vecinii
A trebuit sa plusam si am mai pus $50k pentru a schimba mediul
Costul nu se opreste aici.
In zonele "bune" sunt si scoli bune si asta atrage dupa ele taxe, de ordinul $7k - $8k / an
Deci, dincolo de imprumutul la casa mai scoti cel putin $600/luna pentru impozit

 Noua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 15:26, said:

Sa-ti trimit o poza ? Posted Image

mmmmmmmm.........

 Noua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 15:26, said:

E trist sa fii sarac oriunde dar e si mai trist sa stai acasa sa te plangi ca esti sarac si sa nu faci nimic in privinta asta.
Cu 5 clase isi poate lua CDL si face 80 k pe an.
Daca are 5 clase nu inseamna ca e si prost si nu e in stare sa puna o caramida peste alta la o adica.
Ce e ala "CDL"?
Nu e asa simplu. Nacut, crescut intr-o zona saraca cu gangs-uri in care trebuie sa intri sa supravietuiesti, scoli proaste carenu-ti da ocazia sa mergi la un liceu bunicel, asigurare medicala precara sau deloc.. te impinge sa te inrolezi.
Asta daca esti sanatos si nu ai cazier, greu de gasit asa ceva
Eu d-aia vorbesc

Din zona saraca nu esti primit la scolile "normale".

 on64, on 02 septembrie 2020 - 15:32, said:

mai trist decat sa fi sarac e sa fi urat
foarte fals

 helen76, on 02 septembrie 2020 - 16:17, said:

Va multumesc Posted Image

Nu te uita la Luna la case. Eanu locuieste intr-o zona industrializata
Cauta-ti locul in functie de oferta de munca, apoi cauti in zona case, intri pe G/maps si vezi vecinii etc.

Am scris depsre mine, chirii, gasesti pe la $1,200 in zone bunicele

Deocamdata s-au dat afara o gramada de bugetari care lucrau la imigrari, pentru ca s-au sistat, si, contrar asteptarilor romanesti ei erau platiti din veniturile de la imigrari, nu de labuget.
Aici capitalismul se simte

Acum e in discutie ca cei care au castigat loteria nu mai pot lua greencardul
Eu cred ca daca o sa recastige alegerile va fi desfiintat

Probleme au cei care au venit pe viza de scoala si apoi au trecut pe N1H care se poate transforma in Greencard, cu reinoire la 2 ani
Cei care trebuie sa reinoiasca acum, sunt "pa!"
Indienii si chinezii asteapta si 20-30 de ani pe viza asta, nu stiu europenii
Multi au case cumparate, copii facuti aici, lucruri care nu te ajuta in obtinerea de greencard

#68
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 Tsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 17:56, said:

Good luck with that!
Casele ieftine sunt vizate de clasa inferioara
Asta mi s-a intamplat si mie, vizam cu madra o casa pe la $250k cu 2 dormitoare.
Nu mi-au placut vecinii
A trebuit sa plusam si am mai pus $50k pentru a schimba mediul
Costul nu se opreste aici.
In zonele "bune" sunt si scoli bune si asta atrage dupa ele taxe, de ordinul $7k - $8k / an
Deci, dincolo de imprumutul la casa mai scoti cel putin $600/luna pentru impozit

Eu caut casa cu 2 dormitoare pentru ca nu am nevoie de mai multe dar cum am zis si mai sus , nu gasesc ce doresc asa ca vreau nu vreau , tre sa cumpar de la 4 dormitoare in sus daca tin neaparat ca , casa pe care o vreau sa aibe tot ce consider ca e neaparat necesar.
Nush ce scoruri ai tu in MI dar aici impozitu nu pare sa fie mai mare de 2-3 mii $.
Avem si noi aici zone bune si mai putin bune dar sincer , zonele mai putin bune nu-s chiar asa de ingrozitoare incat sa nu vrei sa te muti acolo. Prietenul meu e appraiser iar sefu a fost politist in oras asa ca de fiecare data cand gasesc o casuta care-mi place , unu din ei imi pune bete in roate.
Prietenului nu-i convine fatada ca nu da bine din punct de vedere estetic si ar putea fi considerata problema cand si daca vreau sa vand casa iar sefului doar ii spun pe ce strada e si-mi baga un NU, nu te muti acolo si gata. Apreciez grija lor dar uneori imi vine sa-i iau la bataie pe amandoi

legat de preturi , am gasit case misto la sub 200 k iar la una am facut o ofera la 191 k dar propietaru nu vrea sa discute cu agenti imobiliari si am zis pas.
Uite , casa de mai jos e intr-o zona foarte buna.Taxele is 178 $ pe luna.

https://www.realtor....1-16036?view=qv

#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 Noua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 18:34, said:

Eu caut casa cu 2 dormitoare pentru ca nu am nevoie de mai multe dar cum am zis si mai sus , nu gasesc ce doresc asa ca vreau nu vreau , tre sa cumpar de la 4 dormitoare in sus daca tin neaparat ca , casa pe care o vreau sa aibe tot ce consider ca e neaparat necesar.
Nush ce scoruri ai tu in MI dar aici impozitu nu pare sa fie mai mare de 2-3 mii $.
Avem si noi aici zone bune si mai putin bune dar sincer , zonele mai putin bune nu-s chiar asa de ingrozitoare incat sa nu vrei sa te muti acolo. Prietenul meu e appraiser iar sefu a fost politist in oras asa ca de fiecare data cand gasesc o casuta care-mi place , unu din ei imi pune bete in roate.
Prietenului nu-i convine fatada ca nu da bine din punct de vedere estetic si ar putea fi considerata problema cand si daca vreau sa vand casa iar sefului doar ii spun pe ce strada e si-mi baga un NU, nu te muti acolo si gata. Apreciez grija lor dar uneori imi vine sa-i iau la bataie pe amandoi

legat de preturi , am gasit case misto la sub 200 k iar la una am facut o ofera la 191 k dar propietaru nu vrea sa discute cu agenti imobiliari si am zis pas.
Uite , casa de mai jos e intr-o zona foarte buna.Taxele is 178 $ pe luna.

https://www.realtor....1-16036?view=qv

4 dormitoare + birou + 3 bai

La 2 strambi si o chihuahua
3 dormitoare stau ionchise, neumblate la ele, :lol:
Attached File  IMG_1822.JPG   119.89K   82 downloads

#70
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 Tsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 18:57, said:

4 dormitoare + birou + 3 bai

La 2 strambi si o chihuahua
3 dormitoare stau ionchise, neumblate la ele, Posted Image
IMG_1822.JPG

250 k ?

Tocmai de asta NU vreau mai mult de 2 dormitoare ca sunt doar eu si maimuta de 11 lbs care e tot timpul lipita de mine.
Prietenul meu are o casa cu 5 dormitoare , 2 bai , 2 car garage , backyard nice size fenced. A cumparat casa acum vreo 5 ani la 280 k.
E doar el si un border collie iar eu il vizitez in weekend.
3 dormitoare plus baie , living si bucatarie la nivelul casei si basement cu 2 dormitoare , living si baie plus o camera in care e boileru si care e suficient de mare incat sa faci dormitor cu king size bed in ea daca ascunzi boileru ala.
Si el la fel ca si tine , nu a mai coborat in basement de luni de zile iar doua dormitoare de sus la fel de parasite sus. Daca nu ai o droaie de copii nu merita sa cumperi ditamai magaoaia de casa dar nici case mai micute nu se gasesc.

#71
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 helen76, on 02 septembrie 2020 - 17:37, said:

Strict din punctul meu de vedere U.K nu mi se mai pare o tara safe mai ales cu Brexitul

Brexitul trebuie sa ajute la siguranta, nu sa incurce. Cu noul sistem de imigrari se vor lasa la munca oameni inalt calificati spre exemplu. De cand sunt astia problematici ? Tocmai asta a insemnat Brexitul in parte, ca s-au saturat si ei de oamenii unsafe.
https://ziarulromane...-ianuarie-2021/

Normal ca o tara superioara o sa ni se para unsafe, ca nu doar oamenii buni vor o bucatica de avere, atractia e la orice tip de om si nu se poate evita. La fel cum zici, vreau un oras mai caldut.... ok, asta vor si oamenii homeless ! Deci trebuie sa stim ca nu exista perfectiune, un rau exista in toate. Ori vrem ceva ce vor toti, ori vrem ceva ce nu vrea nimeni, deci nu scapam.

Multe lucruri pot doar sa ni se pară. Ca sa o luam mai tehnic si sa nu includa propriul bias, ne uitam pe indicatori.
Unul ar fi incarceration rate.
O poza face cat o mie de cuvinte:
Sau intentional homicide rates. SUA 5/100k, Romania 1.28, UK 1.2, Irlanda 0.9.
Pot continua dar cred ca se vede deja.

Edited by AdiTwism, 02 September 2020 - 19:18.


#72
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
io ti-am zis sa ma adopti sa mai umpli un gol in casa aia, dar tot refuzi :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate