Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Viata in America

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 01 septembrie 2020 - 23:52, said:

N-ai treaba, daca ai vesta antiglont, nu-i problema

La partea serioasa, nu e idealul meu, o e okay, dar n-as vrea sa imbatranesc aici
Ii consider destul de primitivi


In ce sens? Poti detalia? Multumesc.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 01:32, said:

O fi aglomeratie la tine ca la mine daca-s 5 masini la stop ma crizez

Tocmai asta spun ca nu e, iar cand e aglomeratie, o ocolesc

View Postasiodf, on 02 septembrie 2020 - 01:49, said:

Cui nu i-ar placea un Colt cum avea Clint Eastwood in Pentru un pumn de Dolari.

Mie nu mi-ar placea. Nu ma umezesc la arme, dar cu mizeria asta mi-am cumaprat.
Nu Colt, ci ceva foarte serios

View Postaaaa4567, on 02 septembrie 2020 - 01:50, said:

In ce sens? Poti detalia? Multumesc.

Pot scrie o carte.
Patriotismul care o da in nationalism
Lipsa de cultura
Reticenta la latura culinara
Lupta dupa dolari ca si scop
Medicare
Mandria de a avea arme
As fi putut sa spun si lipsa de grija pentru mediu, dar as cam minti cel putin in ultimul timp
Lipsa de oportunitati a saracilor
Mentinerea diferentelor sociale intre clase

Cam astea-mi vin in cap

#21
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 02:57, said:

Mie nu mi-ar placea.

Chiar nu vreau sa critic dar efectiv nu-mi dau seama cum ar putea cineva sa nu vrea asa ceva, macar ca piesa de colectie. E ca si cum ai zice ca nu vrei un Ferari, sau un Rolls Royce din 1938. Efectiv nu-mi explic.


View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 02:57, said:

Patriotismul care o da in nationalism
Reticenta la latura culinara
Mandria de a avea arme

Pai n-ai inteles u, astea is lucruri Bune.

View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 02:57, said:

Lipsa de oportunitati a saracilor
Mentinerea diferentelor sociale intre clase

Cu scuze dar asta pur si simplu nu-i adevarat. Am multipli membri ai familiei in America, toti plecati cu mai nimic, nici unul nu e in saracie dupa n ani de munca. Sorry, fact check false.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postasiodf, on 02 septembrie 2020 - 03:43, said:

Chiar nu vreau sa critic dar efectiv nu-mi dau seama cum ar putea cineva sa nu vrea asa ceva, macar ca piesa de colectie. E ca si cum ai zice ca nu vrei un Ferari, sau un Rolls Royce din 1938. Efectiv nu-mi explic.
Pai n-ai inteles u, astea is lucruri Bune.
Cu scuze dar asta pur si simplu nu-i adevarat. Am multipli membri ai familiei in America, toti plecati cu mai nimic, nici unul nu e in saracie dupa n ani de munca. Sorry, fact check false.

Well, iti pot spune doar atat:
Esti intr-o tara gresita.
Se pare ca pentru tine America e ca o manusa

Dpmdv, as prefera oricand un Ferrari unui pistol cu care nu ma pot juca
Nu ma atrage de nici o culoare
Am spus doar ca am cea mai performanta arma, pentru ca o folosesc doar sa ma apar daca e cazul, de restul nu ma atrage.
Arma aia omoara.
Odata luata o viata, aia nu mai exista
N-am placeri d-astea

View Postasiodf, on 02 septembrie 2020 - 03:43, said:

Cu scuze dar asta pur si simplu nu-i adevarat. Am multipli membri ai familiei in America, toti plecati cu mai nimic, nici unul nu e in saracie dupa n ani de munca. Sorry, fact check false.

Asta nu ai de uinde s-o stii, o banuiiesti doar.
Comparatia nu e buna

Daca membrii familiei tale veneau in America cu un bagaj de 5 clase primare, si eventual cazier la politie, atunci mai discutam.

#23
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010
Nush cum sa zic dar mie imi place sa trag cu arma. La tinta si nu ma vad in stare sa impusc nici macar un iepure sau coiot dar imi place senzatia pe care ti-o da trasul cu arma.

In privinta celor 5 clase primare daca stie o meserie , e venit legal si parleste engleza cred ca are sanse sa faca ceva aici. Instalator, electrician, lucrator la pallets sau orice munca cu carca care nu necesita facultate sa o prestezi.
Nu zic ca nu exista americani saraci ci ca exista americani care prefera sa ramana saraci si sa incaseze welfare ca e mai rentabil decat sa se speteasca cu munca.



#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Nu am informatii sigure, sunt din filme, din auzite. O fi totusi un sambure de adevar.
Coasta de vest a SUA si a Canadei s-a umplut de chinezi, bineinteles ca sunt unii muncitori dar sunt si destui interlopi organizati. De astia din urma mi-ar fi frica.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 04:50, said:

Nush cum sa zic dar mie imi place sa trag cu arma.

Ti-am creat o figura in imaginatie, de poveste.
:lol:

View PostNoua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 04:50, said:

In privinta celor 5 clase primare daca stie o meserie ,

Ce dracu meserie sa stie cu 5 clase?
E trist sa fii sarac in America. Mai trist decat in Romania

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthelen76, on 01 septembrie 2020 - 22:18, said:

Stiu ca este scump si greu de obtinut viza
La ce tip de viza te referi?

#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Si mie mi-ar place in US, insa fara sa fiu nevoit sa muncesc, doar sa calatoresc Posted Image , si tot nu sunt convins ca mi-ar ajunge 10 ani sa vad tot ce e pe acolo, la cat de vasta e.

#28
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Ohio este printre cele mai "affordable" state. Am trait in zona buna, unde erau locuri de munca, foarte sigura (orasul a iesit ani la rand in primele 10 ca siguranta). Voi folosi sistemul international sa va scutesc de transformari. Chiria la un apartament de 60 mp era cam 499-580 $ si era inclusa caldura, apa, canalizarea. Pretul varia in functie de locatie si dotari. Puneam termostatul iarna pe 30 de grade, afara -15 si deschideam fereastra sa aerisesc ca nu imi pasa. Vroiam sa fac baie in cada o umpleam la maxim - dusuri etc. Nu plateam sale tax (un fel de TVA) la alimente si sucuri - in Illinois (Chicago) este 10%, deci din start aveam cu 10% mai ieftin. In plus la restul era de 8%. La cumparaturi online zero. Apartamentele in Chicago, New York au chirii de la 1500 $ in sus (cca 20-30 mp) cu baie comuna, fara loc de parcare. (eu aveam 3 alocate fara sa platesc nimic sau puteam opta pt garaj la doar 10 $ pe luna). Cand combustibilul era la noi 2.5 $ galonul la Chicago era 3-3.2$. Desi nu fumez pachetul de tigari era 4-6$ in functie de marca la ei fara 10$ nu gaseai - prietenii cereau sa le aduc tigari din Ohio - la 3-4 cartuse salvau 120-150$.
Ohio cu Texas si Florida sunt cele mai liberale la arme - poti sa cumperi automate cu magazie peste 10 cartuse, pistoale etc. Daca le cumperi din piata second-hand sau de la privati nu te verifica. Gloantele sunt la liber. Compara asta cu Michigan unde este mai restrictiv ca in Romania - nu au voie nici macar veste antiglont sau cutite OTF (in Romania este voie).
Casele in Ohio sunt superieftine - raport calitate pret (vezi realtor.com - mai ieftine ca in Romania - dar vilele de lux din Romania sunt cocioabe de saraci).
Locuri de munca pentru toate nivelele de la necalificat la cosmonaut - apropo toti marii cosmonauti sunt din Ohio.
Ohio, inclusiv marile orase fiind asa mai relaxat, iti permiti sa locuiesti aproape de locul de munca. In 12 ani am lucrat in 4 locuri si niciodata la mai mult de 5 minute de mers (4 ani la doar 30 de secunde - nu poti bate asta). Compara asta cu altii care naveteaza ore in sir. Stateam intr-un oras de cca 45 mii loc care se era complet inconjurat pe toate laturile de alte orase inclusiv unul de 500 mii. Treceai strada si eram in alt oras.

#29
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostNoua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 04:50, said:

,
Nu zic ca nu exista americani saraci ci ca exista americani care prefera sa ramana saraci si sa incaseze welfare ca e mai rentabil decat sa se speteasca cu munca.

Din cand in cand ma uit la cate un film Hallmark asa de plictiseala ca toate au acelasi scenariu.Acolo arata numai case cu 10 camere si 5 bai .Stiu ca nu toti isi permit asa ceva,dar exista trendul asta sa faci case mari? cam cat procent din populatia unui oras de provincie mic de sa zicem 10 mii de locuitori isi poate permite asa ceva?Ca pe Hallmark viata in America e totdeauna cu 5 stele.

#30
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Stai linistit ca si americanii se uita la filmele alea cu viata fictionala de 5 stele, la fel ca noi! :)
Trendul insa exista, practic toti americanii vizeaza case mari - dar putini si le permit.  Preturi foarte mari - si practic toate (inclusiv mansions) din lemn.

#31
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018

View PostKarhu, on 02 septembrie 2020 - 07:53, said:

La ce tip de viza te referi?
de cetatenie ,ca sa stai 3 luni 1 an la astaea ma refer.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Dupa modul in care pui problema deduc ca nu ai studiat tipurile de vize si nici cum se obtin/ la ce folosesc.

Vizele pt imigrare sunt altceva decat vizele turistice.
Cetatenia oricum se ia dupa daca ai avut minim 5 ani green card.
Studiaza linkurile respective si apoi revino cu intrebari mai la subiect

Edited by Karhu, 02 September 2020 - 10:27.


#33
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018

View PostKarhu, on 02 septembrie 2020 - 10:26, said:

Dupa modul in care pui problema deduc ca nu ai studiat tipurile de vize si nici cum se obtin/ la ce folosesc.

Vizele pt imigrare sunt altceva decat vizele turistice.
Cetatenia oricum se ia dupa daca ai avut minim 5 ani green card.
Studiaza linkurile respective si apoi revino cu intrebari mai la subiect
am inteles.multumesc

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNeaceasca85, on 01 septembrie 2020 - 23:38, said:

Nu mi se pare safe acolo unde oricine poate avea oricand pistol la el. Nimeresti fara sa vrei intr-o ploaie de gloante chiar daca nu esti implicat in scandal.

Care-i diferenta dintre o tara unde poti avea arme,legal si o tara unde la fel poti avea arme,dar ilegal?

View PostTsunnnami, on 01 septembrie 2020 - 23:52, said:

Ii consider destul de primitivi
Noroc ca anumiti europeni,cu drepturi,sunt mai evoluati.

#35
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostKarhu, on 02 septembrie 2020 - 10:26, said:

Dupa modul in care pui problema deduc ca nu ai studiat tipurile de vize si nici cum se obtin/ la ce folosesc.

Vizele pt imigrare sunt altceva decat vizele turistice.
Cetatenia oricum se ia dupa daca ai avut minim 5 ani green card.
Studiaza linkurile respective si apoi revino cu intrebari mai la subiect
si mai este loteria vizelor

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postadisz, on 02 septembrie 2020 - 11:52, said:

Care-i diferenta dintre o tara unde poti avea arme,legal si o tara unde la fel poti avea arme,dar ilegal?


Noroc ca anumiti europeni,cu drepturi,sunt mai evoluati.

N-am auzit de niciun school shooting in Romania, nici in europa...tu ai auzit de un astfel de caz la noi ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate