Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Viata in America

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 02 septembrie 2020 - 19:07, said:

250 k ?

Tocmai de asta NU vreau mai mult de 2 dormitoare ca sunt doar eu si maimuta de 11 lbs care e tot timpul lipita de mine.
Prietenul meu are o casa cu 5 dormitoare , 2 bai , 2 car garage , backyard nice size fenced. A cumparat casa acum vreo 5 ani la 280 k.
E doar el si un border collie iar eu il vizitez in weekend.
3 dormitoare plus baie , living si bucatarie la nivelul casei si basement cu 2 dormitoare , living si baie plus o camera in care e boileru si care e suficient de mare incat sa faci dormitor cu king size bed in ea daca ascunzi boileru ala.
Si el la fel ca si tine , nu a mai coborat in basement de luni de zile iar doua dormitoare de sus la fel de parasite sus. Daca nu ai o droaie de copii nu merita sa cumperi ditamai magaoaia de casa dar nici case mai micute nu se gasesc.

$300k
Basementul il vizitez zilnic, am o sala de sport demoare calu'

#74
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 03:55, said:


Dpmdv, as prefera oricand un Ferrari unui pistol cu care nu ma pot juca
și cum te joci cu Ferrari când limita de viteză e 100 km/h pe majoritatea atostrăzilor?

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDaculScoril0, on 02 septembrie 2020 - 23:24, said:

și cum te joci cu Ferrari când limita de viteză e 100 km/h pe majoritatea atostrăzilor?

Aia las-o la mine ca stiu io, tu vino cu masina

#76
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 13:44, said:

Ce treaba am eu cu familia ta sau cu imigrantii, eu discut despre saraci, tu raportezi totul la familia ta.
Ce sa-ti fac eu daca nu te concentrezi
Si acum "relax"

Aaa, eu sunt f relaxat, daca pare altfel e din cauza internetului...noah.

Pai eu ce iti zic de vad ca tu nu comprehenzi, familia mea ERAU saracii. Au mancat si la cantina saracilor, efectiv. Iar cu munca au toti acuma tot ce vor. In ce univers nu este asta mobilitate sociala ??? Vii cu 0, nu ai familie sa te ajute, nu ai prieteni, nu ai proprietati.....daca aia nu inseamna ca esti sarac......

#77
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Poston64, on 02 septembrie 2020 - 19:19, said:

io ti-am zis sa ma adopti sa mai umpli un gol in casa aia, dar tot refuzi Posted Image
vrei să fi băiat de mingi?
dacă da te trimit undeva dar am înțeles că o ai mică și cheală și nu-i bine

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postasiodf, on 03 septembrie 2020 - 05:46, said:


Aaa, eu sunt f relaxat, daca pare altfel e din cauza internetului...noah.

Pai eu ce iti zic de vad ca tu nu comprehenzi, familia mea ERAU saracii. Au mancat si la cantina saracilor, efectiv. Iar cu munca au toti acuma tot ce vor. In ce univers nu este asta mobilitate sociala ??? Vii cu 0, nu ai familie sa te ajute, nu ai prieteni, nu ai proprietati.....daca aia nu inseamna ca esti sarac......

Nu, daca ai potential NU esti sarac.
Sarac esti daca te nasti langa alti 5 frati, nascut pentru foodstamps intr-o zona rau famata, poate fara apacurenta si veceu in curte, mergi la scoli proaste care abia te invata sa scrii, pentru ca la cele bune nu ai acces pentru ca nu locuiesti in zona buna, trebuie sa faci parte din gangs, pentru ca altfel ti-o iei si daca ai 2-3 infractiuni la activ. De mers la doctor sau stomatolog nu mai amintesc.
Nu inseamna ca daca ai rude in Hamerica la stii pe toate

#79
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostTsunnnami, on 03 septembrie 2020 - 12:43, said:

Nu, daca ai potential NU esti sarac.

Asta e geniala replica pur si simplu. Pai dar este cineva care NU are potential ? Poate cei nascuti cu ceva sindromuri congenitale. Asa avem toti potential sa castigam la loterie. Tu ai idee cati oameni saraci cu 7 frati de la tzara au ajuns mari personalitati ? Fostul meu vecin invata langa vaca cand era mic, in staul, la tara, la lumina lumanarii. A ajuns ministru. Nu mai zic de exemple faimoase gen Marin Preda sau Ion Creanga, daca ai auzit de ei.
Toata lumea are potential daca esti sanatos si vrei sa muncesti. TOATA LUMEA.

Cauta tu scuze si pretexte toata viata, ca vai aia, vai ailalta. O sa ai o viata de vaiete, garantat 100%.



View PostTsunnnami, on 03 septembrie 2020 - 12:43, said:

Nu inseamna ca daca ai rude in Hamerica la stii pe toate
Aici sunt total de acord, n-am nevoie de rude ca sa inteleg pe ce lume traiesc.

#80
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postasiodf, on 03 septembrie 2020 - 20:12, said:

Asta e geniala replica pur si simplu. Pai dar este cineva care NU are potential ?

Gicutza, io ti-am scris o chestie, take it or leave it.
Cauti flame, eu nu am timp de prostii. DUpa cum stii de la rudele tale, aici se si munceste

#81
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018
asiodof si Tsunnami puteti sa discutati si in privat :D

#82
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTsunnnami, on 02 septembrie 2020 - 03:55, said:

Daca membrii familiei tale veneau in America cu un bagaj de 5 clase primare, si eventual cazier la politie, atunci mai discutam.
unde au susnumitii mai multe oportunitati?

#83
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postjimi91, on 02 septembrie 2020 - 11:53, said:


N-am auzit de niciun school shooting in Romania, nici in europa...tu ai auzit de un astfel de caz la noi ?
ei nu, mai au si europenii scapari, impusca la un summer camp cati nu impusca americanii in school shooting intr-un an

vezi si omorurile clasificate terorism din strada, teatru, autobuz, tren, multe puse in practica de cetateni europeni

View Posthelen76, on 02 septembrie 2020 - 17:37, said:

Strict din punctul meu de vedere U.K nu mi se mai pare o tara safe mai ales cu Brexitul
ne alearga englezii pe drum cu arcanul Posted Image

daca lucrezi legal si-ti vezi de viata, de ce n-ar fi safe?

#84
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postasiodf, on 03 septembrie 2020 - 20:12, said:

Fostul meu vecin invata langa vaca cand era mic, in staul, la tara, la lumina lumanarii. A ajuns ministru.
daca s-a intamplat in Romania, nu cred ca-i cel mai bun egzemplu Posted Image

vad ca tot o dai cu rudele tale ca saraci, ca aia aia, dar nu spui nimic despre ce scoala, ce calificari au, ca asta ar fi important de stiut in contextul discutiei

Edited by dan210, 06 September 2020 - 11:20.


#85
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdan210, on 06 septembrie 2020 - 11:18, said:

daca s-a intamplat in Romania, nu cred ca-i cel mai bun egzemplu Posted Image

Da, in Romania. Si Este un exemplu (or fi si altele mai bune, vrei sa facem o ierarhie a exemplelor?). Si nu e vorba de coruptie sau ceva. Sau poate vrei sa zici ca nu e bun exemplul pt ca e firul despre US.

View Postdan210, on 06 septembrie 2020 - 11:18, said:

vad ca tot o dai cu rudele tale ca saraci, ca aia aia, dar nu spui nimic despre ce scoala, ce calificari au, ca asta ar fi important de stiut in contextul discutiei

Scoala de stat din Romania comunista si imediat post-comunista. Cam slabe sanse sa am rude care au fost la Sorbona si Oxford, dar na, sa zicem ca exista si varianta asta 0,001%.

#86
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postasiodf, on 06 septembrie 2020 - 12:22, said:

Da, in Romania. Si Este un exemplu (or fi si altele mai bune, vrei sa facem o ierarhie a exemplelor?). Si nu e vorba de coruptie sau ceva. Sau poate vrei sa zici ca nu e bun exemplul pt ca e firul despre US.
nu e bun exemplul pentru ca mai peste tot in media romaneasca este perceptia ca oamenii ajung sus prin orice mijloace, mai putin prin competente profesionale


View Postasiodf, on 06 septembrie 2020 - 12:22, said:

Scoala de stat din Romania comunista si imediat post-comunista. Cam slabe sanse sa am rude care au fost la Sorbona si Oxford, dar na, sa zicem ca exista si varianta asta 0,001%.
nu inteleg de ce continui sa ocolesti un raspuns concret, daca tot l-ai pus la punct pe Tsunnami, care a specificat clar ce-nseamna sarac in viziunea lui

scoala de stat in Romania comunista era si facultatea de medicina, acuma daca tu compari doctorul din Romania cu unu cu 5 clase din America, vorba lui Tsunnami, nu-i tocmai cea mai fericita comparatie, da se pare ca nu vrei sa intelegi asta

Edited by dan210, 06 September 2020 - 13:15.


#87
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdan210, on 06 septembrie 2020 - 13:13, said:

nu e bun exemplul pentru ca mai peste tot in media romaneasca este perceptia ca oamenii ajung sus prin orice mijloace, mai putin prin competente profesionale

Am zis ca nu este cazul. Si doi la mana, era vorba de mobilitate sociala, asadar era valid exemplul chiar si daca arunci necinstea in ecuatie. Chiar si daca am vorbi despre un Dinu Paturica, ar insemna ca exista mobilitate, imorala cu siguranta, dar mobilitate. Am dreptate ? Daca nu exista mobilitate, numai copiii de lorzi ajungeau la putere.


View Postdan210, on 06 septembrie 2020 - 13:13, said:

nu inteleg de ce continui sa ocolesti un raspuns concret
scoala de stat in Romania comunista era si facultatea de medicina, acuma daca tu compari doctorul din Romania cu unu cu 5 clase din America, vorba lui Tsunnami, nu-i tocmai cea mai fericita comparatie, da se pare ca nu vrei sa intelegi asta

Eu nu comparam doctorul cu ala de 5 clase. Eu comparam pe ala care VREA sa munceasca, cu ala care cheama whambulanta ca atunci cand s-o impartit norocu el a primit cu paharu.
Si nu toata lumea e doctor hai sa fim seriosi. Sau si tu crezi ca daca nu esti doctor/lawyer gata nu ai nici o sansa in viata sa inceapa depresia direct ?
Raspuns concret poftim: ingineri dom'le. Mai toata lumea iesea inginer din facultatile comuniste. Si nu ingineri in aeronautica la NASA.

Deci, repet, daca nu exista mobilitate in societate, unu care nu are un dolar in buzunar si nici pile, nu ar ajunge la o stare materiala buna.

Tu zici ca daca ai o meserie, inseamna ca ai CEVA deja. Ok! Pai si ne intoarcem la ce zic eu, ce pasti pe masa l-a oprit pe ala din narativa voastra la clasa 5a ? N-a mai avut tat-su bani sa il tina la scoala ca pe Niculae Moromete ? A trebuit sa mearga sa culeaga bumbac ca sa nu moara de foame ? Daca eram acu 150 de ani era un argument, dar in secolul 20 nu prea. Repet: cine vrea, poate. Cine nu vrea, sta si se jeluieste....

#88
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postasiodf, on 06 septembrie 2020 - 14:53, said:

era vorba de mobilitate sociala, asadar era valid exemplul chiar si daca arunci necinstea in ecuatie. Chiar si daca am vorbi despre un Dinu Paturica, ar insemna ca exista mobilitate, imorala cu siguranta, dar mobilitate.
asta-i de pus in rama

View Postasiodf, on 06 septembrie 2020 - 14:53, said:

Raspuns concret poftim: ingineri dom'le.
am inteles, nu mai am nimic de adaugat

Edited by dan210, 06 September 2020 - 16:21.


#89
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdan210, on 06 septembrie 2020 - 16:18, said:

asta-i de pus in rama

de ce ?

#90
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View Postdan210, on 06 septembrie 2020 - 13:13, said:


nu inteleg de ce continui sa ocolesti un raspuns concret, daca tot l-ai pus la punct pe Tsunnami, care a specificat clar ce-nseamna sarac in viziunea lui


Tsunnammi are dreptate in parte dar asta nu inseamna ca daca ai 5 clase esti deja pierdut.
Mie de exemplu mi-e rusine sa spun unde am facut facultatea , e una de aia de scos diplome pe banda iar SUA nu a auzit de ea asa ca nici macar nu m-am complicat cu adusul facultatii in discutie aici.
Un american cu 5 clase la 20-30-40 de ani are ocazia sa isi ia diploma de liceu in 4 saptamani. Atat mi-a luat mie sa-mi iau GED-ul si am facut-o ca ma plictiseam acasa si pentru ca voiam sa vad cat de grea e scoala americana.

Cu GED-ul nu faci mare lucru ca sigur nu ajungi la NASA dar patalamaua aia la mana e dovada suficienta sa vada angajatorul ca te duce capul sa aduni 2+2 si sa-ti dea 4.
Eu cand am aterizat aici invatasem limba engleza de la TV , din cartile citite in engleza si vorbitul cu sotul meu . Am cateva filmulete de cand am venit aici in care nici macar eu nu ma inteleg ce spun.

Cu toate lacunele limbii insa , acum caut sa-mi cumpar casa singura iar targetul meu e de 250 k. Nu pentru ca nu mi-as permite mai mult ci pentru ca vreau ca dupa ce platesc mortgage-ul sa fiu in stare sa ma duc la restaurant si sa comand fara sa ma uit la lista de preturi cum am procedat pana acum.
Primul meu job a fost ca chelnerita si m-am angajat nu pentru ca aveam nevoie de bani ci pentru ca as fi capiat daca as fi stat acasa degeaba cum imi sugera sotul. Al doilea si al 3 lea job am fost concediata pentru ca lucram mai mult decat trebuia si aici cica nu se face asa ceva.
Al 4 lea job , is aici de 8 ani de zile si exista riscul sa mor pe pozitia asta.

In RO, am un frate si o sora. Toti 3 am fost crescuti de aceasi parinti in aceleasi conditii de kkt. Sor'mea s-a maritat si a plantat doi puradei iar acum eu ii trimit bani pentru diverse, frate miu a procedat la fel. Ambii au 8 clase.
Eu am zis nu merci cand mi-a adus mama baiatu primarului sa ma marite ca are familie de vaza and shit like that si am preferat sa ma duc sa termin scoala. La 24 de ani eram manager in RO iar acum aici conduc o companie de transport. Singura modalitate de a avansa e sa cumpar compania .

Nu zic ca nu exista saraci si ca sansele sa iesi din saracie is nule daca nu pui osul la munca si te multumesti cu welfare in timp ce te plangi ca esti sarac si vai doamne nu iti poti depasi conditia datorita mediului in care traiesti.

Eu acum caut oameni sa vina sa lucreze la paleti pentru mine. Platim 16 $ pe ora si am un tip care munceste de vreo 10 ani aici si face 26 $ pe ora. Nu vrea nimeni sa munceasca dar sa intinga mana e in stare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate