Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Vf Moldoveanu prin "Valea Rea"

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Am inteles ca e un drum forestier Slatina (un sat dupa ce se termina DJ731 nu orasul slatina ) pana la Stana lui Burnei.
Daca stie cineva, cum este acest drum, este practicabil cu masina? Ca are vreo 35 de km.

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.catavenc...nul-moldoveanu/

#3
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
E practicabil, dar ia in calcul un timp mai mare in functie de masina daca nu vrei sa o rupi. Eu am facut 3 ore cu o masina mai joasa. Daca ai ceva cu garda mai inalta merge si mai repede.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qBDWVuiH_pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai si kmz-ul.

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,800
  • Înscris: 01.10.2002
Am vazut inclusiv Skoda Fabia parcate langa Stana lui Burnei. Cu grija si rabdare, in 2-3 ore ajungi. Preferabil sa fie o saptamana fara ploi inainte, ca sa aiba timp drumul sa se usuce si sa scapi de portiunile cu balti si noroi.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 24.09.2017
am facut drumul de la Nucsoara(aka ala de care zici) cu ford focus 2. am atins un piculet de vreo 2 ori, dar nimic serios. cum a mai zis si altcineva, ideal ar fi sa nu fi ploat de curand ca e mai nasol.

si da, de obicei e aglomerat pe acolo, ca e traseul cel mai simplu. cel de la Balea e lung. cand l-am facut erau multe masini parcate.

cu logan sau ceva asemanator nu ai probleme.

Edited by bobitad, 21 August 2020 - 11:34.


#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 epetroiu, on 21 august 2020 - 09:42, said:

Am inteles ca e un drum forestier Slatina (un sat dupa ce se termina DJ731 nu orasul slatina ) pana la Stana lui Burnei.
Daca stie cineva, cum este acest drum, este practicabil cu masina? Ca are vreo 35 de km.

E practicabil. Cel mai bine suna la Salvamont Nucsoara cu o zi inainte sa mergi, ca ei iti dau situatia cea mai updatata. Se fac cam 2h-2.5h. Sa nu speli masina inainte, ca se umple de praf oricum.
Recomandat sa mergi in timpul saptamanii.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006
S-au dus dracului si adevaratele excursii montane,pe care le pregateam la vremea respectiva pe-ndelete cu atentie marita.Rucsacul avea in general intre 25 si 30 de kilograme.
Aveam si atunci masini,e adevarat doar Dacia,care erau capabile si ele sa urce drumurile forestiere,dar am urcat intotdeauna pe jos.
Dar muntele trebuie respectat,iubit si mai ales ascultat,ceea ce nu mai este cazul in ziua de azi.Cocalarismul este o meteahna care se intinde peste toata societatea romaneasca.
Din articolul din comentariul 2 am ales cele de mai jos care sunt reprezentative pentru romanii de azi

......având în vedere că echipamentul domnișoarelor e deseori compus din săndăluțe, bermude și maieuț, iar dotarea tinerilor domni se rezumă la cuțitul „Rambo” și cheile de la BMW.....

Fratilor,muntele sa bate la pas.Natura trebuie lasata asa cum e ea de milenii.Muntele nu este o postare pe FB sau un filmulet pe YT.Muntele este insasi viata.
Dar cretinismul este in floare si face adepti cu nemiluita.

Vama Veche ati facut-o praf,asemenea Mamaia si Costinestiul.Lasati macar muntii in pace.

Edited by adisz, 21 August 2020 - 13:11.


#9
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.11.2005
Da si eu l-am facut pe jos. Am ajuns pe la 11 seara la Stana lui Burnei. 65000 de pasi imi arata telefonul.

#10
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Drumul forestier Slatina/Nucsoara (600 m) Baraj Vasalatu -Valea Rea -stana lui Burnei (1330 m alt.) are 45 km si este greu practicabil pentru masinile de oras. De la baraj in sus e chiar oribil- bălți,surpaturi si sleauri de tractor.
Accesul clasic și cel mai spectaculos pe Moldoveanu este cel de la cabana Podragu(2120m) in 3 ore , pe creasta principala. Sau de la cabana Sâmbăta prin Fereastra Mare, portița Vistei vf. Vistea (6 ore).
Ambele presupun innoptarea la aceste cabane, la refugiul Vistea sau la cort, pentru ca asa e la munte nu venim sa alergam ca sa ne întoarcem seara in Bucuresti.

Edited by LeoT, 26 August 2020 - 21:04.


#11
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 12.11.2003
Am fost acum doua saptamani cu un Golf4.
Nu stiu acum ce masina ai insa eu nu as mai face drumul acesta cu masina personala. Fata de filmuletul postat mai sus, acum este mai stricat drumul. Sunt 37 km pe sens, incepand de unde se termina asfaltul.
Pana la baraj drumul este acceptabil, insa de la baraj, aprox 20 km pana la Stana, este rau tare. Eu am mers cu aprox 15 - 20 km/h si incetinesti de nenumarate ori pentru ca sunt nenumarate gropi. La dus am facut aprox 2 ore si 10 minute la intros 2 ore; 20 min.
Masinile de teren precum si cele cu garda inalta (Logan, Skoda Octavia Tour cred) mergeau mai repede.
Cred ca cea mai OK varianta este sa vorbesti cu un localnic sa va duca si sa va ia; erau multe Loganuri de AG care s-au si intors iar seara , pe la 18, mergeau spre Stana.

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostLeoT, on 26 august 2020 - 21:03, said:

Ambele presupun innoptarea la aceste cabane, la refugiul Vistea sau la cort, pentru ca asa e la munte nu venim sa alergam ca sa ne întoarcem seara in Bucuresti.

Fiecare face cum prefera. Nici sa cari cortul in spate si sa stai plin de transpiratie 2 zile nu e vreo fericire.

Cabanele astea sunt cam spelunci, mai ales acum cu corona nu prea m-as duce in ele.

Oricum nu ma mai duc anul asta pe Moldoveanu, ca deja am urcat un munte mai inalt in Bulgaria Posted Image)

Edited by epetroiu, 31 August 2020 - 17:24.


#13
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
in mod normal ai dreptate si nu am nimic impotriva accesului auto, pentru ca si cabanele si refugiile de creasta sunt asa cum sunt.
cum asta la noi vine in bundle cu grataragii, cocalari , pitzi plus exploatare forestiera ilegala, mai bine nu.
bineinteles ca exista argumentul cu legea care nu este aplicata de cine trebuie, dar pana rezolvam problema , mai bine nu accesului auto, adica drum cat mai prost.
a fost la un moment dat o idee a lui Basescu cred cu "refacerea" DN 66A peste pasul Jiu Cerna (de fapt constructia unui drum, pe acolo nu se circulase niciodata decat cu pasul/ calul/ magarul) , bine ca s-a surpat masiv pe o portiune si au renuntat . au sarit toti binevoitorii .. vaaai , dar cum ramane cu dezvoltarea turistica ?? de paca n-am avea zeci de statiuni turistice veritabile abandonate in cea mai crunta mizerie.. le terminasem pe alea de refacut si avem nevoie de locuri noi sa le ca.am si pis..am.

cand eram mai tanar am plecat intr-o zi din Campulung Muscel si dupa o saptamana coboram in Victoria de Brasov . Numai cu sac de dormit si izopren , dormit pe la refugii.

Edited by LeoT, 31 August 2020 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate