Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Criterii de testare laptop in showroom

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Cum procedez cand vreau sa cumpar un laptop de gaming intr-un  showroom EMag sau magazin Altex,Media Galaxy dar nu am pe cine sa intreb sau daca intreb e degeaba ?Multi veti spune ca scrie sub pret dar vreau sa stiu  cum pot sa-l testez daca nu are Windows?La ce sa ma uit  prima data?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pai, ce sa testezi la el daca n-are OS? Te uiti la specificatii. Atat.

#3
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Cred ca exista pe youtube review-uri la toate laptopurile, cauta, vezi ce-ti place si il cumperi online.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Apesi pe butoane, vezi cum reactioneaza, verifici balamalele, il inchizi si deschizi de mai multe ori sa simti cum raspunde, verifici calitatea plasticului, apesi pe el sa te asiguri ca e suficient de solid, intri in bios - verifici temperaturile, starea bateriei, te uiti pe ecran dupa pixeli morti, etc.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zi care e bugetul, ce vrei să joci, găsim un laptop, căutăm review, dacă îți pare ok, îl iei și gata.

Ce anume vrei să testezi ?

Edited by waterman, 19 August 2020 - 09:39.


#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postnandy007, on 19 august 2020 - 09:00, said:

Cum procedez cand vreau sa cumpar un laptop de gaming intr-un  showroom EMag sau magazin Altex,Media Galaxy dar nu am pe cine sa intreb sau daca intreb e degeaba ?Multi veti spune ca scrie sub pret dar vreau sa stiu  cum pot sa-l testez daca nu are Windows?La ce sa ma uit  prima data?

Nu ai vrea sa iti instaleze aia in showroom niste jocuri sa vezi cum se descurca?

Vezi cu ce placa video e echipat acel laptop si intri pe net si vezi cate FPS-uri scoate in jocurile care te intereseaza pe tine. Nu ai ce sa testezi in magazin.... in cel mai bun caz ai windows pe el instalat si pot sa iti faci idee cum se vede.

#7
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Il cumperi, instalezi windows si joace. Nu iti place? Il returnezi in maxim 14 zile...

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostAldulescu, on 19 august 2020 - 09:28, said:

Apesi pe butoane, vezi cum reactioneaza, verifici balamalele, il inchizi si deschizi de mai multe ori sa simti cum raspunde, verifici calitatea plasticului, apesi pe el sa te asiguri ca e suficient de solid, intri in bios - verifici temperaturile, starea bateriei, te uiti pe ecran dupa pixeli morti, etc.
Am un Lenovo firav ca bancnota de 1 Leu, care arata si se simte ca si cum atarna de un fir de ata. Acum cateva zile a sarit fiul meu pe geanta in care se afla. Surpriza! 0 daune. La munca, aveam un Asus bun si robust. I-au murit pe rand HDD, o placa de RAM, apoi placa video. in final, cand l-am inchis, a auzit clanc. s-a rupt balamaua, asa, cu de la ea putere. 7500 Lei a costat.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postursamajor, on 19 august 2020 - 09:11, said:

Pai, ce sa testezi la el daca n-are OS? Te uiti la specificatii. Atat.

Testezi in BIOS.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu există laptop pentru gaming.
    Laptopurile au performante mult mai slabe decât un desktop.
    Nu sunt făcute pentru jocuri de performanta.

#11
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Cel mai important , vezi daca iti place cum se vede display-ul , daca are unghiuri ok , culori  etc.   Te mai uiti si la constructie sa fie ok tastatura, sa nu se indoaie prea tare cand tastezi  , cat de usor ti se pare , cat de solide sunt balamalele , cat de bine se aud difuzoarele .  Eu nu as cumpara laptop fara sa ii verific constructia intai. Mai poti sa te uiti pe youtube sa vezi cate heat-pipe-uri are sistemul de ventilatie si la teste in care iti dau plusurile si minusurile cat si temperatura la care ajunge in load mare .

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Dupa serial number sau model number cauti pe net pe pagina brandului respectiv exact ce contine.

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostYOUR_GOD, on 19 august 2020 - 10:54, said:

Am un Lenovo firav ca bancnota de 1 Leu, care arata si se simte ca si cum atarna de un fir de ata. Acum cateva zile a sarit fiul meu pe geanta in care se afla. Surpriza! 0 daune. La munca, aveam un Asus bun si robust. I-au murit pe rand HDD, o placa de RAM, apoi placa video. in final, cand l-am inchis, a auzit clanc. s-a rupt balamaua, asa, cu de la ea putere. 7500 Lei a costat.
Lenovo face laptopuri bune, si foarte fiabile, e al doilea dupa Apple.
De Asus nu am prea auzit nimic remarcabil.

#14
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View Postwaterman, on 19 august 2020 - 09:39, said:

Zi care e bugetul, ce vrei să joci, găsim un laptop, căutăm review, dacă îți pare ok, îl iei și gata.

Ce anume vrei să testezi ?
Cat de mult se incalzeste intr-un joc de exemplu,Eu acum am un Lenovo Ideapad 520 care e o bijuterie dar se cam incinge in Asphalt 8 ce sa mai zic de 9.Fortnite nu am jucat mai mult de 10 minute pe el ca moare laptopul.Vreau un laptop care sa arate la fel de bine ca cel pe care il am dar sa duca mai mult de atat in jocuri  gen cele mentionate.Modelul Lenovo pe care il detin are carcasa metalica,senzor de amprenta,USB-C,I5  cu 8 Gb RAM si un singur dezavantaj  ca are HDD dar am rezolvat problema cu un SSD de 256 Gb pentru Windows 10 in locul unitatii optice.Mentionez ca bugetul e de 3000 lei

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostAldulescu, on 19 august 2020 - 15:39, said:

Lenovo face laptopuri bune, si foarte fiabile, e al doilea dupa Apple.
De Asus nu am prea auzit nimic remarcabil.
Pai, eu aveam conceptia aia de Asus, firma de incredere. Numai ca am auzit de la prieteni apropiati, d eprobleme legate de Asus. Ideea este ca am meu Lenovo, arata firav rau, nu l-ai cumpara la prima vedere. Uite ca totusi, rezista. Si a fosr unul de 1600 Lei, pentru birou.

#16
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View PostYOUR_GOD, on 19 august 2020 - 15:44, said:

Pai, eu aveam conceptia aia de Asus, firma de incredere. Numai ca am auzit de la prieteni apropiati, d eprobleme legate de Asus. Ideea este ca am meu Lenovo, arata firav rau, nu l-ai cumpara la prima vedere. Uite ca totusi, rezista. Si a fosr unul de 1600 Lei, pentru birou.
Mai bun decat HP si Acer?

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
De HP mi s-a luat. La 7 din zece s-a dus RAM-ul. Erau buni o data, acum nu mai sunt.
Despre Acer am crezut ca sunt slabi, desi are o cunostinta unul si a mers ani de zile.

#18
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015

View Postcspot, on 19 august 2020 - 11:40, said:

Nu există laptop pentru gaming.
Laptopurile au performante mult mai slabe decât un desktop.
Nu sunt făcute pentru jocuri de performanta.

cine zice? tu? de unde sti? eu am un laptop pentru jocuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate