Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Pareri despre termenul asimptomatic

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
cevoi

cevoi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.08.2020
Ma refer desigur la Covid 19..


chiar daca nu pricep exact ce se intimpla, de ce sa nu incercam sa ne folosim de statistici si logica elementara atunci cind se discuta despre asimptomaticii covid 19?

in aceasta ordine de idei, eu cred ca asimptomacii - cei mai numerosi, caci se vede cu ochiul liber - si nu pentru ca ar avea virusul, ba dimpotriva eu cred ca nici nu-l pot lua fiind vorba despre un fel de imunitate definitorie si absoluta a acestora,

ma gindesc ca este imposibil sa poata transmita boala din moment ce ei nu se pot imbolnavi niciodata

sint aproape sigura ca exista aceste informatii la nivel inalt, doar ca ele nu vor fi facute publice niciodata, si e normal sa se intimple asta.


Insa  noi de ce n-am fi lasati sa putem indrazni sa gindim...intro minima logica si matematica simpla totusi...ca la scoala

si nu vreau sa ma refer la testari, zilele numarate pentru a se confirma ca esti pozitiv sau negativ dar lasat sa umbli...citez din userul "poadol" din Poiana pe care il vad mai aproape de ceea ce gindesc si eu


si spun hai sa lasam un pic deoparte argumentele oficiale si sa ne impartasim idei


ps

consider ca am postat la aceasta aria unde pe linga definirea exacta a subiectelor care trebuie expuse aici, mai exista si  "alte asemenea"

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
spui ca ar fi imuni, dar de fapt sunt asimptomatici. total gresit. si o simpla cautare in dex te lamurea

asimptomatic, ~ă a [At: DN3 / Pl: ~ici, ~ice / E: fr asymptomatique] (D. boli) Fără simptom clinic.

asadar, a fi asimptomatic nu inseamna ca este imun, ci ca boala nu manifesta simptomele specifice. daca ar fi fost cum crezi tu, atunci ar fi fost direct imun.

ce anume si cum ai determinat ca se vede cu ochiul liber ca cei mai numerosi sunt asimptomaticii? la ochiometru? in caz ca nu suntem toti facuti in laborator, de unde crezi ca acel nivel inalt are datele tuturor pt a sti care din noi sunt asimptomatici dupa cum sustii?

sincer, tind sa cred ca se incearca o dezbatere de conspiratie aici, nicidecum medicala.

#3
cevoi

cevoi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.08.2020
ok, sa dezbatem:

- cum consideri definitia asta din dex:

- IMÚN, -Ă, imuni, -e, adj. Care prezintă imunitate; care nu poate contracta o anumită boală infecțioasă. – Din fr. immun, lat. immunis.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
:facepam:  nu degeaba sunt unii catalogati ca analfabeti functionali. cu definitia din dex, explicata si de mine, pusa si de tine si tot tragi in intuneric.

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcevoi, on 13 august 2020 - 00:35, said:

in aceasta ordine de idei, eu cred ca asimptomacii - cei mai numerosi, caci se vede cu ochiul liber - si nu pentru ca ar avea virusul, ba dimpotriva eu cred ca nici nu-l pot lua fiind vorba despre un fel de imunitate definitorie si absoluta a acestora,

ma gindesc ca este imposibil sa poata transmita boala din moment ce ei nu se pot imbolnavi niciodata

sint aproape sigura ca exista aceste informatii la nivel inalt, doar ca ele nu vor fi facute publice niciodata, si e normal sa se intimple asta.


Insa  noi de ce n-am fi lasati sa putem indrazni sa gindim...intro minima logica si matematica simpla totusi...ca la scoala

si nu vreau sa ma refer la testari, zilele numarate pentru a se confirma ca esti pozitiv sau negativ dar lasat sa umbli...citez din userul "poadol" din Poiana pe care il vad mai aproape de ceea ce gindesc si eu


Bai stimate / stimata frate / soro initiator tuinsuti reusesti sa te citesti si - concomitent - sa te intelegi ce zici?
Avem in citatul de mai sus definitia si demonstratia dureroasa a anacolutului definitoriu absolut perfect care te face cu capul. Desigur, intro minima logica si matematica simpla...


View Postcevoi, on 13 august 2020 - 00:35, said:

si spun hai sa lasam un pic deoparte argumentele oficiale si sa ne impartasim idei
Vin eu cu o prima si ultima idee: pune mana pe o carte, vezi ce si cum cu frazarea, cu punerea intr-o logica a unei / a unor idei - asta daca Doamne fere iti trec prin cap mai multe concomitent.

Edited by BlueKing-69, 13 August 2020 - 08:04.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

si logica elementara
Aici s-ar parea ca topicul tau are o problema serioasa.

#7
cevoi

cevoi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.08.2020

View PostDany_Darke, on 13 august 2020 - 07:55, said:

:facepam:  nu degeaba sunt unii catalogati ca analfabeti functionali. cu definitia din dex, explicata si de mine, pusa si de tine si tot tragi in intuneric.


expica te rog, unde este ruptura,

ca: cf.dex, dat de tine ca exemplu, asimptomaticul nu are simptom clinic

cu ce se bate cap in cap, cu exempul dat de mine tot din dex,


dar facind legatura cu ce am enuntat initial?

View Posteiffel, on 13 august 2020 - 08:08, said:

Aici s-ar parea ca topicul tau are o problema serioasa.


Care?

Explica!

Edited by Dany_Darke, 13 August 2020 - 08:20.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,411
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcevoi, on 13 august 2020 - 00:35, said:

Ma refer desigur la Covid 19..


chiar daca nu pricep exact ce se intimpla, de ce sa nu incercam sa ne folosim de statistici si logica elementara atunci cind se discuta despre asimptomaticii covid 19?

Și asimptomaticii sunt bolnavi de Covid. Cum naiba să aplici logica elementară când tu încă nu ai înțeles termenii la care faci referire?

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
ti-a raspuns caius. hai sa explic ca la ... copiii mici

imun - nu poate contacta boala / nu se poate instala

asimptomatic - ia boala dar nu manifesta simptomele specifice -> purtator

alta intrebare?

#10
cevoi

cevoi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.08.2020

View Postcaiuscorneliu, on 13 august 2020 - 08:20, said:

Și asimptomaticii sunt bolnavi de Covid. Cum naiba să aplici logica elementară când tu încă nu ai înțeles termenii la care faci referire?


Atunci, inseamna ca toti absolt suntem bolnavi de covid19

#11
cevoi

cevoi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.08.2020

View PostDany_Darke, on 13 august 2020 - 08:23, said:

ti-a raspuns caius. hai sa explic ca la ... copiii mici

imun - nu poate contacta boala / nu se poate instala

asimptomatic - ia boala dar nu manifesta simptomele specifice -> purtator

alta intrebare?


asta vreau sa si dezbatem:

-  adica imunul nu poate lua boala!

pai nu asa se si explica si de ce nu o poate nici transmite?

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
Initiatorul probabil confunda imun cu asimptomatic.

Imun nu inseamna ca nu mai pot contacta boala forever (ci doar ca momentan are anticorpii). Este ca la gripa: daca ai facut anul trecut nu inseamna ca esti imun pe viata :-)

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Cevoi, un exemplu simplu ca să înțelegi.
Luam cazul cuiva care tocmai a luat virusul varicelei. Pana la apariția primelor simptome, adică în perioada de incubație a virusului (14-21 zile de la expunere) , persoana respectiva este asimptomatica - nu are febra, dureri, erupție pe piele , dar are virusul în organism și îl poate transmite mai departe (cu 1-2 zile înainte de apariția erupției caracteristice) , prin picăturile de saliva și secreții nazale. După ce varicela își urmează cursul și se vindeca, persoana respectiva dobândește imunitate pe viata la varicela, cel mult mai poate face zona zoster, și nu oricum sau oricând.
Acum ai înțeles ce înseamnă asimptomatic și imun?


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBlueKing-69, on 13 august 2020 - 08:01, said:

Bai stimate / stimata frate / soro initiator tuinsuti reusesti sa te citesti si - concomitent - sa te intelegi ce zici?
Avem in citatul de mai sus definitia si demonstratia dureroasa a anacolutului definitoriu absolut perfect care te face cu capul. Desigur, intro minima logica si matematica simpla...



Vin eu cu o prima si ultima idee: pune mana pe o carte, vezi ce si cum cu frazarea, cu punerea intr-o logica a unei / a unor idei - asta daca Doamne fere iti trec prin cap mai multe concomitent.

Pune si tu mana pe o carte, nu te exprimi prea corect.

#15
cevoi

cevoi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.08.2020
mai oameni buni, asta vreau sa subliniez

daca aceasta boala este absolut considerata ca, inevitabil  exista in corpul oricarui om/copil, ca si o simpla gripa

dar despre covid19 se spune ca este boala mortala aproape,


care mai este diferenta intre o gripa si acest virus?

#16
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 13 august 2020 - 08:46, said:

...
Ce ti-e greu sa pricepi din exprimarea mea, Ioane? Zi si te rezolv / lamuresc instant.

Sa inteleg ca ti se pare ok punerea in pagina de catre initiator a temei topicului... si pe o arie cu oarece pretentii ca aceasta.

Edited by BlueKing-69, 13 August 2020 - 08:58.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Asimptomatic inseamna ca a contactat virusul, il poate da altora, dar nu manifesta simptome. Pentru aceasta a doua calitate se dau astia in cap. Ca infectările pot creste exponential, de la oameni care aparent sunt sanatosi. Asta este superputerea Covid.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,046
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcevoi, on 13 august 2020 - 00:35, said:

chiar daca nu pricep exact ce se intimpla....

in aceasta ordine de idei, eu cred ca asimptomacii - cei mai numerosi, caci se vede cu ochiul liber - si nu pentru ca ar avea virusul, ba dimpotriva eu cred ca nici nu-l pot lua fiind vorba despre un fel de imunitate definitorie si absoluta a acestora,

ma gindesc ca este imposibil sa poata transmita boala din moment ce ei nu se pot imbolnavi niciodata

Se vede ca nu pricepi, debitezi doar prostii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate