Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pareri despre termenul asimptomatic

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcevoi, on 13 august 2020 - 08:55, said:

mai oameni buni, asta vreau sa subliniez

daca aceasta boala este absolut considerata ca, inevitabil  exista in corpul oricarui om/copil, ca si o simpla gripa

dar despre covid19 se spune ca este boala mortala aproape,


care mai este diferenta intre o gripa si acest virus?

Chiar nu-ți înțeleg logica gândirii. Faci niște legături și tragi concluzii ca nuca în perete.
Mai devreme nu făceai diferența între asimptomatic și imun, acum întrebi cu totul altceva.
Da, covid face parte din familia coronavirusurilor, care produc îmbolnăviri la nivelul cailor respiratorii, cu simptome care se regăsesc și în cazul gripelor sau al virozelor.
Nu toată lumea face gripa, nu toți iau virusul gripal. Dacă nu ar exista vaccinul antigripal, ar fi mult mai mulți bolnavi în fiecare sezon, la fel și numărul celor decedați din cauza complicațiilor produse de gripa și a comorbiditatilor.
Eu am făcut o gripa nasoala anul trecut în noiembrie, am luat-o de la serviciu (și alți colegi au picat, precum muștele). Pentru ca am avut grija sa stau izolata într-o camera și am purtat masca, m-am spălat des pe mâini, am folosit a doua baie a apartamentului, am interacționat cât mai puțin cu ei, soțul și fetita nu au făcut gripa. Nici unul dintre noi nu făcuse vaccinul, deoarece medicul de familie nu primise dozele comandate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate