Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 

Lukashenko pe faras... Belarus ultimul bastion totalitar bolsevic in pericol!

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1859 replies to this topic

#73
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
N-au nimic cu Domnul Dragnea ăştia, unii dintre ei sunt speriati incă maxim de campania aia că Dragnea ar avea ceva arme si legături si ar vrea să devină presedintele etern si să ne bage pe toţi la firmă la dânsul pe salarii mici si să interzică munca la sparanghelie, iar altii mai informati erau efectiv invidiosi că Dragnea are insulă in România si firmă de asfalt şi ei n-au.

Edited by cipri2bau, 10 August 2020 - 21:11.


#74
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

Vizualizare mesajCris007, pe 10 august 2020 - 18:49, a scris:

Cam peste tot unde s-a instaurat democratia in ultima 100 de ani, s-a ajuns la o lume mai buna, mai libera, mai prospera.
Da, dacă-ți place să trăiești ca-n Irak, Columbia, Chile. Dar despre China ce părere ai?

Vizualizare mesajCris007, pe 10 august 2020 - 18:49, a scris:

Vezi Korea de Sud vs Korea de Nord. Mai clar de-atat numai un prost nu poate sa inteleaga.
- Așa este, numai un prost nu poate să înțeleagă rolul embargoului care blochează dezvoltarea RPDK de vreo 60 de ani precum și interesul militar al SUA în cea de Sud.

#75
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Păi si noi dacă am avea un asemenea embargou, am ajunge sub NK. Cred că am deveni canibali si ne-am transa intre noi de foame.

Vă dati seama că ar fi fost adio muncă in străinătate, si adio multinationale aici, adio orice export si import bine verificat.


NK fără embargou ar fi ajuns să exporte si plăci de bază şi procesoare precum Vietnam.

Noi eram ceva mai bine decat NK cu Ceausescu, si am făcut revolutia ca să ajungem ca Coreea de sud, dar se pare că nu avem sanse, a fost cam teapă. Noi am pierdut totul iar firme private cu capital românesc de anvergura Samsung sau LG sau multora din Coreea de sud nu vom avea niciodată.

Ultimii antreprenori româneşti care au dorit să dezvolte tara si pilonii economici nationali Patriciu Vântu si altii au fost anihilati, Tiriac si altii s-au mai retras si ei de teamă.

Voi dacă stiti că samsung fabrică aproape toate cipurle de memorie din lume, iar LG aproape toate panelurile monitoarelor. Firme terte le cumpără eftin de la dânsii eftin si le rebrânduiesc si asamblează pe placi pe pcb-uri pe orice si le vând sub alt nume de exemplu Panasonic, nu Powasonic.

Edited by cipri2bau, 10 August 2020 - 21:21.


#76
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

Vizualizare mesajFailsafe, pe 10 august 2020 - 19:53, a scris:

Fals pe dracu.
Doar prostii aduc pentru comparatii exemplele extreme si le generalizeaza. coreea de sud e departe de a fi un stat liber, iar pana nu demult era un stat totalitar similar cu coreea de nord, doar ca mai prosper - de fapt s-a dezvoltat economic sub diversi autocrati, nu in democratie.

Iar ironia face ca multe dintre statele din trecutul comunist sunt depsite treptat la incalcarea libertatilor, chiar grav, de catre statele vestice, in funte cu sua. Majoritatea tarilor est europene erau mai libere, singurele chestii deranjante erau limitarea calatoriilor in afara tarii, respectiv blocului estic(iar la noi era tampenia cu interzicerea avortului - desi si la americani a fost multa vreme, si nu numai - europa inca are azi chestii grav rusinoase)  si problema prosperitatii, caci comunismul e falimentar dpdv economic.



A, am inteles, esti din aia care cred ca masca pe fata in occident e tiranie mai dura ca in Korea de Nord. Adica troll.
Mergi in pace atunci.

#77
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

Vizualizare mesajtakis, pe 10 august 2020 - 20:50, a scris:

Noi traim cu impresia ca rusii sunt un popor cu un imens patrimoniu cultural, artistic si stiintific, al carui mare pacat este bautura.

Păi este, doar că ei tot timpul au fost conduși de nebuni, dictatori, demenți și hoți, iar o mare parte din populație este incredibil de incultă și violentă. Să te naști acolo geniu este cam greu să nu scrii opere gen Crimă și pedeapsă.

#78
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
In sec XXI sa mai ai veleitati de dictator bolsevic denota un dezechilibru mental grav. Vremea dictatorilor a apus, mai sunt cativa care probabil inca n-au aflat in ce secol traiesc. Si posibil inca cate sute de mii de slugi care nu pot trai decat cu lanturi si tatuci care sa le dea indicatii pretioase...

#79
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 10 august 2020 - 20:31, a scris:

Ia da-ne tu o comparatie proaspata...si/sau reala, cum preferi.

te las pe tine sa compari mere cu pere; e absurd si irelevant sa o faci dar daca asta te coafeaza da-i inainte.

#80
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Nici macar Iliescu nu ar mai fi castigat astazi cu 80%. Dar, stai, 80+10...

Vizualizare mesajValmont43, pe 10 august 2020 - 21:58, a scris:

In sec XXI sa mai ai veleitati de dictator bolsevic denota un dezechilibru mental grav. Vremea dictatorilor a apus, mai sunt cativa care probabil inca n-au aflat in ce secol traiesc. Si posibil inca cate sute de mii de slugi care nu pot trai decat cu lanturi si tatuci care sa le dea indicatii pretioase...

Kim Jong-Un has joined the chat.

#81
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
animalul ăsta jegos deja scoate armata pe străzi

https://twitter.com/...916509413646337

Sper să-l văd ca pe Ceaușescu, cu niște plumb în gât.

#82
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajVelaxa, pe 10 august 2020 - 22:47, a scris:

animalul ăsta jegos deja scoate armata pe străzi

https://twitter.com/...916509413646337

Sper să-l văd ca pe Ceaușescu, cu niște plumb în gât.

Eu ii mai dau o saptamana, maxim. Nu are puterea sa reziste, nu e putin, Kim, sau Xi. E un autocrat, lasat din brate de rusi intr-o mare proportie. Eventual anexeaza rusia si Belarusul, altel nu scapa.

#83
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 10 august 2020 - 16:26, a scris:

Mie imi place Lucasenco ca acolo fabrica cel mai mare camion din lume de 450 tone, si e si electric in anumite versiuni.

N-am inteles, Lukashenko asta fabrica camionu' electric de 450 de tone, sau ... ce?

#84
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020
o sa traga in oameni inainte sa renunte la putere...

#85
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

Vizualizare mesajprobabil15, pe 10 august 2020 - 15:39, a scris:

Minciuni. Ce dovezi au ?

Vizualizare mesajprobabil15, pe 10 august 2020 - 15:49, a scris:

Nu va exista nici un Maidan n Belarus. Va explica baiatul asta :

Daca-ti pica si Belarusul, ramai decat cu putin si cu kim?
[Totusi, unde-i restul echipei Belarus, aia care ne explicau ce bine gestioneaza pandemia de COVID si ce putini morti au ei?! Daca asa arata alegerile, imi inchipui ce cifre au impins peste tot!]


Vizualizare mesajAldulescu, pe 10 august 2020 - 17:54, a scris:

Macar sunt neatarnati, nu colonie a puterilor occidentale, piata de desfacere pentru UE.
Io tot nu inteleg de ce nu va mutati voi acolo, sa nu mai stati atarnati pe aici, ca ne faceti umbra tuturor!?

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 10 august 2020 - 21:10, a scris:

N-au nimic cu Domnul Dragnea ăştia, unii dintre ei sunt speriati incă maxim de campania aia că Dragnea ar avea ceva arme si legături si ar vrea să devină presedintele etern si să ne bage pe toţi la firmă la dânsul pe salarii mici si să interzică munca la sparanghelie, iar altii mai informati erau efectiv invidiosi că Dragnea are insulă in România si firmă de asfalt şi ei n-au.
Si tot aia-s invidiosi si azi pe el, ca manca arpacas cu turtoi cat vrea muschii lui!

Vizualizare mesajedy_wheazel, pe 10 august 2020 - 22:56, a scris:

N-am inteles, Lukashenko asta fabrica camionu' electric de 450 de tone, sau ... ce?

Ce nu ti-e clar? Posted image Posted image
"Imi place ursul ca acolo este mure, zmeura si ciuperci de padure"!

Edited by gabyxm, 10 August 2020 - 23:34.


#86
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajShcherbina, pe 10 august 2020 - 23:15, a scris:

o sa traga in oameni inainte sa renunte la putere...

Si o sa spele sangele. M-am uitat pe TVR.by (site-ul televiziunii nationale) si chiar daca traducerea cu Google Translate nu este exacta, ia uitati ce am gasit:

https://www.tvr.by/n...skikh_gorodakh/

Aici ei zic ca de fapt sunt niste elemente "sporadice" si ca totul este o inscenare.

Cateva citate:

Citat

Vadim Borovik, politolog:"Cel mai important lucru pe care trebuie să-l înțelegem este pacea în țara noastră. Adică orice acțiuni care pot duce la daune materiale în țara noastră, în detrimentul vieții cetățenilor sunt inacceptabile. Trăim în centrul Europei. Trebuie să demonstrăm toleranța europeană la alegere politică. Prin urmare, în mod natural, orice agresiune provoacă indignare. Viața oricărui cetățean ne este dragă. Atât cei care poartă uniforme, cât și cei care au un punct de vedere alternativ. Trebuie să ne protejăm reciproc - acesta este cel mai important. "

Citat

În urma revoltelor din țară, ieri au fost reținuți aproximativ 3.000 de persoane, inclusiv aproximativ 1.000 la Minsk. Aproximativ 40 de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne au fost răniți și răniți. Au suferit, de asemenea, aproximativ 50 de participanți la revolte. Mulți dintre civili au fost în stare de ebrietate, acest lucru este confirmat atât de medici, cât și de multe imagini de la fața locului.

Din alta stire: https://www.tvr.by/n...nezavisimosti_/

Citat

Alexander Lukashenko, președintele Republicii Belarus: „Răspunsul va fi adecvat: nu vom permite ca țara să fie sfărâmată. Și ai văzut ce se întâmplă acolo cu aceste grupuri, grupuri. Mai întâi am stat la coadă, am demonstrat linii grozave. Ne-am gândit că vom închide secțiile de votare la ora 20 și vor ataca rezultatele alegerilor, că au venit, dar nu au voie să voteze. Am cerut tuturor să se mobilizeze și CEC pentru a prelungi votul. Nu există coadă la 20.20. Practic nu a fost o singură persoană, a rămas o singură secție de votare din 33 din Minsk, unde după alte 20 de minute au votat. Despre ce este vorba? Că oamenii care nu au nicio legătură cu acest site au intrat în mod intenționat și au blocat efectiv activitatea acestui site.

Una din stirile importante ale zilei la ei: "Cererea pentru rapiță este în creștere la nivel mondial"


Citat

Alexander Lukashenko, președintele Republicii Belarus:   "Desigur, rapița este o recoltă bună. La 13-15 c / ha, aceasta este deja la zero. Prin urmare, sarcina noastră este de a reduce costurile cultivării de rapiță prin toate mijloacele. Putem reduce prețul costurilor cu 20 la sută. Și trebuie să adăugați un randament de 2-3%. Violul este bani. Țăranii au înțeles deja că este vorba despre bani. Avem nevoie de propagandă petrolieră pentru rapiță. De ce ne este profitabil să cultivăm rapița - pentru că o cumpărăm în toată lumea. Pentru că și-au dat seama că acesta este un medicament. Mai ales cu noi. Și avem ulei, îl vindem în toată lumea și noi înșine stăm pe floarea soarelui. Nu vreau să spun că floarea-soarelui nu este bună, dar rapița este mult mai bună ".


Vizualizare mesajFailsafe, pe 10 august 2020 - 15:42, a scris:

Ce probe, pe care sa le putem verifica si noi, ai?

Auzi, in ce tara democratica mai stii tu un presedinte din 1994?

Ti se pare OK treaba asta?

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 10 august 2020 - 16:38, a scris:

Asa credea si Yanukovich...

Dar, chiar, el ce mai face?

#87
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

Vizualizare mesajmiki07, pe 10 august 2020 - 23:37, a scris:

Auzi, in ce tara democratica mai stii tu un presedinte din 1994?
Am zis probe, nu tentative de pseudo-rationamente.

Pentru cultura voastra generala grobian de subreda, un fost presedinte al taiwanului(tara din aia sadea pro-americana, anti-comunista), bate ceva recorduri la "realegeri".

Chiang won five elections to six-year terms as President of the Republic of China and was Director-General of the Kuomintang until his death in 1975, three years into his fifth term as President and just one year before Mao's death.

Edited by Failsafe, 11 August 2020 - 03:26.


#88
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
alte curiozitati interesante:
- in SUA de la infiintare si pana acum nu s-au perindat decar 2(doua) partide la putere, in aproape toata perioada(cu o mica exceptie la inceput), aceleasi: democrat si republican (halala "democratie")
- angela merkel sulfa in ceafa multor lideri "longevivi" la putere (e din 2005)
- benjamin netanyahu si victor orban sunt si ei pusi pe batut recorduri
- erdogan - 17 ani la putere si nu pare sa aiba chef sa plece(cum nu e democratie, e nato, alea alea)

Edited by Failsafe, 11 August 2020 - 03:39.


#89
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
SUA are 2 partide, 2. Mai mult decât 1. Acolo așa a fost făcut sistemul. Un partid de stânga, unul de dreapta. Sigur, nu e un sistem perfect, dar nici totalitar nu e. Plus că fiecare dintre partide are și facțiuni in interior, a se vedea Tea party.
Angela Merkel a câștigat alegerile, și ea este premier, nu președinte. Ultima oară când am verificat, premierul nu avea limită de mandate in Germania. Sigur că e bine sa fie alternanțe la putere, dar măcar acolo nu iese lumea în stradă să strige că au fost furate alegerile.
Orban merge pe un discurs populist, la fel cum mergea și al nostru, până când au ieșit 600k in strada și a dat înapoi.
Erdogan e un fel de Noriega modern, util SUA și UE, cum era Ceaușescu cândva.

Oricum ar fi, nu cred că mai e vreun președinte, să câștige cu 80% prin Europa. A fost unul, care după ce a câștigat cu 85%, a chemat minerii să planteze flori in dinții opoziției și a elementelor "revanșarde".

Asta cu multe partide, nu e întotdeauna bună. A se vedea la noi, in CPUN. Erau zeci de partide, din care doar unul avea aparat de partid, fostul PCR.
Bine e sa fie câteva partide, și ele să facă alianțe și să guverneze alternativ. Așa era și în Belarus? Adică Lukașenko era președinte, dar guvernul se schimba mereu?

#90
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

Vizualizare mesajmiki07, pe 11 august 2020 - 04:28, a scris:

dar nici totalitar nu e.
Ba e foarte totalitar, bate deja uniunea sovietica la fund!

Sute de mii de legi cu caracter penal, cea mai mare rata de incarcerare din lume. Cu asta au demonstrat dincolo de absolut orice dubiu ca sunt un stat totalitar in toata regula si ca domcratia asa cum o stim, catre asta duce!

Restul e gargara!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate