Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Grand Kristal Residence Metalurgiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
sahedy

sahedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2011
Mai e cineva care si-a luat apartament acolo? Daca da, in ce bloc? Ce stiti despre dezvoltator?

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu am idee.
Dar 100% AGLOMERATIE MARE, MARE DE TOT in zona. Si destul de greu de ajuns pe jos la metrou.

#3
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
"Grand Kristal Residence", numele românești au început să le "pută" unora...

Edited by Sidorin, 31 July 2020 - 13:34.


#4
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Hai ca suntem rai deja, pare o optiune buna pentru cine n-are sute de mii de euro pentru un apartament, dar.. in urmatorii 3-4 ani poate vor fi gata primele blocuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HJZo_AsN0aE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
sahedy

sahedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2011

View Postkuniva, on 31 iulie 2020 - 13:30, said:

Hai ca suntem rai deja, pare o optiune buna pentru cine n-are sute de mii de euro pentru un apartament, dar.. in urmatorii 3-4 ani poate vor fi gata primele blocuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HJZo_AsN0aE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am luat anul trecut prin Prima Casa un apartament in blocul D1, era destul de mare (64 mp) la 49 900. In decembrie sau ianuarie vor fi gata cateva blocuri.

Edited by sahedy, 31 July 2020 - 18:51.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Dezvoltatorul este Clanul Sportivilor impreuna cu Baluta si protejati de SRI.

#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
https://www.riseproj...este-nelu-lupu/
Citeste pe la mijloc ca sa iti faci o idee legata de blocuri....

#8
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostSidorin, on 31 iulie 2020 - 13:27, said:

"Grand Kristal Residence", numele românești au început să le "pută" unora...

Zici ca e palat de clestar undeva pe un varf de munte, nu cotetz in mizeria mahalagioaica....

#9
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
Atat despre grand kristal? Nu si-a mai luat nimeni apartament acolo sa ne dea detalii?

#10
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
Pai mulți refuza sa cumpere în viitoarele ghetouri din București.

#11
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
Si unde ai cumpara tu, presupunand ca nu ai o matusa Tamara?

#12
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Asta nu e construit tot de Clanul Sportivilor?

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu-mi dau seama unde au astia 10 hectare libere in zona cum se lauda in filmulet, dar iti pot spune in mod sigur ca pomii din film vor ramane la nivelul de desen. :) Toata zona de acolo e construita cu alte blocuri, depozite, etc. Cum naiba sa arati stanga dreapta copaci cand e alt bloc acolo, fabrica Vulcan sau Metro :) Chiar poti minti orice in fimuletele astea si prostimea cumpara.

#14
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
A rezervat cineva aici, poate sa ne spuna ceva despre materialele folosite, finisaje, experienta overall ?

#15
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
In clip arata bine treaba, infrastructura super ok, dar in final cred ca va arata cum e si la Kristal si SudRezidential, adica infrastructura ok.
Evident ca randarile sunt facute clasic cu copaci pe langa si fara vecini (camp), care sigur in realitate nu vor exista, cel putin nu asa multi si asa mari, probabil vor planta un rand pe langa limita proprietatii sa fie ornament, dar nu mai mult.
Oricum cine vrea copaci, cumpara langa o zona cu copaci veche, ca degeaba plantezi acum copaci, chiar daca pui perdea de 100 metri in jur de copaci, acestia in cel mai fericit caz se vor face mari cand o sa iesi la pensie, dupa ce termini creditul de platit, copacii nu cresc mari peste noapte, cine a plantat cunoaste.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
A dat si fratele meu avans pentru un apartament de 2 camere, 53k euro pentru 55mp plus vreo 9mp balcon daca nu ma insel. Pare ok pentru banii astia. Nasol o sa fie cu iesit cu masina de acolo...prevad timpi lungi de asteptare.

#17
thefrenzybudgeter

thefrenzybudgeter

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2020
Deci avem 2000 de spatii locative in 10ha!. Fereasca sfintii cum se construieste. Blocuri unde apartamentele nu mai vad soarele la cat sunt de apropiate. Spatii verzi reprezinta gazon sau copaci de abia plantati?. Ca altfel nici ca prea ajuta la combaterea prafului si a poluarii.

 gooroo, on 22 septembrie 2020 - 12:38, said:

Oricum cine vrea copaci, cumpara langa o zona cu copaci veche, ca degeaba plantezi acum copaci, chiar daca pui perdea de 100 metri in jur de copaci, acestia in cel mai fericit caz se vor face mari cand o sa iesi la pensie, dupa ce termini creditul de platit, copacii nu cresc mari peste noapte, cine a plantat cunoaste.

Sunt copaci la balot ce se pot cumpara si aja nu mai astepti 5 ani sa aiba o anumita dimensiune si functionalitate toti acei copaci.
Eu unul in Bucuresti nu inteleg cum inca se mai aproba P+10 in blocuri la mama masii ...nici macar prin centru pe unde sa zici ca este un fost bloc comunist si sa stea in aceiasi linie.

Avem POT-uri si CUT-uri mult prea mari. Ar cam trebuii in al ceasul al 20 lea sa ne trezim si sa ajungem la un 50/50% paritate intre infrastructuri si zone verzi, iar zonele verzi le poti imparti in 50% copaci si 50% iarba, flori samd. Cei 50% de copaci din suprafata pot fi cuantificati prin densitatea acestora raportat la suprafata. Ai numarul de X copaci cu varsta de X minim ani pe aria lotului - se face receptia. Nu ai ...ghinion, aloci spatiu si cumperi copacii.

Altfel nu mai iesim din mocirla asta ce o avem cu astfel de complexe rezidentiale de toata jena.

#18
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Tu probabil esti tanar, probabil generatia dupa 2000, care nu stie ca majoritatea cartierelor construite de Ceausescu nu aveau copaci cand s-a facut receptia, iar copacii au fost plantati in general de locatari si abia apoi de catre autoritati, chiar la zeci de ani de la receptie, undeori de multiple ori ca nu rezistau. Cumva aveti impresia ca daca voi ati fost fericiti sa prindeti de cand va stiti copacii mari, aveti impresia ca acei copaci erau acolo si cand s-a facut receptia, desi probabil acei copaci nu se aflau acolo nici cand s-au mutat parintii vostri in acele apartamente.
Eu am copilarit in doua zone, ambele construite de Ceausescu, una pe terenul unde fusese o padure si unde in mod evident s-au pastrat multi copaci din acea padure, deci erau copaci mari in jurul blocurilor cand s-a facut receptia, iar cealalta pe locul unde a fost mahala si camp, unde in mod evident nu era aproape nici un copac.

Asa se intampla si in cartierele noi. De exemplu am vizitat recent un cartier dat in folosinta acum 10 ani, unde lipsesc copacii cu desavarsire desi s-au plantat in zona aia, dar pur si simplu nu s-au dezvoltat copacii, deoarece copacii se prind greu cand ii bat toata ziua soarele, trebuie udati in mod intensiv ca sa se dezvolte, si preferabil sa fie inconjurati de un gard viu in jurul trunchiului, care e mai putin pretentios si se dezvolta si tin umbra solului, pastrand astfel umiditate mai mare ce permite copacilor sa se dezvolte.

Cat despre propunera ta cu impunerea de copaci pentru a primi autorizatie e una idioata, ilegala si neconstitutionala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate