Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Grand Kristal Residence Metalurgiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019
Nu stiu ce cartier ai vizitat, dar eu am fost prin mai multe zone cu blocuri noi (alea cu preturi mai pentru oameni normali) si am vazut beton, beton, beton. Mai zareai ici colo un 2x2 de spatiu verde, care nu a putut fi valorificat ca parcare. Intr-adevar copacii cresc greu, dar daca ai doar beton, de unde sa creasca? Acolo nu sunt copaci acum si nici peste 30 de ani nu vor fi.
In zonele vechi exista spatii decente intre blocuri, fara beton pe ele, unde la inceput nu era nimic, dar acum sunt copaci.

Desigur nu poti impune dezvoltatorului sa planteze copaci, dar poti impune:
- respectarea normelor de construire si a regimurilor de inaltime;
- distanta intre blocuri;
- suprafata minima a camerelor/apartamentelor;
- construirea de locuri de parcare;
- asigurarea si dezvoltarea cailor de acces (sau daca se ocupa statul, constructia sa inceapa dupa ce exista siguranta ca se va face acel drum);
- asigurarea tuturor utilitatilor si bransarea la ele inainte de predare, nu dupa;
Si asa mai departe...

Edited by Gica_03, 15 October 2020 - 08:29.


#20
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
De acord, insa cat timp exista cerere uriasa, dezvoltatorii vor continua sa construiasca la fel ca si pana acum, obtii mai mult profit daca intr-un spatiu in care ai putea sa faci ideal 2 blocuri (30+ metri intre ele si spatiu verde) faci 3 blocuri (10 metri intre ele, fara spatiu verde). Probabil ca poti face si 4 blocuri in acelasi spatiu, dau mana vecinii dimineata la cafea, dar intram in alte povesti..

Revenind on topic, am vizitat si eu ansamblul Grand Kristal, mi-a placut compartimentarea, materialele folosite, distanta intre blocuri e ok, insa cea mai mare problema (deal-breaker de altfel pentru mine) a fost zona, din metalurgiei si pana la complex e ceva distanta si nu neaparat prin cea mai frumoasa zona, iar dimineata se vor forma ambuteiaje grave la iesirea de pe dumitru brumarescu pe metalurgiei

#21
dumitrescucatalin87

dumitrescucatalin87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2020

View PostSeptimus, on 18 septembrie 2020 - 17:14, said:

A rezervat cineva aici, poate sa ne spuna ceva despre materialele folosite, finisaje, experienta overall ?
Din pacate am rezervat si eu un apartament in complex. Predarea trebuia sa se faca in noiembrie 2020 (antecontract semnat la inceputul lui 2019) insa din pacate am fost anuntati ca termenul se prelungeste cu 6 luni pe motiv ca nu au nicio utilitate (apa, canal, gaze, curent). Deci apartament gata in 3 ani, extrem de mult. De aici intelegeti voi cat de seriosi sunt... Si bineinteles comunicarea cu ei foarte greoaie, mereu au promis ca in august - noiembrie 2020 fara doar si poate ne vom muta..., pana sa dam avansul erau foarte receptivi, dupa ce am achitat nici nu mai raspundeau la telefoane. Plus de asta am inteles ca mai sunt si niste litigii pe terenul respectiv si de aceea nu ar reusi sa bage utilitati.

#22
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View PostGica_03, on 15 octombrie 2020 - 08:28, said:

- asigurarea si dezvoltarea cailor de acces (sau daca se ocupa statul, constructia sa inceapa dupa ce exista siguranta ca se va face acel drum);
- asigurarea tuturor utilitatilor si bransarea la ele inainte de predare, nu dupa;
Naivitate de nivel extrem.
Sunt in tara cartiere imobiliare facute pe terenul statului in parteneriat pubic-privat de tipul asociere in participatiune la care statul si-a luat angajament ca va asfalta strazile publice din cartierul nou pe masura ce se dezvolta, doar ca atunci cand a fost vorba sa asfalteze a tot tras de tip ani de zile, timp in care cetatenii care au cumparat acolo au stat cu pietris pus si ala pe cheltuiala constructorul privat dupa lungi runde de negocieri cu primaria, primarie care dorea sa ramana doar pamant pana o sa ajunga ei cu asfaltarea pe acolo.
Deasemenea sunt cazuri in care dezvoltatorul vrea sa asfalteze dar nu e lasat de primarie.
De utilitati nu mai zic, e o mafie acolo in companiile de utilitati... nu dai sacosa, nu te branseaza nimeni, poti sa ai tu mama autorizatiilor si avizelor, peste angajatii companiilor de utilitati nu treci decat dupa ce dai sacosa. Asta pentru ca legea le permite astfel de abuzuri.
Legile sunt facute astfel incat sa fii la mana unor bugetari, semibugetari sau fostibugetari din diverse institutii publice, companii publice sau companii actualmente private care mereu asteapta beneficii in schimb.
Din contra, trebuie abrogate multe legi care ofera bugetarilor libertatea de a abuza si liberalizata treaba sa nu mai aiba nimeni altcineva o implicare in activitatile private.

#23
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019
Salutare,

Ieri am fost si eu la o vizionare in acest complex, sunt interesat sa cumpar si am inceput sa caut ceva informatii...

View Postsahedy, on 31 iulie 2020 - 18:48, said:

Eu am luat anul trecut prin Prima Casa un apartament in blocul D1, era destul de mare (64 mp) la 49 900. In decembrie sau ianuarie vor fi gata cateva blocuri.
Un feedback? Ai reusit sa te muti sau macar sa te apuci sa mobilezi apartamentul astfel incat sa ma poti ajuta cu o parere?

View Postfilipxxx, on 24 august 2020 - 11:23, said:

Nu-mi dau seama unde au astia 10 hectare libere in zona cum se lauda in filmulet, dar iti pot spune in mod sigur ca pomii din film vor ramane la nivelul de desen. Posted Image Toata zona de acolo e construita cu alte blocuri, depozite, etc. Cum naiba sa arati stanga dreapta copaci cand e alt bloc acolo, fabrica Vulcan sau Metro Posted Image Chiar poti minti orice in fimuletele astea si prostimea cumpara.
Nu le iau apararea, nu am de ce, insa ieri am fost la o vizionare si am vazut zeci de copaci plantati, asta doar pe langa blocul in care am avut vizionarea. Se vedea clar ca sunt plantati o groaza. Asa ca din aceasta privinta, nu au mintit..chiar o sa fie.

View Postgooroo, on 22 septembrie 2020 - 12:38, said:

In clip arata bine treaba, infrastructura super ok, dar in final cred ca va arata cum e si la Kristal si SudRezidential, adica infrastructura ok.
Evident ca randarile sunt facute clasic cu copaci pe langa si fara vecini (camp), care sigur in realitate nu vor exista, cel putin nu asa multi si asa mari, probabil vor planta un rand pe langa limita proprietatii sa fie ornament, dar nu mai mult.
Oricum cine vrea copaci, cumpara langa o zona cu copaci veche, ca degeaba plantezi acum copaci, chiar daca pui perdea de 100 metri in jur de copaci, acestia in cel mai fericit caz se vor face mari cand o sa iesi la pensie, dupa ce termini creditul de platit, copacii nu cresc mari peste noapte, cine a plantat cunoaste.
^ am scris mai sus ce am observat, legat de copaci.

View Postgeorge_alexandru, on 12 octombrie 2020 - 17:56, said:

A dat si fratele meu avans pentru un apartament de 2 camere, 53k euro pentru 55mp plus vreo 9mp balcon daca nu ma insel. Pare ok pentru banii astia. Nasol o sa fie cu iesit cu masina de acolo...prevad timpi lungi de asteptare.
A reusit sa se mute ? Sau inca nu e gata unde si-a luat. Ma intereseaza o parere..sunt tentat sa cumpar 1 ap de 2 camere.

View Postthefrenzybudgeter, on 12 octombrie 2020 - 23:58, said:

Deci avem 2000 de spatii locative in 10ha!. Fereasca sfintii cum se construieste. Blocuri unde apartamentele nu mai vad soarele la cat sunt de apropiate. Spatii verzi reprezinta gazon sau copaci de abia plantati?. Ca altfel nici ca prea ajuta la combaterea prafului si a poluarii.



Sunt copaci la balot ce se pot cumpara si aja nu mai astepti 5 ani sa aiba o anumita dimensiune si functionalitate toti acei copaci.
Eu unul in Bucuresti nu inteleg cum inca se mai aproba P+10 in blocuri la mama masii ...nici macar prin centru pe unde sa zici ca este un fost bloc comunist si sa stea in aceiasi linie.

Avem POT-uri si CUT-uri mult prea mari. Ar cam trebuii in al ceasul al 20 lea sa ne trezim si sa ajungem la un 50/50% paritate intre infrastructuri si zone verzi, iar zonele verzi le poti imparti in 50% copaci si 50% iarba, flori samd. Cei 50% de copaci din suprafata pot fi cuantificati prin densitatea acestora raportat la suprafata. Ai numarul de X copaci cu varsta de X minim ani pe aria lotului - se face receptia. Nu ai ...ghinion, aloci spatiu si cumperi copacii.

Altfel nu mai iesim din mocirla asta ce o avem cu astfel de complexe rezidentiale de toata jena.

Eu am fost atras de acest complex strict din pricina ca blocurile nu sunt apropriate( nu mai apropriate ca la cele comuniste )

View Postdumitrescucatalin87, on 16 octombrie 2020 - 15:02, said:

Din pacate am rezervat si eu un apartament in complex. Predarea trebuia sa se faca in noiembrie 2020 (antecontract semnat la inceputul lui 2019) insa din pacate am fost anuntati ca termenul se prelungeste cu 6 luni pe motiv ca nu au nicio utilitate (apa, canal, gaze, curent). Deci apartament gata in 3 ani, extrem de mult. De aici intelegeti voi cat de seriosi sunt... Si bineinteles comunicarea cu ei foarte greoaie, mereu au promis ca in august - noiembrie 2020 fara doar si poate ne vom muta..., pana sa dam avansul erau foarte receptivi, dupa ce am achitat nici nu mai raspundeau la telefoane. Plus de asta am inteles ca mai sunt si niste litigii pe terenul respectiv si de aceea nu ar reusi sa bage utilitati.
Sper ca a fost un caz izolat si nu isi fac un obicei din asta...sunt tentat sa cumpar, ma poti ajuta cu ceva informatii, te rog, care este stadiul acuma?

#24
sahedy

sahedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2011
Am primit acum cateva zile vesti cum ca blocul meu (D1) va fi gata de evaluari incepand cu 10 martie. Asa ca o sa va dau un mic update prin martie-aprilie.

#25
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019

View Postsahedy, on 31 ianuarie 2021 - 01:39, said:

Am primit acum cateva zile vesti cum ca blocul meu (D1) va fi gata de evaluari incepand cu 10 martie. Asa ca o sa va dau un mic update prin martie-aprilie.
Am facut si eu rezervare in D3. Momentan este in constructie, abia au ajuns la etajul 1 cu ridicarea.

Sa vedem, au termen mai 2022.

#26
S_Marina

S_Marina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2021
Buna,

Am facut si eu rezervare in D4. Sincera sa fiu nu cred ca vor respecta termenul dat, adica mai 2022, dar sper din suflet sa nu se prelungeasca foarte mult. Chiar sunt foarte curioasa ce ne va spune @sahedy cu privire la blocul D1.

Zi frumoasa!!

#27
geosan11111

geosan11111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.05.2009

View PostM_Andrei, on 03 februarie 2021 - 08:29, said:

Am facut si eu rezervare in D3. Momentan este in constructie, abia au ajuns la etajul 1 cu ridicarea.

Sa vedem, au termen mai 2022.
Vom fi vecini.

#28
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019

View Postgeosan11111, on 07 martie 2021 - 19:47, said:

Vom fi vecini.
Salut vecinee! Te astept in grupul D3 de pe facebook.

#29
bestman1

bestman1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.03.2012
Salutare,

A fost careva in zona in timpul saptamanii in timpul orelor de varf? cum este traficul? implicit bd. Metalurgiei?

Multumesc

#30
florentina789

florentina789

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2020
Salutare,

Am hotarat sa achizitionez un apartament in grand kristal, insa am cateva nedumeriri care au ramas fara raspuns: in rezervarile pe care le-ati semnat, se precizeaza termenul de finalizare al blocului si de predare a apartamentului?
Nu imi e clar ce este cu ipoteca in favoarea Cec-ului? Ati primit un document de la acestia prin care mentioneaza ca se radiaza aceasta ipoteca la semnarea contractului de vanzare cumparare?

Seara faina 🙂

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,444
  • Înscris: 30.08.2017
CEC probabil a finanțat proiectul și a pus ipotecă pe apartamente.

#32
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Probabil e pe teren si se va radia cand vinde dezvoltatorul tot sau achita creditul.

#33
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019
Ceva noutati despre acest ansamblu? Are cineva?

#34
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019

View Postflorentina789, on 13 martie 2021 - 21:34, said:

Salutare,

Am hotarat sa achizitionez un apartament in grand kristal, insa am cateva nedumeriri care au ramas fara raspuns: in rezervarile pe care le-ati semnat, se precizeaza termenul de finalizare al blocului si de predare a apartamentului?
Nu imi e clar ce este cu ipoteca in favoarea Cec-ului? Ati primit un document de la acestia prin care mentioneaza ca se radiaza aceasta ipoteca la semnarea contractului de vanzare cumparare?

Seara faina ��
Ai reusit, ai achizitionat apartament in complex?

Ansamblul a tot evoluat pe parcusul timpului..

#35
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019
Buna ziua,

Chiar daca subiectul nu prea are activitate, aici, pe acest forum, vreau totusi sa va anunt ca am intrat in posesia unui apartament de 2 camrere in acest complex. Eu unul sunt foarte multumit, nu am avut probleme deloc pana acum, complexul este din ce in ce mai frumos. Pacat de oamenii din el..care nu il pastreaza frumos si fac mizerie.

Edited by M_Andrei, 27 June 2022 - 15:59.


#36
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
deci nu e greu de imaginat cum va fi cand cei care il fac acum "din ce in ce mai frumos" vor termina de vandut...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate