Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Grand Kristal Residence Metalurgiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
S-a mutat si fratele meu de curand acolo, din ce mi-a povestit e ok. Nu l-am intrebat de vecini.

#38
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

 gooroo, on 14 octombrie 2020 - 20:59, said:

Tu probabil esti tanar, probabil generatia dupa 2000, care nu stie ca majoritatea cartierelor construite de Ceausescu nu aveau copaci cand s-a facut receptia, iar copacii au fost plantati in general de locatari si abia apoi de catre autoritati, chiar la zeci de ani de la receptie, undeori de multiple ori ca nu rezistau. Cumva aveti impresia ca daca voi ati fost fericiti sa prindeti de cand va stiti copacii mari, aveti impresia ca acei copaci erau acolo si cand s-a facut receptia, desi probabil acei copaci nu se aflau acolo nici cand s-au mutat parintii vostri in acele apartamente.
Eu am copilarit in doua zone, ambele construite de Ceausescu, una pe terenul unde fusese o padure si unde in mod evident s-au pastrat multi copaci din acea padure, deci erau copaci mari in jurul blocurilor cand s-a facut receptia, iar cealalta pe locul unde a fost mahala si camp, unde in mod evident nu era aproape nici un copac.

Asa se intampla si in cartierele noi. De exemplu am vizitat recent un cartier dat in folosinta acum 10 ani, unde lipsesc copacii cu desavarsire desi s-au plantat in zona aia, dar pur si simplu nu s-au dezvoltat copacii, deoarece copacii se prind greu cand ii bat toata ziua soarele, trebuie udati in mod intensiv ca sa se dezvolte, si preferabil sa fie inconjurati de un gard viu in jurul trunchiului, care e mai putin pretentios si se dezvolta si tin umbra solului, pastrand astfel umiditate mai mare ce permite copacilor sa se dezvolte.

Cat despre propunera ta cu impunerea de copaci pentru a primi autorizatie e una idioata, ilegala si neconstitutionala.

nu m-am putut abtine sa nu arspund la comentariul asta. In complexele noi, chiar daca ar vrea sa planteze cineva copaci ar fi imposibil pentru ca efectiv nu e teren. Spatiul dintre blocuri e prea mic. Blocurile au fost inghesuite la MAXIM.
Din punct de vedere urbanistic, cartierele facute in timpul comunismului pur si simplu nu se pot compara cu cele facute in perioada de acum. Sunt la ani lumina distanta si imi pare foarte rau de ceea ce se intampla. Imi vine sa plang cand ma gandesc.

#39
M_Andrei

M_Andrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2019

View Postunderground2009, on 02 iulie 2022 - 23:35, said:

nu m-am putut abtine sa nu arspund la comentariul asta. In complexele noi, chiar daca ar vrea sa planteze cineva copaci ar fi imposibil pentru ca efectiv nu e teren. Spatiul dintre blocuri e prea mic. Blocurile au fost inghesuite la MAXIM.
Din punct de vedere urbanistic, cartierele facute in timpul comunismului pur si simplu nu se pot compara cu cele facute in perioada de acum. Sunt la ani lumina distanta si imi pare foarte rau de ceea ce se intampla. Imi vine sa plang cand ma gandesc.
In acest cartier, Grand Kristal Residence, distanta dintre blocuri este mai mare fata de blocurile Ceausiste. Pomi plantati, gazon pus, stropitori, etc.

#40
dacai89

dacai89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2012
Stau in noul Popesti si am fost acolo dupa o vizita la sud rezdential care au recomandat zona aia, preturi ok si acum detalii:
am fost in iunie 2023, 3 camere pe la 100 K euro si 4 camere pe la 120,
Ansamblu:
-spatiu dintre blocuri e destul de mare
-multe locuri de parcare ( fiecare bloc are destule locuri de parcare +/- vizitatori si magazine
-2 benzi care traverseaza complexul si destul de multe spatii comerciale (goale)
-este restaurant ( este destul de bun am fost la masa acolo) in complex si magazine micute ( carreforu express si la blocurile mai noi toate au la parter spatiu comercial)
-3 sau 4 locuir de joaca dar sunt nu foarte mari gen 20 pe 10 cu topogane de plastic si restu de pe Aliexpress
-parculet destul de dragut cu flori in jur ( erau noi plantate deci nu stiu cum se va face in viitor cu intretinerea spatiului comun)
minusuri:
- cel mai mare este zona, este dupa o zona industriala si companiile de acolo nu vor da faliment pentru ca ne-am plimbat prin zona si erau multe cladiri reabilitate si functionale
-aces in zona se face pe 2 drumuri de 1 banda pe sens si unu iese pe bd. Metalurgiei care este 1 banda pe sens si giratoriu de la Metro care merge spre str.Turnu Magurele cu 2 benzi pe sens, merg des in zona si in timpul zonelor de trafic e macel, stai cite jumate de ora pt 500 de metri
-strada de access Brumarescu , nu este pietonala, este strada industriala, deci nu trotuar sau mers pe jos
-la metrou e destul de aproape , vreo 10 minute doar ca sa ajungi la metrou direct treci prin domeniu privat a unor firme, ei permit trecerea doar e domeniu privat si pot bloca acesul oricind, drumul ocolitor e vreo 30-40 minute pe jos pe drum industrial , care nu va fi reabilitat in veci pentru ca acolo sunt conducte de gas pentru zona industriala deci uitati
-complexul este inconjurat de zona industriala si piata si un depozit nou de piese auto si cauciucuri/nu se vad muta prea curind ( daca arde toti mor doar de la miros)
-access la metrou Berceni nu exista, pare mai aproape doar nu exista drum si daca ar exista ar trece prin spatiu privat

Deci concluzie; ieftin, pare ok doar e puscarie pentru ca e dificil sa iesi din complex,asta este morivul de ce nu voi cumpara acolo, zone nu se modifica pentru ca sa investit masiv in companiile de acolo
Daca era pe partea cealalta de soseua Berceni poate merita dar acum in nici un caz doar daca preferati sa traiti in zona industriala.

#41
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 09.11.2010
Nu stau în acest complex însă din ce am putut observa este destul de ok. Chiar nu mai contează de cine a fost construit. Lucrul bun e bun făcut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate