Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#109
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postdoru2005, on 08 ianuarie 2021 - 11:56, said:

Nu vad nici o cale sa adaug alta drona, nici nu mai pot sa vad formularul de inregistrare in care se cerea tipul dronei, greutatea etc.

Acolo in ala, la final era adauga alta drona.

View Posttigrulus, on 04 ianuarie 2021 - 13:40, said:

Am luat A1+A3 in 2 ore pe site-ul din Luxemburg si acum astept in RO pentru A2
Poti sa imi spui te rog ce pasi ai facut pe site-ul ala? Am intrat acum si sunt zeci de cursuri.

#110
tigrulus

tigrulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 13.03.2009

View PostMr_Woppit, on 09 ianuarie 2021 - 13:18, said:


Acolo in ala, la final era adauga alta drona.


Poti sa imi spui te rog ce pasi ai facut pe site-ul ala? Am intrat acum si sunt zeci de cursuri.

Cauta in catalogul asa "UAS A1"

E un singur curs pentru A1+A3

#111
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018
Mi-am luat si eu certificatul de operator A1-A3 Open pe siteul din Luxemburg.

Acum caut sa imi cumpar un DJI mini 2 si dau cu tunul si nu se mai gasesc.

Amazon zice ca sunt disponibile in Martie. Magazinele locale sunt out of stock.

Zvonurile sunt ca odata cu noile certificari C0 - > C4, dronele vor fi limitate din soft la altitudine maxima si distanta fata de punctul de decolare. Momentan am vazut ca DJI mini 2 este limitata din soft la o altitudine maxima de 500 de metri fata de punctul de decolare (a probat un idiot din Olanda si a pus pe youtube).


Cu limitarea aia de 120 de metri e putin ambigua treaba.

Desi sunt perfect de acord cu ea (nu ca as avea de ales or anything), exista exceptii in care poti zbura mai sus pentru constructiile inalte. Adica poti zbura la maxim 15 metri peste inaltimea maxima a constructiei daca ai acceptul proprietarului constructiei.

Pe mine ma intereseaza tare chestia asta pentru ca una din activitatile principale pe care le voi face cu drona va fi sa filmez cladiri inalte in scop profesional.

Edited by abac, 10 January 2021 - 12:11.


#112
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,079
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru zbor recreațional cred cã ajung și 500m altitudine.
Oricum nu o vezi cu ochiul liber la distanța aia.
Am vãzut pe YouTube pe unii care ridicau un Spark la 4 km altitudine și îi dãdeau drumul jos cu motoarele oprite.

#113
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNenea Zap, on 10 ianuarie 2021 - 12:10, said:

Pentru zbor recreațional cred că ajung și 500m altitudine.

Nu cred ca ai inteles. Pentru zbor la 500 de metri altitudine (fata de nivelul terenului) cred ca faci si putina puscarie in anumite conditii. Limita de 500 de metri este complet ilegala si se pare ca va fi impusa o limita maxima de 120m care sa nu poata fi depasita de dronele certificate.

Zborul peste 120 de metri (400 de picioare) este complet interzis cu drona in europa.

Intrebarea e ce te faci cand vrei sa filmezi o cladire de 300 de metri inaltime?

Edited by abac, 10 January 2021 - 12:18.


#114
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postabac, on 10 ianuarie 2021 - 12:13, said:

Nu cred ca ai inteles. Pentru zbor la 500 de metri altitudine (fata de nivelul terenului) cred ca faci si putina puscarie in anumite conditii. Limita de 500 de metri este complet ilegala si se pare ca va fi impusa o limita maxima de 120m care sa nu poata fi depasita de dronele certificate.

Zborul peste 120 de metri (400 de picioare) este complet interzis cu drona in europa.

Intrebarea e ce te faci cand vrei sa filmezi o cladire de 300 de metri inaltime?
Am ridicat anul trecut atat Mavic Mini, cat si Mavic Air. Maximul a fost de 89 de metrii. Cand disparusera total din campul vizual. Drona mai putea, dar mi-a fost teama mie. O voian inapoi , nu voiam sa o pierd. Asa ca 120 de metrii mi se pare foarte rezonabil.Sau poate cei cu drone mai mari, ar putea sa le vada ... Mie mi se pare safe, sa zboare cat o vad cu ochiul. Chiar daca vad camera pe telefon, eu vreau sa vad si drona.

Edited by XL700VA, 10 January 2021 - 13:28.


#115
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005

View Postabac, on 10 ianuarie 2021 - 12:02, said:

Acum caut sa imi cumpar un DJI mini 2 si dau cu tunul si nu se mai gasesc.

Amazon zice ca sunt disponibile in Martie. Magazinele locale sunt out of stock.

Daca e vorba de Ro, la dronshop.ro Mini 2 pare pe stoc

O am si eu de 2 luni

zero minute zbor!

vreau sa fac un rezumat despre cum se poate zbura legal in Ro cu Mini 2 (exclusiv Mini 2)
am sa postez cand e gata,

rezumatul, in forma preliminara (in lucru) include cerut aprobare de la MApN cu 10 zile inainte
si altele care ma fac sa o tin la sol (dulap) inca Posted Image

Edited by doru2005, 10 January 2021 - 13:45.


#116
narcis1974

narcis1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 13.10.2010

View Postdoru2005, on 10 ianuarie 2021 - 13:44, said:



Daca e vorba de Ro, la dronshop.ro Mini 2 pare pe stoc

O am si eu de 2 luni

zero minute zbor!

vreau sa fac un rezumat despre cum se poate zbura legal in Ro cu Mini 2 (exclusiv Mini 2)
am sa postez cand e gata,

rezumatul, in forma preliminara (in lucru) include cerut aprobare de la MApN cu 10 zile inainte
si altele care ma fac sa o tin la sol (dulap) inca Posted Image

Felicitări!
Aștept rezumatul,m-aș bucura să fie explicați toti pasii!
Spor la treabă!

#117
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Mai e de lucru.. e greu de descalcit procedura,
pana la modificarea HG 912 aprobarile raman necesare,
sper sa am o sursa gresita ref. la modificare HG 912, modificarea pare sa nu elimine aprobarile,
ci introduce, pe langa altele, ca amenzile pot fi date in plus si de persoane desemnate de primarie, pe langa politie.

N-am nici o problema cu legislatia, pot fi Superman-ul controlului dronei, daca bateria  face atac de chip (e smart)
sau o elice crapa, si esti deasupra unei persoane ne-implicate intelegi de ce exista legislatie.

Cu aprobarile e cu totul alta poveste,
zonele in care nu e permis zborul sau filmarile,
trebuie incluse pe o harta, pe care poti fi  obligat sa o consulti..
si atat!

Cel putin aceasta e parerea mea.

Edited by doru2005, 10 January 2021 - 14:13.


#118
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018

View Postdoru2005, on 10 ianuarie 2021 - 13:44, said:

Daca e vorba de Ro, la dronshop.ro Mini 2 pare pe stoc

Nu e vorba de Romania. De 15 ani nu mai e vorba de Romania.

E vorba de europa (centru/vest)

Edited by abac, 10 January 2021 - 14:17.


#119
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
legislatia europeana e adopta, e ok , ce aduce in plus ref la Mini 2 este, din nou , in plus,
pentru Mini 2 trebuie inregistrat operatorul si codul lui afisat  pe drona - pentru ca drona are camera video-, am facut asta in 5 minute.

aprobarile MApN sunt pentru filmarile din aer - pentru ca drona are camera video-, si altele..

Zborul legal in acest moment se face cu respectarea cerintelor EASA si altor legi nationale in vigoare.

In cateva cuvinte, in acest moment, e ca o limitare de vteza la nivel european, dublata de drum in lucru la nivel local Posted Image

Edited by doru2005, 10 January 2021 - 14:29.


#120
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018
Eu inteleg ca daca nu zbori cu scopul de a face inregistrari video/foto, nu ai nevoie de aprobare de la Mapn. Chiar daca drona are camera. Pur si simplu nu inregistrezi. Folosesti camera doar la navigare.

#121
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postabac, on 10 ianuarie 2021 - 14:31, said:

Eu inteleg ca daca nu zbori cu scopul de a face inregistrari video/foto, nu ai nevoie de aprobare de la Mapn. Chiar daca drona are camera. Pur si simplu nu inregistrezi. Folosesti camera doar la navigare.
Tot filmezi. Chiar daca ii scoti cardul. Filmarea (dar de rezolutie mai mica) ramane in memora telefonului.

#122
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,435
  • Înscris: 28.10.2018
Nu filmezi. Ai optiunea sa nu salvezi nimic in telefon. Vezi doar feed video live pe ecran si atat.

Asta ca sa nu zic ca daca nu ii deschizi telefonul organului, n-are cum intre sa vada ce ai filmat. Vorbim de iphone evident.

Edited by abac, 10 January 2021 - 14:46.


#123
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005
Asa m-am gandit si eu ref. la filmare dar mai sunt si altele
am postat inainte extrase din lege.

am intrebat la caa.ro, dronshop.ro, nici un raspuns,
magazinul..  inteleg ca nu vrea sa reduca dorinta de achizitie a unei drone
caa.ro are afisata legislatia valabila dupa 31 dec 2020 care prevede aprobarile ce trebuie cerute, n-ar trebui sa rapunda decat dac-s foarte amabili, doar pot sa citesc legile Posted Image
din partea caa, pentru Mini 2 e usor, realizabil in 5 minute, doar ca raman restul care nu tin de caa, si incep sa cred ca nu se va schimba mare lucru acolo.

dar mai e
sunatul inainte de zbor
"survolul" -  si mai restrictiv pentru Bucuresti,

Problema e probabil generata de faptul ca Mini 2 e in aceeasi oala cu un avion ref MApN

Momentan is in situatia fericita "daca ma insel, ma bucur" Posted Image

Poate avem ceva noroc sa fie cuprins in o viitoare modificare de lege intentia expresa  de a inregistra si pastra

Edited by doru2005, 10 January 2021 - 15:04.


#124
tigrulus

tigrulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 13.03.2009

View Postabac, on 10 ianuarie 2021 - 12:13, said:

Nu cred ca ai inteles. Pentru zbor la 500 de metri altitudine (fata de nivelul terenului) cred ca faci si putina puscarie in anumite conditii. Limita de 500 de metri este complet ilegala si se pare ca va fi impusa o limita maxima de 120m care sa nu poata fi depasita de dronele certificate.

Zborul peste 120 de metri (400 de picioare) este complet interzis cu drona in europa.

Intrebarea e ce te faci cand vrei sa filmezi o cladire de 300 de metri inaltime?

Ai in legislatie raspunsul la intrebarea: Ce faci cand vrei sa filmezi o cladire de 300 metri?....daca iti faci timp sa o citesti, al 3-le punct de la UAS.OPEN.010 specifica: "Atunci când o aeronavă fără pilot la bord este operată în limita unei distanțe orizontale de 50 de metri față de un obstacol artificial cu o înălțime mai mare de 105 metri, la cererea entității care răspunde de respectivul obstacol, înălțimea maximă a operațiunii UAS poate fi mărită cu până la 15 metri peste înălțimea obstacolului."
Deci daca proprietarul doreste sa ii filmezi cladirea de 300m, poti sa zbori pana la 315 metri doar sa ai grija la limitarea de 50m distanta orizontala.

Si zborul peste 120 metri este permis in anumite cazuri. El ar fi interzis pentru categoria Open.
Zic "ar fi" pentru ca sunt acceptate anumite exceptii.
Apoi tot in legislatie gasesti si inaltimea buffer (30metri peste cei 120) si motivul existentei ei. Dar asta au ascuns-o bine....

Dronele cu clasa C pe ele nu au de ce sa fie limitate din soft inaltimea la 120m (maxim va fi o notificare) pentru ca ar face doar o presupunere ca operatorul o zboara in Open, fara sa indeplineasca exceptiile de depasire a plafonului. Dar mai exista si UAS.SPEC (unde doar in UAS.SPEC.20 ca alternativă la punctele UAS.SPEC.30 și UAS.SPEC.40 esti limitat la 120m) si UAS.LUC (unde Autoritatea Aeronautica va specifica ce alte privilegii are operatorul UAS)...acestea, bine inteles cu aprobarile de rigoare.

Edited by tigrulus, 10 January 2021 - 21:41.


#125
doru2005

doru2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 29.11.2005

View Postnarcis1974, on 10 ianuarie 2021 - 13:51, said:

Felicitări!
Aștept rezumatul,m-aș bucura să fie explicați toti pasii!
Spor la treabă!

Ciorna (in lucru) aici

https://forum.softpe...u-camera-video/

#126
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postabac, on 10 ianuarie 2021 - 12:13, said:

Nu cred ca ai inteles. Pentru zbor la 500 de metri altitudine (fata de nivelul terenului) cred ca faci si putina puscarie in anumite conditii. Limita de 500 de metri este complet ilegala si se pare ca va fi impusa o limita maxima de 120m care sa nu poata fi depasita de dronele certificate.

Zborul peste 120 de metri (400 de picioare) este complet interzis cu drona in europa.

Intrebarea e ce te faci cand vrei sa filmezi o cladire de 300 de metri inaltime?

O filmezi pan la 120m sau deloc. Nu ai autorizatie pentru asa ceva. Deci...nu te bagi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate