Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Ulei motor LL 01 vs LL 04 BMW

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Kazi88

Kazi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2020
Salut, baieti !
Am o disputa intre mine si tatal meu. Nu pot sa ma inteleg cu el cand vine vorba de ulei la motor. El a luat masina mea in Germania si masina il informeaza ca trebuie sa umple rezervorul cu maxim 1L de ulei. Eu i-am spus ca folosesc Castrol 0W-30 si
l-am atentionat sa cumpere DOAR cutie pe care scrie pe spatele ei “BMW” sau LL-04 (long life 04).
Evident...omul n-a inteles si a luat ulei castrol 0w-30 dar LL 01. Spuneti-mi si mie va rog acum daca masina mea va suferi pentru greseala lui daca a bagat doar 1L. Si care este diferenta intre tipurile de long life ?

DETIN UN : BMW Seria 5 (F10) facelift 2013 3.0L xDrive EURO 6

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007
La BMW se pune ulei in rezervor ? Am mai invatat ceva.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
https://www.oilspeci...ons.org/bmw.php

Quote

BMW Longlife-01 (BMW LL-01) Special BMW approval for fully synthetic long-life oil. Product meets ACEA A3/B3 and API: SJ/CD EC-II. Usually required for BMWs built after MY 2002. Can also be used where a BMW Longlife-98 oil is recommended.

Quote

BMW Longlife-04 (BMW LL-04) Special BMW approval for fully synthetic long-life oil. Viscosities are SAE 0W-30, 0W-40, 5W-30 and 5W-40. Usually required for BMWs equipped with a diesel particulate filter (DPF). Can also be used where a BMW Longlife-98 or BMW Longlife-01 oil is recommended.

Deci LL-04 dacă ai DPF. LL-01 la benzină sau dacă nu ai DPF.

#4
Kazi88

Kazi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2020

 victord36, on 24 iulie 2020 - 06:00, said:

La BMW se pune ulei in rezervor ? Am mai invatat ceva.

Da, se pune.. ajunge in baia de ulei care are tot rol de rezervor.
Ia invata, sa vezi ce inseamna cuvantul “rezervor” la general si ai sa intelegi. Nu mai privii lucrurile restrans.

#5
Kazi88

Kazi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2020

 bladhaund, on 24 iulie 2020 - 06:58, said:

https://www.oilspeci...ons.org/bmw.php




Deci LL-04 dacă ai DPF. LL-01 la benzină sau dacă nu ai DPF.

Pai daca am scris ca e Euro 6, inseamna ca e Diesel..deci are DPF.
Dar pe mine ma intereseaza acum daca dauneaza ceva la motor..ce fac ? il pun sa faca obligatoriu revizia la ulei ? poate sa mearga asa ca n-are nimic ? O sa vina acasa, in Romania si vreau sa stiu daca sa-l pun sa faca revizia la masina inainte sa plece sau nu dauneaza nimic la ea si poate sa vina acasa.

#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Nu-ti bate capul ca nu se intampla nimic, mai ales ca a pus doar in litru. Poti sa dormi linistit si la urmatorul schimb pui ll04.

Ll01 chiar protejeaza mai bine, problema e pentru filtru de partcule dar nu-ti imagina ca moare imediat daca ai completat cu 1 l.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate