Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

De ce nu mor zilnic mai multe persoane de Covid in Romania?

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#145
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postcirus6, on 19 iulie 2020 - 11:34, said:

https://www.google.c...a-cauza-1301931

Și vezi că-i de la digi24, de unde luați voi lumină.

E veche declaratia dar daca ideea nu coincide cu ceea ce gandesc ei, unora le intra pe-o ureche si le iese pe cealalta fara sa le afecteze interactiunea dintre neuroni. Dar in asta consta genialitatea, CSF?!

#146
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postcirus6, on 19 iulie 2020 - 11:34, said:

https://www.google.c...a-cauza-1301931

Și vezi că-i de la digi24, de unde luați voi lumină.

Un bărbat (56 de ani) , internat pe 27 iunie, decedat pe 08 iulie și care suferea de boala cardiacă ischemică, infarct miocardic acut, HTA, diabet zaharat tip II și etilism cronic ar fi murit de COVID . N  Nu stiu ... poate insa as fi curis daca a murit de infact sau ... ca avea omu motive dwestule sa ...
Sau .. despistat pozitiv, dar asimptomatic , moare dupa 3 zile de infarct. Asimptomatic... eu i  prostia mea as zice ca infarctu nu aree nimic de a face cu gividu. E cam ca in bancu ala cu nea Caisa care  a murit intr-un accident aviatic.. Se uita dupa un avion si din cazia asta a cazut in canalul magistral de irigatie si s-a inecat ....

#147
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcirus6, on 16 iulie 2020 - 18:26, said:

Atunci probabilitatea e de 99,9% cã a avut coviduțu.
Multã lume spune cã a avut simptome corespunzãtoare covid-19 încã din noiembrie anul trecut. Din ianuarie abia devenit recunoscutã boala la noi.
Ce mi se pare mișto e cã atunci când nu știau de covid-19, medicii tratau boala ca gripã sau pneumonie și nu murea nimeni, dupã ce s-a aflat de noul virus au început sã moarã pe capete.
- poate era alta tulpina, cu transmitere redusa, cu simptome usoare, inca era invatata cu lilieci si pangolini, bipezii i se pareau ciudati si necomestibili
- poate era un simplu raspuns la o doza mai mica de virusi; ca ii luau o data si se imbolnaveau, nu de mai multe ori si in doze mari
- poate erau pur si simplu virusii obisnuiti, mai o gripa, mai un guturai, mai face cite unul si o pneumonie...
- batrinii oare de ce mureau in iarna?

Variante ar fi destule.

#148
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Nu sunt chiar data de sigir ca simptomele alea is doar de guvid...

na de aici "Ce s-a întâmplat, de fapt? Bărbatul de 45 de ani suferea de obezitate şi avea probleme cardiace. Acesta s-a simţit rău şi a fost dus la spital, unde a acuzat stări febrile şi tuse. Personalul medical a asociat simptomele cu cele specifice noului coronavirus, însă acestea sunt întâlnite şi la persoanele care au suferit un infarct."
Citeste mai mult: adev.ro/qdkk4x
Omu a plecat acasa unde a murit cateva zile mai tarziu. Infarct!!!

A.... si ieri vorbeam si mancam o gogoasa... O firmitura a ajuns pe omusor si .. si imediat in jurul meu s-a facut "loc" ! La dracu o tuse nu inseamna guvid!

#149
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostGhita_Bizonu, on 19 iulie 2020 - 13:23, said:

Un bărbat (56 de ani) , internat pe 27 iunie, decedat pe 08 iulie și care suferea de boala cardiacă ischemică, infarct miocardic acut, HTA, diabet zaharat tip II și etilism cronic ar fi murit de COVID . N  Nu stiu ... poate insa as fi curis daca a murit de infact sau ... ca avea omu motive dwestule sa ...
Sau .. despistat pozitiv, dar asimptomatic , moare dupa 3 zile de infarct. Asimptomatic... eu i  prostia mea as zice ca infarctu nu aree nimic de a face cu gividu. E cam ca in bancu ala cu nea Caisa care  a murit intr-un accident aviatic.. Se uita dupa un avion si din cazia asta a cazut in canalul magistral de irigatie si s-a inecat ....
E exact ca în banc.
Nu știu dacă zici de acela care a refuzat internarea și a murit după 3 zile. Acea știre a fost pentru a speria și crea panică "uită dom'le ce pățești dacă refuzi internarea". Dar omul a murit de infarct și doar coincidența a făcut să fie și covid pozitiv.

#150
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcirus6, on 19 iulie 2020 - 14:43, said:

Dar omul a murit de infarct și doar coincidența a făcut să fie și covid pozitiv.
Acum veniți de la autopsie, domnu' legist? :)

#151
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
E plin forumul Softpedia de experţi. În ultima vreme, a fost o explozie (deloc) neaşteptată din această categorie de profesioniști, cu vaste cunoştinţe medicale, în special pe partea de epidemiologie/infecţioase. Păcat, totuși, că nu și-au manifestat surprinzătoarele veleități acolo unde ar fi fost practic nevoie, anume în câmpul muncii, și nu doar în mediul virtual, într-un total, nerecunoscător și efemer anonimat. Poate cu altă ocazie.

Edited by cleopatra00, 19 July 2020 - 15:17.


#152
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007

View PostGhita_Bizonu, on 19 iulie 2020 - 10:00, said:



Ce zici Franz? Pardon ca sa fim in ton cu BLMistii .. ce zici John Crow ala care mater?!

Adicatelea io scriu "Asa a dat Domnul/Soarta/norocu' .' ce sa ii faci.  Ca nu se putea prevedea Covidu'. si tu , in intepciunea ta transatalantica intelegi ca cum Sunt de acord ca s-a prevazut  
adicatelea viceversa!!!!
Ba! Nu ai dreptu sa scrii despre unii care ar fi inca in pestera ba! Ca daca ai trai in consitii din astea .. zau asa ai fi MORT!!!! Ca ter=au duce4 direct in barlogul ursiauce de pestera (Ursus spaeleus) si basta .. ai deveni furaj !!!!! Ma! in epocile alea aia prtosti mureau ma! Insa in spocile civilizate ...

Si zici ca garfice ?
Ia sa revedem  graficul    https://ourworldinda...U&region=Europe
Si sa citim :  Total confirmed COVID-19 deaths per million people
Si sa vedem cine e negru : Romania. Cine e in rosu ? Germania! Si Germanie e "superioara" adica ma inteligentule e mai nashoa in Nemtika!
Ca ia sa ne jucam nitel :  pe 10 aprilie nemtii aveau 28 noi 11. Pe 30 apriloe 75 si 35;. si 103 si 79 la 9 iunie.
Adicateal Doicea a avut mai muoti morti decat Romania! Mai muloti morti la milionu de locuitori ..
Deci cine iese prost din graficu asta?  Roomania cu mai putini morti la milion sau Doicea cu mai multi?!

Si zi asa ne explici tu ce si cum e un grafic?

Si ia zi nu ai auzit de niste vesti de prin SUA ? Covizi nenuratai si BLM isti agitati ...
Si ca iti plac graficele : https://ourworldinda...A&region=Europe

Ba taica da avezi un guvern ... crez ca ar trebui iiute sa importati cativa PSD isti in frunte cu Dragnea si Dancila ..... ca datele din iunie 9 - 335 morti la milion in SUa vs 69 Romania iti arata care e tara care performeaza ma!!


Si inca ceva ...  intrebi e vorba de cei care au putut INITIA criza .Unde dracu am scris io ca careva a initiat ceva ? Fie criza fie Covid?
Ba tu nu stii ce e aia a profita ?!

Uf greu al dal cu denigrantiii !
Ai gresit treaba cu graficul, ce-ti arata el e ca germania a ajuns la platou pe cand Romania e pe o crestere abrupta, nu-ti trebuie multa imaginatie sa vezi ce urmeaza.
Statele unite au mers pe "e doar o gripa" pana a fost prea tarziu, la fel si uk cu spalatul pe maini.

Edited by _-livio-_, 19 July 2020 - 15:31.


#153
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGhita_Bizonu, on 19 iulie 2020 - 10:00, said:

Si zici ca garfice ?
Ia sa revedem  graficul https://ourworldinda...U&region=Europe
Si sa citim :  Total confirmed COVID-19 deaths per million people
Si sa vedem cine e negru : Romania. Cine e in rosu ? Germania! Si Germanie e "superioara" adica ma inteligentule e mai nashoa in Nemtika!
Ca ia sa ne jucam nitel :  pe 10 aprilie nemtii aveau 28 noi 11. Pe 30 apriloe 75 si 35;. si 103 si 79 la 9 iunie.
Adicateal Doicea a avut mai muoti morti decat Romania! Mai muloti morti la milionu de locuitori ..
Deci cine iese prost din graficu asta?  Roomania cu mai putini morti la milion sau Doicea cu mai multi?!

Iese Romania prost Ghita, pentru ca situatia mortilor nu arata sub control.
Daca vrei iti explic graficul, nu mai fa atotstiutorul ca te faci dracu de ras

View Postmenaloty, on 19 iulie 2020 - 11:10, said:

Eu nu prea am postat, dar am citit si singurul care este obsedat ca pe orice topic de politica este tsuni. ia inchide-l pe el mai bine.Posted Image
N-ai mai raspuns la ultima intrebare. Este ca doare?

View Postcirus6, on 19 iulie 2020 - 11:34, said:

https://www.google.c...a-cauza-1301931

Și vezi că-i de la digi24, de unde luați voi lumină.
Si a zis ce? Pe 5 mai?
A zis ca covidul grabeste moartea celor cu morbiditati.
Ei uite, eu vin si mai tare din spate:
"Covidul grabeste moartea tuturor!"
Si inca una:
"Apa e uda"

Voi ati mintit ca se raporteaza mai multi decat in realitate.
Am spus ca e minciuna si n-ati venit nici unu cu argumente.
Nu va e rusine sa mintitit cu asa ceva?

#154
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostTsunnnami, on 19 iulie 2020 - 15:29, said:

N-ai mai raspuns la ultima intrebare. Este ca doare?
Man, nu am vrut sa-ti fortez neuronii. Ar trebui sa apreciezi.

#155
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postalthea, on 19 iulie 2020 - 14:53, said:

Acum veniți de la autopsie, domnu' legist? Posted Image

View Postcleopatra00, on 19 iulie 2020 - 15:16, said:

E plin forumul Softpedia de experţi. .

Domanleo,
din pacate eu ceva expereinta in materie de infarct. DOUA!!!!!
Insa mai stiti ceva in legatira cu decedatul ?Bărbatul de 45 de ani suferea de obezitate şi avea probleme cardiace.
Citeste mai mult: adev.ro/qdkk4x

Deci era deja cu probleme (HTA sigur) Obez. Obez inseamna in gnl si palca de aterom , adica artere "ingrosate" . Adica avea motive de infacrt su fara HTA.

Un sfat - inainte sa va aratati atasamentul partinic MAI CITITI si textu ... De altfel, trupul neînsufleţit al bărbatului de 45 de ani a fost introdus într-un singur sac pentru decedaţi şi nu în doi, aşa cum este procedura la bolnavii de COVID. În plus, personalul de la morga spitalului a ataşat de sac un bilet pe care se menţiona ”COVID NEGATIV
Citeste mai mult: adev.ro/qdkk4x

Deci stimata cleopatra00 cum stam cu afirmatia dumneavoastra  că nu și-au manifestat surprinzătoarele veleități acolo unde ar fi fost practic nevoie, anume în câmpul muncii, și nu doar în mediul virtual, într-un total, nerecunoscător și efemer anonimat. ??
E cumva cazul sa va explic ce e aia COVID NEGATIV sau ar trebui ca pana acum sa fi aflat importanta informarii ?!

#156
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostGhita_Bizonu, on 19 iulie 2020 - 15:40, said:

Deci stimata cleopatra00 cum stam cu afirmatia dumneavoastra  că nu și-au manifestat surprinzătoarele veleități acolo unde ar fi fost practic nevoie, anume în câmpul muncii, și nu doar în mediul virtual, într-un total, nerecunoscător și efemer anonimat. ??
Rămâne valabilă la modul general.
Confuzia e a mea, m-am gândit la cel din Timiș despre care abia citisem:
https://www.bursa.ro...-covid-49770047

Quote

Potrivit medicilor, pacientul de 50 de ani care a decedat sâmbătă, la Timişoara, a refuzat categoric tratamentul cu Remdesivir şi nu le-a permis medicilor să-i administreze medicamentul, deşi era considerat cel mai potrivit pentru starea sa de sănătate.


#157
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostTsunnnami, on 19 iulie 2020 - 15:29, said:

Iese Romania prost Ghita, pentru ca situatia mortilor nu arata sub control.
Daca vrei iti explic graficul, nu mai fa atotstiutorul ca te faci dracu de ras


Ma deningrantule cumva graficul ala sugereaza ca in Nemtika sitauatia mortilor e sub cointrol?
Sau graficu cu USA arata ca tin mortalitatea sub control?
Si vrei cumva sa zici ca unb given competent are mai muoti morti al milion decat unu romanesc (deci incompetent per se)

SI ia de aici : https://www.american...t-will-ruin-us/
sau asta
https://www.nytimes....ce=articleShare

Asta de apropos cine ar avea unele interese ..
IOnsa ma rog muricani ca si tine ... banii inlocuiesc intelegerea...

#158
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Sa va zic mceva caraghioz rau...

Dpv "politic" (politica micro) si mie mi-ar conveni inca un pic de stare de urgenta ...... cam din acelesi motive ca si lu Lucovid

#159
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În timp ce unii fac mișto de virus și de cei cu ,,botniță'', alții care au fost expuși direct mor:

Quote

Colectivul Clinicii 2 Psihiatrie Craiova isi ia astazi ramas bun de la colegul, asistent Florin Cazacu, un om deosebit, dedicat meseriei sale care a platit tributul suprem in lupta cu adversarul tacut si perfid al zilelor noastre. Unul dintre noi a pierdut lupta cu virusul, dar noi n-am pierdut razboiul, vom ramane uniti, luptand ca sacrificiul lui suprem sa nu fi fost in zadar! Si daca ar trebui sa invatam ceva din aceasta drama, ar fi sa incercam sa ne pastram ratiunea in aceste zile tulburi in care apar din ce in ce mai multe informatii false, contradictorii, teorii conspirationiste care duc la dezbinare, neincredere si ura. Virusul exista, e imprevizibil si face victime, indiferent de varsta, stare de sanatate si meserie!   
Sa alegem libertatea de a fi prudenti si echilibrati, cu constiinta unei conduite care poate proteja sau dimpotriva, poate distruge vieti!
Condoleante familiei indurerate! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Avea 46 de ani.

Nu știu ce ar trebui ca să nu se ignore faptul că se moare și pentru că sunt o grămadă de inconștienți. Grămezi de cadavre, sau ce?

Edited by althea, 19 July 2020 - 17:51.


#160
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007
Unii n-ar crede nici daca ar vedea mormanul de cadavre, tot ar zice ca e "lucratura" partidului opus sau statul paralel sau te miri ce.
E tragic ca s-a ajuns la nivelul asta.

#161
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Poate ar fi utile și altfel de statistici, unele făcute pe baza datelor cu cadrele medicale vindecate/decedate în urma infecției cu coronavirusul. Atunci s-ar vedea mai bine cât e de ușor de luat și care sunt consecințele. Așa, cu cazuri raportate la milionul de locuitori sau mai știu eu pe ce criteri,i care evident sunt diluate de numărul mare de persoane care nu intră în contact cu cei bolnavi deja, unora le poate părea exagerare maximă, conspirație, minciună etc.

#162
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cica virusul ar provoca o coagulare a sangelui si de asta cei cu probleme cardiace sunt predispusi. Dar e greu de verificat, ca sunt zeci de mii cu insuficiente grave, ateroscreloza cu sau fara stenturi. Nu poti sti daca infarctul sau avc-ul omului e provocat sau nu de covid, ca in timp ce 2 cardiaci cu covid fac infarct, mai fac si 20 fara covid. Poate fi si doar stresul, cand ai cateva stenturi in tine si afli ca ai covid si te simti si rau, poate declanseaza alte accidente cardiace, se stie ca sunt corelate si cu perioadele de stres.

In unele tari am inteles ca s-a mutat accentul de pe ventilare si respiratie pe anti-coagulante si antibiotice (cica ar fi o bacterie asociata cu virusul, dracu stie)

Edited by Notsure, 19 July 2020 - 18:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate