Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CASA CU TERASE

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2132 replies to this topic

#73
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postbobitzaaa, on 18 iulie 2020 - 17:26, said:

Eu sunt sceptic cu acei 120k.

210 mp construiti (planul de rezerva)?

Inseamna 570€/mp construit.

Daca nu reusesc sa fac o casa cu bugetul asta, nu are sens sa mai incerc...vad jurnaluri in care au iesit si la 500€/mp.

#74
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Jurnale de anul asta? Si la mine a iesit 500euro pe mp dar acum 4 ani.

#75
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostKEVO82, on 17 iulie 2020 - 19:41, said:

Ar mai fi si varianta 5: sa stau in chirie 1-2 ani, si sa ma rog sa se aleaga praful de piata imobiliara, si cu 160 mii € cat am, sa imi iau pe viitor o vila cu piscina pe Erou Iancu Nicolae Posted Image

Doar ca la cum se printeaza banii, posibil si sa se intample invers, si imobiliarele sa creasca in valoare in timp ce puterea de cumparare a banilor sa scada.

Voi ce ati face in locul meu?

Nu am inteles partea cu "imobiliarele sa creasca in valoare in timp", altfel cand apare inflatia masiva toata smecherie e in ce ai banii a.i. sa pierzi cat mai putin..daca ai cash in cont esti mancat..e f simpla treaba.  Eu zic sa te gandesti bine, the time are a-changin' cum zice cantecul..sper sa nu iti pice greu la stomac daca o sa recitesti posturile astea peste cativa ani si sa zici treaba cu mintea de pe urma a romanului,.
Iancu Nicolae e o zona rezidentiala mai de lux asa cum e de ex. Floreasca, acolo e alta mancare de peste, nu scade la fel ca restul pietei. Bine, daca prinzi valul care trebuie poti sa ajungi sa cumperi si acolo ..intrebarea e daca stii sa faci ..surf Posted Image)

Cat despre alegerea terenului: e un motiv simplu pt care Corbeanca e mai scumpa decat Moara Vlasiei: mai multi oameni o prefera din motive diverse  dar multe legate de vecinitati - e vorba aia cu cei 5 prieteni/vecini buni pe care ii ai si modul cum te influenteaza asta..

E o balanta intre oras si natura salbatica ..in functie de modul tau de viata si posibilitati. Daca ai o viata activa si vrei job ok..orasele mari ofera oportunitati mai bune. inclus dpdv viata sociala, mai vrei si tu sa mergi la un teatru sau mai stiu eu ce...Iar la batranete sa te retragi in natura wild iar e aiurea pt ca nu mai aisuficienta energie sa te descurci binisor, ai poate diverse suferinte si vrei spital relativ aproape, etc..

Cat despre casa de vacanta - asta nu renteaza deloc, de banii aia vezi toata lumea intr-o viata si nu stai sa mai ingrijesti o casa si sa mergi in acelasi loc de fiecare data de cateva ori pe an..daca nu ai bani la modul sa nu ai efectiv ce face cu ei consider treaba asta o prostie 100%.

Doar atat iti mai zic: daca vrei sa faci casa cu terase cu 500 eur/mp o sa fie sigur o calitate sub medie, ca sa arate ca in randari si sa te bucuri de o astfel de rezidenta discutam de alte cifre, o sa constati asta imediat ce treci la etapa de executie. Este o casa mai pretentioasa, la asta ma refer, cred ca ti-am explicat deja de ce cred eu asta. Altfel iti urez sa iti urmezi visele doar sa estimezi corect efortul macar 80%.Ideea e sa fii impacat cu decizia atat acum cat si peste 10 ani, multa .. inspiratie!

Edited by catalijns, 19 July 2020 - 05:45.


#76
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

catalijns said:

1595129795[/url]' post='26655265']
Nu am inteles partea cu "imobiliarele sa creasca in valoare in timp", altfel cand apare inflatia masiva toata smecherie e in ce ai banii a.i. sa pierzi cat mai putin..daca ai cash in cont esti mancat..e f simpla treaba.

Da, la asta ma refer...la devalorizarea banilor.

Quote

Iancu Nicolae e o zona rezidentiala mai de lux asa cum e de ex. Floreasca, acolo e alta mancare de peste, nu scade la fel ca restul pietei. Bine, daca prinzi valul care trebuie poti sa ajungi sa cumperi si acolo ..intrebarea e daca stii sa faci ..surf Posted Image)

In 2009 cand am cumparat pe Erou Iancu Nicolae, era “la mama dracului”...nimeni nu credea ca se va dezvolta zona, si preturile vor sari de 2000€/mp.
In Floreasca, nu poti cumpara nimic cu buget sub 300 mii €, si nici nu caut central sincer...vreau liniste, departe de aglomeratie (chiar daca asta inseamna sa conduc 10 min in plus spre casa), dar sa am tot ce imi trebuie aproape.

Quote

Cat despre alegerea terenului: e un motiv simplu pt care Corbeanca e mai scumpa decat Moara Vlasiei: mai multi oameni o prefera din motive diverse  dar multe legate de vecinitati - e vorba aia cu cei 5 prieteni/vecini buni pe care ii ai si modul cum te influenteaza asta..

Foarte bine punctat! Daca as avea 5 prieteni cu care sa cumpar o strada intreaga, nu ar conta asa mult locatia, daca as avea acces rapid catre oras.

Problema in Moara Vlasiei, si chiar si in Corbeanca in unele zone, este legata de vecini.
Am vandut apartamentul din ansamblul Rovere, pentru ca vreau intimitate, si dupa ce bag 200 mii € intr-o casa, risc sa tranteasca un vecin casa pe aceeasi strada, si sa puna manele zi de zi. Joac-o p’asta!


Quote

Daca ai o viata activa si vrei job ok..orasele mari ofera oportunitati mai bune. inclus dpdv viata sociala, mai vrei si tu sa mergi la un teatru sau mai stiu eu ce...
Masterul l-am facut in Spania, si am locuit o vreme acolo...toti colegii mei locuiau la 50-100km departare de Alicante, unde era universitatea. Toti veneau cu autobuzul sau cu masina, si faceam 30 min pe autostrada.

Deci varianta cu casa la 15 min de Calea Floreasca, langa autostrada, in teorie pare “no brainer” si cea mai logica solutie, mai ales ca pretul terenului este de 3 ori mai mic decat in Corbeanca.
SINGURUL avantaj in Corbeanca sunt Supermarketurile, si eventual padurea, ca de aia alegi sa nu stai in oras, ca sa ai aer curat.

Daca merita sa dau 48 mii € IN PLUS pentru locatie (aceeasi suprafata de teren), nu stiu daca merita, si voi lua decizia asta in 1 saptamana.

Quote

Doar atat iti mai zic: daca vrei sa faci casa cu terase cu 500 eur/mp o sa fie sigur o calitate sub medie, ca sa arate ca in randari si sa te bucuri de o astfel de rezidenta discutam de alte cifre, o sa constati asta imediat ce treci la etapa de executie. Este o casa mai pretentioasa, la asta ma refer, cred ca ti-am explicat deja de ce cred eu asta.

De asta imi era teama sa deschid jurnal, pentru ca stiam ca proiectul meu este unul pretentios, si bugetul real pentru a finaliza casa incat sa arate ca in randari, ar trebui sa fie 600-700€/mp, poate si mai mult.

As putea sa continui nebunia, si sa fac casa cu terase pe structura metalica, dar stiu cat de greu este sa revinzi o astfel de casa in Romania.

Asta inseamna ca voi abandona/amana visul, si voi continua cu constructia vilei de backup (beton si caramida), care are 210mp construiti 173mp utili.

Attached Files



#77
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Iancu Nicolae e si acum la mama dracului dar treaba nu statea chiar asa in 2009, mai degraba prin 2000. Stiu f bine zona de vreo 20 si ceva de ani, am trecut de multe sute de ori pe acolo ca era in drumul meu. Dar acum sunt niste chestii care o fac speciala (de la british, zoo, padure, nord la atlantic, mall baneasa, ikea etc) - plus oameni cu multi bani care locuiesc acolo. Nu intamplator in nord s-a miscat treaba muuult mai bine decat in celelalte zone (inclusiv pe infrastructura) - sunt mai multi oameni bogati ale caror interese se manifesta..lobby etc.

In Corbeanca sunt sigur si alte avantaje , ai vrut sa zici poate singurul avantaj identificat de tine... Eu de ex. am vrut neaparat sa construiesc intr-o zona "noua" pentru ca acolo se muta un anumit tip de oameni, mai dinamici poate, mai tineri..mai adaptabili si mai instariti - iar sansele sa te intelegi ok sunt mai mari. Stiu ca regula la noi e sa moara capra vecinului dar rational este sa iti doresti vecini instariti- sunt multe motive aici (respecta inclusiv dogma crestina :) )Asa daca mergi in "vatra satului" sunt si niste riscuri inerente gen sa te trezesti cu caruta la gard...cu alte mentalitati, etc. Nu ca ar fi ceva rau in asta dar eu discut de preferintele fiecaruia aici: eu vreau sa stau intre anumiti oameni cu care pot sa ma inteleg si cu care pot sa construiesc ceva mai fain - pana acum consider ca am ales bine (un mic exemplu ieri: am adus o masina mare de piatra pe drum si am intins-o fain cu buldo, am impartit banii fara probleme)

Cat despre teama ta..practic iti era teama de dezvaluirea unei realitati cat se poate de clare: aceea NU este o casa de buget, daca o faci cu 500 de eur/mp o sa fie cu totul si cu totul altceva! Casa aia de backup este una mai realista dpdv al bugetului tau. Vezi articolele alea postate de crocodilu. citeste-le de cate ori e nevoie..noi astia mai "batrani" pe aici le stiam de ceva vreme :) . Imi zicea ieri consultantul pe sisteme de supraveghere si curenti slabi ca are si el casa, 360mp utili , 3 persoane (2 adulti si un copil). Lucreaza de 8 ani la ea si mai are probabil inca pe atata...zicea ca ar vinde si maine daca ar putea dar... atentie la estimarea nevoilor/dorintelor!

In rest ..follow your dreams ..dar nu chiar pe toate..doar pe alea care te ridica nu pe celelalte.. TU esti singurul responsabil pt viata ta asa ca daca ignori niste "sfaturi" chiar nu este nicio problema ori suparare pt noi..feel free! :)

#78
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View PostKEVO82, on 18 iulie 2020 - 20:55, said:



210 mp construiti (planul de rezerva)?

Inseamna 570€/mp construit.

Daca nu reusesc sa fac o casa cu bugetul asta, nu are sens sa mai incerc...vad jurnaluri in care au iesit si la 500€/mp.
Nu am zis sa nu incerci, nu asta era mesajul meu. Ci faptul ca s-au scumpit toate cele, fata de cand se facea estimarea cu 500eur/mp. Da-i inainte pe calea care-ti place mai mult.

#79
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu cred ca dimpotriva, cine se muta intr-o zona noua (in afara "vetrei satului") isi asuma riscuri mari. Pe langa haosul arhitectonic si de infrastructura, de regula oamenii care se muta in zone noi sunt de calitate mai slaba. Cine are bani isi ia in zona buna, cu acces la infrastructura si servicii conexe, nu la Cuca Macaii. Am vazut ca se respecta regula aceasta din '90 incoace. PS Superba casa!

#80
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostKEVO82, on 19 iulie 2020 - 06:53, said:

As putea sa continui nebunia, si sa fac casa cu terase pe structura metalica, dar stiu cat de greu este sa revinzi o astfel de casa in Romania.
Este cam imposibil...
Daca te uiti prin anunturi in Paradisul Verde este o casa la 230k pe structura metalica, pusa la vanzare de mai multi ani.

#81
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Clar in vatra satului isi iau oamenii mai de valuare care asculta maneaua din caruta sa moara dujmanii! Iar la periferie cu utilitati full isi iau doar aia care nu au avut loc in caruta..:))

#82
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Confirm.

#83
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcatalijns, on 19 iulie 2020 - 21:33, said:

Clar in vatra satului isi iau oamenii mai de valuare care asculta maneaua din caruta sa moara dujmanii! Iar la periferie cu utilitati full isi iau doar aia care nu au avut loc in caruta..Posted Image)
Chiar esti bun. Te-as spune speaker la o conferinta despre bomboane agricole si hermeneutica.

#84
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Vine doar la pachet cu mine.

#85
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
bobitza, din pacate cunosc prea bine genul asta ca doar m-am nascut in zona respectiva si cred ca mai cunosc nitel "vatra" si capra satului.. :)). Relax...ai n-ai bacu..bomboanele agricole acelasi gust are.. :))

#86
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Fratilor, sunteti “oameni de calitate”, ce naiba, v-ati pierdut simtul umorului?! Colegul Edi a gresit-o pe asta cu oamenii de calitate din afara vetrei, dar nu a gresit-o pe aia cu locatia si utilitatile.
initiator: sa stii un lucru, si pot certifica asta toti colegii de pe forum, poti face rabat la nr terase, la orice detaliu arhitectonic vrei, dar nu la teren si utilitatile de pe el. Ia teren cu toate utilitatile, chiar daca, asa cum e normal, scoti cu totul alte sume din buzunar fata de terenuri ... cu perspectiva de racordare.

#87
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postdenky, on 21 iulie 2020 - 07:15, said:

Fratilor, sunteti “oameni de calitate”, ce naiba, v-ati pierdut simtul umorului?! Colegul Edi a gresit-o pe asta cu oamenii de calitate din afara vetrei, dar nu a gresit-o pe aia cu locatia si utilitatile.
initiator: sa stii un lucru, si pot certifica asta toti colegii de pe forum, poti face rabat la nr terase, la orice detaliu arhitectonic vrei, dar nu la teren si utilitatile de pe el. Ia teren cu toate utilitatile, chiar daca, asa cum e normal, scoti cu totul alte sume din buzunar fata de terenuri ... cu perspectiva de racordare.

Am luat urmatoarele decizii:

Voi construi varianta de backup, care este o casa mai functionala si mai usor de construit.

Nu mai achizitionez terenul din Corbeanca (str Cantonului 66), pentru ca dupa ce adaug costul racordarii la curent, al drumului de servitute (vecinii nu vor asfalt ci pietris pt ca “nu se incinge”), al pompei de caldura (10k€), ajung la pretul de 55-60€/mp, dar stresul si timpul pierdut pana mi se aproba dosarul la Enel, face sa nu merite achizitia terenului acolo, mai ales ca pe Cantonului va trece centura de Nord (in zeci de ani cand va fi construita).

Voi posta imediat cum gasesc variante mai bune de teren.

Cel de langa padure (980mp) la 69€/mp (Str Frasinului) nu mai este disponibil :(

Pentru cei din Corbeanca, v-as ruga daca puteti sa imi dati zone si strazi pe care le-ati recomanda. Caut 800-1000mp cu utilitati.

Multumesc tuturor.

#88
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdenky, on 21 iulie 2020 - 07:15, said:

Fratilor, sunteti “oameni de calitate”, ce naiba, v-ati pierdut simtul umorului?! Colegul Edi a gresit-o pe asta cu oamenii de calitate din afara vetrei, dar nu a gresit-o pe aia cu locatia si utilitatile.
initiator: sa stii un lucru, si pot certifica asta toti colegii de pe forum, poti face rabat la nr terase, la orice detaliu arhitectonic vrei, dar nu la teren si utilitatile de pe el. Ia teren cu toate utilitatile, chiar daca, asa cum e normal, scoti cu totul alte sume din buzunar fata de terenuri ... cu perspectiva de racordare.

ambele chestiuni sunt discutabile :). La prima nu mai comentez ca nu mai e cazul dar pentru a doua: Daca ai timp, informatii si un plan bun poti sa aduci utilitatile la teren inainte sa te apuci sa construiesti. Noi asa am procedat, am tras gaz de la 250ml, apa de pe la 300ml, electric si fibra net de la 80 ml. E adevarat ca am participat cativa vecini (5 famili) la aceasta investitie si ca a durat vreo 2 ani si a costat cateva mii de eur in total. Dar cu siguranta asta se reflecta acum in valoarea terenului deci banii aia au fost recuperati deja de cateva ori.  Nu vreau doar sa contrazic de amorul artei ci ceea ce incerc sa spun e ca se poate si altfel, depinde de..context. Dar acum la "periferie" canta pupaza pe cand in vatra satului se canta.."fara numar!" .0000..

#89
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View PostKEVO82, on 21 iulie 2020 - 07:24, said:

Nu mai achizitionez terenul din Corbeanca (str Cantonului 66),
Pentru cei din Corbeanca, v-as ruga daca puteti sa imi dati zone si strazi pe care le-ati recomanda. Caut 800-1000mp cu utilitati.
Sa iei in calcul si traficul aerian acolo. Cam ala e culoarul de aterizari, din cate stiam eu. Acum e mai liniste, ca sunt multe zborulri anulate dar nu va fi mereu asa

#90
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostKEVO82, on 21 iulie 2020 - 07:24, said:

Nu mai achizitionez terenul din Corbeanca (str Cantonului 66), pentru ca dupa ce adaug costul racordarii la curent, al drumului de servitute (vecinii nu vor asfalt ci pietris pt ca “nu se incinge”), a

Apropo de treaba asta: sa stii ca sunt niste avantaje cu pietris in special atunci cand NU ai canalizare si sistem de preluare a apelor de ploaie. Pietrisul dreneaza foarte bine pe cand o strada cu asfalt va tine" la suprafata deci se formeaza balti la denivelari. Si da, treaba cu temperaturile e adevarata, de asta recomand cat mai putin beton si asfalt in curte, multa zona verde care sa ajute atat racirea mai rapida cat si filtrare aer si aspecte vizuale.
Scriu asta din experienta, sunt strazi asfaltate pe langa noi si nu e chiar asa Sf Graal...intradevar la un moment dat e fain sa fie tot.
Toata treaba e sa nu ai trafic mare pe pietris pentru ca  atunci vei avea mult praf. Plus ca daca ai niste vitezomani prin zona un pietris proaspat ii mai calmeaza putin.. Posted Image
Stiu ca sunt gica-contra, mi s-a mai zis..dar astia sunt my 2cents..consider e bine sa ai si alte perspective inafara celor "mainstream"..

View Postcrocko.dilul, on 21 iulie 2020 - 09:29, said:

Sa iei in calcul si traficul aerian acolo. Cam ala e culoarul de aterizari, din cate stiam eu. Acum e mai liniste, ca sunt multe zborulri anulate dar nu va fi mereu asa

Mare atentie la treaba asta! Noi am fi cumparat poate in Otopeni daca nu era treaba cu aeroportul, pe langa treaba cu disconfortul fonic sunt si acele noxe emanate in urma arderii kerosenului. De asta nu o sa vezi prea multi fluturi in zonele astea..inclusiv in Buftea e un cartier (fain de altfel) flamanzeni sau ceva de genul pe deasupra caruia e culoar e zbor ...
Zic sa stii si astea sa te ajute in decizie, sper ca nu te-am bagat prea mult in ceata.
Daca vrei locul perfect am langa terenul nostru 1000mp, ii dau a un pret ff bun .. :)))))))  - joke!

Edited by catalijns, 21 July 2020 - 10:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate