Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

CASA CU TERASE

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2132 replies to this topic

#55
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Sa ma scuzi dar, eu nu am înțeles ce mesaj ai vrut sa transmiți.

Edited by porumbelul_alb, 17 July 2020 - 17:18.


#56
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Postporumbelul_alb, on 17 iulie 2020 - 17:16, said:

Sa ma scuzi dar, eu nu am înțeles ce mesaj ai vrut sa transmiți.

Esti "porumbelel_alb" din Ciresarii !? Posted Image
Scuze,limba romana este mai dificila cand inaintezi in varsta !

Am vrus sa "comunic" ca o casa este ca o cutie in care stai noaptea.
Multi aici pe jurnale au ridicat problema casei ca o constructie de caramida sau betoane si sticla, poate mai putin suflet si recuperare,incantare si relaxare,daca este sa ignrma aspectul practic si naturist.

Eu vad o casa si acolo departe pana la chiar una din containere metalice sau una de tipul chiliei,in pamant.

Eu "vizionez" o casa in care sa am minim consum "maine" si cu o amprenta minima pe natura si/sau mediul din jurul ei.
Vreau sa am o livada unde sa ma pierd in miros si / sau la umbra.
Vreau o gradina mare cu iraba,lucerna si trifoi sa imi "blestem" ziua ca sun tbatran si am te tuns iarba si sun tsatul de mirosul ierbii fresh taiate.
Vreau un leagan sa ametesc de dat in el...vreau poate un helesteu mic sa ma enerveze broastele...vreau poate un solariu mic unde sa ma lupt cu melcii si cu insectele... vreau atunci cand ploua sa admir porumbeii cucuibate prin copaci sau prin streasina.

Pe aici ,pe jurnale, poate multi au facut casa magnifica si superba si stau inchisi intre catava pereti si inghesuiti si unul in geamul altuia...ca sa salveze cateva minute de la traficul infernal de pe autostrazile promise de generatia blestemata de politicieni si ale lor studii de fcukinzibiliatate... mai rau de cat la bloc unde in loc sa asculti musica vecinuil de sus sau jos,ii suporti mirosul de gratar ale tuturor vecinilor...

Poate vad eu lucrurile diferit si accept sa fiu corectat.
Initiatorul a punctat acele terase pentru a se bucura de natura,de copaci,de iarba si poate de ai sai noi vecini,care vo rfi invifiosi cand el isi va schimba masina sau cand are o petrecere pana la doi dimineata...

Sanatate.

Edited by EmeraldCountryHouse, 17 July 2020 - 19:40.


#57
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Sunt mega nehotarat in legatura cu terenul pe care sa il achizitionez!

Am acum 4 optiuni:

1. - 68k€ teren 1000mp in Tamasi, la buza padurii (cel din videoul postat ieri), utilitati (lipseste doar canalizarea si apa), asfalt pus recent, bariera (drum privat)

2. - 60k€ teren 900mp in Ostratu (langa Mosia Corbeanca), pe strada publica, toate utilitatile (inclusiv canalizare si apa), drum cu pietris, la 300m de lot se afla lacul, dar panta pana la lac fiind abrupta, nu se vede lacul de pe leren

3. - 45k€ teren 1000mp peste strada de padure (200m distanta) in Petresti, fara utilitati, curentul costa 3k€ si dureaza un an, gazul costa 15k€ (sau pompa de caldura costa 10k€), drumul e neamenajat, deci se mai adauga 3 mii € (jumate jumate cu vecinul, la fel ca si curentul)

4. - 54k € teren 2700mp din care as putea sa vand 1200 mp, deci m-ar costa 30 mii € pentru 1500mp, la Moara Vlasiei, pe autostrada A3, la 16 min si 23km de Calea Floreasca, toate utilitatile (inclusiv canalizare), asfalt, iesire imediata pe autostrada (nu trebuie sa intri in sat pentru a avea acces la teren)

Terenul 1 are o priveliste de vis, daca mergi sa il vezi ziua...noaptea insa imi e frica sa ma si gandesc cum se si te la buza padurii, fara iluminat stradal. Chiar daca sunt vecini in fata ai in dreapta, in stanga incepe padurea la cativa metri de limita terenului.

Terenul 2 este pe o strada care arata saracacios, cu niste stalpi de beton grotesti cu fire de net pe ei, dar daca continui sa mergi 300m vezi un peisaj cu un lac, zici ca e Wallpaper.

Terenul 3 este probabil ultimul pe lista mea, din cauza stresului ce implica tragerea utilitatilor, si pretul care pana la urma ajunge la fel ca al celor cu utilitati.

Terenul 4, daca nu ai merge sa vezi vecinatatile, ar fi “no brainer”.
Unde in Bucuresti poti sa ajungi la Calea Floreasca in 16 minute, si sa iti permiti sa cumperi 1700mp cu numai 30mii €?
Doar ca, daca iti spune cineva ca acele 16 minute trec in timp ce parcurgi 23km pe autostrada, nu stiu daca mai suna asa bine.
Si, mai nasol de atat este ca o casa moderna cum e casa mea cu terase, ar da super ciudat, langa un lan de porumb! Posted Image

Daca insa ma uit la cat de mult a evoluat tigania ce era in Popasului si Matei Millo, unde terenul acum nu coboara de 150€/mp, la numai o iesire pe autostrada de terenul despre care vorbesc, parca incep sa fiu mai optimist in legatura cu aceasta posibila achizitie si locatie de casa.

Ar mai fi si varianta 5: sa stau in chirie 1-2 ani, si sa ma rog sa se aleaga praful de piata imobiliara, si cu 160 mii € cat am, sa imi iau pe viitor o vila cu piscina pe Erou Iancu Nicolae Posted Image

Doar ca la cum se printeaza banii, posibil si sa se intample invers, si imobiliarele sa creasca in valoare in timp ce puterea de cumparare a banilor sa scada.

Voi ce ati face in locul meu?

Edited by KEVO82, 17 July 2020 - 19:42.


#58
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
:)))) no coment !

Am ras la mesajul lui Emerald

Kevo eu as alege varianta 5 :)

#59
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostKEVO82, on 17 iulie 2020 - 19:41, said:

Sunt mega nehotarat in legatura cu terenul pe care sa il achizitionez!

Am acum 4 optiuni:
Voi ce ati face in locul meu?

Cel mai bun sfat: nu te lua dupa sfaturile altora !

Poti sa incerci sa cumperi un teren,oricare care are cea mai mare valoare la revandut SI mentionez ca nu iti place tie, astazi.
Stai in chirie,mai strnagi bani...apoi,cand vei gasi terenul / locatia / aerul si parfumul care iti place tie ,il vinzi pe asta si il cumperi pe ala...?

Ai mei batrani spuneau: case si apartamente se pot construi in fiece zi ...dar pamant,pamant nu se poate construi sau ridica niciodata !

Bafta

#60
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postroman_roman, on 17 iulie 2020 - 19:45, said:

Posted Image))) no coment !

Am ras la mesajul lui Emerald

Kevo eu as alege varianta 5 Posted Image

View PostEmeraldCountryHouse, on 17 iulie 2020 - 19:38, said:

Esti "porumbelel_alb" din Ciresarii !? Posted Image
Scuze,limba romana este mai dificila cand inaintezi in varsta !

Am vrus sa "comunic" ca o casa este ca o cutie in care stai noaptea.
Multi aici pe jurnale au ridicat problema casei ca o constructie de caramida sau betoane si sticla, poate mai putin suflet si recuperare,incantare si relaxare,daca este sa ignrma aspectul practic si naturist.

Eu vad o casa si acolo departe pana la chiar una din containere metalice sau una de tipul chiliei,in pamant.

Eu "vizionez" o casa in care sa am minim consum "maine" si cu o amprenta minima pe natura si/sau mediul din jurul ei.
Vreau sa am o livada unde sa ma pierd in miros si / sau la umbra.
Vreau o gradina mare cu iraba,lucerna si trifoi sa imi "blestem" ziua ca sun tbatran si am te tuns iarba si sun tsatul de mirosul ierbii fresh taiate.
Vreau un leagan sa ametesc de dat in el...vreau poate un helesteu mic sa ma enerveze broastele...vreau poate un solariu mic unde sa ma lupt cu melcii si cu insectele... vreau atunci cand ploua sa admir porumbeii cucuibate prin copaci sau prin streasina.

Pe aici ,pe jurnale, poate multi au facut casa magnifica si superba si stau inchisi intre catava pereti si inghesuiti si unul in geamul altuia...ca sa salveze cateva minute de la traficul infernal de pe autostrazile promise de generatia blestemata de politicieni si ale lor studii de fcukinzibiliatate... mai rau de cat la bloc unde in loc sa asculti musica vecinuil de sus sau jos,ii suporti mirosul de gratar ale tuturor vecinilor...

Poate vad eu lucrurile diferit si accept sa fiu corectat.
Initiatorul a punctat acele terase pentru a se bucura de natura,de copaci,de iarba si poate de ai sai noi vecini,care vo rfi invifiosi cand el isi va schimba masina sau cand are o petrecere pana la doi dimineata...

Sanatate.

:lol: Mi-a placut Mesajul tău și sincer exact ce vizionez când citesc ce ai scris, este ceea ce vizualizam când am gândit casa aceea cu terase, înconjurată de copaci, sau lângă o pădure.

Problema este când te lovești și de partea practică a lucrurilor, și te gândești că prin acea pădure, noaptea, te pot invada hoții, țânțarii, lighioanele, gunoaiele aruncate, etc

După ce am terminat de vizionat astăzi 9 terenuri, m-am oprit și în Otopeni-Tunari la Amber Gardens, care sunt pe cale să facă un nou proiect numit Amber Forest, și o Green Urban Villa (in șir) de 91 m² utili (2 dormitoare, 2 băi, dressing, bucătărie deschisă) + 2 locuri de parcare + curte 70 m², costă 160 mii euro.

Partea interesantă acum urmează: două terenuri tenis, piscină, teren fotbal, loc de joacă pentru copii, grădiniță, spații comerciale, barieră, pază, grădini, pădure și acces în șoseaua de centură.

Recunosc că pentru câteva secunde îmi luasem gândul de la casa mea cu terase :lol:

În continuare caut terenul perfect, și aștept părerile voastre.

#61
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006

View PostEmeraldCountryHouse, on 17 iulie 2020 - 19:38, said:



Esti "porumbelel_alb" din Ciresarii !? Posted Image
Scuze,limba romana este mai dificila cand inaintezi in varsta !

Am vrus sa "comunic" ca o casa este ca o cutie in care stai noaptea.
Multi aici pe jurnale au ridicat problema casei ca o constructie de caramida sau betoane si sticla, poate mai putin suflet si recuperare,incantare si relaxare,daca este sa ignrma aspectul practic si naturist.

Eu vad o casa si acolo departe pana la chiar una din containere metalice sau una de tipul chiliei,in pamant.

Eu "vizionez" o casa in care sa am minim consum "maine" si cu o amprenta minima pe natura si/sau mediul din jurul ei.
Vreau sa am o livada unde sa ma pierd in miros si / sau la umbra.
Vreau o gradina mare cu iraba,lucerna si trifoi sa imi "blestem" ziua ca sun tbatran si am te tuns iarba si sun tsatul de mirosul ierbii fresh taiate.
Vreau un leagan sa ametesc de dat in el...vreau poate un helesteu mic sa ma enerveze broastele...vreau poate un solariu mic unde sa ma lupt cu melcii si cu insectele... vreau atunci cand ploua sa admir porumbeii cucuibate prin copaci sau prin streasina.

Pe aici ,pe jurnale, poate multi au facut casa magnifica si superba si stau inchisi intre catava pereti si inghesuiti si unul in geamul altuia...ca sa salveze cateva minute de la traficul infernal de pe autostrazile promise de generatia blestemata de politicieni si ale lor studii de fcukinzibiliatate... mai rau de cat la bloc unde in loc sa asculti musica vecinuil de sus sau jos,ii suporti mirosul de gratar ale tuturor vecinilor...

Poate vad eu lucrurile diferit si accept sa fiu corectat.
Initiatorul a punctat acele terase pentru a se bucura de natura,de copaci,de iarba si poate de ai sai noi vecini,care vo rfi invifiosi cand el isi va schimba masina sau cand are o petrecere pana la doi dimineata...

Sanatate.

Sanatate sa fie.
Acum am înțeles ce a-ți dorit sa spuneți.

Pe langa liniste si verde, pădurea iti mai aduce si aer curat. Un element foarte important pe langa toate celelalte.
Eu ii doresc inițiatorului sa faca ceea ce el simte si isi dorește. Eu am cautat teren mai bine de 3 luni, pina sa il gasesc pe cel care mi-a cazut cu tronc.

Edited by porumbelul_alb, 17 July 2020 - 20:43.


#62
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postporumbelul_alb, on 17 iulie 2020 - 20:42, said:


Eu ii doresc inițiatorului sa faca ceea ce el simte si isi dorește.

Initiatorul stie ce isi doreste, dar nu prea gaseste.

Casa, stiu ce vreau, nu stiu daca imi ajunge bugetul, insa terenul, este o mare provocare.

#63
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,452
  • Înscris: 15.11.2003

View PostKEVO82, on 17 iulie 2020 - 19:41, said:

Am acum 4 optiuni:

1. - 68k€ teren 1000mp in Tamasi, la buza padurii (cel din videoul postat ieri), utilitati (lipseste doar canalizarea si apa), asfalt pus recent, bariera (drum privat)

2. - 60k€ teren 900mp in Ostratu (langa Mosia Corbeanca), pe strada publica, toate utilitatile (inclusiv canalizare si apa), drum cu pietris, la 300m de lot se afla lacul, dar panta pana la lac fiind abrupta, nu se vede lacul de pe leren

3. - 45k€ teren 1000mp peste strada de padure (200m distanta) in Petresti, fara utilitati, curentul costa 3k€ si dureaza un an, gazul costa 15k€ (sau pompa de caldura costa 10k€), drumul e neamenajat, deci se mai adauga 3 mii € (jumate jumate cu vecinul, la fel ca si curentul)

4. - 54k € teren 2700mp din care as putea sa vand 1200 mp, deci m-ar costa 30 mii € pentru 1500mp, la Moara Vlasiei, pe autostrada A3, la 16 min si 23km de Calea Floreasca, toate utilitatile (inclusiv canalizare), asfalt, iesire imediata pe autostrada (nu trebuie sa intri in sat pentru a avea acces la teren)
Cei 1200mp din varianta 4 suna interesant ptr mine...poti sa-mi lasi pozitia pe harta in privat ? cunosc putin zona si e frumoasa.
Am fost acolo la Dumbrava Vlasiei dar la ei este extraordinar de scumpa taxa de management si cred ca trebuie s-o mai scada daca vor sa nu ramana gol cartierul lor.

Edited by radu103, 18 July 2020 - 00:22.


#64
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postradu103, on 18 iulie 2020 - 00:22, said:

Cei 1200mp din varianta 4 suna interesant ptr mine...poti sa-mi lasi pozitia pe harta in privat ? cunosc putin zona si e frumoasa.
Am fost acolo la Dumbrava Vlasiei dar la ei este extraordinar de scumpa taxa de management si cred ca trebuie s-o mai scada daca vor sa nu ramana gol cartierul lor.

Sigur, dar cred ca tu confunzi Dumbrava Vlasiei cu Moara Vlasiei/Caciulati.

Dumbrava Vlasiei este in Balotesti/Dumbraveni, Moara Vlasiei Caciulati sunt pe autostrada A3 (Popasului - Stefanesti - Moara Vlasiei/Caciulati - Snagov).

Terenul se vinde in 2700 mp la 67.500€, dar agentul meu a reusit sa negocieze la 54.000€, si considera ca este un teren valoros...el se refera din punct de vedere al localizarii, pentru ca eu nu ma vad locuind acolo, cu lanul de porumb langa casa.

#65
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostEmeraldCountryHouse, on 17 iulie 2020 - 16:22, said:

Oi fi eu mai ciudat...am cumparat teren ca sa fug de aberatiile astea de case multicolorate si zgomotoase,de problemele cu vecinii ,masinile,traficul si alte zgomote cotidiene...
Nu am nici o utilitate,suntem in mijlocul naturii,eu si muntii si cu ursii...

View PostEmeraldCountryHouse, on 17 iulie 2020 - 19:38, said:

.... cand inaintezi in varsta !

Foarte frumos scris, daca copiii au zburat din cuib e perfect! Dar in acest jurnal cat si altele barza nici nu a venit... multi se vor trezi sclavii volanului fiindca nu ai cum sa stii exact cum va fi viata.
Multi se bazeaza pe bunici sau bone ce sunt in proximitatea locuintei, gradinitei, scolii...

De obicei doamnele, dar nu numai ele, poate nu sunt incantate de condus zilnic + problemele, pericolele si cheltuielile ce apar inevitabil.

Nu vad pe multi/multe doamne si domnisoare sa sparga lemne in mijlocul pustietatii sau sa aprinda un foc in centrala/seminee, sa stea fara curent daca e innorat sau noapte, sa aibe lumina de citit la lumanare, sa stea maritata cu un barbat care o tine fara, apa calda la robinet, sa spele rufe in lighean, vasele tot acolo, cu mana, si copiii ei nu vor avea prieteni... Sau cum va povesti cu o prietena daca nici pe strada nu are pe nimeni si nici semnal la telefon nu are sa sune una, internet sau macar TV ca sa nu se urce pe pereti?

Un barbat o mai arde BearGrylls gen daca are un tovaras si niste alcool cateva zile, dar sunt femei care nu stau nici macar o zi la cort daca nu au un dus decent. De copii, scoli, acces la educatie nici nu are rost sa vorbim...

Asa ca totul e un compromis si visele umede cu reintoarcerea in natura lasati-le la pensie, daca va mai permite sanatatea sau soata. Pentru aceste vise se fac case de vacanta, cine isi permite...

Edited by danciusergiu84, 18 July 2020 - 09:20.


#66
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Uite, pentru ca veni vorba, am cateva idei centralizate (ale altora). Sper sa foloseasca cuiva, mie cu siguranta mi-au folosit:
https://forum.softpe...param-un-teren/
https://forum.softpe...4#entry10253541
https://forum.softpe...8#entry11341424

#67
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,452
  • Înscris: 15.11.2003

View PostKEVO82, on 18 iulie 2020 - 06:44, said:

Terenul se vinde in 2700 mp la 67.500€, dar agentul meu a reusit sa negocieze la 54.000€, si considera ca este un teren valoros...el se refera din punct de vedere al localizarii, pentru ca eu nu ma vad locuind acolo, cu lanul de porumb langa casa.
Daca e lan de porumb atunci lasa-l pe agent cu vrajeala lui...
Valoreaza cat porumbul pe 10 ani.

#68
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postdell99, on 17 iulie 2020 - 12:20, said:

Noi suntem 10 pe drumul de servitute unde stam acum si nu si-a batut nimeni capul cu acordul de care zici tu, singura regula respectata este sa anunte din timp cand incepe si sa aduca drumul la starea initiala pe chetuiala proprie cand termina. Nici nu stiam ca tre sa umble cu hartia pe la fiecare sa ia acord.... Umblam cu hartia cand e de dat bani pt chestii comune, gen bariera de acces sau sa mai punem piatra pe drum dupa ploi....

Prin februarie si-a depus un vecin cererea si s-a aprobat pe baza unei imputerniciri pe care o dadusem unuia dintre noi, prin martie am depus si eu cererea la care dep. juridic de la Delgaz prin iunie, pentru aprobare,a cerut acord notarial de acces de la toti vecinii motivand ca au avut probleme la ceva lucrari pe astfel de strazi si s-au trezit cu procese de incalcare a proprietatii. Oricum pentru mine nu era urgent dar lucrandu-se pe strada la magistrala am zis ca, cu aceasta ocazie sa fac si treaba asta. Am amanat pana spre toamna cand o sa mai fie 2 vecini la faza in care pot solicita acordul.

#69
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nu te contrazic, am spus ca la noi in judet aici nu se formalizeaza nimeni cu aprobarile. Cu gazele e si de ras, chinezul care are firma aici face case fara autorizatie pe persoana fizica, si-a tras ditamai cartierul la marginea satului, ar fi culmea sa ne caute pe noi de hartii...

#70
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Saptamana viitoare voi lua o decizie in privinta locatiei.

Apoi, in functie de ce bani raman, voi stabili daca voi merge inainte cu proiectul Casa cu Terase, sau voi construi planul de backup, care sigur m-ar duce in 100-120k€ cu finisaje peste medie (fatada ventilata, tamplarie aluminiu, ipat, parchet masiv).

#71
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu sunt sceptic cu acei 120k.

#72
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Vor veni timpuri rele si grele...pentru noi,astia de jos,pot spune noi oamenii normali.

Langa lanul de porumb,poti sa iti faci casuta cu terase...si nu numai...

ai spatiu sa cresti un cotet mic cu cateva gaini de unde sa mancanci "ceva" ce are gust de ou si o carne galbena.
iti pui panouri solare ca sa nu stai dupa facturile la curent care vor merge numai in susul buzunarilor celor destepti
iti pui vreo 60-90 de tuburi solare si ai apa calda si probabil caldura,pe gratis de la lumina zilei
iti poti trage si un put pe la vreo 50 metri si ai apa ta naturala cu ph pentru un corp sanatos
iti pui o mini statie de epurare si uzi trifoiul cu patru foi din gradina
iti ramana spatiu pentru un solariu sa mananci legume cu gust
poate iti ramane spatiu si pentru cativa pomi si o vita de vie
ca sa faci sotia happy,ii pui si ei cateva flori sa ii tii mintea multumita si ocupata,spatele bestelit ca sa aiba motiv sa vina la tine seara,la un masaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate