Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Sunteti programator. V-ati duce dupa sotie (medic), in provincie?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#73
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,906
  • Înscris: 28.11.2006

View PostYalFa, on 10 iulie 2020 - 00:42, said:

Nu, nu isi poate face.Iti trebuie conexiune rapida la net prin cablu, si tensiune stabilzata la priza.
De asemeni daca este in varful ultimului deal, trebuie sa tina cont de combinatia umiditate + temperatura, ca sa nu ai condens in interiorul calculatorului, condens care duce la scurtcircuitare si bye bye
calculator.
Pai vrea sa se mute in Vaslui, nu in jungla amazoniana...

In plus, acum baietii lui Zoli (nu creau sa le fac reclama) si alte cateva firme ogera net gigabit suficient de stabil chiar si la tara.

#74
tud007r

tud007r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.03.2020

View Postpufonel, on 10 iulie 2020 - 22:02, said:

Pai vrea sa se mute in Vaslui, nu in jungla amazoniana...

In plus, acum baietii lui Zoli (nu creau sa le fac reclama) si alte cateva firme ogera net gigabit suficient de stabil chiar si la tara.

In Vaslui, mai exact in Barlad netul merge foarte bine cam tot timpul. La tara situatia nu e chiar asa roz, la Zorleni de exemplu, la nici un km de Barlad, comuna cat un oras, la cea mai mica ploaie nu mai au net deloc :))

#75
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postaaaa4567, on 09 iulie 2020 - 23:15, said:

Intrebarea e in titlu, pentru un cuplu pe la 30 de ani.

Acum mulți ani eu aveam 30 de ani și nevasta 29, a trebuit să plece din București într-un oraș de provincie foarte mic cu vreo 15000 de locuitori să ajute pe cineva cu o afacere.

După 6 luni a renunțat și s-a întors în București, erau doar vreo 100 de km distanță dar tot a fost greu să stăm separați.

Edited by dsarewq, 11 July 2020 - 06:06.


#76
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,978
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcanarel, on 10 iulie 2020 - 19:55, said:

am reluat firul discutiei ca sa intelegi.
intrebarea a fost o ironie, am luat descrierea facuta de tine oraselor mici din Romania si am transformat-o intr-o intrebare.
inteleg ca esti plecat de mult timp din tara, chiar stii exact cum stau lucrurile?

In general nu imi dau cu parerea desre lucruri pe care nu le cunosc. Depinde care e definitia ta de plecat, in fiecare an petrec cam 3 saptamini (plus minus) in Romania si conduc citeva mii de km din care mare parte exact pe axa Birlad/Vaslui prin care trec - si uneori ma opresc - de multe ori. In fieare an din ultimii am mers pe la primarii prin sate (de la Botosani la Buzau), prin spitale cu parintii si private si de stat etc. O mare parte din prietenii si cunoscutii mei au devenit doctori, cam jumtate au plecat dar jumatatea aialalta sint impartiti intre Bucuresti, Iasi si alte orase intre.

Eu insumi am crescut primii 14 ani din viata intr-un oras mic din sudul Romaniei de vreo 70-80 de mii de oameni. Pe la 12 ani planuiam cu un prieten sa fugim si sa dam admiterea la liceu la bucuresti ca ne plictiseam groaznic, asta era la 12 ani!

Quote

sunt f multe localitati mici, sub 100k locuitori, dar nici pe departe locuitorii lor nu-s asa cum i-ai descris tu. sunt si scoli, si spitale, si teatre, si evenimente, sunt si oameni capabili care sfintesc locul, si uscaturi.

Orasele astea mici au lipsuri majore la educatie si medicina din diferite motive. Din pacate am devenit dureros de contienmt de asta prin probleme cu proprii mei parinti si socri desi am maximul de pile posibil in orasul in care sint (care apropo, are 250k de oameni, nu 70).
Evenimente culturale iarasi, mai slabut. Ca doar nu au opera, filarmonica, concerte sau nic macar vreun cinema cu filme dincolo de cele comerciale de la mall.

Quote

ca nu poti trai ca-n Bucuresti? in unele privinte traiesti mai bine ca-n Bucuresti, in altele, nu!

Ce insemna mai bine sau mai putin bine?
Ce cariera poate face un ITst in Vaslui? De la cine invata un dioctor? ce fac simbata seara in afara de birtul local?

Quote

bunicii, parintii, rudele ramase in localitatile lor mici n-au dreptul la sanatate?
e ca un fel de joc orgolios: daca nu ma tineti in Bucuresti, io plec din tara!

Oamenii trebuie sa-si vada si de viata lor.
De obicei in orasele astea mai mici spitalele sint fieful unor medici vechi cu functii in partid - de la care nu se poate invata nimic - si care increaca sa tina toata spaga pentru ei, iar astia tineri primesc ce arunca aia. Or fi si exceptii,dar nu prea le stiu.

#77
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdsarewq, on 11 iulie 2020 - 06:04, said:

erau doar vreo 100 de km distanț&#259
Păi aia e o oră și un pic cu mașina. Putea face naveta...

#78
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,163
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 11 iulie 2020 - 07:52, said:

Păi aia e o oră și un pic cu mașina. Putea face naveta...
Putini fac naveta in Romania pe distante de astea... O fi acceptabil in vest, in Romania nu e, ca nu poti face un timp ok in rush-hour pe o asemenea distanta in jurul unui oras mare. Sa pleci din Bucuresti pana undeva la 100 de km (sau sa vii) in rush-hour inseamna 2 ore, nu o ora si un pic.

Plus costul cu combustibilul devine mult prea mare raportat la salariu. Si in general riscurile/oboseala la care te expui zilnic fac scenariul asta complet indezirabil.

Edited by utopium, 11 July 2020 - 08:03.


#79
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View PostKarhu, on 11 iulie 2020 - 07:52, said:

Păi aia e o oră și un pic cu mașina. Putea face naveta...

A stat exact în cel mai bun bloc din orașul ăla într-un apartament de 3 camere cu chirie oferit de patronul ăla și nu mergea naveta că la ora 8 se deschidea fabrica, erau 2 schimburi și la 10 seara termina schimbul 2.

Ea stătea de la ora 8 dimineața la ora 10 seara într-un birou și era șefa în fabrica aia, patronul nu stătea tot timpul acolo.

Câștiga atunci de 5 ori mai mulți bani ca mine care aveam salariul cam dublu fată de alții unde lucram eu.

Eu mă duceam și stăteam cu ea în apartamentul ăla cam 3 zile pe săptămână că nu lucram zi de zi și tot prost a fost.

A lăsat pe altcineva în locul ei și s-a întors în București. De atunci niciodată nu am mai stat separați așa.

Edited by dsarewq, 11 July 2020 - 08:16.


#80
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 11 iulie 2020 - 06:08, said:

Eu insumi am crescut primii 14 ani din viata intr-un oras mic din sudul Romaniei de vreo 70-80 de mii de oameni. Pe la 12 ani planuiam cu un prieten sa fugim si sa dam admiterea la liceu la bucuresti ca ne plictiseam  

Și eu am crescut până la 13 ani la sat, dar nu mă plictiseam, citeam de rupeam, asta când nu băteam maidanul cu prietenii.
Cum te poti plictisi la vârsta aia? :habarnam:

View Postvrajitoruldinoz, on 11 iulie 2020 - 06:08, said:

Orasele astea mici au lipsuri majore la educatie si medicina din diferite motive. Din pacate am devenit dureros de contienmt de asta prin probleme cu proprii mei parinti si socri desi am maximul de pile posibil in orasul in care sint (care apropo, are 250k de oameni, nu 70)

Aaaa, deci nici in oraș cu 250.000 nu ai serviciile medicale de care ziceai. Pai atunci ce mare diferență e față de orașul cu 70.000?

View Postvrajitoruldinoz, on 11 iulie 2020 - 06:08, said:

Evenimente culturale iarasi, mai slabut. Ca doar nu au opera, filarmonica, concerte sau nic macar vreun cinema cu filme dincolo de cele comerciale de la mall.
Ai concerte și filme pe net, cu o acustică și unghiuri de vizionare mult mai bune decât ai avea la fața locului.

View Postvrajitoruldinoz, on 11 iulie 2020 - 06:08, said:

De la cine invata un dioctor?
De obicei in orasele astea mai mici spitalele sint fieful unor medici vechi cu functii in partid - de la care nu se poate invata nimic

Sunt o absolut enorm de multe situri de informații și discuții medicale pe net, găsești protocoalele a orice, găsești video-uri cu proceduri (unele gratis, altele pe bani) etc etc. Nu există niciun profesor pe lumea asta care sa te poată  învață mai bine.
Din punctul asta de vedere lumea s-a schimbat enorm in ultimii 10-15 ani.

View Postutopium, on 11 iulie 2020 - 08:00, said:

Sa pleci din Bucuresti pana undeva la 100 de km (sau sa vii) in rush-hour inseamna 2 ore, nu o ora si un pic.
Era vorba de acum vrei 14-15 ani...

View Postutopium, on 11 iulie 2020 - 08:00, said:

Plus costul cu combustibilul devine mult prea mare raportat la salariu.
Nu era vorba de niciun salariu ci de o participare la afacere.
Și dacă ar fi vorba de un job și de un salariu, ai cere mașina și carburant de la serviciu. Dacă n-ar accepta, atunci sa angajeze pe unul mai puțin competent, care înghite orice...

Edited by Karhu, 11 July 2020 - 08:24.


#81
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,978
  • Înscris: 21.06.2016
Oamenii au nevoie de socializare, nu stai numai cu netul in brate...

Quote

Și eu am crescut până la 13 ani la sat, dar nu mă plictiseam, citeam de rupeam, asta când nu băteam maidanul cu prietenii.
Cum te poti plictisi la vârsta aia? Posted Image

Dupa ce ai tras toate cornetele si toate gloantele de invizibila si citeai toata biblioteca...
De altfel 2 ani mai tirziu am plecat (nu la Bucuresti), mi-a iesit pe nas Posted Image. Intradevar nu m-am plictist dar nu cum credeam eu, pur si simplu nu aveam timp sa rasuflu ca era liceul foarte dur.

Quote

Aaaa, deci nici in oraș cu 250.000 nu ai serviciile medicale de care ziceai. Pai atunci ce mare diferență e față de orașul cu 70.000?

In cazul de fata, la medicina nu prea e.
La altele e ceva mai bine.
Ce am vrut s aspun e ca daca nu esti in cele vreo 5 orase de top e cam nasol si cu cit mai la vale cu atit mai nasol.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 July 2020 - 08:26.


#82
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postutopium, on 11 iulie 2020 - 08:00, said:

Sa pleci din Bucuresti pana undeva la 100 de km (sau sa vii) in rush-hour inseamna 2 ore, nu o ora si un pic.

Îți spun eu AZI cât durează drumul ăla exact de acasă până la poartă în orașul ăla - cam 90 de minule plecat dimineața.

Acum mulți ani exact atât era drumul că tot aglomerat era orașul din centru de unde plecam până ieșeam din oraș.

Edited by dsarewq, 11 July 2020 - 08:34.


#83
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu zic Da.

#84
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 11 iulie 2020 - 08:28, said:

Ce am vrut s aspun e ca daca nu esti in cele vreo 5 orase de top e cam nasol si cu cit mai la vale cu atit mai nasol.
Nu-i adevărat, eu am locuit la Oradea, care nu e între primele 5 orașe din România, și totuși e mult mai mishto de locuit decât la București.
Nu intotdeauna mărimea contează...

#85
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nicaieri nu e mai misto decat in Bucuresti

#86
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFlat, on 11 iulie 2020 - 09:11, said:

nicaieri nu e mai misto decat in Bucuresti
Și eu am întâlnit niște țărani care ziceau că în satul lor e cel mai mishto :lol:
Și mai e un banc, cu niște viermișori care locuiau într-un...dar cred că-l știi


View Postdsarewq, on 11 iulie 2020 - 08:32, said:

Acum mulți ani exact atât era drumul că tot aglomerat era orașul din centru de unde plecam până ieșeam din oraș.
Nu avea cum să fie, nu erau atunci nici jumătate din numărul actual de mașini.

#87
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,163
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 11 iulie 2020 - 09:26, said:

Nu avea cum să fie, nu erau atunci nici jumătate din numărul actual de mașini.
Nu prea are importanta, si acum 15 ani faceam de la Cluj la Bistrita cat fac si acum. De exemplu atunci nu exista centura pentru Gherla si Apahida, deci pierdeam mai mult timp acolo. Iar drumul era mai ingust/prost. Da, sunt mult mai multe masini in trafic acum, dar e mai buna infrastructura.

#88
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostKarhu, on 11 iulie 2020 - 09:26, said:

Și eu am întâlnit niște țărani care ziceau că în satul lor e cel mai mishto Posted Image

da :lol:  in special acolo sus pe la cercul polar

#89
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
In contextul actual, avantajele Bucurestiului au cam disparut. Ce a mai ramas e doar pozitionarea favorabila intre munte si mare, dar asta vine la pachet cu aglomeratie pe drum.
Dupa 40 de ani s-ar putea sa aiba mai mult sens mutarea din Bucuresti sau alt oras mare, daca apare o oportunitate de genul.

Cat ai crescut profesional pana pe la 45 ani, cam aia e, n-o sa devii CEO-ul companiei la care ai sclavagit pana acum la 55 de ani.
Mutarea la 30 de ani ar putea fi un pic cam devreme, dar nu e o regula.

Edited by mihaigerard, 11 July 2020 - 10:24.


#90
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 03.02.2014

View Postmihaigerard, on 11 iulie 2020 - 10:20, said:

In contextul actual, avantajele Bucurestiului au cam disparut. Ce a mai ramas e doar pozitionarea favorabila intre munte si mare, dar asta vine la pachet cu aglomeratie pe drum.
Dupa 40 de ani s-ar putea sa aiba mai mult sens mutarea din Bucuresti sau alt oras mare, daca apare o oportunitate de genul.

Dar intrebarea nu era mutarea dintr-un oras mare (Bucuresti) in alt oras mare cu oportunitati similare, ci mutarea dintr-un oras mare intr-unul mic cu oportunitati mici (sau inexistente) pe domeniul tau. Pentru domeniul IT, exista Bucuresti si Cluj ca orase de prim rang ca si oportunitati de cariera, urmate de alte cateva orase maricele (dar cu oportunitati mai putine).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate