Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sunteti programator. V-ati duce dupa sotie (medic), in provincie?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016

 canarel, on 10 iulie 2020 - 07:38, said:

Criza de medici nu inseamna ca nu-s medici doar la spitalele mari, eventual chiar universitare. Acolo e o falsa criza ptr ca sunt blocate posturile ca sa le ocupe inca medicii pensionari, copiii si acolitii medicilor care deja profeseaza in ele, anturajul VIPurilor locale si, da, pe un astfel de post se intra cu mari interventii si spagi.
Din pacate - ar sustine ei - tinerii medici ar trebui sa fie primii care afla ca medicina e la fel de necesara in fundul Moldovei, ca si la Casa Poporului. Nu am auzit de nicun tanar medic care sa fie constient de asta.
Situatia pusa de initiator are aspecte particulare, probabil. Daca nu ar fi asa de tineri si mai trecuti prin viata, ar sti si aprecia ca viata intr-un orasel linistit de provincie poate fi chiar relaxanta.
O familie programator - medic isi poate face in cativa ani - nu multi - o situatie materiala si profesionala stralucita intr-un oras mai mic. Toata lumea i-ar cunoaste si respecta, si-ar putea face un anturaj asemenea lor, copiii ar creste intr-un mediu ancorat la realitate, cu ajutor si control parental mai usor decat intr-un oras f mare... adica exista viata si in localitatile mai mici.
Dar fiecare isi face viata cum vrea, doar ca suntem pusi in situatia de-a lua decizii hotaratoare la tinerete, cu mintea de-atunci.


Mi-a placut postul dar nu sint de acord cu el nici macar putin Posted Image
Eu nu mai am - din pacate - de mult 30 de ani dar ideea de a trai intr-un oras mic - si o parte din orasele mai mari - in Romania mi se pare oribila, teribila si nu trebuie luata in cosnuderare pe termene mai lungi de 1-2 ani.
Dincolo de deprimare si tendintele sinucigase, din motive demografice nu ai cum sa gasesti o scoala buna. Nu mai zic de eventualele probleme de sananate etc. Cultural, distractie, activitati in afara muncii? iarasi nenorocire. Profesional? nu comentez.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 July 2020 - 09:14.


#38
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

 vrajitoruldinoz, on 10 iulie 2020 - 09:13, said:

Mi-a placut postul dar nu sint de acord cu el nici macar putin Posted Image
Eu nu mai am - din pacate - de mult 30 de ani dar ideea de a trai intr-un oras mic - si o parte din orasele mai mari - in Romania mi se pare oribila, teribila si nu trebuie luata in cosnuderare pe termene mai lungi de 1-2 ani.
Dincolo de deprimare si tendintele sinucigase, din motive demografice nu ai cum sa gasesti o scoala buna. Nu mai zic de eventualele probleme de sananate etc. Cultural, distractie, activitati in afara muncii? iarasi nenorocire. Profesional? nu comentez.

chiar, oare cum or trai peste 10 mil de oameni in localitati mai mici?
oribili, teribili, sinucigasi, deprimati, prosti, bolnavi, lipsiti de cultura, anosti, nenorociti, plafonati profesional, necalificati - dupa parerea ta.

Quote

   nu comentez  

nici io!

#39
ericloca

ericloca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.06.2008
Criza de medici mai are o componenta, e criza pe anumite specialitati, gen medicina de familie, interne, urgenta, ati, unele chirurgii, dar nu la toate. Eu am luat o specialitate care se poate face doar in centre mai mari, termin in 1,5 ani si nu am sanse sa imi gasesc de lucru nici macar in vreun orasel amarat in Vascauti, ca si acolo daca exista sunt aranjate. Sotul programator ar pleca dupa mine oriunde, dar in tara slabe sanse.

Edited by ericloca, 10 July 2020 - 09:59.


#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 pacapaca, on 10 iulie 2020 - 09:08, said:

Daca sotiei tale ii place munca pe care o face, are  o pasiune pentru asta clar da. Tu cred ca-ti gasesti ceva de lucru remote.
Iti gasesti de lucru remote, dar te plafonezi de obicei ... clar ca nu vei avea aceleasi oportunitati de cariera ca si programator in Vaslui cum ai in Bucuresti/Cluj, diferenta e enorma. Deci iti cam sacrifici cariera ta pentru a ei (nu ca ar putea ea face o cariera medicala grozava intr-un oras mic, poate ca va prinde un post mai usor dar greu de crezut ca va fi ceva care sa o multumeasca tinand cont de nivelul tipic al spitalelor din orasele mici), ceea ce nu e pana la urma corect sau dezirabil, inevitabil vor aparea reprosuri/nemultumiri la un moment dat.

Edited by utopium, 10 July 2020 - 11:00.


#41
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Daca ma intrebati pe mine, as da oricand Bucurestiul (sunt bucurestean in prinicipiu, crescut in Bucuresti) cu o zona ca asta: https://www.google.c...!7i13312!8i6656


Astazi circul doar  ocazional, de nevoie, si tot evit traficul aproape compulsiv.

Voi?

Dar nu e optiunea mea. Insa discutia e interesanta.

Chiar, ce-o face lumea pe un teren ca asta? https://www.google.c...!7i13312!8i6656 ca pare nelucrat, nefolosit. Sau e pasune?

Edited by aaaa4567, 10 July 2020 - 11:15.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 aaaa4567, on 10 iulie 2020 - 11:10, said:

Daca ma intrebati pe mine, as da oricand Bucurestiul (sunt bucurestean in prinicipiu, crescut in Bucuresti) cu o zona ca asta
Depinde mult de stilul de viata si dorintele fiecaruia. Cineva care merge des la evenimente, calatoreste mult cu avionul, iese des in oras, etc va avea probleme de adaptare intr-un oras mic.

Eu stau vreo 20-30 de zile pe an in total in Bistrita (la parinti/socri). Pentru mine e plictiseala maxima. Desi am crescut acolo, nu mai am prieteni in Bistrita (au venit majoritatea la Cluj si au ramas aici), nu am unde si cu cine sa ies, evenimentele sunt putine si foarte rar interesante, e un oras cu populatie imbatranita, cu o majoritate votanta PSD si mentalitatile de rigoare, etc. Si Bistrita nu e un oras urat, are un centru pietonal destul de ok, un parc fain modernizat, mai nou are si niste pseudo-mall-uri, spitalul judetean e proaspat modernizat, dealuri prin jur ... dar ma deprima sa stau mai mult de 2 zile in el ... de obicei ma duc sa ii ajut pe parinti/socri la cumparaturi/treburi si trece timpul, dar sa stau acolo in momentul asta m-ar deprima. Poate daca as avea 60+ ani ar fi cat de cat acceptabil, desi nici atunci nu cred ... cand eram mic aveam prieteni/activitati cu ei, era ok.

Si nu era diferenta intre el si Cluj asa de mare cum e acum ci erau mult mai apropiate, educatia era la un nivel destul de bun (liceul meu statea bine la nivel national, acum pare ca a decazut serios), nu aveai la Cluj festivaluri tari de film/muzica sau concerte cu Depeche Mode/Robbie/Prodigy/Sting/Lenny Kravitz/Rieu/Enrique/etc sau meciuri de tenis/fotbal/baschet cu jucatori/echipe de top internationale, nu aveai avioane ieftine spre zeci de destinatii, nu aveai sute de restaurante/terase faine, nu aveai complexe sportive/piscine faine, nu aveai huburi artistice si nu aveai nici salarii medii cu peste 50% mai mari. Si nici profilul orasului nu era cel actual, Clujul era inca inainte de 2000 dominat de o clasa muncitoare nationalista (de aici si votul pentru Funar timp de 12 ani), acum e un oras in care predomina tineretul cu studii superioare/progresist.

Edited by utopium, 10 July 2020 - 12:06.


#43
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Hunor_66, on 10 iulie 2020 - 07:21, said:

Isi fac oamenii locuri de veci.
Stii, in cimitire, parcurile alea cu cruci in ele...

M-am prabusit de ras Posted Image, mi-a adus aminte instantaneu dialogul lui Leslie Nielsen cu stewardesa in "Airplane" Posted Image

Ontopic: un pilon al deciziei ar trebui sa fie si perioada de timp dedicata relocarii. La ~30 de ani un doctor este practic un "boboc" in meserie asa ca tanara familie poate strange putin din buci 1-2-3 ani pana isi ia sotia specializarea sau care o fi motivul pt. care se duce in fundul Moldovei...

Edited by Piscopescu, 10 July 2020 - 12:53.


#44
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
no way
femeia vine dupa barbat, nu invers.

el e stalpul, el decide unde locuieste unde ii place si femeia il urmeaza
daca nu isi gaseste ea sa se reprofileze si gata sau devine casnica daca el e programator o tine acasa ca pe o regina

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 utopium, on 10 iulie 2020 - 12:01, said:

Si nu era diferenta intre el si Cluj asa de mare cum e acum ci erau mult mai apropiate, educatia era la un nivel destul de bun (liceul meu statea bine la nivel national, acum pare ca a decazut serios), nu aveai la Cluj festivaluri tari de film/muzica sau concerte cu Depeche Mode/Robbie/Prodigy/Sting/Lenny Kravitz/Rieu/Enrique/etc sau meciuri de tenis/fotbal/baschet cu jucatori/echipe de top internationale, nu aveai avioane ieftine spre zeci de destinatii, nu aveai sute de restaurante/terase faine, nu aveai complexe sportive/piscine faine, nu aveai huburi artistice si nu aveai nici salarii medii cu peste 50% mai mari.
Hai mai da-le-n boboci, ca-s 100 km intre Bistrita si Cluj, e o ora de mers cu masina, poti merge una doua la aeroport si restaurante si la toate concertele si meciurile de care zic (ca doar nu-s cate 3 pe saptamana).
Si la aia cu salariul mediu ti-am mai zis: daca la Bistrita sunt de rahat, la Cluj sunt de rahat pansat (nici 800 euro/ luna, mai mici decat ajutorul social din unele tari europene).

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Karhu, on 10 iulie 2020 - 12:52, said:

Hai mai da-le-n boboci, ca-s 100 km intre Bistrita si Cluj, e o ora de mers cu masina, poti merge una doua la aeroport si restaurante si la toate concertele si meciurile de care zic (ca doar nu-s cate 3 pe saptamana).
Si la aia cu salariul mediu ti-am mai zis: daca la Bistrita sunt de rahat, la Cluj sunt de rahat pansat (nici 800 euro/ luna, mai mici decat ajutorul social din unele tari europene).
Adica ma duc 2 ore cu masina la concert (din centrul Bistritei pana la Cluj Arena/BT Arena faci 2 ore), si apoi ... ma intorc la 11 noaptea inapoi inca 2 ore? Ma cazez la hotel sa mai dau inca 300 de lei? Imi iau liber a doua zi de la munca ca sa pot sa stau peste noapte dupa concert? La cate evenimente crezi ca ai mai merge daca ar trebui sa mergi 2 ore dus/2 ore intors pana acolo? Eu zic ca la nici 5% din cele la care merg acum. La restaurant cu atat mai putin ... Oradea/Sibiu sunt la 2 ore de Cluj, imi plac amandoua ca orase, dar ajung o data la cativa ani (cred ca am fost de 3 ori in ultimii 12 ani in fiecare dintre ele) ... pentru ca nu e fezabil sa mergi 2 ore daca nu ai un motiv serios sau esti foarte determinat.

Salariul mediu in Cluj e vreo 850-900 de euro (nu mai confunda salariul pe judet cu cel pe oras), care e echivalentul a vreo 1.800 in vest. Cu doua salarii medii, e ca si cum ai avea 3.600 de euro in vest. Ieri a aparut un studiu facut de Banca Mondiala pentru Primaria Cluj, unde au calculat PIB/capita pe oras, raportat la puterea de cumpare. Concluzia e ca PIB/capita PPS in Cluj e la 150% din media UE.

Edited by utopium, 10 July 2020 - 13:04.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 utopium, on 10 iulie 2020 - 13:00, said:

Adica ma duc 2 ore cu masina la concert
De ce sa faci 2 ore? O calci zdravan si iesi cam la 1h 20 min, cel mult o ora jumate.

 utopium, on 10 iulie 2020 - 13:00, said:

850-900 de euro (nu mai confunda salariul pe judet cu cel pe oras), care e echivalentul a vreo 1.800 in vest
Astea-s povesti de prostit fraierii.:lol:

#48
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 utopium, on 10 iulie 2020 - 13:00, said:

Concluzia e ca PIB/capita PPS in Cluj e la 150% din media UE.
:lol: :lol: :lol:
Pana si printre osanele pe care le ridici tu Clujului, asta e printre cele mai tari.
1000 km in Romania sunt cat 100 000 de km pe autostrada din Germania, nu ? :lol:

#49
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 aaaa4567, on 09 iulie 2020 - 23:15, said:

Orasul e unul destul de mic, in Moldova


Un şperţ bun la timpu' lui
Te fereşte de Vaslui.
Şpaga în dolari şi yeni
Te scapă de moldoveni.

Oioioi, cânticielu' îi pientru venetici, io iughesc Moldova lu' Ştefan.

Edited by clasica, 10 July 2020 - 13:25.


#50
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Karhu, on 10 iulie 2020 - 13:10, said:

De ce sa faci 2 ore? O calci zdravan si iesi cam la 1h 20 min, cel mult o ora jumate.



Pe E85, unde e nr. maxim de morti, mai ales. Posted Image


Quote

Isi fac oamenii locuri de veci.
Stii, in cimitire, parcurile alea cu cruci in ele...

Da, bre, dar ce ce atata fast, de ce marmura, de ce monumente, de ce nu ceva cazon, obisnuit, din lemn, beton? Am intalnit profesori mari cu cruci ca vai de ele.
Tine mai bine de marmura?

Cat ar costa un asemenea mormant, adica ceva obisnuit, trainic, dar nu altceva? Multumesc.

Edited by aaaa4567, 10 July 2020 - 14:25.


#51
tud007r

tud007r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.03.2020
Daca as gasi de munca remote sau as gasi contracte ca freelancer, poate da.

Plus ca sunt si ceva firme si in orasele mici de IT. Chiar si in judetul Vaslui sunt vreo cateva cu cativa angajati care mai au contracte de outsourcing.

Cat despre orasul Vaslui, poate aveti voi vreo impresie proasta datorita judetului, dar e un oras in care s-au bagat bani, Spitalul Judetean a fost modernizat, strazile sunt curate si ingrijite, scolile au primit investitii groase, etc. Sunt conditii bune, problema e ca nu ai parte de viata sociala dintr-un oras mare.

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Nenea Zap, on 10 iulie 2020 - 13:13, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
Pana si printre osanele pe care le ridici tu Clujului, asta e printre cele mai tari.
Si Clujul ca si Bucurestiul sunt la 150% din media PIB/capita PPP (ajustat la puterea de cumparare) a UE. Uite aici documentul care a fost prezentat zilele trecute de un angajat local al Bancii Mondiale, pagina 3, si vezi cine il semneaza:
https://files.primar...C-iulie-ppt.pdf

Romania ca tara e la 69% din media UE ca PIB/capita PPP. Deci in Cluj/Bucuresti PIB-ul e un pic peste dublu fata de media Romaniei (cat se poate de plauzibil).

Daca Banca Mondiala se inseala atunci eu care am mult mai putine resurse de a face genul asta de evaluari cu atat mai mult. Dar cifrele sunt confirmate si de INS/Eurostat (ce au facut baietii astia e doar sa calculeze PIB-ul Clujului ca oras, INS il da doar pe judet si doar la Bucuresti sunt pe oras).

 Karhu, on 10 iulie 2020 - 13:10, said:

De ce sa faci 2 ore? O calci zdravan si iesi cam la 1h 20 min, cel mult o ora jumate.
O calci zdravan la voi in Finlanda poate, unde drumurile or fi pustii Posted Image Din centrul Bistritei pana la Cluj Arena/BT Arena faci 2 ore in mod normal. 1h:40 faci de la iesirea din Bistrita pana la intrarea in Cluj, dar din centru in centru nu mai faci. In plus scopul e sa ajungi in siguranta la destinatie, nu sa o calci zdravan.

Edited by utopium, 10 July 2020 - 14:37.


#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 MikeSpike, on 09 iulie 2020 - 23:36, said:

La mine a fost invers. Sotia profesoara la lic. in Bacau a lasat tot si a venit cu mine in afara tarii. La risc! Nu regreta.

Cazul expus nu are nici o legatura cu speta ta.
Voi v-ati dus din rau in bine,indiferent de conditii.
Ei vor sa se duca din rau in mai rau.Ca daca ar fi bine n-ar pleca si n-au nici o certitudine pentru viitor.


 pufonel, on 09 iulie 2020 - 23:22, said:

Da, pentru ca meseria de programator poti s-o faci de oriunde. Iar viata intr-un oras mic e mai ieftina decat in Bucale.

Oras mic in Romania este cvasisinonim cu moarte instantanee,pentru ca poate ca viata este mai ieftina,dar se pune intrebarea care viata?

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Da' mai voiam sa intreb ceva: bai, frate, intr-un orasel d-asta (ma rog, zic de cele foarte mici in special), sa vezi in fiecare zi oameni in nevoie, ce nu se trateaza, nu au bani de medicamente, vin tarziu la doctor etc etc nu e deprimant?

Chiar, stiti pe cineva care locuieste la tara... la tara, adica prin zone d-astea - https://www.google.c...7i13312!8i6656? plecat de la oras, zic...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate