Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

schimbare calorifere fara robineti

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adriant1979

adriant1979

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2020

Buna,

as avea cateva intrebari despre o instalatie termica cu centrala Vaillant.

Am un apartament unde am montata o centrala termica in condensatie Vaillant.

Problema care o am e ca in 2 camere am 2 calorifere de fonta (vechi de 20 de ani) care au robinetul tur care nu functioneaza deloc , iar pe retur nu am robineti.

Aceste 2 calorifere sunt in camere alaturate.
Intr-o camera imi intra cele 2 tevi de tur/retur de la centrala. Acestea merg pana intr-un colt al camerei unde exista un Teu, care in partea stanga duce la un calorifer, iar in dreapta la coloriferul din camera alaturata.

Eu doresc sa schimb cele 2 calorifere, sa pun robineti de tur/retur pe ele, iar pe cele 2 tevi care imi intra in camera doresc sa pun 2 robineti fluture ptr siguranta.

1) Cum golesc instalatia de apa, ptr a da jos caloriferele si a monta robinetii de care ziceam mai sus?

2) dupa ce voi termina de montat caloriferele noi, cum reumplu instalatia cu apa? Cum trebuie sa fie robinetii/aerositoarele de pe calorifere? Ati putea sa-mi dati pasii exact?

Multumesc

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
in punctul cel mai de jos, de obicei baie daca cel ce a montat a gandit dincolo de bormasina, trebuie sa ai un robinet de scurgere. inchizi robinetii de la centrala pe circuitul de incalzire, dai drumul la acel robinet si golesti instalatia.

pt reumplere, dupa ce ai terminat totul si esti sigur ca nu scapa nicaieri, deschizi robinetii de la centrala si apoi umpli cu apa pana la presiunea recomandata. de obicei 1.3-1.5 barr

#3
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Adică te mănâncă in cur să faci tu montajul, desi nu stii cum. Mă rog...

1. Opresti tot ce e de la centrala spre calorifere. Preventiv, pt că habar nu ai, oprești tot.
Dai drumul robinetului de la cap de coloană, adică in baie, probabil, lași să curgă tot.
Dacă instalația a fost proiectată de un tâmpit, tragi furtun de la robinetul ăla pana la o scurgere la nivelul podelei.

2.Inchizi robinetul de golire si le deschizi pe celelalte. Robineți deschiși, aerisitoare inchise.
Deschizi robinetul de alimentare cu apa rece a centralei.
Dai drumul la centrală si te apuci de făcut aerisirea prin deschiderea pe rând a aerisitoarelor. Vezi că mai iese si apă pe acolo, să ai un vas la tine.

3. Ai la îndemână un nr de tel al unui om care se pricepe, e posibil să mai greșești una alta.

Edited by CovertTwo, 05 July 2020 - 22:56.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Ai un singur pas: plătești un instalator priceput și îți face totul

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 08.02.2011
Dimpotriva, chemi un instalator doar dupa ce vezi ca nu ai incotro, asa se procedeaza pe la noi.

#6
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Daca nu reusesti tu, cheama un instalator.

#7
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007
Orice instalator serios (firma) are o instalatie care creeaza un dop de gheata pe o conducta, blocand astfel curgerea apei.

Ce-i drept, instalatia functioneaza 100% pentru tevi de cupru (experienta proprie) dar nu stiu daca se preteaza in cazul unor conducte din PP-R, pexal (care au pereti grosi si termoizolanti).

Cea mai ieftina metoda ramane golirea, totusi.

Mai intai golesti restul instalatiei, pe unde ai robineti de golire la calorifere sau robinet de golire special, pe teava) si apoi te ocupi de caloriferele cu probleme.

Pentru evacuarea apei care a ramas in acestea, cred ca singura solutie este sa tai un pic (cu un bomfaer) teava de retur existenta, exact la iesirea din calorifer si apoi stai sa se scurga toata apa prin fanta respectiva intr-o galeata (de fapt, mai multe... pregateste-te sa faci cateva schimburi de galeti).

Ca sa nu stropesti toata zona, infasoara o carpa in jurul fantei respective.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014

 lifer, on 06 iulie 2020 - 12:59, said:

Pentru evacuarea apei care a ramas in acestea, cred ca singura solutie este sa tai un pic (cu un bomfaer) teava de retur existenta, exact la iesirea din calorifer

:facepalm:  sa taie teava si apoi ce face? mai taie un pic pt a pune alta? toate astea pt o golire? vai de capul nostru, sa nu mai dai asemenea sfaturi de taiat tevi pt a goli o instalatie.

daca nu are robinetul de golire pus pe instalatie, poate sa desfaca piulita de retur de la calorifer, se scurge pe acolo. va dura ceva vreme pana va goli si cu atentie sa nu dea drumul deodata si prea tare ca sa nu stropeasca in jur, insa nicidecum sa inceapa sa taie teava doar ca sa goleasca instalatia.

oricum, avand in vedere cum a pus problema, cel mai bine este sa apeleze la un meserias care sa stie ce face acolo. vb aceea, trebuie sa puna robinetii, caloriferele de schimbat. daca nu are sculele necesare, pasta, calti, etc, o sa se uite la ele. daca mai nimereste si un robinet cu niplu acela cu "caneluri" (2 nervuri mai bine zis) la care ii trebuie si cheie speciala, e un fericit. il apuca iarna cu montatul.

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
O instalatie de radiatoare dintr-un apartament este foarte greu de golit. Daca ai robinet de golire in baie (pe radiatorul din baie) si deschizi doar acel robinet, se goleste doar radiatorul din baie si nimic altceva. Din restul instalatiei scazi doar presiunea, dar de golit nu se goleste nimic. Nici macar din radiatorul din baie nu scoti toata apa prin acel robinet de golire, ca nu-i suficient sa deschizi doar robinetul de golire ca sa poti goli ceva. Iar restul radiatoarelor din casa ramin garantat pline cu apa.
Ca sa golesti un alt radiator din casa prin acel robinet de golire din baie, trebuie sa-i dai radiatorului respectiv aer. Altfel nu se goleste. Fie pe la aerisitorul radiatorului daca are asa ceva, fie sa slabesti olandezul de la robinetul de tur, daca acesta exista. Daca nu exista aerisitor sau olandez pe tur, se poate misca de radiator, in speranta ca-si da drumul. Insa daca radiatorul este de fonta, mai greu cu miscatul. Iar daca nu-i dai posibilitatea sa traga pe undeva aer, poti sa stai si o saptamina ca nu va iesi apa din el.
Chiar si asa in radiator tot mai ramine apa. Putina, dar ramine. Ca sa-l golesti total trebuie desfacut returul si inclinat putin radiatorul. In cazul de fata, cum initiatorul nu are robinet pe retur, va trebui sa taie pur si simplu teava de retur. Daca nu are robinet, garantat nu are nici olandez. Adaptorul de la teava la filet este infiletat direct in reductia radiatorului si nu are cum sa-l desfaca daca nu taie teava de retur.
Dupa ce a dat jos radiatorul de fonta, trebuie sa aiba grija sa nu prea miste alte radiatoare de prin casa, ca-i posibil sa-si dea drumul si sa se golesca ceva apa din ele. Daca spre exemplu dai jos total radiatorul din baie, poti sta si 2-3 zile cu tevile in aer si robineti radiatorului deschisi, ca nu curge apa, insa daca misti (bruschezi) un alt radiator din casa la care nu ai umblat pina atunci, te poti trezi cu o mica inundatie in baie.

Edited by florin71_skoda, 07 July 2020 - 09:48.


#10
adriant1979

adriant1979

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2020
multumesc tuturor ptr ajutor. am reusit sa schimb 3 calorifere cu tot cu tevi fara probleme. Totul e functional.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate