Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Stocuri pe termen lung

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
570 replies to this topic

#523
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postfigo1988, on 18 mai 2021 - 14:55, said:


Corect, dar el pare ca nu participa deloc pe bursa, mai ales in sectorul tech. Posted Image E ca si cum l-am asculta pe Tiger Woods dandu-si cu parerea autoritar despre NFL. Desi e un sportiv desavarsit, asta nu e deloc o garantie ca se pricepe la NFL. Nu zice nimeni sa nu te uiti la cifre cand cumperi tech, dar nu la FCF, imo. Posted Image Net Revenue Retention, Contribution Margin, growth rate, TAM si cuvantul cheie pentru oricine trebuie sa fie existenta unui moat. Ce se intampla cand acesta nu exista se poate observa la toate companiile de food delivery si ride hailing: cursa catre cel mai mic pret.

I-am vazut si eu pe astia pe YT si sunt in general OK doar ca viseaza numai Value, si cumpara dolarul la 50 de centi, apoi l-am auzit pe baiatul de la analizele financiare ca el e sigur 100% ca de acum inainte va bate piata pe urmatorii 20-30 de ani ca in 5 ani de pierderi si-a facut softul si care calca, spala si apoi iti arata daca merita sa bagi bani. La sfarsit a facut reclama la softul de X dolari si patreon :) Sa fii sigur ca bati piata 20 de ani si sa ceri patreon e un non-sens, cum ar fi Warren Buffet care a batut grav SP500 nu stiu cati ani sa iasa la o conferinta si apoi sa ceara patreon sau join pe canalul de discord pentru 5 dolari :lol: Imi place de Everything Money ca am invatat niste chestii care imi scapau inainte insa imi par mai conservatori ca Charlie Munger si ala are 100 de ani, a prins toate crizele financiare din secolul asta pe wall street sau pe langa. :)

#524
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 29.01.2019

View Postpumbacu90, on 18 mai 2021 - 06:26, said:

"Disciplina de a sta in cash" nu l-a afectat deloc pe el, dar ar fi fost o idee foarte proasta pt unul de 25 ani la inceput de drum, cu 50k net worth.

De acord, si el face exact ce zici tu, recomanda la toti cei care nu sint in pozitia lui sa investeasca regulat in fonduri mutuale, si in actiuni, nu sa stea cash ca el. Intr-un video ii recomanda unuia din ei,
cel cu barba, care pune intrebari prostesti (pentru contrast doar, altfel tipul are master si phd) sa fie investit 100%.

Doar ca recomanda ceva mai conservator decit in ce investiti voi.
De la asta a si plecat discutia, de la Palantir, pe care voi il considerati la un pret bun, lui i se pare prea scump.

#525
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
A luat cineva a la long  Blink ? Pare a mai avea potential de crestere anul acesta pînă-n 50.
Ma gandesc la 250-300 shares, pe o perioada de cel putin 6-8 luni.

View Postffm, on 10 mai 2021 - 21:26, said:

Care mai aveti prin portofoliu palantir? Ca se pare ca a devenit de cursa foarte lunga ��.

Il astept la 30 USD si ii fac vant dupa aia. Il aveam luat pe la inceputul lui Mai.

Attached Files

  • Attached File  pltr.jpg   14.82K   35 downloads

Edited by hyp3rion, 29 June 2021 - 10:16.


#526
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

View PostValentinVali, on 17 mai 2021 - 22:59, said:

Eu am vazut PATH-ul ca o investitie pe termen lung si am bagat ceva buget in acest titlu. Doar ca ce se intampla acum cu aceasta actiune pare speculatie curata, cu un "pieptene" pe 62E - 7X Euro destul de bine conturat. Oare e mai bine sa lasi banii acolo si sa vezi ce se va intampla la anul sau sa pierzi putin timp si sa speculezi diferentele astea de 10-15% ?
La pretul actual $59.3 am -22% pe $PATH deocamdata, as vinde la $70 doar sa ies de pe el, dar ma lasa incet si speranta asta.

Chestia e ca motivele pentru care am cumparat sunt valabile si acum. ARKK cumpara in permanenta $PATH incat au ajuns sa detina 1.72% din actiuni si in ETF are pondere 2.01%.

Problema e ca la 6 luni de la IPO au liber la vanzare institutiile care au cumparat in pre-IPO cand pretul era $56. Deci la final de Octombrie situatia va fi nasoala.

Ma deprima.

#527
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Si eu sunt tot pe acolo cu PATH-ul dar cred ca temerile tale sunt mai mult pt topicul geaman, stocuri pe termen scurt.
Altfel, pe termen lung,  in niciun caz nu cred ca ARKK / Cathie a bagat numai putin de 870.000.000 $ in actiuni PATH, in vreo doua runde daca nu ma insel inclusiv cand pretul era mai mare, ca sa piarda vreo 20-30%, mai ales ca in prima transa vanduse actiuni ale companiei lui Warenn Buffet. Ca incepator in domeniu (din 2020) sunt sigur ca un ETF gandeste pe termen lung de principiu si cu siguranta au mult mai multe info decat noi, cu toate ca mrs Cathie e genul care spune "am incredere ca Tesla va valora 3000$ peste 5 ani" :) Asta ca sa intelegem termenul lung :)
Dar daca vrei sa adancesti depresia citeste aici. Desi chiar pe aceste topicuri un coleg spunea ca angajatii vor dori sa vanda la un moment dat actiunile primite in pachetul salarial, abia din acel articol am aflat exact ca pe 10 august 2021 expira perioada de lockup in care angajatii si cumparatorii subscriptiei initiale pot vinde. Deci sa vedeti scaderi de infarct in august, cu toate ca din ce am inteles Uipath nu are chiar atat de multi angajati care sa detina chiar atat de multe actiuni incat sa inunde piata.

Pentru un amalgam de zvonuri / barfe / stiri reale exista si canalul acesta care e de fapt un agregator de tweet-uri, de unde am aflat ca scaderile majore din ultima perioada ar fi avut cauze mult peste banuielile "bursierului" incepator:

Attached File  path.png   74.24K   31 downloads

In mod normal, mai ales daca pandemia se lungeste, robotizarea proceselor in companiile din intreaga lume va deveni precum automatizarea actuala a fabricilor comparativ cu intreprinderile comuniste. Concurenta cea mai puternica a UiPath vine de la Microsoft si de la alte start up-uri prezente si viitoare (Exela e un exemplu la 3$/actiune). Asadar de munca si de facut bani va fi cu siguranta in viitor, conteaza doar rezultatele financiare din urmatorii ani. Eu voi pastra PATH pe termen lung (am mai pierdut bani aiurea pana acum pe frica asta de scadere) , iar dupa ce expira perioada de lockup sunt destul de convins ca directia va fi in sus. Marea problema pana acum a fost neincrederea multora in sustenabilitatea in piata a unui pret atat de mare per actiune, desi sunt acoperiti total de venituri la acest pret de ~60. Important e sa nu vindem caci emotiile schimba totul.

#528
SiLvIu9

SiLvIu9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2010

View PostMizu, on 17 iulie 2021 - 16:22, said:

La pretul actual $59.3 am -22% pe $PATH deocamdata, as vinde la $70 doar sa ies de pe el, dar ma lasa incet si speranta asta.

Chestia e ca motivele pentru care am cumparat sunt valabile si acum. ARKK cumpara in permanenta $PATH incat au ajuns sa detina 1.72% din actiuni si in ETF are pondere 2.01%.

Problema e ca la 6 luni de la IPO au liber la vanzare institutiile care au cumparat in pre-IPO cand pretul era $56. Deci la final de Octombrie situatia va fi nasoala.

Ma deprima.

Oameni buni cum puteti arunca asa cu banii doar dupa ce face ARKK. Nu mai sariti asa pe actiuni tech la ipo.Informatia ii la dispozitia fiecaruia cum sa platesti 70$/actiune adica o capitalizare de 36mld de dolari P/S de 41,la o compania care prob va avea revenue growth de doar 33% ptr 2023 si nici nu este profitabila momentan.Nu vreau sa fiu rau dar daca doar va luati dupa ce ciripeste ark va meritati soarta.

#529
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cum crezi tu că ar putea o companie să dea o estimare realista de revenue growth pentru 2 ani de acum înainte? :) Ăla e un best effort pe care ei trebuiau să-l dea in prospect. Mai realist mi se pare să te uiți la poziția față de competitori și dimensiunile (potențiale) pietei.

Sa faci fwd PE sau PS la o companie growth e ca și cum ai incerca sa estimezi din ochi lungimea parului șoferului mașinii de la 3 intersecții distanta.

#530
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Am si eu cateva actiuni la PATH cu pretul mediu de achizitie de 71$ si intentionez sa mai cumpar daca va fi o scadere dupa perioada de lookup. Orizontul de timp pentru care am luat actiunile astea e de cel putin 5 ani, si nu intentionez sa le vand atata timp cat nu vad o crestere "nesimtita" a pretului lor care mi-ar aduce un castig substantial.
Stiu ca dupa toate regulile clasice de estimare a valorii unei companii UiPath este supraevaluata, dar avand in vedere faptul ca sunt cei mai buni pe un domeniu de mare viitor, am ales sa "pariez" pe ei pe long term.

#531
SiLvIu9

SiLvIu9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2010

View Postfigo1988, on 18 iulie 2021 - 07:37, said:

Cum crezi tu că ar putea o companie să dea o estimare realista de revenue growth pentru 2 ani de acum înainte? Posted Image Ăla e un best effort pe care ei trebuiau să-l dea in prospect. Mai realist mi se pare să te uiți la poziția față de competitori și dimensiunile (potențiale) pietei.

Sa faci fwd PE sau PS la o companie growth e ca și cum ai incerca sa estimezi din ochi lungimea parului șoferului mașinii de la 3 intersecții distanta.

De acord cu partea de fwd PE dar P/S este dupa parerea mea o metrica esentiala la companiile de growth.Cum poti sa iei un stock doar dupa posibil TAM si ceilalti competitori fara o analiza a pretului unei companii dupa anumite metrici sau fara sa estimezi un growth revenue pe urmatorii 2-3 ani? Fiecare e responsabil de banii lui dar eu nu as investii in path decat cand mi-ar atinge un price target de intrare nu cumparam asa la pret de cocaina doar ca cumpara si arkk.


View Postaxl07, on 18 iulie 2021 - 10:53, said:

Am si eu cateva actiuni la PATH cu pretul mediu de achizitie de 71$ si intentionez sa mai cumpar daca va fi o scadere dupa perioada de lookup. Orizontul de timp pentru care am luat actiunile astea e de cel putin 5 ani, si nu intentionez sa le vand atata timp cat nu vad o crestere "nesimtita" a pretului lor care mi-ar aduce un castig substantial.
Stiu ca dupa toate regulile clasice de estimare a valorii unei companii UiPath este supraevaluata, dar avand in vedere faptul ca sunt cei mai buni pe un domeniu de mare viitor, am ales sa "pariez" pe ei pe long term.

Pai da acele "reguli" nu exista degeaba daca tuseste nasdaq -5% prob path-ul vostru o sa o ia la vale  -50% si abia atunci ar devenii atragator din pctul meu de vedere.Sunt o gramada de companii cu un business model superb dar cu pretul actiunii piperat,noi ca investitori individuali trebuie sa avem rabdare cu anumite actiuni pana ating un nivel ok de intrare din pct de vedere al risk/rewardului ca doar de aia investim in actiuni individuale,altfel dca intr un etf si sanatate.

#532
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostSiLvIu9, on 18 iulie 2021 - 14:24, said:

De acord cu partea de fwd PE dar P/S este dupa parerea mea o metrica esentiala la companiile de growth.Cum poti sa iei un stock doar dupa posibil TAM si ceilalti competitori fara o analiza a pretului unei companii dupa anumite metrici sau fara sa estimezi un growth revenue pe urmatorii 2-3 ani? Fiecare e responsabil de banii lui dar eu nu as investii in path decat cand mi-ar atinge un price target de intrare nu cumparam asa la pret de cocaina doar ca cumpara si arkk.

Am vrut sa scriu si asta in mesajul anterior, dar nu mai puteam sa dau edit... Posted Image ARKK, ca orice alta companie de genul, trebuie copiati doar in masura in care intelegi si esti de acord perfect cu teza lor investitionala. Accentul este pus pe "intelegi". Eu de asta nu am investit deloc in biotehnologie si alte chestii de genul, pur si simplu nu inteleg domeniul, nu inteleg cat de departe/aproape sunt de a avea ceva vandabil si tot asa.

Nu as cumpara dupa un price target prestabilit pentru ca in general companiile bune intotdeauna sunt mai scumpe decat peers. Ca pana la urma P/S nu are sens decat comparat cu alte companii asemanatoare, ori in fapt pozitionarea fiecareia pe piata si ca nivel de dezvoltare e diferita. In general companiile growth ajung sa fie "fully priced in" cu mult inainte sa atinga nivelul maxim de dezvoltare dpdv al indicatorilor economici. Mai degraba treaba asta se intampla pe masura ce nesiguranta cu privire la potentialul de crestere se rezolva. Exemplul cel mai bun aici mi se pare Tesla, componenta auto este complet inclusa in pret, toata lumea se asteapta acum sa livreze 50% crestere a volumului in urmatorii ani.  Pentru ca evaluarea acolo sa treaca la urmatorul nivel ei trebuie sa rezolve din nesiguranta asociata business-urilor secundare, adica: FSD, solar, storage etc.

Edited by figo1988, 18 July 2021 - 14:39.


#533
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pai din ce am citit si inteles teza investitionala a ARKK-ului pe IT e profit major dar pe termene de ~5 ani. Probabil nu degeaba s-au exprimat ca au incredere ca Tesla va ajunge la 3000$ in 5 ani...
Cu toate acestea repet, nu cred ca au bagat 870mil $ in PATH ca sa castige 50% in 5 ani... Da, PATH se vor duce in cap rau vara asta, ceea ce va crea momentul perfect pentru cumparare (si cred ca ARKK vor mai lua o felie mare si cu 40$) dar foarte probabil aici va fi fundul caci sunt convins ca stau la panda multi jucatori asteptand lock-up-ul. Mai departe depinde de performante. In curand aflam si ce s-a intamplat in Q2, apoi Q3, apoi mai vine un val  / doua de pandemie cand companiile vor fi obligate la robotizare si mai mult... Realist in toamna lui 2022 deja cred ca vom sti cam in ce ape se scalda PATH. Eu sper la 90-100$ iarna viitoare.

#534
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 29.09.2006
Am observat corelatia pe scaderi pe piata globala la deschidere de saptamana....posibil sa urmeze o perioada cu volatilitate.

Eu am facut ajustari de pozitii.

#535
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
As vrea sa va intreb de ce Visa si Mastercard sunt atat de legate in evolutii desi sunt cei mai mari concurenti? Spre exemplu ordinele de crestere sunt aproape similare, in ultimele zile de tranzactionare au scazut in tandem, la final de octombrie 2020 au cazut tare tot in tandem... Personal as merge pe Visa in acest caz caci are pretul mai bun.

#536
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.01.2011
Nu stiu daca este un topic separat / sau daca s-a discutat undeva / sau daca e un subiect tabu, curiozitatea mea ca si incepator este:

Portfoliu mid term: (3-5 ani)

1) Care e structura aproximativa a portofoliului? Ce distributie procentuala aproximativa aveti intre ETF si actiuni?
2) Care e randamentul mediu anual obtinut? (in masura in care nu este un subiect tabu)

Portfoliu long term: (10-20ani)

1) Care e structura aproximativa a portofoliului? Ce distributie procentuala aproximativa aveti intre ETF si actiuni?
2) Care e randamentul mediu anual obtinut? (in masura in care nu este un subiect tabu)

Incerc sa-mi structurez un portofoliu, si m-ar ajuta in decizie punctele voastre de vedere.
Multumesc.

#537
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

View Postlazio44, on 29 august 2021 - 13:52, said:

Incerc sa-mi structurez un portofoliu, si m-ar ajuta in decizie punctele voastre de vedere.
Multumesc.

1. Nu cred ca este momentul potrivit pentru a începe sa investești pe termen lung. Economiile din întreaga lume sunt în clocot acum. Probabil vor urma masuri economice ce vor liniști euforia din piețele de capital.
Te poți acomoda totusi cu bursele prin trading.

2. Nu diversifica mult daca nu dispui de un capital mare pentru investit. Sunt suficiente maxim 4-5 companii pe care sa le urmaresti îndeaproape. Investitorii mici au un avantaj mare in fata fondurilor, si anume ca pot intra si iesi rapid din piata. Nu pierde acest avantaj cu un portofoliu de 20 de companii, greu de urmarit.

Attached Files



#538
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nimeni nu știe unde suntem pe grafic. Așa se spune de vreo 3 ani, că suntem la maxim. De asemenea unele companii nu evoluează după economic cycle.

#539
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu nu înțeleg bursa asta... De asta am inceput sa bag in etf-uri. Ce e rau un q2 reports la UiPath ca să scadă cu 7 la suta in 30min de la publicare?
https://ir.uipath.co...nancial-results

#540
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Simplu. Așteptările erau mult mai mari decât rezultatele.
Azi dacă scade la 55 eu zic ca e un deal bun să iei. De fapt cred că poți începe sa acumulezi după flush-ul de la deschidere.


P.S. Acum e prea târziu să le mai vinzi dacă le-ai luat sus. Consideră investiție a la long ( 12-15 luni)

Attached Files

  • Attached File  UI.JPG   53.81K   24 downloads

Edited by hyp3rion, 08 September 2021 - 09:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate