Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Stocuri pe termen lung

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
570 replies to this topic

#1
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Salut, ma gandeam sa facem si un topic despre investitii pe termen mediu spre lung, dat fiind ca celalalt e oarecum mai orientat pe swinguri de termen scurt, sa fie mai usor de urmarit in functie de obiectivul fiecaruia.

Poate share-uim ce abordare avem si mai invatam una alta, sau informatii despre anumite stocuri, pe care uneori le mai putem rata, dat fiind ca majoritatea avem un job si nu urmarim toata ziua piata :)

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Daca tot o dai pe engleza, incearca sa scrii corect.
Stocuri - de marfa, asa se intelege.
Ai vrut sa spui stock-uri - actiuni, nu ?!
Sa share-uim, buna asta, e greu in romana: sa impartasim..... bla bla bla....

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Tat poti sherui si stoca , ca va veni o inflatie la iarna de va curata toate cashurile si actiunile de pe piata.Cauta sa investesti in ceva palpabil care are valoare in orice "anotimp".La actiuni cauta alea "intangibile" si neciclice.Armament,medicamente si produse alimentare.

#4
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
O sa incep eu:

Mi-am inceput un portofoliu la IB acum vreo 2 luni.
Cea mai mare parte e orientat pe actiuni din SUA (scuze celor de mai sus pe care ii deranjeaza atat de tare ca am scris stocuri, cred ca dat fiind topicul, se intelege la ce ma refer).

In mare parte, am cam 4 categorii de actiuni:

1. companii consacrate, cu un dividend mic spre mediu: aici ma astept la o crestere mica, nu spectaculoasa, dar cuplat cu dividendul ar putea fi intre 5 si 10% in general; in plus, astea le consider stabile pe termen lung, asadar fac cam cea mai mare parte din portofoliu.

Exemple:
JPM
BAC
MSFT
FB (aici inca poate sunt sanse la o crestere mai spectaculoasa, dar nu il consider atat de mult in partea de growth)
DIS
Altele care ar mai intra aici sunt health care (JNJ, MRK, PFE), si alte companii mari cum ar fi PEP, VZ, RTX etc.
2. REITs si alte companii cu dividend mare: tin cateva reits pentru ca le-am luat la un pret destul de bun si ipoteza mea e ca pe masura ce fed rates sunt tot mai mici si nu mai ai unde sa iti tii banii cu un return de peste 1%, tot mai mare parte din "big money" o sa se uite la stocuri relativ stabile cu dividende mari ca un mod de a genera passive income. Bine, nu doar cei cu big money, dar ei fac o diferenta mai mare. Asadar, ma astept si la o oarecare crestere in pret, cumulat cu dividendul poate obtin un 10% pe an. In plus, cam toate astea le-am luat la un pret destul de mic acum vreo 1-2 luni. Exemple:
SPG
O
STOR
WELL
LTC
XOM

3. Companii cu potential mare de crestere (sper la un "10/20-bagger" in cativa ani). Aici am o alocare relativ mica per companie, unele sunt usor speculative, altele sunt destul de consacrate, dar totusi am o incredere destul de mare in potentialul lor de a mai creste mult. Exemple:
BABA
SQ
DDOG
ROKU
WORK
ESTC
TCEHY
UPWK
FVRR

4. Actiuni foarte speculative - daca aud ceva ca e "the new thing" si are unele sanse pe viitor sa faca ceva, sau vad un oarecare stock de care doar am citit putin, si vreau sa am o mica expunere la el (in general sub 100$), mai am si acest "bucket". Exemple:
PLNHF
NKLA
REAL

Edited by pumbacu90, 14 June 2020 - 10:18.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
la sf sapt asteia a fost buf bun cu grupon crestere de 1400%

Edited by ceanu1980, 14 June 2020 - 10:53.


#6
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

 pumbacu90, on 14 iunie 2020 - 09:54, said:

Salut, ma gandeam sa facem si un topic despre investitii pe termen mediu spre lung, dat fiind ca celalalt e oarecum mai orientat pe swinguri de termen scurt, sa fie mai usor de urmarit in functie de obiectivul fiecaruia.

Poate share-uim ce abordare avem si mai invatam una alta, sau informatii despre anumite stocuri, pe care uneori le mai putem rata, dat fiind ca majoritatea avem un job si nu urmarim toata ziua piata :)

Idee buna, voi contribui si eu cind inceteaza politia gramaticala care nu are nici o legatura cu investitiile.

#7
adrianmuntean

adrianmuntean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.04.2019
Încurajez ideea inițiatorului topicului. Sunt un începător care chiar cauta astfel de teme de discuție. Iar postările celor care nu au legătură cu subiectul sunt inutile și deranjante

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
exista vreo limita de tranzactii
de ex. la aceeasi companie sa vinzi si cumperi de cateva ori pe zi?

#9
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 ceanu1980, on 14 iunie 2020 - 13:43, said:

exista vreo limita de tranzactii
de ex. la aceeasi companie sa vinzi si cumperi de cateva ori pe zi?

Din cate stiu, da. Oricum, in general inregistrarea propriu-zisa se face doar dupa 1-2 zile.

Pentru miscari rapide, sunt CFD-uri, la astea nu cred ca sunt limitele respective. Mai e un topic cu actiuni si etf-uri unde e mai multa discutie despre day-trading / swing-trading, cred ca a mai intrebat cineva acolo

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
partea nasoala ca tre sa dai 45% din ”ciupeala” daca prinzi un an bunut

#11
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
45%? Cum asa?

#12
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
impozitul pe profit e 16% si separat impozitul pe dividente 5% ( daca dividentele pe 1 an depasesc 12 salarii minime brute atunci mai platesti 10% )

#13
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
10% pe profit si daca dividendele depasesc 12 salarii minime brute, stiu ca se mai plateste doar CASS.

#14
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Ce parere aveti de TSLA pe termen lung? Ma gandesc sa cumpar daca mai ajunge in jur de 750


#15
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Eu pe tesla fac DCA indiferent de pret. Pana acum pretul maxim la care am cumparat a fost la vreo 800 si ceva. Dar o sa cumpar si la 1000, fara nici un stres. Ce vreau sa zic e ca nu astept un anumit pret, ci investesc dupa posibilitati. Clar nu asta ar face un long term investor, dar Tesla e păcăneau mea - daca imi permiteti Posted Image).

Am un coleg cu short pe TSLA de prin aprilie. E cu tot portofoliu foarte rau pe minus din cauza asta. Vorbim de mii de euro. Si pozitia e inca deschisa...spera sa scada la un moment dat. Probabil nu stie ca urmeaza Tesla Battery day :)

Edited by razvansd, 14 June 2020 - 21:26.


#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
as merge pe tesla daca s-ar duce napoi la vreo 300

#17
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Acum orice roman poate cumpara stocuri internationale.
Personal zic ca intr-un index este mai bine si nu in stocuri individuale.
Cumpara index gen Dow Jones, S&P 500, FTSE 100 etc. Daca vrei actiuni individuale cumpara doar "blue chips".
Daca iti place sa risti si mergi pe principiul  "sau Cezar sau nimic" cumpara orice.
Se zice ca si o maimuta alege actiunile la fel de bine ca un broker cu zeci de ani de experienta.

Edited by Augustus1978, 15 June 2020 - 09:26.


#18
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Am o mica parte (sub 10%) in indecsi. Ma gandesc sa o cresc spre 20-30% cu timpul.

Legat de blue chips, am o buna parte in ele, dar dezagreez in a avea doar blue chips. Boeing e considerat un blue chip si au avut multe probleme inainte de corona. Altele sunt foarte overvalued, sunt multe companii non-tech cu P/E de peste 25 si dividend de 2% care nu e nu stiu ce. Deci nu cred ca majoritatea o sa mai creasca foarte tare. Am postat mai sus o buna parte din pozitiile din portofoliu, blue chips sunt peste 40% ca pondere, dar am o buna parte in afara de ele.

Chestia cu maimuta e foarte des amintita, nu sunt neaparat de acord, am cateva motive si psihologice pentru a argumenta de ce, unul fiind ca sunt mai motivat eu sa depun bani cand simt ca am un oarecare control asupra companiilor alese decat doar sa pun intr-un index. Asadar si daca ar fi performanta mai buna intr-un index, nu cred ca as fi atat de motivat sa pun aceeasi suma. Momentan portofoliul meu e peste S&P ca performanta, dar e prea devreme sa spun dupa doar 2 luni, o sa vad cum se comporta in timp

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate