Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Ventilatoare de PC, cum reparăm?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007
Pentru ventilatoarele cu turatii de pana in 2000 RPM folosesc vaselina siliconica ( transparenta, sau ma rog............translucida ) iar de la 2000 RPM la 6000 RPM folosesc ulei mecanisme fine !
EXCEPTIONAL folosesc un ulei de ungere gros pentru ventilatoare a caror lagare sunt uzate intensiv !
Acum am si spray particule teflon !

#20
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Ventilatorul cu pala ruptă e la turatie mai mică şi e foarte gros,consumă mult si il tin de rezervă poate trebuie undeva vreodată

Am găsit ceva filmuleţe, nu am văzut să scoată careva bucşa din ventilator, rulmentii insă da.

A incerca cineva să folosească la pc răcire si ventilări cu ventilatoare de alt tip functional? de exemplu cu motoare la 220V sau cu motoare cu elice de la bărci avioane sau elicoptere mici?

Si mai am o intrebare, de ce nu se folosesc motoare electronice ca cele din pc si la masinutele teleghidate?

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postpisoiu_22, on 06 iunie 2020 - 20:21, said:

A incerca cineva să folosească la pc răcire si ventilări cu ventilatoare de alt tip functional? de exemplu cu motoare la 220V sau cu motoare cu elice de la bărci avioane sau elicoptere mici?

Si mai am o intrebare, de ce nu se folosesc motoare electronice ca cele din pc si la masinutele teleghidate?
probabil a incercat de fun.

de ce nu se folosesc? pentru ca ZGOMOT prea mare.

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpisoiu_22, on 06 iunie 2020 - 20:21, said:

Si mai am o intrebare, de ce nu se folosesc motoare electronice ca cele din pc si la masinutele teleghidate?
Ce e ala "motor electronic" ? Poate vrei sa spui motor brushless ... aia da.
Si, se folosesc, la adevaratele masini cu telecomanda, nu la mizeriile chinezesti. Motivul e simplu: pretul.

#23
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Când nu ai ce face cu timpul te apuci să repari lucruri ieftine.
La cum evoluează ventilatoarele nu merită timpul pierdut. Dacă vorbim de un model atipic greu de înlocuit e cu totul altceva, dar la un model standard mai întotdeauna se găsește un ventilator mai performant sau silentios.

#24
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.09.2008
Ce se intampla cu placile video care au ventilatoare cu probleme?
Ma indoiesc ca dupa 2-3 ani randamentul unor ventilatiare de pe placi amd rx xxx va mai fi ok.
Exista vreo posibilitate sa gasesti pe undeva aceleasi tipuri de ventilatoare?
O solutie ar fi sa se monnteze niste ventilatoare de carcasa dar pare complicat modul de prindere.


#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
astea mai noi au ventilatoare care rezista mult mai bine, mutli ani.
probleme erau la cele vechi cu ventilatoarele alea mici si anemice.

cat despre posibilitatea sa gasesti asa ceva, in general nu. poate doar SH de la o placa similara.

Edited by shmu, 08 June 2020 - 19:57.


#26
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.09.2008

View Postshmu, on 08 iunie 2020 - 19:57, said:

astea mai noi au ventilatoare care rezista mult mai bine, mutli ani.
probleme erau la cele vechi cu ventilatoarele alea mici si anemice.

cat despre posibilitatea sa gasesti asa ceva, in general nu. poate doar SH de la o placa similara.
Ma refeream la situatia in care apare o astfel de problema la o placa sh de pe olx.
Ai fi uimit sa afli ca exista extrem de multe persoane care joaca ultimele aparitii avand monitoare 4k, placi video 1050, 1060 si jucand la detalii maxime sau pana le da blue screen.
Astfel de placi turate la maxim vreo 2ani pana se duce garantia si apoi vandute pe olx nu cred ca vor avea ventilatoare ok.


#27
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 27.03.2010

View Postcspot, on 06 iunie 2020 - 14:09, said:

Am reparat si eu ventilatoare pe vremuri.
Pui vaselina în lagăre si mai merg un timp.
...
Vrei sa spui ca ai stricat ventilatoare.
La motoarele electrice nu se pune vaselina pentru ca vaselina obisnuita contine pulberi metalice si din cauza campului magnetic se gripeaza si se arde.
Daca vrei cu adevarat sa repari un ventilator, pui vaselina siliconica si numai vaselina siliconica.

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmariusixy, on 09 iunie 2020 - 13:05, said:

Astfel de placi turate la maxim vreo 2ani pana se duce garantia si apoi vandute pe olx nu cred ca vor avea ventilatoare ok.
Ba da, le vor avea OK. In cel mai rau caz le treci pe racire cu apa si mai scoti untul din ele inca 3-4 ani.

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmariusixy, on 09 iunie 2020 - 13:05, said:

Ma refeream la situatia in care apare o astfel de problema la o placa sh de pe olx.
Ai fi uimit sa afli ca exista extrem de multe persoane care joaca ultimele aparitii avand monitoare 4k, placi video 1050, 1060 si jucand la detalii maxime sau pana le da blue screen.
Astfel de placi turate la maxim vreo 2ani pana se duce garantia si apoi vandute pe olx nu cred ca vor avea ventilatoare ok.
ba da. nu s-au mai pus ventilatoare de rahat pe placi mediocre sau mai bune de vro 10 ani cel putin. de pe la seria 400-500. toate de la X50 in sus au venturi mai ok.
cel putin eu n-am vazut ventilatoare stricate la placi din seria 5xx si 6xx, dar placi stricate am vazut.
in caz ca ai ceva ghinion si ti se strica ventilatorul inaintea placii, cauti tot pe olx placa ca a ta stricata si iei ventilatoarele.

Edited by shmu, 10 June 2020 - 01:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate