Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Arta de a trai (fara sa fii influentat de nimeni)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Ca sa nu ne c...c...m* in gusturile oamenilor de pe topicurile dedicate, spuneti aici ce NU va convinge (ca sa nu zic ca ati arde cu napalm) in materie de gusturi si trenduri (actuale sau nu, in arta dar si alte domenii) care va afecteaza, ca sa nu spun ca va deranjeaza.

Spun asta pentru ca am de mult convingerea ca cei mai multi oameni afiseaza gusturi si preferinte IN SCOP DE VALIDARE (integrare) SOCIALA, si nu pentru ca le-ar place in in mod deosebit sau in vreun fel. E tipic exemplul "elitelor" care asculta opera seara si manele in timpul zilei in functie de cu cine si pe unde umbla.

Ca sa incep eu, femeile grase din nudurile de secol 16-17 nu erau pictate asa din motive estetice, ci pentru ca dovedeau prin asta traiul bun si indestulat. Asa ca,  sorry, Boticelli. Azi, pictura moderna (modernista, conceptualista, stiti voi la ce ma refer) are la baza motive financiare si de PR, nu estetice. Exista o estetica a urîtului, dar ea nu consta in declararea uritului sau banalului ca fiind frumos. Daca se intimpla, stiti voi, motive...
__________
* Completati spatiile punctate in asa fel incit sa iasa un cuvint frumos si armonios

#2
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 13:14, said:

Ca sa nu ne c...c...m* in gusturile oamenilor de pe topicurile dedicate, spuneti aici ce NU va convinge (ca sa nu zic ca ati arde cu napalm) in materie de gusturi si trenduri (actuale sau nu, in arta dar si alte domenii) care va afecteaza, ca sa nu spun ca va deranjeaza.


Totuși, ne aflăm în secțiunea "Artă". :D

Nu de alta, dar n-aș dori să ajung să arbitrez moderez când discuția va ajunge la Ronaldinho vs. Guță ori Salam, whatever!

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Daca ar fi sa ma iau dupa matale, ar trebui sa ma calugaresc si sa ma mut intr-un schit undeva pe varful muntelui :P

Nu exista viata sociala fara interactiune cu ceilalti si cu gusturile lor. Atata vreme cat nu ti le impune nimeni cu forta, poti sa le eviti si sa te imprietenesti cu oameni care au aceleasi ciudatenii ca tine :D

LE: Rubens era ala cu nudurile planturoase, din cate tin minte...

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ca sa incep eu, femeile grase din nudurile de secol 16-17 nu erau pictate asa din motive estetice, ci pentru ca dovedeau prin asta traiul bun si indestulat.
Pentru ca asa era la moda atuinci - femeile mai plinute.

Azi... cu mici exceptii exista kitch-ul - da e pana la urma o arta si asta.

Plus ca multi artisti celebrii au vrut sa-si inventeze propriul stil - ceva ce nimeni n-a mai facut pana acum.
Sincer daca nu as fi vazut tablouri de Picasso facute in stil clasic, realiste, as fi zis ca omul nu poate fi numit un artist. Desenele si picturile sale moderniste nu-mi plac.
Si Brancusi a sculptat in stil clasic.

Dar cand vad un american care pune o banana pe un perete si cere 10.000 de dolari ptr "arta" lui...

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View PostNaoto, on 27 mai 2020 - 13:27, said:

Totuși, ne aflăm în secțiunea "Artă". Posted Image

Nu de alta, dar n-aș dori să ajung să arbitrez moderez când discuția va ajunge la Ronaldinho vs. Guță ori Salam, whatever!
Eu ma gindeam la alte "cross-over"-uri, de exemplu urbanism, amenajari interioare (GUSTURI, nu cum sa-mi mobilez casa). De mult ma seaca, (dar ma uit, din alte motive), la emisiunile alea cu "salvage hunters, baggage, storage dealers", in care vechituri si ruginituri sint date drept "one man's trash, other man's treasure".

View Postpufonel, on 27 mai 2020 - 13:29, said:

Nu exista viata sociala fara interactiune cu ceilalti si cu gusturile lor. Atata vreme cat nu ti le impune nimeni cu forta, poti sa le eviti si sa te imprietenesti cu oameni care au aceleasi ciudatenii ca tine Posted Image

LE: Rubens era ala cu nudurile planturoase, din cate tin minte...
Aici e vorba de cei care isi aleg gusturile in functie de anturaj, nu anturajul in functie de gusturi.

Rubens e ala cu nuduri gretoase, nu planturoase.

View Posteiffel, on 27 mai 2020 - 13:32, said:

Pentru ca asa era la moda atuinci - femeile mai plinute
Am mai zis-o, arta TRANSCENDE timpul. Daca nu, e doar o moda.

#6
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postpufonel, on 27 mai 2020 - 13:29, said:

Rubens era ala cu nudurile planturoase, din cate tin minte...

Eu cred ca n-a fost vorba de o moda, ci acela chiar era gustul omului. Unii chiar prefera grasele. In fond femeile chiar se chinuiau pe vremea aia sa se stranga in corsete ca sa devina cat mai subtiri.

#7
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
@hellmarvel:

absolut de acord cu modul în care ți-ai conceput tema propusă dezbaterii.

Nu am vrut decât să atenționez că o discuție despre "Arta de a trăi" nu va putea fi lăsată să alunece înspre modele zise "de succes" în orișice domeniu.

P.S. Cesare Pavese ne arătase ce înseamnă "Meseria de a trăi". :)

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Posteiffel, on 27 mai 2020 - 13:32, said:

Dar cand vad un american care pune o banana pe un perete si cere 10.000 de dolari ptr "arta" lui...

Nu aia-i problema.Problema adevarata o reprezinta cretinii care au cumparat acea banana (banana s-a pus de mai multe ori)

Edited by adisz, 27 May 2020 - 14:03.


#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Sau, (daca tot a fost mutat topicul) e o moda pe YouTube (ca altfel n-ar aduna milioane de vizualizari si zeci de mii de like-uri) in care meseriasi cu tot ce le trebuie in atelier scot din boale cutite mincate de rugina, sau le fac de noi DAR DIN OTEL SIMPLU. Ii vezi ca sint oameni priceputi, pun suflet si cheltuiala (materiale, si curent, gaz) si iese lucru misto la prima vedere.

Ba, da' n-am vazut pe unul sa intrebe in comentarii de ce a ajuns cutitul ala in halul ala de ruginit, sau de ce ai face un cutit azi DINTR-UN METAL CARE RUGINESTE. Am vazut la cineva odata un cutit dintr-asta ruginit si nu mi-a venit sa cred ca cineva a dat bani pe el. (nu era ca si cind nu se inventase inoxul sau era prea scump).

#10
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Stai puțin, că l-am readus la "patria mamă", so to say!

Doar exemple de "mâncători de cuțite ruginite" să nu dai!

Cum se făurește un pumnal de Toledo sau o katana, ce zici, e artă sau meserie?

Edited by Naoto, 27 May 2020 - 17:44.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 13:14, said:

Ca sa nu ne c...c...m* in gusturile oamenilor de pe topicurile dedicate, spuneti aici ce NU va convinge (ca sa nu zic ca ati arde cu napalm) in materie de gusturi si trenduri (actuale sau nu, in arta dar si alte domenii) care va afecteaza, ca sa nu spun ca va deranjeaza.
Am permisiunea sa fiu "hater" ?
"remake-urile" de prost gust fie; ca sunt muzica sau filme

Edited by MarianG, 27 May 2020 - 14:38.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 14:30, said:

Ba, da' n-am vazut pe unul sa intrebe in comentarii de ce a ajuns cutitul ala in halul ala de ruginit, sau de ce ai face un cutit azi DINTR-UN METAL CARE RUGINESTE. Am vazut la cineva odata un cutit dintr-asta ruginit si nu mi-a venit sa cred ca cineva a dat bani pe el. (nu era ca si cind nu se inventase inoxul sau era prea scump).
nu stiu pe ce canale umbli, dar pe alea de umblu eu "mainle dibace"  spun de unde a luat obiectul, in general sunt trimise de spectatori, altele sunt cumparate de la targuri de vechituri/antichitati.

View PostNaoto, on 27 mai 2020 - 14:36, said:

Cum se făurește un pumnal de Toledo sau o katana, ce zici, e artă sau meserie?
procesul in sine este o meserie,
cine arata respect pentru fiecare detaliu al procesului, poate spune ca face arta.

Edited by MarianG, 27 May 2020 - 14:47.


#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View PostNaoto, on 27 mai 2020 - 14:36, said:

Stai puțin, că l-am readus la "patria mamă", so to say!

Doar exemple de "mâncători de cuțite ruginite" să nu dai!

Cum se făurește un pumnal de Toledo sau o katana, ce zici, e artă sau meserie?
Eu am gindit thread-ul asta pentru cei care nu renunta la principii de dragul modelor si trend-urilor (acceptarii sociale). Nope, nu hateri.

E mai degraba mestesug decit arta sa faci sabii, si cu sabia nu maninci (ca in cazul cutitelor). Inoxul nu e chiar o inventie recenta. Sabiile vechi se ung (periodic) impotriva ruginii.

Edited by hellmarvel, 27 May 2020 - 14:49.


#14
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

hellmarvel said:

1590583704[/url]' post='26439896']
Eu am gindit thread-ul asta pentru cei care nu renunta la principii de dragul modelor si trend-urilor (acceptarii sociale). Nope, nu hateri.


Dacă-i așa, atunci exemplul cu nudurile rubensiene nu a fost cel mai nimerit. Nu mai sunt în trend. Aș zice dimpotrivă Posted Image

[ https://static1.squarespace.com/static/55f45174e4b0fb5d95b07f39/55f45539e4b09d46d4847b60/55f4553ae4b09d46d4848057/1366627298917/1000w/sketch1-42113.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Naoto, 27 May 2020 - 17:30.


#15
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View PostMarianG, on 27 mai 2020 - 14:38, said:

Am permisiunea sa fiu "hater" ?
"remake-urile" de prost gust fie; ca sunt muzica sau filme
Nu.
Remake-urile sint de cacao atunci cind nu le cere nimeni, si sint facute strict ca sa "calareasca valul" "mulga vaca, franciza, etc". Pot sa-ti dau exemple de remake-uri mai bune decit originalele. Vezi "Heat" de exemplu.

View PostNaoto, on 27 mai 2020 - 14:53, said:

Nu mai sunt în trend.
Au fost in trecut si sint si azi considerate mari opere de arta.

#16
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 14:58, said:

Au fost in trecut si sint si azi considerate mari opere de arta.

Pentru că pui semnul egalității între artă și frumos (categorie estetică).

De la avangardiști încoace, moda e să iei "frumosul" în răspăr (à rebours).

View Posthellmarvel, on 27 mai 2020 - 14:58, said:

. Pot sa-ti dau exemple de remake-uri mai bune decit originalele. Vezi "Heat" de exemplu.


Care "Heat"?

#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View PostNaoto, on 27 mai 2020 - 15:09, said:

De la avangardiști încoace, moda e să iei "frumosul" în răspăr (à rebours).

Care "Heat"?
Avangardistii au avut ei ceva in cap, si au tinut cit de cit calea dreapta, asa, pina pe la 1900. (Era bine daca se opreau la Van Gogh). Dup-aia afisele lui Toulouse Lautrec au ajuns sa fie considerate opere de arta.

[ https://i.pinimg.com/originals/45/6f/f1/456ff12ab1b9f12937c4f5e2bdd5d9f9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
N-am știut că e remake, credeam că te referi la vreun alt film.

Care este calea cea dreaptă, în opinia ta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate